golden state warriors
in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

60 Adımda Golden State Warriors’ın Korkunç Tarihi

Muhteşem Warriors serimiz ikinci bölümü ile devame diyor.

II. Bölüm

Golden State Warriors’ın saç baş yolduran, hatalarla dolu geçmişini ele aldığımız yazı serisinin ikinci bölümüne hoş geldiniz. İlk bölümde Larry Bird, Robert Parish, Kevin McHale, Clyde Drexler, Gary Payton gibi NBA efsanelerini elinden kaçırdıkları, görkemli TMC dönemini imha ettikleri ve Chris Webber‘lı yeni bir döneme başladıkları 1975-1994 arasını ele almıştık. İlk bölümü tekrar hatırlamak isteyenleri böyle alalım.

19. adımda asistan koçları Gregg Popovich’i kaybettiklerini belirtmiştik. Çok daha şaşıracağınız ve ağzınızı açık bırakacak olaylarla dolu II. bölüm başlıyor!

Chris Webber
Çaylak Chris Webber ve Koç Nelson

20. 1994 sonbaharında, yılın çaylağı seçilen Chris Webber bir anda artık daha fazla pivot oynamak istemediğine karar verdi ve takas edilmeyi talep etti. Warriors, Webber’ı mutlu etmek için Billy Owens’ı pivot Rony Seikaly için Miami Heat’e yolladı. Webber hala mutlu değildi ve takas edilmekte ısrar ediyordu. Yeni Warriors sahibi Chris Cohan, Webber’ı takımda istemeyen Koç Nelson‘ı destekledi ve Yılın Çaylağı’nı Washington’a yolladı. Karşlığında Tom Gugliotta ve 3 senenin 1. tur seçim haklarını aldı. Sayısız yıldızın çıktığı 1996, 1998, 2000 draftlarından Warriors, Todd Fuller (1996 11. sıra), Keon Clark (1998 13. sıra) ve Chris Mihm (2000 7. sıra, sonrasında Washington’a yollandı.)’i seçmeyi başardı.

21. Warriors, Chris Webber’ı yolladıktan sonra asla eskisi gibi olmadı. Webber o zaman NBA’in daha önce hiç görmediği tarz bir oyuncuydu. Müthiş bir hücum silahı olmasının dışında inanılmaz bir patlayıcılığa sahip olan ve sahayı koşabilen bir uzundu. Takas değeri olarak o sene Shaquille O’Neal, David Robinson ve Hakeem Olajuwon‘dan sonra dördüncü sırada gösteriliyordu. Sonsuz potansiyele sahip Webber’ın takas değeri olarak arkasında olan isimlerden bazıları Karl Malone, Scottie Pippen, Shawn Kemp ve Grant Hill. Bu tarz bir oyuncu şehrinize gelip, 1 sene içinde herkesi kendine aşık ettikten sonra çekip giderse, toparlanmanız imkansız olur. Warriors için de farklı olmadı.

22. Webber’ın gidişi ile takımın tek sahibi Latrell Sprewell oldu. İyi haber Sprewell ilk kez All-Star seçildiği sezondan geliyordu. Kötü haber ise Sprewell’in Sprewell oluşu.

Kobe Bryant
Genç Kobe

23. 4 ay içinde Nelson istifa etti ve Warriors ile bütün ilişkisini kesti. Webber karşılığı alınan Gugliotta, Donyell Marshall adlı hayal kırıklığı olmaktan başka bir şey olmayan bir oyuncu karşılığı takas edildi. 26 maç kazanan Warriors takip eden 95 draftında 1. sıradan seçme hakkını kazandı. İlk sıradan tahminen hiç ismini duymadığınız Joe Smith‘i seçtiler. Sonraki seçilen isimler: Antonio McDyess, Jerry Stackhouse, Rasheed Wallace ve Kevin Garnett.

