golden state warriors
in , , , ,

BEĞENDİM HAHA SİNİRLİYİM TERTEMİZ YOK ARTIK! YORUMSUZ

60 Adımda Golden State Warriors’ın Korkunç Tarihi

Kimsenin bilmediği bir Golden State Warriors ile tanışmaya hazır olun.

I. Bölüm

Son senelerde NBA’de başarı deyince akla Golden State Warriors gelir oldu. Durdurulamaz bir süper stara dönüşen Stephen Curry önderliğinde, Draymond Green ve Klay Thompson gibi çok özel oyuncuları bünyesinde barından, NBA efsanesi Steve Kerr tarafından yönetilen ve 73 galibiyet alan takımdan bahsediyoruz. Bununla yetinmeyip Kevin Durant gibi türünün ender rastlanan yıldızlarından birini kadrosuna katmayı başaran bir yöneticilik anlayışı ve Slicon Valley’nin de desteğini arkasına alarak modern zamanın basketbolunu yeniden şekillendiren bir camia.

Belki sizlere şimdi çok inandırıcı gelmeyecek fakat Warriors aslında 40 senedir hata üzerine hata yapan, çekilmedik çileler çeken ve taraftar grubunu çılgına çeviren bir kulüp. Bu yazıda Warriors’ın korkunç geçmişini beraber inceleyeceğiz. Üç bölümlük özel serimizin ilk bölümünde, yaklaşık 20 adımda 1975-1994 arasına, yani yaklaşık 20 seneye uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Sıkı durun, okuduklarınız ağzınızı açık bırakabilir.

Henüz internetin bile olmadığı zamanlarda, 1975 senesinin finallerinde Golden State Warriors, Washington Bullets’ı süpürerek şampiyon oldu. NBA tarihinin özel oyuncularından olan Rick Barry, takımını sırtladığı seride 29.5 sayı 4.0 ribaund 5.0 asist 3.5 top çalma ve %93 serbest atış isabeti ile oynamıştı. Aynı Rick Barry, Warriors’ın şampiyonlukta favori olduğu takibi sene Batı Konferansları finalinin 7. maçında, Phoenix Suns oyuncusu Ricky Sobers ile kavga etti. Takım arkadaşlarından destek alamayınca oyuna küstü ve Golden State Warriors’ın çile dolu tarihi işte o an başladı. Bizimde hikayemiz bu noktadan başlıyor.

Rick Barry
Rick Barry, Washington Bullets’ karşı.

1. 1976 draftında efsane uzun Robert Parish’i 8. sıradan seçen Warriors o sene sadece 46 maç kazanabildi ve playoffların ikinci turunda Karem Abdul-Jabbar’lı Lakers’a 7. maçta kaybederek elendi. O yaz Warriors iki genç yıldızı Gus Williams ve Jamaal Wilkes’i 1978 draftının 5. sırası ve para karşılığı takas etti. Williams ve Wilkes kariyerlerinin devamında toplam 4 şampiyonluk kazandı.

2. Warriors yönetimi bu takas ile 1978 draftında aldıkları 5. sıradan Purvis Short’u seçti. 6. sıradan seçilen ismi biliyor musunuz? Larry Bird.

3. Herkesin beklediği gibi Williams ve Wilkes’i kaybettikten sonra Warriors kurak bir döneme girdi. Galibiyet sayıları 3 sezon boyunca 43’den 38’e ve sonraki sezonda 24’e düştü. 1978 yazında Barry’i Houston Rockets’e gönderen kulüp karşılığında geleceği parlak oyun kurucu John Lucas’ı aldı. Fakat Lucas uyuşturucu bağımlılığın NBA’deki yüzü oldu. Warriors John Lucas’ı iki ikinci tur hakkına bıraktı.

Larry Bird, Robert Parish, Kevin McHale
Larry Bird, Robert Parish, Kevin McHale

4. Takip eden seneler kötü kararlar ve şanssızlıklar Warriors’ın peşini bırakmadı. 1979 draftının 1. seçimini Boston Celtics’in oyuncusu JoJo White için takas etti. JoJo White kariyerinde sadece 120 maça çıktı. 1980 draftından önce yine Celtics’den Joe Barry Carroll ve Rickey Brown’u aldı, karşığında 1 ve 13. seçimlerini verdi. Celtics’in bu hamle sonrası kadrosuna kattığı isimler: Robert Parish ve Kevin McHale.

