in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ

15 Tweet’te Los Angeles Clippers Olmak!

280 Karakterde Clippers!

Clippers Beklenildiği Gibi Mi?

Los Angeles Clippers 2020 itibarıyla ligin en önemli atılımını yapan takımı. 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ve 2018-2019 Normal Sezonu top çalma kralı Paul George önderliğinde kurdukları kadro ile Batı Konferansında adını şampiyonluk adayları listesine yazdıran Clippers, pek çok NBA takipçisi tarafından nereye gideceği merak edilen takım konumunda yer alıyor.

Aynı Clippers, Buffalo Braves adıyla kurulduğu 1970 yılından bu yana yalnızca 14 defa playoff yapabildi ve sadece 5 eşleşme kazanabildi. Konferans yarı finalinden ötesini göremeyen, Buffalo şehrinden taşınırken adını değiştiren ve San Diego sonrasında Los Angeles’a geçip şehrin esas takımı Lakers’ın gölgesinde geçen 50 sezonun bilançosu bu.

Başarının süreklilik, planlama ve sabır gerektirdiğini ele aldığım 15 Tweet dizisinin Los Angeles Clippers dosyası tek bölümden oluşuyor.

Başlayalım…

15 Tweet

#1 2006’da uzun yıllar sonra ilk defa playoff yapan Clippers, Nuggets’ı geçti ve konferans yarı finalinde Suns’a 4-3 yenilerek elendi. 2007’de playoff için son koltuğu Warriors‘a kaptıran Clippers takımı dağıttı ve takip eden yıllardaki draft haklarına umudunu bağladı.

#2 2008’de Zach Randolph, Baron Davis, Marcus Camby, Eric Gordon gibi oyuncularla kağıt üstünde iddialı bir takım oluşturmasına rağmen çeşitli sakatlıklar sonucu sezona erken havlu atan Clippers, 2009 draftında 1. sıradan seçim hakkını kazandı.

#3 Clippers 1. sıradan Blake Griffin’i seçti. O dönem kolej basketbolunu kasıp kavuran Griffin, 1. sıranın tartışmasız favorisiydi. Aynı draftın 3. seçimi James Harden, 7. seçimi Steph Curry idi. Griffin hazırlık kampının son maçında sakatlanıp 2010 yazına kadar oynayamadı.

#4 Griffin 2010-2011 sezonunda 82 maçın tamamında oynadı, 22.5 sayı, 12.5 ribaund ve %50 FG bitirdiği sezonda yılın çaylağı seçildi. Davis ve Gordon’un sık sakatlandığı bu sezonda Clippers konferansı 13. sırada bitirdi ve playoffu göremedi.

#5 Clippers 2011’in Aralık ayında Eric Gordon ve Chris Kaman gibi oyuncularını New Orleans Hornets’a gönderdi, karşılığında Chris Paul‘u aldı. Chris Paul bu tarihe kadar 2 defa asist, 3 defa top çalma kralı olmuştu. Kaman’ın gönderilmesiyle DeAndre Jordan ilk 5’e yerleşti.

#6 2012’de konferansı 5. bitirip playoffa kalan Clippers ilk turda Grizzlies’i geçti, konferans yarı finalinde Spurs’e yenildi. Normal sezonda maç kaçırmayan 22 yaşındaki Griffin playoffta 19.6 sayı tutturdu.

#7 Tecrübe kazanan Clippers, 2013 ve 2014 yıllarını 56 ve 57 galibiyete ulaşarak konferans 4.sü ve 3.sü olarak tamamladı. 2013’te Grizzlies’e ilk turda elendiler, 2014’te Warriors’u elediler ve konferans yarı finalinde Thunder’a yenildiler.

#8 2015’i 56 galibiyetle konferans 3.sü tamamladıktan sonra playoffta Spurs’ü 7 maç sonunda son topta elediler, Konferans yarı finalinde, James Harden liderliğindeki Rockets’a elendiler. Griffin 2015 playoffları boyunca 25.5 sayı, 12.7 ribaund, 6.1 asist gibi etkileyici bir istatistik gerçekleştirdi.

#9 Clippers 2016’yı 53 galibiyetle konferansı 4. olarak bitirdi fakat Griffin sakatlık sebebiyle 47 maç kaçırdı. Playoff ilk turunda Trail Blazers’a yenildiler. DeAndre Jordan 11.7 sayı, 16.3 ribaund, 2.7 blok ve 1.2 top çalma ile oynadı fakat Griffin bu eşleşmede 15.5 sayıda kaldı.

