NBA Draft Lottery Seçimleri - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM

2021 NBA Draft: Muhtemel Lottery Seçimleri

NBA Draft: Neler Bekliyor?

 

NBA Draft ve Muhtemel Lottery Seçimleri

2021 draftına yaklaşırken bir mock draft listesi hazırlamasak olmazdı. Muhtemelen lottery’de seçilecek oyuncular konusunda küçük bir liste hazırladık. Bu isimleri yazarken takımların ihtiyaçlarına göre değil de oyuncuların yeteneklerine odaklanmayı tercih ettik. O yüzden bu listenin takımlar ne ister için değil de, oyuncuları tanıtma amaçlı olduğunu unutmayalım. Huzurlarınızda 2021 draftının gözde oyuncuları;

1. Cade Cunningham ( PG/SG – 6’8 )

Draftın en yetenekli oyuncusu olan Cunningham’ın ilk sıradan seçilmesi kesin görünüyor. 20 sayı, 6 ribaund 3,5 asist ortalamaları ile oynadı. Maç başı 4 kaybı yapıyor olması oyununun en büyük zaafı konumunda. NBA’de oyun kurucu olarak oynayacaksa asist rakamını arttırıp, top kaybını düşürmek zorunda. Maç başı 2,3 üçlük atarken %40 ile isabet buluyor. NBA standartları için çok iyi bir üçlük yüzdesine sahip olsa da, genel şut yüzdesi (43,8) düşük sayılır. Yeniden yapılanma sürecinde olan Detroit Pistons ekibinde kendisini geliştirmek için uygun bir ortam bulunuyor.

2. Jalen Green ( SG – 6’6 )

Geçtiğimiz yılı G-League de geçiren Green, draftın en iyi skoreri olarak gösteriliyor. Harden’ı kaybeden Houston için iyi bir seçim gibi duruyor. Draft çalışmalarından önce 3. sırada gösteriliyordu. İyi bir antrenman kampı geçirdi ve birçok mock draftta 2. sıraya yükselmiş durumda. Atletizmi, çabukluğu ve skorer içgüdüsü ile Bradley Beal’a benzetiliyor. Houston tarafından seçilirse bu sınıfın en skorer oyuncusu olacaktır.

3. Evan Mobley ( C – 7’0 )

USC çıkışlı Evan Mobley, 10-15 sene önce NBA’e giriş yapıyor olsaydı açık ara ilk sırada seçilirdi. Boyuna oranla harika iyi bir çabukluğa sahip. Savunmacısının önünde kalabiliyor. Uzun kolları ve sıçrama yeteneği ile çabukluğu birleştiğinde, harika bir savunmacı olma potansiyeli ortaya çıkıyor. %30 ile atıyor olsa da üç sayısını geliştirirse çok değerli bir uzun olabilir. Houston tarafından seçilirse Wood ile pota altında iyi bir ikili oluşturabilir. 3. sıraya kalırsa Cleveland pota altında bulunan kalabalık rotasyon, Mobley’ye ilk etapta sorun yaratabilir.

4. Jalen Suggs ( SG – 6’4 )

Geçtiğimiz sezon rekorları alt üst eden ancak finalde şampiyonluğu kaybeden Gonzaga’nın şutörü Jalen Suggs, şahsi olarak en beğendiğim oyuncuların başında geliyor. Savunmada iki guard pozisyonunu da savunabiliyor. Hücumda ise liderlik yetenekleri ile dikkati çekiyor. NCAA finalinde takımının tek ayakta kalan oyuncusuydu. %34 üç sayı yüzdesi ve maç başı 3 top kaybı oyununda eksik yönler olarak görünüyor.

5. Scottie Barnes ( SF/PF – 6’8 )

2.03 boyundaki Barnes, 2 22’lik inanılmaz bir kanat açıklığına sahip. Takım savunması konusunda iyi gözükse de blok ortalaması (0,5) çok düşük. Hücumda üç sayı yüzdesi ve şut seçimleri kötü olsa da, sınıfının en iyi pasörleri arasında görünüyor. Forvet oynamasına ve maç başı 25 dakika süre almasına rağmen 4,1 asist ortalaması ile oynadı. İlk 10’da iki seçime sahip olan Orlando Magic tarafından seçilmesi bekleniyor. Şut seçimlerini ve yüzdelerini düzeltebilirse çok iyi bir oyuncu haline gelebilir.

