2.bölüm
in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

2017-2018 Sezonundan Unutulmazlar: II.Bölüm

Yaşanan olayları sizler için derledik.

İşte Normal Sezondan Akılda Kalanlar!

Normal sezon boyunca yaşadığımız en unutulmaz anları sıralamaya yazı serimizin ilk bölümü ile başlamıştık! O bölümü kaçıranlar, I. Bölüm’e buradan ulaşabilir.

Kemerlerinizi bağlayın, çünkü kilit gelişmeleri hatırlamaya devam ediyoruz!

butler

Batı Play-Off Tablosunu Değiştiren Sakatlık: Jimmy Butler

All-Star sonrası ligin kritik çeyreğine girilirken Timberwolves iyi bir sezon performansıyla Rockets ve Warriors ardından batıda 3.sırada yer alıyordu. Sezon öncesinde yaptıkları Bulls takası ile de ‘’genç ve tecrübesiz yeni takım’’ görünümünden uzaklaşarak bir hedef takımına dönüşmüşlerdi. Batıda üçüncü sıraya yükselerek beklentilere bir nebze cevap da vermişlerdi ki, All-Star oyuncu Jimmy Butler tam da All-Star’ın arkasındaki hafta sakatlanarak normal sezonun son haftasına kadar takımını yalnız bıraktı. Butler’ı kaybetmelerinin ardından ritim bulmakta zorlanan Kurtlar, kendilerini adeta milimetrik farkların takımları ayırdığı Batı Play-Off savaşı içinde buldular. Son maça kadar heyecanın devam ettiği bu yarışta Wolves üçüncülük koltuğunu hayal ederken kendilerini yarım maç hesapları yaparken buldular.

 

process

Sürece Güvendik: Philadelphia 76’ers

Sabırlı bekleyiş ve drafta odaklanarak geçen sezonların ardından genç kadrosuna JJ Redick, Ersan İlyasova ve Marco Belinelli gibi tecrübeli isimler de katan Sixers, gözünü bu sezon için artık daha fazlasına dikmişti. Takım halinde iyi bir oyun oynayan  Sixers için zirveye sezonun sonunda çıkıldı.  Form olarak ligin son düzlüğünde zirveye çıkan Sixers üst üste 16 galibiyete imza attı. Bu performansla 2001’de Allen Iverson’lu Final oynayan Sixers takımının ardından bir sezonda 50 galibiyete ulaşan ilk Philadelphia takımı oldu. Bu noktaya kadar G/M olarak  Cavaliers’ın ensesinde olan Sixers sezonun son haftasında evinde ağırladığı rakibini mağlup edince Doğu Konferansında 3.sıranın yeni sahibi olarak Play-Off’a girmiş oldu.

 

cedi

Cavaliers’ın Göz Bebeği: Cedi Osman

Eurobasket’in ardından Cleveland yolunu tutan Cedi Osman için NBA arenasında süre almak çok kolay olmadı. Sezonun ilk aylarında sadece ‘’garbage time’’ olarak adlandırdığımız maçın açılan fark sonucu bittiği dakikalarda oyuna giren  Cedi Osman’ın rolü Cavs’ın kargaşasında bir anda  büyüdü. Takımda her pozisyonda olduğu gibi özellikle guard savunmasında efor sarf eden hiç oyuncu olmadığı için gözler bir anda bizim çocuk Cedi’ye çevrildi.  Kendisine savunmada ve hücumda biçilen rolleri mücadelesi ve enerjisiyle yerine getiren Cedi Osman, Cavaliers takımı ve seyircisi için de ayrı bir yere sahip. Öyle ki kalçasından sakatlanarak forma giyemediği 2 haftalık süreçte bir iç saha maçında salonun tüm koltuklarına ona özel tasarlanan bir tshirt dahi dağıtıldı.  Cedi mücadelesi ve savunmada verdiği katkı ile Cavaliers için özel bir oyuncu, fakat unutulmaması gereken şu ki hala takım hiyerarşisinde JR, Clarkson, Hood ve Green gibi isimlerin gerisinde yer alıyor. Zor bir sahne, yüksek efor, kazandığın sevgi.. İyi sezon, tebrikler Cedi. Güç seninle olsun.