5. Yine 1980 draftında gelecekte All-Star olacak uzun Jeff Ruland’ı Sam Williams adında bir oyuncuya takas ettiler. Warriors’ın problemli bir oyuncu olduğunu düşündükleri Bernard King’i New York Knicks’e yolladılar. King, Knicks ile bir efsane oldu. Peş peşe maçlarda 1964 senesinden beri 50 sayı ve üzeri atan ilk isim oldu. Karşılıklarında aldıkları All-Star Michael Ray Richardson’ın, takıma katıldığın zaman o kadar büyük bir uyuşturucu problemi vardı ki, NBA TV sonrasında onun için özel bir belgesel hazırladı. Warriors’da 4 ay dayanabilen Michael Ray Richardson, çaylak Sleepy Floyd’a karşılık takas edildi.

6. 1983 draftında 6. sıradaki seçimlerini Russell Cross adından bir uzuna harcadılar. Seçebilecekleri diğer isim kimdi biliyor musunuz? Clyde Drexler.

7. Kokainin patlama yaptığı 1977-1986 yılları arasında Warriors kadrosunda uyuşturucu kullanımları ile ünlenmiş isimler vardı. Anlatılanlara göre rakip takımların kaldığı Oakland Hyatt uyuşturucu almak için en kolay yerlerden biriymiş. Sıkıntılı bir dönem geçiren rakip oyuncuların, çoğu zaman Warriors deplasmanlarında dibe vurdukları gözlemlenir. Kendi sahalarında uyuşturucu bulmanın kolaylığı performanslarına da yansıdı. 1978-1986 sezonları arası playoff yüzü göremediler.

8. 1984 senesinde Robert Parish ve Kevin McHale, Boston Celtics’le şampiyonluk kazandı. Warriors’ın rekoru ise 22-60. 1985 draftında 7. sıradan Chris Mullin’ı seçtiler. Mullin ilk iki senesinde alkol bağımlılığı ile savaştı sonrasında temizlendi.

9. 1986 draftının 3. hakkına sahip olan Warriors, Chris Washburn’u seçti. Chris Washburn ender rastlanan bir böbrek sorunu nedeniyle çaylak sezonunda 43 maça çıkabildi. Bir daha Warriors formasını hiç giymedi. Üç uyuşturucu testinden de geçemeyince NBA tarafından atıldı.

10. 1986 draftının 3. hakkına sahip olan Warriors, Chris Washburn’u seçti. Chris Washburn ender rastlanan bir böbrek sorunu nedeniyle çaylak sezonunda 43 maça çıkabildi. Bir daha Warriors formasını hiç giymedi. Üç uyuşturucu testinden de geçemeyince NBA tarafından atıldı.

RUN TMC üyeleri ve sayı ortalamaları
RUN TMC üyeleri ve sayı ortalamaları

11. Sadece 5 ay içinde Warriors bu takımı tamamen bozdu. Gelecek draftta 1. turdan seçim için Purvis Short takas edildi, takımın kilit isimleri Joe Barry Carroll ve Sleepy Floyd karşılığında diz problemleri sorunlu olan geçmiş All-Star Ralph Sampson alındı. 90 felaket maç sonunda Sampson, Jim Peterson karşılığında Sacramento Kings’e yollandı.

12. Bu takaslardan 3 hafta sonra Warriors, Don Nelson’ı külübün genel müdürlüğüne getirdi. George Karl istifa etti ve Don Nelson aynı anda koçluk yapmaya da başladı. Nelson takımını Chris Mullin, Mitch Richmond (1988 senesinde ilk turun 5. seçimleri), Tim Hardaway (1989 ilk tur seçimi) ve Sarunas Marciulionis adında heyecan verici bir Litvanyalı uzun üzerine kurdu. Böylece ünlü hip hop grubu RUN DMC’den esinlenen ismiyle RUN TMC Warriors doğdu. (TMC: Tim, Mitch, Chris)

13. Tim Hardaway’i seçtikleri 1989 draftında 16. sıradan seçtikileri Dana Borros’u sonraki senenin 1 numaralı seçimine karşılık Seattle SuperSonics’e takas ettiler. 6 hafta sonra bu 1 numaralı seçimi Seattle’a Alton Lister adında bir oyuncu için geri verdiler. Kura ile 2. sıraya düşen Seattle, 1990 draftının 2 numarası olarak kimi draft etti biliyor musunuz? Gary Payton.