24. 1995-96 sezonunda, eskiden 1. sıradan seçilmiş olan Hardaway, Gatling, Alexander ve Carlos Rogers’ı ortalama isimler olan Kevin Willis, Bimbo Coles ve BJ Armstrong karşılığı takas ettiler. Genç koç Rick Adelman önderliğinde 36 maç kazandılar. Hatırlarsanız 1996 draftında Chris Webber karşılığı aldıkları bir ilk tur seçim hakları vardı. Geleceği görmekten yoksun Warriors yönetimi 11. sıradan Todd Fuller‘ı seçti. Draftın devamında seçilen oyuncular: Kobe Bryant, Peja Stojakovic, Steve Nash, Jermaine O’Neal.

25. Okuduklarınızın en üzücü kısmı ne biliyor musunuz? Felaketler daha yeni başlıyor.

26. 1996 Kasım ayında Warriors Seikaly ve Clifford Rozier‘i Felton Spencer, Jon Koncak ve Donald Royal karşılığında Orlando Magic’e yolladı. Hatırlarsanız Seikaly, Webber’ı mutlu etmek için Billy Owens karşılığı alınmıştı. Billy Owens ise 1992 sezonunda Mitch Richmond karşılığı alınmıştı. Richmond, Sacramento Kings forması ile 1993-1997 sezonları arasında 24 sayı ortalaması ile oynadı ve tam 5 kez All-Star seçildi.

27. 1997 senesinde Rick Adelman’ı kovan yönetim yerine P.J. Carlesimo’yu getirdi. Dibe vuran takım o senenin draftında 8. sıradan seçme hakkı kazandı. Warriors 8. sıradan Adonal Foyle‘ı seçti. 9. sıradan seçilen ismi duymaya hazır mısınız? Tracy McGrady. Warriors şov devam ediyor!

tracy mcgrady
T-Mac

28. Bu noktaya geldiğimizde felaketlerle dolu 20 seneyi geride bırakmış olduk. Kısaca olanları bir özetleyelim. Takım 5 kez playofflara ulaştı ve toplam 13 playoff maçı kazandı. Üç 1. sıra seçimi ve ilk üçte olan diğer iki seçim harcandı. Şampiyonluğa ulaşan takımlarda ilk 5 başlayacak yada All-NBA takımlarına seçilecek 8 oyuncu takas edildi: McHale, Parish, Webber, Hardaway, Richmond, Williams, Wilkes, King. Gelecekte Hall of Fame’e girecek 3 koç Warriors’ı terk etti: Popovich, Karl, Adelman. Warriors benchinde kaybolan fakat başka takımlarda yıldızlaşan 2 isim: Mario Elie, John Starks. Draft etmeyi kaçırdıkları 6 efsane: Bird, Drexler, Garnett, Kobe, T-Mac, Payton.

29. Nasıl olabilir diyeceksiniz fakat buradan sonra Warriors için her şey daha da kötüye gidiyor. Bu noktadan sonra çok uzun süre boyunca hiç bir Warriors oyuncusu All-Star bile seçilemeyecek.

30. 1997 Ağustos’unda Warriors en popüler oyuncusu olan Mullins‘i Erick Dampier ve Duane Farrell karşılığı Pacers’a yolladı. 4 ay sonra en iyi oyuncusu Latrell Sprewell koç Carlesimo’yu boğazladığı için sezonun geri kalanında NBA tarafından ihraç edildi. Latrell koçunu bir kez değil, iki farklı olayda boğazladığı için uzaklaştırıldı.

31. En popüler oyuncusu ve en iyi oyuncusu kısımlarının altını çizelim.

32. Ellerinde patlayan bir başka sezon geçip giderken, yönetim 1. tur seçimleri Joe Smith‘in serbest kalacağını hatırladı. Smith’i Clarence Weatherspoon ve Jimmy Jackson karşılığında Sixers’a yolladılar. Böylelikle 1993 ve 1995 yıllarında 1. sıradan seçim haklarını Donyell Marshall, Weatherspoon ve Jackson’a çevirmiş oldular.