 

mark-cuban

Kaybetme Yarışı: Tanking

Yeniden yapılanmaya giden ve gelecek umutlarını NBA draftlarına bağlayan takımlar Draft için yapılan Lotaryada ilk sıralardan seçim yapabilmek için sezonu olabilecek en alt dilimde bitirmeye çalışıyorlar. Burada bilinmesi gereken bir konu var ki takımlar sahaya kaybetmek için çıkmıyor, hiçbir takım çıkmamalı. Fakat teknik ekip ve takım yönetim kadroda yaptıkları değişiklikler ve oyuncu hamleleriyle kazanma ihtimalini en aşağıya çekiyor. Bu sezona  takımlar  bu parolayla başlamasalar da durum ligin sonraki bölümünde buraya döndü. Öyle ki Dallas Mavericks sahibi Mark Cuban geçtiğimiz ay bir takım toplantısı yaparak kaybetmenin onlar için ileriye dönük en iyi yol olduğunu ifade etti. Tabi bu açıklamalar ona pahalıya patladı ve NBA yönetiminden sert uyarılarla birlikte para cezasına çarptırıldı.  Bu uyarılardan diğer dip takımlar da nasiplerini aldı. Bu olayların ardından Dallas birkaç maç kazandı, tabi bu Cuban’I memnun etmiş midir bilinmez. Tanking; bazen gelecek için, bugünden vazgeçmek gerekir.

 

 which one

MVP Ateşi: Hangi James?

Sezonun sonunda dağıtılan bireysel ödüllerden en ilgi çekici olanı şüphesiz ‘’en değerli oyuncu’’ ödülü. Bu ödül için akıllara özellikle Cousins’ın sakatlanmasının ardından ortaya koyduğu performansla Anthony Davis, Damian Lillard gibi isimler de gelebilir. Fakat günün sonunda, yaptıkları işler ve iki sebepten dolayı ortaya çıkan isimler benim için James Harden ve LeBron James. Benim adayım ve olamamasının bir şok olacağını düşündüğüm kişi James Harden.  Harden NBA sayı kralı olmasının yanında özellikle ofansif verimliliği ve takımının lig liderliği ile bu ödülü fazlasıyla hak ediyor, ki geçtiğimiz senelerde de iki kere bu yarışta başı çekerek ödülü finalde kaybetmişti.  LeBron James ise 15.sezonunda inanılmaz işlere imza attı. Kariyerinin bir sezon için en yüksek sayısı olan 17 kere triple double performans sunan Kral James; her türlü deprem, sorun ve kargaşanın yaşandığı Cavaliers’ı ayakta tutan yegane adam oldu. Bu performansı ve Cavs’ı çalkantılı günlerde ileriye iten liderliği ile ödül için ciddi bir aday.

 

gsw

Sağlık Alarmı: Golden State Warriors

Son şampiyon için ligin sezonun son ayı kabus gibi geçti. Süper takımda Green, Durant, Curry, Klay hatta Igoudala arka arkaya sakatlandı. Klay Thompson şut attığı sağ elinden sakatlanırken Curry ise sıkça burkarak problem yaşadığı bileğinden tekrar ve tekrar talihsizlikler yaşadı. Chef, burktuğu bileğinin sakatlıktan dönüş maçında takım arkadaşı JaVale McGee ile girdiği pozisyonda tekrar sakatlandı ve asıl ciddi sorunu burada yaşadı. Warriors’I korkutan bir diğer olay ise Patrick McCaw’ın Vince Carter ile girdiği pozisyonda sırt üstü feci düşüşü oldu. McCaw tüm seyirciyi ve kamuoyunu korkutsa da şuanda toparlama evresinde. Geçmiş olsun, Warriors.

 

batı playoff

Batı Play-Offunda Son Anda Yaşananlar

Normal sezonun son haftalarına girilirken Batıda ilk iki sıra hariç tüm koltuklar yangın yeriydi. Öyle ki son güne kadar heyecan devam etti. Sezonun son maçları ise kaderin cilvesi olsa gerek Play-off için çekişen takımlar arasında oynandı. Altıncı sıra için çekişen Spurs ve Pelicans karşılaşırken en dramatik maç Timberwolves ve Nuggets arasında son Play-off sırasını kapmak için oynandı. Pelicans Spurs’u yenerek Warriors karşısına rakibini gönderirken, Timberwolves Nuggets’ı yenerek rakibini Play-off’un dışına itti. Böylelikle Nuggets arka arkaya üçüncü kez Play-off bileti almaya ramak kala sezonun geri kalanını evden takip etmek zorunda kaldı.

