in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

2002 Sacramento Kings Nostaljisi

İhtimaller İhtimaller…

2002 model Kings’in Kısa Hikayesi

Sacramento Kings geçmişte NBL ve BAA gibi liglerde yer almış ve NBA’deki tek şampiyonluğunu 1951 yılında o dönemki adıyla Rochester Royals olarak kazanmış bir organizasyon. Rochester haricinde Cincinnati’de de Royals adıyla faaliyet gösteren kulüp 1972 yazından sonra Kansas City – Omaha Kings adıyla 3 sezon boyunca NBA’de yer aldı. 10 yıl boyunca faaliyetini Kansas City Kings olarak sürdüren bu organizasyon günümüzde bildiğimiz haline nihayet 1985 yazında kavuştu. Bütün bu dönüşüme rağmen Kings organizasyonu Jordan’ın 2. defa emekli olduğu 1998 yazına kadar da belini doğrultamamıştı.

Kings organizasyonunun gerek ülkemizde, gerekse dünya çapında tanınmasına önayak olan yapılanma 90’ların sonu 2000’lerin başında gerçekleşti. Hidayet Türkoğlu sayesinde ülkemizde tanınırlığı artan Kings, kadrosundaki Vlade Divac ve Peja Stojakovic gibi Yugoslav (Sırp) kökenli sporcular sayesinde de bilinirlik kazanmıştı.

Chris Webber gibi oldukça maharetli bir forveti, Mike Bibby, Doug Christie ve Bobby Jackson gibi sağlam guardları da bünyesinde barındıran Kaliforniya eyaleti temsilcisi 2002 playofflarında şampiyonluğa çok yaklaşmıştı fakat Kings şanssızlık, basiretsizlik ve bir miktar da usulsüzlük sonucunda kupadan uzak kaldı.

Yazımız eskinin önemli ekiplerinden Kings’in 2002 yılında verdiği imkansıza yakın mücadeleyi ele alacak.

Oluşum

Kings organizasyonu Sacramento’ya taşındığı 1985 yazından Jordan’ın ikinci defa emekli olduğu 1998 yazına kadar yalnızca 2 defa playoff yapabilmişti ve ikisinde de ilk turda elenmişti. 1998 yazında takım sahipleri ve Oyuncular Birliği arasında çeşitli anlaşmazlıklar meydana geldi. Çözüme ulaştırılamayan müzakereler sonucunda oyuncular greve gitti, NBA de lokavt uyguladı ve lig 1 Temmuz 1998’den 20 Ocak 1999’a kadar askıya alındı.

Bu esnada 1994’ten beri Kings’in genel yöneticisi olan Geoff Petrie de bu sürede takımın çehresini değiştirecek bir dizi atılımda bulundu:

 • Chris Webber takas yoluyla alındı, karşılığında Mitch Ritchmond ve Otis Thorpe Wizards’a verildi.
 • Jason Williams ilk tur 7. sıradan seçildi.
 • Koç Rick Adelman takımın başına getirildi, Eddie Jordan kovuldu.
 • Vlade Divac serbest oyuncu olarak takıma getirildi.
 • Scot Pollard takıma katıldı.
 • 1996 yılında draft edilen Peja Stojakovic PAOK’dan ayrılıp Kings’e katıldı.

Sacramento temsilcisi böylelikle 1999 playofflarına 6. sıradan katıldı. Takım bir sezon içinde %33 galibiyet oranından %54 galibiyet oranına yükseldi ve ilk turda Jazz ekibine 3-2 yenildi. Petrie yılın yöneticisi ödülünü kazandı.

Lakers Rekabeti Başlıyor

1999-2000 sezonuna gelindiğinde Kings galibiyet yüzdesini korudu. 44-38’lik derecesiyle Batı Konferansını 8. sırada tamamlayan Kings playoffların ilk turunda Lakers’a 3-2 yenildi.

Playofflarda oynanan tek eşleşmede takımın diğer parçaları Shaq’ı ve Kobe’yi durdurmak için boğuşmasına rağmen Webber ışıl ışıl parladı:

 • 39.3 dk sahada kaldı,
 • 24.4 sayı buldu,
 • 9.6 ribaund aldı,
 • 5.4 asist yaptı,
 • 1.6 top çaldı,
 • 2 blok koydu.

