in , , , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA YOK ARTIK!YOK ARTIK!

2021’in En Gözde Hedefi: Giannis Antetokounmpo

Muhtemel Hedefler

“Anten Kablosu” Nereye Bağlanacak?

2019-20 sezonu, beklendiği üzere son yıllarda görülmediği düzeyde çekişmeli ve heyecanlı bir sezon şeklinde ilerliyor. Tek kutuplu olarak geçen son bir kaç senenin ardından dengeli kadrolar ve bunun sonucunda oluşan denk güçler arasındaki savaşın galibini, yıldızların sezon boyunca göstereceği bireysel performansların belirlemesi oldukça olası. Kıran kırana geçen MVP yarışı da bunun bir göstergesi olsa gerek: LeBron, Doncic, Harden, Kemba gibi yıldızların yanında geçen sene taktığı MVP tacını korumak için mücadele eden Giannis, hem takımlarını en üst seviyeye taşımak hem de denklerinin arasında “en iyi benim!” diyebilmek için büyük bir çaba gösteriyor. Gel gelelim yaklaşık bir ay kadar öncesinde haber bültenlerine düşen bir açıklama, Giannis Antetokounmpo’nun diğer yıldızların aksine, kariyerinin bir sonraki adımı hususunda kafasında bir takım soru işaretlerinin olabileceğine işaret ediyor.

Öncelikle Giannis’in bu açıklamayı yalanladığını belirtelim. Lakin, bu kulaklar ne sadakat yeminleri, ne yaşam boyu bağlılık yeminleri gördü ki birçoğu da 2-3 aydan evvel kendi kendilerini imha etti: Kyrie Irving’in Boston taraftarlarına “gelecek sezon müsaitseniz ben bir yere gitmeyeceğim” dediği açıklamalar halen TD Garden koridorlarında yankılanmakta. Konuya geri dönmek gerekirse, Harvard Üniversitesi’nde, “Bucks benzeri, daha küçük pazarlara hitap eden takımların süper yıldızları takımlarında nasıl tutabilecekleri” konusunda bir araştırma yapan Profesör Anita Elberse, araştırması sırasında Giannis ile bir röportaj gerçekleştirdi. Elberse’in aktardığına göre Giannis şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Bucks’ta kazanma kültürünün oluşmasını istiyorum. Şu ana kadar gayet iyi işler başardık ve bu şekilde devam ederse de, başka bir yerde olmak istemiyorum. Ama potansiyelimizin altında bir performans gösterirsek (2021 yazı serbest oyuncu görüşmeleri sürecinde) imza atıp atmama kararı çok daha zorlaşacak.”

Bu araştırmanın yayımlanmasından hemen sonra kopan mini kızılca kıyamet sonrası Giannis “ben hayatımda bu tip kelimeleri hiç kullanmadım bile” diyerek kendisine atfedilen sözleri tümden yalanladı. Ancak dedik ya, verilen ne sözlerden dönülüyor diye, yalanlanan bu açıklama bile 2021 yazında serbest kalacak Giannis’i takıma katmak için perde arkasında bir rekabetin şimdiden başlamasına sebebiyet verdi. Tabii hatırlatmakta fayda var, Bucks’ta elleri de armut toplayacak değil, onların da Giannis’i ellerinde tutmak için bir çok silahları mevcut. Şimdi o zaman gelin, Giannis’in geleceği için muhtemel senaryoları, en olası senaryodan en uçuğuna doğru sıralayalım.

1- Giannis Milwaukee’de Kalır:

En olası senaryo. Neden? Bir kere Bucks’ın işler 2021’e sarkmadan, 2020 yazında Giannis’e vereceği kontratla onu yuvada tutma şansı var. Alelade bir kontrat da değil bu: 5 yıl 253 milyon dolarlık bir süper maksimum kontrat! Ki bu kontrat, yıl içerisinde göstereceği bireysel başarı ve seçimler ile kazanacağı bonuslar dahil olmayan hali! Ve bu hali ile bile, bir oyuncunun aldığı en değerli kontrat olma özelliğine sahip olacak! İşin mali yönü hususunda Bucks’ın yakınından dahi geçebilecek bir takım, bugünün şartları ile mevcut değil.