 

irving

Dönmek İçin Şimdi Gidiyorum: Kyrie Irving

2015 NBA Finalleri oynanırken dizinden ağır bir sakatlık geçiren Kyrie Irvıng, türlü tedaviler ve operasyonlar geçirse de bu sakatlığın izlerini taşımaya devam ediyordu. Dizinde bir vida bulunan Kyrie’nin olağan olarak gerçekleşen kontrollerden birinde vida bölgesinde iltihap olduğu anlaşıldı. Bu durum üzerine Kyrie ve takımı Celtics, Batıda hala yükselen Rockets, Warriors dışında konferansında hali hazırda güçlü olan Raptors ve Cavs’ı göz önüne alarak ameliyat kararını verdi. Kötü kısım Kyrie’nin 2018 NBA Play-off’larında yer alamıyor olması. İyi hatta çok iyi kısım; Kyrie’nin dizinin yapılan ameliyat ve dinlenme süreci ile sakatlığı tamamen atlatacak olması. Bazen daha ileriye gitmek için radikal kararlar verilir. İşte Celtics ve  Kyrie bunu yaptı. Daha güçlü dön, Uncle Drew!

Playoff heyecanının dorukta olduğu sıralarda, normal sezonda yaşanan ilginç ve acı dolu anları sizlere hatırlatmak istedik. Bakalım playoffların kalan bölümü bizlere neler gösterecek.

Yazar: Osman Mert Yıldız

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.
 • BATI Konferansı All-Star SEÇİMLERİMİZ!
  İşte Normal Sezondan Akılda Kalanlar! Normal sezon boyunca yaşadığımız en unutulmaz anları sıralamaya yazı serimizin ilk bölümü ile başlamıştık! O bölümü kaçıranlar, I. Bölüm’e buradan ulaşabilir. Kemerlerinizi bağlayın, çünkü kilit gelişmeleri hatırlamaya devam ediyoruz! Batı Play-Off Tablosunu Değiştiren Sakatlık: Jimmy Butler All-Star sonrası ligin kritik çeyreğine girilirken Timberwolves iyi bir sezon performansıyla Rockets ve Warriors […]
 • All-Star ÇIKMAZI! | Durant ve Covid Protokolleri
  İşte Normal Sezondan Akılda Kalanlar! Normal sezon boyunca yaşadığımız en unutulmaz anları sıralamaya yazı serimizin ilk bölümü ile başlamıştık! O bölümü kaçıranlar, I. Bölüm’e buradan ulaşabilir. Kemerlerinizi bağlayın, çünkü kilit gelişmeleri hatırlamaya devam ediyoruz! Batı Play-Off Tablosunu Değiştiren Sakatlık: Jimmy Butler All-Star sonrası ligin kritik çeyreğine girilirken Timberwolves iyi bir sezon performansıyla Rockets ve Warriors […]
 • Hakeem “The Dream” Olajuwon
  İşte Normal Sezondan Akılda Kalanlar! Normal sezon boyunca yaşadığımız en unutulmaz anları sıralamaya yazı serimizin ilk bölümü ile başlamıştık! O bölümü kaçıranlar, I. Bölüm’e buradan ulaşabilir. Kemerlerinizi bağlayın, çünkü kilit gelişmeleri hatırlamaya devam ediyoruz! Batı Play-Off Tablosunu Değiştiren Sakatlık: Jimmy Butler All-Star sonrası ligin kritik çeyreğine girilirken Timberwolves iyi bir sezon performansıyla Rockets ve Warriors […]
 • DOĞU Konferansı All-Star SEÇİMLERİMİZ!
  İşte Normal Sezondan Akılda Kalanlar! Normal sezon boyunca yaşadığımız en unutulmaz anları sıralamaya yazı serimizin ilk bölümü ile başlamıştık! O bölümü kaçıranlar, I. Bölüm’e buradan ulaşabilir. Kemerlerinizi bağlayın, çünkü kilit gelişmeleri hatırlamaya devam ediyoruz! Batı Play-Off Tablosunu Değiştiren Sakatlık: Jimmy Butler All-Star sonrası ligin kritik çeyreğine girilirken Timberwolves iyi bir sezon performansıyla Rockets ve Warriors […]
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

barkley green

Çok İstiyorsan Gel De Sen İndir Yumruğu Yüzüme!

giannis kobe

Antetokounmpo’dan Kobe’ye Mesaj!