blazers
in ,

BEĞENDİM TERTEMİZ YORUMSUZ

2018-19 Sezonu Öncesi: Portland Trail Blazers

Aynı Kadro, Farklı Sonuç

Kötü Bir Hastalık?

Gelenler: Seth Curry (DAL), Nik Stauskas (BKN), Anfernee Simons (Çaylak), Gary Trent Jr (Çaylak)

Gidenler: Pat Connaughton, Ed Davis (BKN), Shabazz Napier (BKN)

NBA’de tüm takımları değerlendirdiğimiz bu yazı dizisinde sıradaki durağımız Portland Trail Blazers. 5 başlıkta sizlere sunmaya çalışacağım değerlendirmeye geçmeden önce birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Portland için NBA’in kötü bir hastalığına yakalandığını söylemek yanlış olmaz. Aynı kadro ile devam etmek zorunda kalıp takımı bir üst seviyeye çıkaracak hamlelerden yoksun olmaya yol açan bu hastalık, Portland için bu sezonun geçen sezondan çok farklı geçmeyeceğini düşündürüyor.

Geçen sezon ne oldu?

Geçtiğimiz sezon Portland için rüya gibi başlayıp kâbus olarak uyanmak zorunda kaldığı ilginç bir yıl oldu. Damian Lillard’ın müthiş clutch performanslarıyla 49 galibiyet alarak Batı üçüncüsü olan takım, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. MVP adayları arasında olan Lillard takıma liderlik ederken, CJ McCollum da onu tamamlayan skorer olarak ön plana çıktı. Ancak denklemin 3. parçası olması beklenen Jusuf Nurkic, beklentilerin altında kaldı. Ligin en değerli pivotları arasına girmesi beklenen Nurkic, kırılma anlarında ortadan kaybolurken, ondan istenenlerin çok azını sahaya yansıtabildi. Buna rağmen normal sezon Portland için başarılı geçti. Ancak playofflar tam bir kâbus olarak akıllara kazındı. 6. sıradan giren New Orleans karşısında 4-0 gibi ezici bir sonuçla elendiler. Tüm sezon Dame Time ile taraftarı ayağa kaldıran Lillard’ın seride kaybolması ise onun geleceği için soru işaretleri doğurdu. Ancak bu kötü performansta Jrue Holiday’in inanılmaz savunmasını es geçmek Lillard’a haksızlık olur.

Sezon sonrası neler oldu?

Yazıya başlarken söylediğim hastalığı burada biraz açalım. Lillard takımın yıldızı olarak 3 yıl için yaklaşık 90 milyon dolar kazanacak. McCollum için 3 yıllık 80 milyon dolar ise takımın salary cap’inde büyük yer işgal ediyor. Ayrıca Evan Turner 2 yıl 36, Harkless 2 yıl 22 ve Meyers Leonard 2 yıl 22 milyonluk kontratları GM’in elini kolunu bağlıyor. 2 sene daha Portland’ı aynı seviye ve kadro ile görmek şaşırtıcı olmayacak. Ancak 2 yaz sonra hamle esnekliğine kavuşabilecekler. Bu iki sezon içerisinde takıma ekleme yapamayacaklar ve playoff mücadelesi verecekler için draftta da gerilerden seçim yapacak. Gençleştirme gibi bir operasyon şimdilik görünmüyor. Kafaya oynamaları da pek olası değil.

Bu yaz için en büyük kazanç Jusuf Nurkic oldu. Geçtiğimiz sezon yüklü bir kontratı kabul etmeyen genç pivot, aradığı rakamları bulamayınca çok daha azına Portland ile anlaşmak durumunda kaldı. Ayrıca drafttan 2 yetenekli şutör aldılar. Özellikle Gary Trent Jr, NBA’in elit üçlükçüleri arasına girebilir. Ayrıca Seth Curry ve Nik Stauskas takviyeleri, bu sezon Portland’ın üç sayı çizgisinin gerisini etkin bir şekilde kullanacaklarını gösteriyor.

Kaybedilen üç oyuncudan ikisi takım adına büyük önem arz ediyor. Ed Davis gibi kenardan gelip büyük bir enerji veren oyuncuyu, çok da ucuz bir kontratla kaptırmak büyük bir handikap. Ayrıca Lillard’ın tek yedeği Shabazz Napier da ayrılanlar arasında. Takıma gelen isimler arasında saf bir oyun kurucu bulunmuyor.

Gelecek sezon neler olacak?

Geçtiğimiz sezondan farklı bir beklenti içinde değilim. Batı üçüncülüğü hayal olur ancak playofflara kalamaması sürpriz olur. Özellikle şutör bolluğu, daha fazla üçlüğe yöneleceklerini gösteriyor. Nurkic’in bu sezon çok daha iyi bir oyun oynaması gerekiyor. Lillard ise playoffları unutturup, normal sezonda bize gösterdiklerini tekrar sahaya koymalı. McCollum, Aminu ve Harkless gibi isimlerin yapacakları üç aşağı beş yukarı aynı olur. Lillard ve Nurkic ise dengeyi değiştirecek isimler olacaktır. Geçen sezonun altında bir Lillard, takımın playoff dışı kalmasına yol açabilir.

Tahminimiz:

Takımın sahaya çıkacağı beş geçen seneden farklı olmayacaktır. Her oyuncunun rolü de belli. Bu hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabilir. İyi çünkü takım birlikte oynamayı biliyor. Kötü çünkü artık NBA’deki tüm takımlar onları tanıyor.

PG: Damian Lillard – Seth Curry – Wade Baldwin

SG: CJ McCollum – Evan Turner – Gary Trent Jr – Anferne Simons

SF: Al Faruq Aminu – Nik Stauskas – Jake Layman

PF: Moe Harkless – Caleb Swanigan – Meyer Leonard

C: Jusuf Nurkic – Zach Collins

Bu sezon 45 galibiyet civarı alarak batıyı 7-9 arasında bir yerde bitirmesini bekliyorum. Birçok kişi Portland için çok daha büyük ümitlere sahip. Ancak Portland’ın bu kadar abartılması bana garip geliyor. Lillard’ın ekstra performansları olmazsa, playoffun dışında kalmaları sürpriz olmayacaktır. Şutörlerden kurulu bir takımla sahaya çıkarak üç sayılık isabet ortalamalarını yukarıya çekmelerini bekliyorum. Bakalım önümüzdeki sezon Portland bize neler gösterecek.

45 GALİBİYET, KONFERANS SEKİZİNCİLİĞİ, KONFERANS ÇEYREK FİNALİ

Yazar: Aykut Aksu

Paylaş:

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018-19 Sezonu Öncesi: Utah Jazz

wizards

2018-19 Sezonu Öncesi: Washington Wizards