İşin duygusal kısmı da Bucks’ın lehine işliyor. Yaşadığı fırtınalı gençlik yıllarından sonra onu 19 yaşında kanatlarının altına alan ve onu bugünkü haline getiren Milwaukee şehri ve Bucks organizasyonu ile Giannis arasında çok sıkı bir bağ mevcut. Giannis her fırsatta şehre olan bağını ve sevgisini belirtmekten geri kalmıyor.

Dolayısıyla tüm bu faktörler göz önüne alındığında Bucks senaryosu diğerlerinden birkaç adım önde gözüküyor. Ancak süper yıldızların başarı arayışları çerçevesinde şehirler ve takımlar ile olan bağlarını nasıl koparabildiklerini geçmişte defaiyetle gördük. “Yalanlanan” açıklamasında belirttiği gibi, NBA şampiyonluğu konusunda bir ışık vermeyecek Bucks’ta durmak istemeyecek olan bir Giannis’e kimsenin de aman aman şaşırmayacağı bir gerçek.

2- Giannis Miami’ye Gider:

Biraz saha az olası bir senaryo. Neden? Bir kere Miami’nin her şeyi Pat Riley, geleceğin Heat’ini nasıl şekillendirecekleri konusunu açık açık belirtti:

“…bunu şu zamana kadar dört defa gerçekleştirdik, elimizde iyi bir oyuncu grubu oldu. Genç oyuncular, sonrasında da ya takas yoluyla ya da serbest oyuncularla imzalayarak takıma bir veya iki süper star getiriyoruz.”

Bu açıklamanın üzerine de Miami Herald gazetesinden Barry Jackson’ın haberi geldi. Jackson’a göre Miami, 2020 yazını pas geçerek 2021 yazında takıma Giannis ve Oladipo’yu katabilmek için maksimum maaş boşluğunu oluşturmak için çalışmalara başladı.

Bu durum aslında Pat Riley’nin açıklamasıyla birebir örtüşüyor. Takımda Adebayo, Nunn, Winslow ve Herro gibi mükemmel bir genç çekirdeğin üstüne bir de Butler mevcut. Buna ek olarak, takıma dışardan bir yıldız katıp onunla şampiyonluklara ulaşma konusunda da bir hayli tecrübeliler. Bkz: LeBron James ve Shaq. Aynı senaryonun farklı bir versiyonu ile Giannis, çok istediği şampiyonluk yüzüğüne Heat çatısı altında ulaşmak isteyebilir.

…ha bir de şunu da ekleyelim: Miami, Milwaukee’den daha sıcak ve gelir vergisi sistemi de bulunmuyor. Kazan-kazan!

3- Giannis Toronto’ya Gider:

Bir miktar daha az olası bir senaryo. Peki neden olası? Öncelikle 2021 serbest oyuncu piyasasına en kararlı giriş yapması beklenen takım Raptors. 2021 yazında takımın (şu an için) garanti maaş yükü sadece 45 milyon dolar. Bu da demek oluyor ki Raptors, olası bir Giannis kontratı için kesenin ağzını taaaaa Kaf Dağı’na kadar açabilme esnekliğine sahip. The Athletic’ten John Hollinger’in haberine göre de Raptors’ın planı tam olarak bu.

Buna ek olarak Raptors, eğri oturalım doğru konuşalım, kendilerini şampiyon yapan Kawhi Leonard’ı kaybettikten sonra dahi Doğu’nun en güçlü 2-3 takımından biri olma hüviyetine sahip. Üst üste iki sene En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu (MIP) ödülüne sahip olabilecek kadar büyük bir oyuncuya dönüşen Siakam ile Giannis, kazanma kültürünü yerleştirmeye başlamış bir takıma gitmeye razı gelebilir. Biraz ikna elbette lazım gelecektir. Bu durumda da devreye, günümüzün belki de en iyi NBA Yöneticisi olan Masai Ujiri pek ala devreye girebilir.