#10 2017’de Griffin ve Paul sakatlık nedeniyle 21’er maç kaçırdı, Clippers konferansı 51 galibiyetle 4. sırada tamamladı. Playoffun ilk turunda Jazz’e elendiler. Clippers, 8 yıllık yapılanmanın sonunda istediği sonucu alamayınca strateji değiştirdi.

#11 Takımın hem koçu hem yöneticisi olan Doc Rivers, 2017 yazında Paul’u Patrick Beverley, Montrezl Harrell ve Lou Williams‘ı içeren paket karşılığı Rockets’a gönderdi. Takastan 1 ay sonra yöneticilik görevini Lawrance Frank‘e devreden Rivers, koçluk görevine halen devam ediyor.

#12 Clippers 2018’de 42 galibiyet aldı ve playoffa kalamadı. Sezon ortasında Griffin’i Pistons’a takaslayan Frank, Tobias Harris, Boban Marjanovic, 2018 draftı 1. tur ve 2019 draftı 2. tur tercihini içeren bir paket elde etti. 2018 yazında DeAndre Jordan ile sözleşme yenilenmedi.

#13 Frank, 2019’un başında Harris ve Marjanovic’i 76ers’e takasladı, karşılığında Landry Shamet ile 2020 ve 2021 1. tur, 2022 ve 2023 2. tur takaslarını içeren bir paket elde etti. Clippers sezonu 8. bitirdi, playoffta 2 yıldır üst üste şampiyon olan Warriors’a 6 maç sonunda elendi.

#14 Sözleşmesi biten 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ile 9 Temmuz’da anlaşan Clippers, bir gün sonra Paul George’u, Gallinari, Alexander ve 2021-2026 yıllarında geçerli 7 tane 1. tur draft hakkı karşılığı takıma kattı. Frank ayrıca Knicks’li Marcus Morris için 3 draft hakkı verdi.


#15 
Clippers 2019-2020 sezonunda 3 kere karşılaştığı LeBron James’li Lakers’ı 2 kere yendi. Antetokounmpo’lu Bucks’a 2 maçta da yenildi, Rockets’a 3 maçın 2’sinde yenildi. Hücum reytinginde 112.9 sayı ile ligin 3.sü olan Clippers, savunma reytinginde 106.6 sayı ile en iyi 5. takım

Beklenti

15 Tweet serisinde Golden State Warriors ve Boston Celtics tarafından yapılan yatırımları ele aldım. Benzer bir atılım yapan Los Angeles Clippers adına iki örnek yol haritası sunduğum yazı dizisinin hedefi risk alma becerisinin ve planlamanın önemini vurgulamaktı. Warriors özelinde rol paylaşımını ve hedef oyuncuları iyi belirleyebilme ağır basarken, Celtics özelinde ise şehirle bütünleşmiş kurumsal kültür doğrultusunda kimden vazgeçeceğini bilip riskten korkmaksızın karar alabilen rasyonel bir yapıya olan vurgu ağır basıyordu.

Yazıyı size soracağım soruyla bitirirken Warriors ve Celtics hakkında iki bağlantı bırakacağım. Hayatımıza yerleşen safsatalardan Geri Görüş Önyargısı’nın (Hindsight Bias) ne denli güçlü olduğunu bu şekilde görebilirsiniz. Bu safsata, insanların şu anda gerçekleşen sonuçlara bakarak geçmişte yaşanları güncel bağlamından kopararak tahmin edilebilir, önlenebilir sanmasıdır. İyice basite indirgersek “bunun böyle olacağı belliydi” ifadesidir, süreci önemsemeden sonucun kaçınılmaz olduğunu sanmaktır.

14 Mart 2012 tarihli Bleacher Report makalesinde Warriors ve Bucks arasında gerçekleşen Monta Ellis‘e karşılık Andrew Bogut takası değerlendirilmiş. Makalede Bucks, Monta Ellis’i aldığı için kazanan taraf ilan edilirken GSW, “Warriors yönetiminin vizyonunun ne olduğunu anlamak güç” ifadesiyle kaybeden taraf olarak ilan ediliyor. 8 yıl sonra baktığımızda dönemin Warriors Genel Müdürü Larry Riley‘in Klay Thompson‘a yer açmak için yaptığı bu takasın mantığını çok iyi anlayabiliyoruz fakat takımın sahipleri o dönem Bleacher Report ile aynı düşüncede olduğu için bu takastan 10 gün sonra Larry Riley kovuldu. Riley aynı zamanda Steph Curry’yi 2009’da, Thompson’ı 2011’de draft edip GSW’nin temeli olan guard ikilisi Curry-Thompson’a güvenen kişiydi.