6. Jonathan Kuminga ( SF – 6’8 )

Sezon başında ilk üçte seçilmesi beklenen Kuminga, G-League de gösterdiği şut performansı ile sıralamada gerilere düştü. Birçok pozisyonu savunabilme yeteneği ile özel bir oyuncu konumunda. Buna karşılık %62 serbest atış, %39 genel şut ve %25 üç sayı yüzdeleri kabul edilebilir rakamlar değil. Yine de şut yüzdesi çalışma ile geliştirilebilir olduğundan 5-8 arasında seçilmesi bekleniyor Kuminga’nın. Sam Presti’nin daha önce yaptığı seçimleri göz önüne alırsak, üstteki beşli değişmezse Kuminga OKC tarafından seçilecektir.

7. James Bouknight ( SG – 6’5 )

Sırasını belirlemekte en zorlandığım oyunculardan biri Bouknight oldu. 2 numara pozisyonu için 1,8 asist ve 2,8 top kaybı çok kötü rakamlar. %29 üç sayı yüzdesinin de geliştirilmesi gerekiyor. Draft çalışmaları öncesinde 12-13 civarında seçilmesi beklenirken, birçok mock draft’ta 7. sıraya kadar yükseldi. Önceliğinin şut olması yüzdelerini düşürüyor. En dramatik olanı ise ilk senesi ile ikinci senesi arasında düşen şut yüzdeleri. Buna rağmen potaya saldırabiliyor ve güçlü bitiriyor. Bu özelliği maç boyunca serbest atış çizgisine gitmesini sağlıyor. Buralarda seçilmesini beklediğim bir isim değil. Yine de 6-7 farklı sitede bu noktada konumlanmış durumda.

8. Moses Moody ( SG – 6’6 )

Yukarıdaki 2 numaralardan farklı olarak kendi şutunu yaratma konusunda sıkıntı çeken Moody, her takımda iş yapacak bir oyuncu gibi durmuyor. Özellikle iyi bir kadro yapısına sahip takımlarda iyi bir rol oyuncusu olabilir. Savunması ile fark yaratan Moody, hücumda belli bir seviyenin üzerine çıkabilirse Mikal Bridges tarzı bir oyuncuya dönüşebilir.

9. Franz Wagner ( SF – 6’9 )

2-3 ve 4 numaralı pozisyonları çok iyi savunabilen Wagner, günümüz NBA’i için ideal bir yetenek setine sahip. Saha görüşü, savunması ve fiziğiyle birçok takımın hedefleyeceği bir isim. Bu sıranın altına düşmesi zor gözüküyor. Şahsi kanaatim bir iki sıra yukarıda seçilebileceği yönünde.

10. Josh Giddey ( PG/SG – 6’8 )

Avustralya’nın yeni yeteneği Josh Giddey, sezonu NBA’in yakından takip ettiği NBL’de geçirdi. Yılın çaylağı seçilen LaMelo Ball ile benzer bir görüntüye sahip Giddey için birçok kişi, 10. Sırada seçilmesini öngörüyor. 10,8 sayı, 7,4 ribaund, 7,4 asist ortalamaları etkileyici görünse de, ligin yapısınında bu rakamlarını arttırdığını söyleyelim. Yine de harika bir saha görüşüne sahip. 2.03 boyu ile PG için çok büyük kalıyor. Bu büyüklük ribaund rakamlarına da yansıyor. Giddey için en büyük handikap skor üretimi konusunda görünüyor. Serbest atış dahil olmak üzere çok kötü yüzdelere sahip. Ayrıca kuvvetlenmesi gerekiyor. LaMelo Ball etkisi ile bir takım daha erken seçerse şaşırmayacağım.