Tüm bu şartların olgunlaşmasına engel olabilecek bir takım olasılıklar da mevcut pek tabii ki: Giannis’in arayışında olduğu kazanma kültürünü 2021 yazına kadar kaybedecek bir Raptors, tüm albenisini yitirebilir. Hele ki Knicks gibi bir çok organizasyonun hedefinde olan Ujiri takımla olan ilişkisini keserse. Bu durumda Giannis için Raptors defteri hiç açılmayabilir bile.

4- Giannis New York’a Gider:

Aslında bu ihtimali en düşük ihtimal olarak yazmak içimden çok geliyor. Çocukluğundan beri MSG’daki NBA maçlarının büyüsü ile NBA ile olan ilişkisini kuvvetlendirmiş biri olarak, Knicks’in sahip olduğu ve yönetim demeye bin şahit isteyecek olan yapıya kişisel kinim en üst safhada. Gel gelelim, hani olur ya, Knicks organizasyonu olması gerekenin yüzde 20’si seviyede mantık ile yönetilir. İşte o zaman Giannis’in Knicks’in yolunu tutma ihtimali sondan bir önceki ihtimalimize dönüşür. Peki hangi şartlarda Giannis’i Knicks’ten görebiliriz?

Bir kere Knicks yönetimi “kafa yapısı” olarak baştan değişmeli. 2013 draft’ında NBA’deki 30 takımdan 29’unda Giannis Antetokounmpo’nun antrenmanlarını izlemeye geldi. Bu antrenmanları izlemeyen tek takım hangisiydi? Bildiniz, Knicks. Dolayısıyla bu iş mevcut yöneticiler Steve Mills ve Scott Perry’yle olacak iş değil. Günde iki defa doğruyu gösteren saat misali Knicks, nereden akıllarına geldiyse artık, takımın başına tam yetki ile Masai Ujiri’yi getirme planını bir süre önce devreye soktu. Dolayısıyla, SI’dan Khadrice Collins’in haberinde belirttiği gibi, olur da NBA’in en akıllı yöneticisi Knicks organizasyonuna dahil olur, aynı Raptors ihtimalinde olduğu gibi Giannis’in Knicks’in aklıselim ve başarıya ulaşabilecek bir organizasyon olacağına olan inancı artar.

Bunun dışında Knicks, panik halinde alışveriş yaptığı 2019 yazında belki de akıllıca tek bir iş yaptı: imza attırdığı hemen hemen herkese 2 yıllık sözleşmeler sundu. Böylelikle, Giannis dahil birçok oyuncunun serbest statüde olacağı 2021 yazına sadece 44 milyon dolarlık bir maaş yüküyle girecekler. Bu da aynı Raptors gibi maddi imkanları sonuna kadar kullanabilmek demek.

Gel gelelim senaryolar Raptors ile benzeşse dahi arada çok büyük farklar da mevcut. Bir kere başarıya aç bir oyuncu olarak Giannis’in Knicks gibi geçmişinin hayallerinde yaşayan bir organizasyona gitme ihtimali yok denecek kadar az. Giannis’i isteyen bir Knicks’in öncelikle 2021 yazına kadar en azından playoff seviyesine gelmesi gerekiyor. Bir diğer büyük fark da, 2021 yazında Giannis’i takıma katmak isteyen Raptors’ın elinde Siakam bulunacakken, Knicks’in elinde de nereye varacağı muallak olan Randle, potansiyeli yüksek ama geleceği belirsiz Barrett ve Knox’tan başka kimse bulunmayacak. Bu da yan parça konusunda hali hazırda dahi sıkıntılı olan Giannis’in, senelerdir “yeniden yapılanma Allah yeniden yapılanma” diye ölen biten Knicks’i tercih etme ihtimalini önemli ölçüde düşürüyor.

5- Giannis Bay Area’ya Gider:

Bay Area’dan kastımız pek tabii ki Golden State Warriors. Açık ara en uçuk ihtimal olabilir (seni saymıyorum Knicks!). Fakat geçmişte bir anda herkesi dumura uğratan Durant örneği varken, Giannis’i altın rengi formalar içerisinde görmek artık o kadar da imkansız gözükmüyor.