Petrie 2000 yazına ilk tur 16. sıradan Hidayet Türkoğlu‘nu seçerek girdi ve serbest oyuncu olarak Bobby Jackson‘u takıma kattıktan sonra da Doug Christie‘ye karşılık Corliss Williamson’ı takasladı.

Kadronun iskeletini koruyup stratejik eklemelerde bulunan Kings 2000-2001 sezonunu 55-27’lik dereceyle Batı Konferansı 3.sü olarak bitirdi ve Geoff Petrie’nin ikinci defa yılın yöneticisi ödülünü kazandı.

İlk turda Suns’ı 3-1 ile geçen Sacramento ekibi Konferans Yarı Finalinde Lakers’a süpürüldü. Lakers’ın Finalde Allen Iverson‘ın Sixers’ına kaybettiği tek maç dışında fire vermediği bu playofflarda Kings ekibi her ne kadar Lakers’dan maç alamasa da doğru yolda olduğunu gösterdi.

 • Webber 26.3 sayı 12.8 ribaund 3.8 asistle 0.8 top çalma 0.8 blok,
 • Stojakovic 20 sayı 5.3 ribaund,
 • Hido 13.3 sayı 3.5 ribaund 0.8 top çalma,
 • Divac 10.5 sayı 7.8 ribaund 1 top çalma 2 blok,
 • Christie 9.8 sayı 3.8 ribaund 3.5 asist 3.3 top çalma 1.3 blok

ile oynadı.

Zirve

Kings kendisini tam anlamıyla rekabetçi konuma sokacak atılımı 2001 yazında Jason Williams‘ı Mike Bibby karşılığında takaslayarak gerçekleştirdi. Kadronun bütününü koruyan Sacramento Kings 61-21 galibiyet derecesi tutturarak Batı Konferansında ilk sırayı aldı. Normal sezonun bitiminde Kings ekibinde tam 7 oyuncu çift haneli ortalama tutturmuştu, bu durum takımın ne denli eşitlikçi bir oyun planı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Bu görüntü playofflarda da büyük ölçüde korundu. Kings ilk turda Jazz’i 3-1’lik skorla geçtikten sonra Konferans Yarı Finalinde Mavericks’i 4-1 mağlup etti ve Batı Konferansı Finalinde Lakers ile eşleşti. Kings bu eşleşmede ayrıca saha avantajına da sahip olan taraftı.

Başabaş geçen eşleşmenin ilk maçını Lakers 7 sayı farkla kazanırken 2. ve 3. maçları 6 ve 13 sayı farkla kazanan Kings oldu. Lakers 4. maçı Robert Horry‘nin son saniye üçlüğüyle kazandı.

Video 1 – 2002 Batı Konferansı Finali 4. Maç Son Saniye Üçlüğü Robert Horry

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=iYQDsZljAOY[/embedyt]

Kings 5. maçı 1 sayı farkla kazandı. Sacramento ekibi 3-2’lik skor avantajıyla Los Angeles’a seyahat ederken 6. maç bir dizi skandal hakem kararına ev sahipliği yaptı.

Hak ve Adalet

Kıran kırana geçen bir basketbol müsabakasında hakemlerin büyük hatalar yapması olasıdır fakat hataların doğası itibarıyla art niyet barındırmaması hakemlik kurumunun güvenilirliği açısından önemlidir. Kings Lakers maçının özellikle son periyodu ise hakemlik kurumu adına fahiş hatalarla oynandı. Sonucu direkt olarak etkileyen onlarca hatalı karar aşağıdaki videoda mevcuttur. Buna göre:

 1. Videonun başında Scot Pollard hatalı perdeden dolayı 5. faulünü alıyor.
 2. 4. çeyreğin bitimine 11:35 kala Scot Pollard savunmada 6. faulünü alıp oyun dışı kalıyor.
 3. Maçın bitimine 3:05 kala Chris Webber‘a hücumda 5. faulü çalınıyor. Kings bu esnada 2 sayı farkla önde.
 4. Videonun 1dk 22. saniyesinde Divac’a 6. faulü çalınıyor. Kings’de Shaq’ı savunacak kimse kalmıyor.
 5. Bitime 2:07 kala Shaq’a savunma faulü çalınıyor. Burada Kings cephesinin beklentisi flagrant foul çalınması yönünde. Kings bu pozisyondan sonra halen 1 sayı önde.
 6. Bitime 1:55 kala Christie aleyhine savunma faulü çalınıyor.
 7. Maçın bitimine 12.8 saniye kala Kings 1 sayı geride ve Lakers topu oyuna sokacakken Kobe Bryant Mike Bibby’ye açık biçimde dirsek atıyor. Pozisyonun devamında hakemler Christie’ye faul çalıyor.

Video 1 – 2002 Batı Konferansı Finali Kings Lakers Eşleşmesi Şaibeli Hakem Kararları

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ITDJBr-iN1I[/embedyt]

İhtimaller

NBA’de art niyetli hakemliğiyle ünlenmiş, 2004’teki olaylı Pistons-Pacers maçının hakemliğini de yapmış Tim Donaghy 2007 yılında bir bahis skandalı soruşturması kapsamında FBI’a ifade verdiğinde 2002 Batı Konferansı Finalleri 6. maçının şikeli olduğunu dile getirdi. Maçı yöneten hakemler Dick Bavetta, Bob Delaney ve Ted Bernhardt içinden Dick Bavetta’nın NBA’in “bu işlerden sorumlu kişisi” olduğunu söylemişti. Donaghy Serinin 7. maça uzaması halinde yayın gelirlerinin kayda değer oranda artacağının, Finale Lakers’ın çıkması halinde de bu durumun katmerleneceğinin maçın hakemlerine aktarıldığını dile getimişti.

Kings aleyhine 31 faul çalınan maçta Lakers tam 40 serbest atış kullandı ve bunların 27’si son çeyrekte geldi. Nitekim ilerleyen yıllarda eski NBA Komisyoneri David Stern bu iddiaları sert bir dille yalanladı: NBA’e yapılan şikeli maç iddiasını NBA inceledi ve NBA’i suçsuz buldu.

7. Maç

Altıncı maçı şaibeli bir atmosferde kaybeden Kings 7. maçta ev sahibi olmasının avantajına sahipti. Nitekim korakor mücadele ile geçen maçta 19 defa öne geçen taraf değişti, 16 defa da skor eşitliği yaşandı. Hiçbir çeyrek 3 sayıdan çok farkla bitmedi.

Maçın bitimine 13.5 saniye kalaysa Peja Stojakovic – NBA tarihinin en çok 3 sayılık isabet bulmuş 23. oyuncusu ve Sacramento Kings adına 3 sayı atabilecek en ideal kişi- Hido’nun pasında sol köşeden boş üçlüğü yakaladı fakat bu denemesi bir “airball” ile sonuçlandı.

Video 3 – Peja Stojakovic Airball

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3_XuOFuCdDo[/embedyt]

Maçın son anları karşılıklı faul atışlarıyla neticelendi. O’Neal 1/2 atarken Kings cephesinde Bibby 2/2 attı ve maç uzadı. Uzatmalardaysa Kings, Lakers’a yetişemedi ve maçı 112-106’lık sonuçla kaybetti. Yoluna devam eden Lakers Finali New Jersey Nets karşısında 4-0 kazandı.

Pek çoklarına göre 2002 yılında yüzüğü hak eden taraf Sacramento Kings olsa bile son gülen Lakers oldu. Siyasi literatürümüze 2018 seçimlerinde eklendiği gibi “atı alan Üsküdar’ı geçti”.

İstikrar

Takip eden yıllarda rekabetçi kalan Kings organizasyonu çekirdek kadrosunun dinamizmini kaybetmesi nedeniyle kademeli olarak güçten düştü. Yine de kulüp arka arkaya 4 sezon daha iyi galibiyet dereceleriyle playoff gördü.