14. 1991 senesi Warriors’ı izlemekten herkesin keyif aldığı bir seneydi. 44 maç kazandılar ve maç başına 116.6 sayı attılar. Penetre-pas ve alan boşaltma üzerine kurulu hücumları diğer takımlara örnek oldu. David Robison’lu San Antonio Spurs’u bile playofflardan elediler. Sonraki tur Los Angeles Lakers’a elenseler de müthiş bir seri oynadılar. O an en iyi üç oyuncuları (Mullin, Hardaway ve Richmond) 27, 26 ve 24 yaşındaydı. TMC Warriors patlamaya hazırdı.

15. Elbette Warriors tekrar işleri berbat etmenin yolunu buldu. Richmond, geleceği parlak ama özensiz oyuncu Billy Owens’a karşılık takas edildi. Owens hiç bir zaman potansiyeline ulaşamadı. Warriors o seneki 2 birinci tur hakkını (16 ve 17. seçimler) senelerdir dolduramadığı pivot pozisyonuna çare bulmak için Chris Landing ve Victor Alexander adında iki uzuna harcadı. Bu sıralarda Celtics’e gönderdikleri Robert Parish yeşil-beyaz forma ile 12. senesine giriyordu.

16. 1992 sezonunda Warriors 55 maç kazandı ve ligin en iyi 10 oyuncusundan ikisine sahipti: Tim Hardaway ve Chris Mullin. Takım maç başına 118.7 gibi inanılmaz bir sayı ortalaması tutturdu ve playofflara 3. sıradan girdiler. Peki sonuç ne oldu? Seattle SuperSonics tarafından 4 maçta süpürüldüler. O seriden herkesin aklında kalan sahne ise Shawn Kemp’in Alton Lister üzerinden bastığı efsane smaç oldu. Lister’ı hatırlıyorsunuz değil mi? Gary Payton için takas edilen oyuncu.

17. Sonraki sene Mullin, Hardaway ve Owens toplam 107 maç kaçırdı ve Warriors 34 galibiyet alabildi. O sene üçüncü sıradan seçme hakkı kazanan Warriors yeri yerinden oynatan bir takasa imza attı. Penny Hardaway ve diğer 3 senenin 1. tur haklarını (1996, 1998, 2000) Orlando Magic’e yollayarak Michigan Üniversitesi’nin yıldızı Chris Webber’ı aldı. Fakat bu sene aslında yüksekten oyuncu almak için en kötü senelerden biriydi. Oyunculara verilen maaşlarda NBA kontrolü tamamen kaybetmişti ve çaylakların elinde çok güç bulunuyordu. Warriors bu nedenlerden dolayı Chris Webber’a 15 sene için 74.4 milyon $’lık bir kontrat sunmak zorunda kaldı. Bu kontrat bir de Webber’a ilk sene sonunda takımda kalıp kalmamayı seçme hakkı veriyordu.

18. 94 Warriors kadrosu kağıt üzerinde müthiş bir takımdı: Webber, Mullins, Hardaway, Latrell Sprewell ve Billy Owens. Fakat her şey kağıt üstünde kaldı. Tim Hardaway sezon başlamadan bağlarını kopardı. Yetenekli takım yine de 50 maç kazandı fakat Charles Barkley’li Phoenix Suns tarafından süpürüldü. Barkley 56 sayı ile kariyerinin en iyi maçını çıkardı.

19. O yaz takımın asistan koçu görevi bıraktı ve kendi takımının başına geçti. Ayrılan ismi duymaya hazır mısınız? 5 NBA şampiyonluğa ve sayısız başarıya uzanan, tarihin en iyi koçlarından biri olarak tarihe geçecek Gregg Popovich.

Serimizin ilk bölümünü bu isimle sonlandırmak uygun olur diye düşünüyorum. Gelecek bölümde Warriors’ın bilmediğiniz tarihi hakkında ilginç detaylarla yine karşınızda olacağız. Eğer bu bölümü sizi şaşırttıysa II. Bölüm’de olanlara inanamayacaksınız. Basketbol dolu günler!

Asistan koç Gregg Popovich

II. BÖLÜM

Yazar: Renç Korzay

Grantland (http://grantland.com/features/how-annoy-fan-base-60-easy-steps/)
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=l2GaAWdHwsw)

Paylaş:

What do you think?

6 points
Upvote Downvote

Total votes: 8

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 87.500000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 12.500000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PotaSentez: Eric Bledsoe Takası

warriors

76ers 116 – Warriors 124