Peki, uçuk olsa da neden olası? Bir kere 2021 yazının olası bombasının dedikoduları ta 2018 All-Star etkinliklerinden beri süregeliyor. Önce the Athletic’ten Marcus Thompson’ın bu ihtimali haber yaptığı 2021 yazı makalesi, sonrasında da ESPN’den Ramona Shelburne’ün yaptığı “GSW için Giannis hep en büyük hedeflerden biri” açıklaması, Warriors organizasyonunun ciddi şekilde Giannis’in peşinden koştuğu ihtimalini güçlendiriyor.

Buna ek olarak kazanma kültürünü edinmiş bir organizasyon olan Warriors’ın, yaşlanan çekirdek kadrosundan sonra bayrağı devralabilecek yıldızlar için arayışta olma ihtimali de var. 2021 yazında Curry 33, Klay ve Draymond 31’er yaşlarında olacaklar. Mevzubahis tarihler civarında bir hamle yapmayacak Warriors için sonraki bir 10 sene, bu seneden daha beter halde geçebilir. Pek tabii ki tüm bunlara ek olarak, hep dedik ya, kazanma kültürünün peşinden koşan Giannis için GSW belki de nokta atışı olabilir.

Peki neden en uçuk ihtimal? Mevzubahis bir Giannis transferi için finansal yeterliliği en kötü durumda olan takım Warriors. 2021 yazında Curry 45, Klay 38 ve Draymond 24 milyon dolar kazanıyor olacaklar. 2021 senesi için NBA takımlarına verileceği tahmin edilen maaş genişliği ise 125 milyon dolar. Lüks vergisi sınırı tahmini ise 151 milyon dolar. Giannis’in en düşük hak ediş maaşı olan 37.5 milyon dolar göz önüne alınırsa sadece 4 oyuncu için toplamda 145 milyon dolar civarı bir maaş yükü oluşuyor. Dikkat ettiyseniz denklemin içine Giannis’in süper maksimum kontrat isteme ihtimalini ve D’Angelo Russell’ı katmadık bile! Eee, nasıl olacak bu iş?

Üç ihtimal var. Biri takımdan Draymond’ı veya Green’i yollamak. Bu durumda bile Giannis’e süper maksimum kontrat öneremeyecek olan Warriors, takımda Giannis, Curry ve Klay/Draymond’a ek olarak, standart kontratlı en fazla 2-3 oyuncu tutabilecek finansal esnekliğe sahip olacak. Bu da çok büyük bir kadro kumarı demek.

İkinci ihtimal, D-Lo/Durant örneğinde olduğu gibi bir “sign and trade/imzala ve takasla” yoluna gidilmesi. Olur da Bucks, Giannis’i takımda tutamayacağını anlar, bu durumda (tamamiyle farazi olarak) Giannis karşılığında D-Lo, Looney ve birkaç genç oyuncuyu takıma katarak yeniden yapılanma sürecine girer. Bu durumda, sign and trade yaptığı için lüks vergisi sınırı 157 milyon dolara çıkacak olan Warriors için kadronun geri kalanına verecek 12 milyon dolarlık bir boşluk açılır. Bu da toplamda 8 kişilik kadro için sadece 12 milyon dolar demek. Bütün kadroyu çaylak minimumu kontratlarıyla doldurmayı gerektirecek bu hamle ne Giannis’in ne de Warriors’ın işine gelecektir.

Üçüncü ve son ihtimal ise olayları 2021 yazına bırakmadan, Davis-Lakers-Pelicans dramasına benzer bir şekilde bir süper takas ile nihayetlendirmek. Farzı misal, Giannis takımdaki mutsuzluğunu öne sürerek takasını istedi ve gitmek istediği takım da Warriors. Bu durumda dahi Warriors’ın bu takası gerçekleştirebilmesi için elinde ne var ne yok ortaya koyması gerekiyor. Zira Anthony Davis ve Paul George takasları, bu tip oyuncu yer değişimleri için çıtayı arşa taşıdı. Olası bir takasta Warriors’ın D-Lo ve Looney’e ek olarak Klay/Draymond ikilisinden birinden dahi vazgeçme ihtimali doğabilir.

