in

BEĞENDİMBEĞENDİM

1991’den Sonra İlk Kez!

Efsaneler yok

Tutamıyoruz Zamanı!

LeBron James, Kobe Bryant, Tim Duncan, Michael Jordan, Shaquille O’Neal, Hakeem Olajuwon! Bu isimlerin hepsi şampiyonluklar yaşamış, modern basketbolu domine etmiş, efsane isimler. Peki, nedir bu isimleri yazmamızın sebebi?

1991 yılından beri yukarıda yazdığımız efsanelerden en az 1 tanesi NBA Finallerinde takımıyla birlikte boy gösterdi, bu sezona kadar. 28 muhteşem yıldan sonra bu isimlerden hiçbirini NBA Finallerinde göremeyeceğiz. Şimdi gelin birlikte bu isimler kaç tane final oynamış onlara bakalım.

LeBron James: Son 8 finalde boy gösterdi. Toplamda ise 9 finale çıktı.
Kobe Bryant: 7 final oynadı.
Michael Jordan: 6 final oynadı.
Tim Duncan: 6 final oynadı.
Shaquille O’Neal: 5 final oynadı.
Hakeem Olajuwon: 2 final oynadı.

Bu sayıları topladığımızda 35 ediyor. Tabi ki bu kadar büyük isimlerin birbirlerine karşı oynadıkları finallerde yok değil. Örnek vermek gerekirse Tim Duncan ve LeBron James tam tamına 3 finalde karşı karşıya geldiler ve bunlardan 2’sinde seriyi mutlu bitiren taraf Tim Duncan olurken LeBron James sadece 1 final serisinden mutlu ayrıldı. Onun dışında Kobe Bryant ve Shaquille O’Neal’ın birlikte mücadele ettiği finaller de mevcut.

Bu finallerde kim daha başarılı diye soracak olursak işin içinden çıkamayız. Bazılarına göre şampiyonluğun değeri önemli, bazıları için sayısı! Michael Jordan çıktığı 6 finalin 6’sını da kazandı. Hakeem art arda 2 final kazandı. Tim Duncan ise 6 finalin 5’inden mutlu ayrıldı. Fakat LeBron James 9 finalin sadece 3’ünden mutlu ayrılırken tarihin en büyük geri dönüşlerinden birine imza attı 2016 finallerinde.

Uzun lafın kısası, zaman akıp giderken, yaşca büyük basketbol severlerin idolleri, onlara basketbolu sevdiren eski nesiller birer birer emekli oluyorlar. Bununla birlikte genç nesil arkadaşlarımıza basketbolu sevdiren oyuncular yeni bir hikaye yazmak için tarih sahnesindeki yerlerini alıyorlar.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?