Bleacher Report Ellis/Bogut Takas Değerlendirmesi

15 Tweet’te Golden State Warriors Olmak Makalesi

28 Haziran 2013 tarihli Bleacher Report makalesinde ise Celtics ve Nets arasında gerçekleşen, Celtics’in Kevin Garnett ve Paul Pierce’a karşılık 6 draft hakkı elde ettiği takasla ilgili olarak Celtics’e B notunu, 35 yaşın üstünde iki oyuncuya yatırım yapan Nets’e ise A notunu veriyor. Gerekçe olarak da Nets’in “şampiyonluk tecrübesi olan oyuncuları kadrosuna katması” ve “yeniden yapılanmaya uygun sözleşmelere sahip oyuncuları olduğu” belirtiliyor. Yazı Nets’in “takip eden iki sezonda şampiyonluk adayı olabileceği” gibi iyi niyetli bir ifade de barındırıyor.

Bleacher Report Celtics/Nets Takas Değerlendirmesi

15 Tweet’te Boston Celtics Olmak Makalesi

Dolayısıyla şu anda genel okuyucu için kaçınılmaz gözüken Warriors’un 5 yılda 3 şampiyonluğu ve Celtics’in yeniden yükselişi, kendi dönemleri içinde bu kadar önlenemez görülmüyordu.

Los Angeles Clippers özellikle ırkçılık suçundan dolayı NBA’den kovulan eski sahibi Donald Sterling yerine 14 yıl Microsoft’un CEO’luğunu yapmış Steve Ballmer tarafından idare edilmeye başlandığı 2014 yazından bu yana atılımını düzenli biçimde yürütmekte. Attıkları başarılı adımlar sonucunda iddialı bir kadroya ve geçmişte şampiyonluk yaşamış bir koça sahipler.

Soru: Los Angeles Clippers önümüzdeki 3 yılda şampiyonluk kazanabilecek mi?
Bunun yanıtını Facebook, Instagram veya Twitter üstünde bu yazıyı gördüğünüz gönderiye ekleyin.

25 Mayıs 2020 tarihinde ırkçı bir polis memuru tarafından öldürülen George Floyd’a saygı ile…

Serinin önceki yazısı: 15 Tweet’te Boston Celtics Olmak.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Clippers Beklenildiği Gibi Mi? Los Angeles Clippers 2020 itibarıyla ligin en önemli atılımını yapan takımı. 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ve 2018-2019 Normal Sezonu top çalma kralı Paul George önderliğinde kurdukları kadro ile Batı Konferansında adını şampiyonluk adayları listesine yazdıran Clippers, pek çok NBA takipçisi tarafından nereye gideceği merak edilen takım konumunda yer alıyor. Aynı […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Clippers Beklenildiği Gibi Mi? Los Angeles Clippers 2020 itibarıyla ligin en önemli atılımını yapan takımı. 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ve 2018-2019 Normal Sezonu top çalma kralı Paul George önderliğinde kurdukları kadro ile Batı Konferansında adını şampiyonluk adayları listesine yazdıran Clippers, pek çok NBA takipçisi tarafından nereye gideceği merak edilen takım konumunda yer alıyor. Aynı […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Clippers Beklenildiği Gibi Mi? Los Angeles Clippers 2020 itibarıyla ligin en önemli atılımını yapan takımı. 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ve 2018-2019 Normal Sezonu top çalma kralı Paul George önderliğinde kurdukları kadro ile Batı Konferansında adını şampiyonluk adayları listesine yazdıran Clippers, pek çok NBA takipçisi tarafından nereye gideceği merak edilen takım konumunda yer alıyor. Aynı […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Clippers Beklenildiği Gibi Mi? Los Angeles Clippers 2020 itibarıyla ligin en önemli atılımını yapan takımı. 2019 Finaller MVP’si Kawhi Leonard ve 2018-2019 Normal Sezonu top çalma kralı Paul George önderliğinde kurdukları kadro ile Batı Konferansında adını şampiyonluk adayları listesine yazdıran Clippers, pek çok NBA takipçisi tarafından nereye gideceği merak edilen takım konumunda yer alıyor. Aynı […]

What do you think?