Bucks isteklerini oluşturma konusunda geçmiş örneklerden illa ki yararlanacaktır. Bu ihtimal muhtemelen Warriors’ın en çok isteyeceği seçenek olmakla birlikte Giannis’in geleceği hakkında sezon içinde bahis dahi geçirmeme hususundaki katı tutumu göz önüne alınırsa, kendisinden takas benzeri bir istek gelmesi pek olası gözükmüyor. Dolayısıyla, sırf bu üç transfer ihtimalinin dahi ne kadar imkansıza yakın olduğunu göz önüne alırsak, Giannis’in geleceğinde olası bir Pasifik Okyanusu ziyaretinin ne kadar imkansıza yakın olduğunu kavrayabiliriz.

Sonuç olarak Giannis NBA’in önümüzdeki birçok senesine yetenek bazında damga vurabilecek birkaç oyuncudan biri. İçerisinde onun adının geçtiği her türlü dedikodu, NBA takipçileri tarafından pürdikkat takip edilecektir. İster Milwaukee şehri onun ebedi evi olsun, ister ikametgahını başka şehire aldırsın, gittiği her yerde de bu aurayı yanında taşıyacağı kesin.

Siz takipçilerimizin de aklına gelen olası senaryolar varsa bunu yorumlarda belirtmeniz ve bizimle görüşlerinizi paylaşmanız kadar mutlu olacağımız bir şey yok. O yüzden çekinmeden en çılgın senaryolarınızı bizimle paylaşın, kim daha uçuk yarıştıralım! Hepinize mutlu haftalar!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  “Anten Kablosu” Nereye Bağlanacak? 2019-20 sezonu, beklendiği üzere son yıllarda görülmediği düzeyde çekişmeli ve heyecanlı bir sezon şeklinde ilerliyor. Tek kutuplu olarak geçen son bir kaç senenin ardından dengeli kadrolar ve bunun sonucunda oluşan denk güçler arasındaki savaşın galibini, yıldızların sezon boyunca göstereceği bireysel performansların belirlemesi oldukça olası. Kıran kırana geçen MVP yarışı da bunun […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  “Anten Kablosu” Nereye Bağlanacak? 2019-20 sezonu, beklendiği üzere son yıllarda görülmediği düzeyde çekişmeli ve heyecanlı bir sezon şeklinde ilerliyor. Tek kutuplu olarak geçen son bir kaç senenin ardından dengeli kadrolar ve bunun sonucunda oluşan denk güçler arasındaki savaşın galibini, yıldızların sezon boyunca göstereceği bireysel performansların belirlemesi oldukça olası. Kıran kırana geçen MVP yarışı da bunun […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  “Anten Kablosu” Nereye Bağlanacak? 2019-20 sezonu, beklendiği üzere son yıllarda görülmediği düzeyde çekişmeli ve heyecanlı bir sezon şeklinde ilerliyor. Tek kutuplu olarak geçen son bir kaç senenin ardından dengeli kadrolar ve bunun sonucunda oluşan denk güçler arasındaki savaşın galibini, yıldızların sezon boyunca göstereceği bireysel performansların belirlemesi oldukça olası. Kıran kırana geçen MVP yarışı da bunun […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  “Anten Kablosu” Nereye Bağlanacak? 2019-20 sezonu, beklendiği üzere son yıllarda görülmediği düzeyde çekişmeli ve heyecanlı bir sezon şeklinde ilerliyor. Tek kutuplu olarak geçen son bir kaç senenin ardından dengeli kadrolar ve bunun sonucunda oluşan denk güçler arasındaki savaşın galibini, yıldızların sezon boyunca göstereceği bireysel performansların belirlemesi oldukça olası. Kıran kırana geçen MVP yarışı da bunun […]

What do you think?