2003’de 59-23’lik dereceyle Konferans 2.si olan Kings playofflarda Jazz’i 4-1 yendi, Konferans Yarı Finalinde Mavs’e 4-3 yenildi.

2004’de 55-27 derecesiyle Konferans 4.sü olan Kings ilk turda Mavs’i 4-1 yendi, Konferans Yarı Finalinde Timberwolves’a 4-3 yenildi.

2005’te 50-32 ile 6. olan Kings ilk turda SuperSonics’e 4-1 yenildi.

2006’da 44-38’lik dereceyle 8. olan Kings ilk turda Spurs’e 4-2 yenildi.

Dağılma

Kings yöneticisi Petrie’nin Trail Blazers’da oynadığı dönemden takım arkadaşı da olan koç Rick Adelman‘la da yollar ayrıldıktan sonra Kings gereken yapılanmayı bir türlü gösteremedi. Yıllar içinde rekabetçi çekirdeğini kaybeden Sacramento Kings gerek Tyreke Evans gerekse DeMarcus Cousins gibi oyuncuları doğru takım yapısı içinde değerlendiremedi.

Sonuç

Sacramento Kings Türkiye’de de pek çok basketbolsever tarafından 2000’lerin başında takip edilmiş, doğru yapılanarak rekabetçi konuma geçmiş bir organizasyondur. 2012-2019 arasında Darly Morey‘nin Houston Rockets ile Golden State Warriors‘a karşı başarmaya çalıştığına benzer bir mücadeleyi 2000’lerin başında Lakers‘a karşı Geoff Petrie ile veren Kings, hakkı olan yüzüğü 2002 yılında kazanamasa dahi rekabetçi, topu paylaşmayı bilen ve maçtan hiç kopmayan yapısıyla pek çok basketbolseverin takdirini kazandı. Bu ekipler bir anlamda mitolojideki Ejderha (Dragon) figürüyle özdeşleşmiş, kendi dönemlerinde yenilmez görülen Warriors ve Lakers gibi ekiplere karşı sonuna kadar mücadele vermiştir.

“Dragonslayer” ekiplerin çoğalması dileğiyle…

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  2002 model Kings’in Kısa Hikayesi Sacramento Kings geçmişte NBL ve BAA gibi liglerde yer almış ve NBA’deki tek şampiyonluğunu 1951 yılında o dönemki adıyla Rochester Royals olarak kazanmış bir organizasyon. Rochester haricinde Cincinnati’de de Royals adıyla faaliyet gösteren kulüp 1972 yazından sonra Kansas City – Omaha Kings adıyla 3 sezon boyunca NBA’de yer aldı. 10 […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  2002 model Kings’in Kısa Hikayesi Sacramento Kings geçmişte NBL ve BAA gibi liglerde yer almış ve NBA’deki tek şampiyonluğunu 1951 yılında o dönemki adıyla Rochester Royals olarak kazanmış bir organizasyon. Rochester haricinde Cincinnati’de de Royals adıyla faaliyet gösteren kulüp 1972 yazından sonra Kansas City – Omaha Kings adıyla 3 sezon boyunca NBA’de yer aldı. 10 […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  2002 model Kings’in Kısa Hikayesi Sacramento Kings geçmişte NBL ve BAA gibi liglerde yer almış ve NBA’deki tek şampiyonluğunu 1951 yılında o dönemki adıyla Rochester Royals olarak kazanmış bir organizasyon. Rochester haricinde Cincinnati’de de Royals adıyla faaliyet gösteren kulüp 1972 yazından sonra Kansas City – Omaha Kings adıyla 3 sezon boyunca NBA’de yer aldı. 10 […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  2002 model Kings’in Kısa Hikayesi Sacramento Kings geçmişte NBL ve BAA gibi liglerde yer almış ve NBA’deki tek şampiyonluğunu 1951 yılında o dönemki adıyla Rochester Royals olarak kazanmış bir organizasyon. Rochester haricinde Cincinnati’de de Royals adıyla faaliyet gösteren kulüp 1972 yazından sonra Kansas City – Omaha Kings adıyla 3 sezon boyunca NBA’de yer aldı. 10 […]

What do you think?