11. Alperen Şengün ( PF/C – 6’10 )

Bazılarınız neden bu kadar geride olduğunu sorgulayabilir. Özellikle son çalışmalarda 8-9 civarına yazan birçok site mevcut. Özellikle Orlando Magic’in 8. sıradan seçebileceği söyleniyor. Ben yine de daha muhtemel bir sıra olan 11. Sırada yer vermeyi tercih ettim. Alperen Şengün’ü konumlandırmak aslında çok zor. Rakamsal olarak bakıyor olsak Alperen’i ilk 3’e bile yazabiliriz. Avrupa’nın en iyi liglerinden birinde 18 yaşında MVP oldu. 19 sayı, 8,7 ribaund, 2,7 asist, 1,3 top çalma ve 1,6 blok ile istatistik kağıdının her noktasını doldurdu. Bu kadar skorer bir oyuncu için %63 gibi çok yüksek bir şut yüzdesine sahip. Maç başı 6,6 serbest atış denerken %80 ile atıyor. Bu yüzdeleri sadece 28 dakika oynarken yapıyor. Peki Alperen’i bunlara rağmen geriye atanlar neler?

5 numara için kısa, 4 numara için ise yavaş kalıyor. Daha çok boyalı alandan bitiriyor ve oyununa üç sayı eklemek zorunda. NBA atletizmi konusunda zayıf kalabilir. Çok hızlı değil ya da patlayıcı gözükmüyor. Bu eksikliklerine rağmen sahaya her çıktığında yeteneklerinin %100’ünü sahaya koyabiliyor. Kötü mücadele ettiği maç sayısı çok az. Her gece bu kadar verimli oynayan isim sayısı çok azdır. Genelde süper starlarda gördüğümüz bu özellik Alperen’in en önemli özelliği. Spin hareketleri ile boyalı alandan çok rahat skor üretiyor ve çok iyi bir ribaund sezgisine sahip. Draft çalışmalarını izlerken üç sayı çizgisinin gerisinden şut attığı videoları gördük. 1 ay önce 14-15 arası gösterilirken son güne gelirken ilk 10 civarına yükseldi. Sırasından ziyade, kendisine en uygun takım tarafından seçilmesini istiyoruz.

12. Keon Johnson ( SG/SF – 6’5 )

Son 1 ayın en büyük düşüş yaşayan oyuncularından biri de Keon Johnson. İlk 10 civarında gösterilirken son günlerde lottery dışında kalabileceği düşünülüyor. Üst düzey atletizmi ile büyük bir potansiyeli var. O da şutunu geliştirmesi gereken isimlerden biri.

13. Davion Mitchell ( PG – 6’1 )

Kolejde 4 sene geçiren Mitchell için bir sıra belirlemek çok zor. Draft yaşı çok büyük olduğu için seçim konusunda şüphe uyandırıyor. En ilginç durumu ise serbest atış yüzdesi. %45 ile üç sayı atan bir oyuncunun %64 ile serbest atış kullanıyor olması gerçekten garip. Baylor’ın şampiyon olmasında başrol oyuncusu olan bir ismi Lottery’ye yazmasak ayıp olurdu. Saf oyun kurucu olarak draftın en iyi ismi.

14. Corey Kispert ( SF – 6’7 )

4 yıldır Gonzaga ile şampiyonluk yaşamamış olmasa da çok büyük başarılar elde eden Corey Kispert, draftın en merak edilen oyuncularından biri. Her sene şut yüzdesini arttıran Kispert, son sezonunu %44 üçlük ile bitirirken 18 sayı ortalaması tutturdu. 32 maça çıkarken sadece bir maçta çift haneli skor üretemedi ve o maçta 8 sayıyla oynadı. Özellikle playoff takımlarından biri için harika bir ekleme olacaktır.

Bu isimler dışında Jalen Johnson, Kai Jones, Usman Garuba, Chris Duarte,Cameron Thomas, Isaiah Jackson ve Ziaire Williams gibi isimlerde yeşil odaya çağrılarak, muhtemel lottery oyuncuları arasında yer aldı. Size göre bu listede kimlerin yeri değiştirilebilir? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın, takipte kalın.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?

2021 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