33. 19 maç kazandıkları berbat sezonun en berbat olayı, koçunu boğazlayan Latrell Sprewell adına Oyuncular Derneği’nin dava açıp kazanmış olmasıydı. Sonuca göre Warriors, uzaklaştırma almış olmasına rağmen Sprewell’e maaşını ödemek zorunda kaldı. Bu noktada şans Warriors’a güldü ve 1998 draftında yeni Michael Jordan olarak adı geçen Vince Carter 5. sıraya kadar seçilmedi. 5. sıranın sahibi Warriors, 15 dakika içinde Vince Carter’ın haklarını Antawn Jamison‘ın hakları karşlığı Toronto Raptors’a takas etti. Üzerine bir de para verdi!

34. 1999 lockout’u sona erdikten sonra Warriors, bela olarak gördükleri Sprewell’i iki pahalı veteran Chris Mills ve John Starks karşılığı New York Knicks‘e gönderdi. John Starks zaten Warriors’da süre bulamadığı için Knicks’e gitmişti. Bunun üzerine Jason Caffey‘i 35 milyon dolarlık bir kontrat ile takıma kattılar. Bunların sonucu olarak gelecek bir kaç senenin maaş kotasını doldurmuş oldular.

35. Warriors’dan kurtulan Latrell Sprewell yeniden doğdu ve Knicks’i 1999’da finallere taşıdı. Warriors’ı terk eden Gregg Popovich‘in Spurs’une kaybettiler. Aynı sene Warriors’ın takas ettiği Hardaway, Heat’i Doğu’nun ilk sırasına çıkardı. Pacers’a takas edilen Chris Mullin, Doğu’nun ikincisi Pacers’da ilk 5 başladı. Warriors’dan kaçan iki isim Chris Webber ve Koç Adelman, beraber Kings’i playofflara taşıdı. Yine Warriors’ı bırakan Koç Nelson Mavericks’i Steve Nash ve Dirk Nowitzki üzerine kurarak, camiaya hayat verdi. Haklarını takas ettikleri Vince Carter Yılın Çaylağı seçildi. O zamanlarda Warriors taraftarı olduğunuzu düşüebiliyor musunuz?

36. Lockout sezonunu 21-29 rekoru ile Warriors, tam ortada bitirdiği sezon sonunda 1999 draftının ilk 9 sırasına giremedi. Richard Hamilton, Andre Miller ve Shawn Marion gibi isimleri draft edemedi. Yazın yaptıkları en büyük hamle ise Dampier‘e 7 sene için 48 milyon verip, Bimbo Coles ve 10. sıra seçim hakkını (Jason Terry) Mookie Blaylock, Vonteego Cummings ve 2001 senesinin 1. sıradan seçim hakkına çevirmek oldu. Bimbo Coles, Mookie Blaylock ve Vonteego Cummings isimlerini bilmiyor olmanız gayet doğal.

37. Sonraki sene Warriors taraftarları için hüsran devam etti ve takım toplam 19 maç kazandı. Üstüne ilk sıradan draft hakkını bile elde edemediler çünkü Chris Webber takasından elde ettikleri Washington’ın 1. sıra hakkını John Starks takasında kullandılar. Hiç merak etmeyin, o yaz yapacak başka felaket hamleler buldular. Tracy McGrady yerine seçtikerleri Foyle‘a 18 milyon dolarlık kontrat önerdiler, 35 milyon verdikleri Caffey‘i Bobby Sura karşılığı takas ettiler, yine Webber takasından elde ettikleri Donyell Marshall ve Billy Curley’i Danny Fortson ve Adam Keefe karşılığı verdiler.

38. Merak edenler için: Chris Webber > Tom Gugliotta > Donyell Marshall > Danny Fortson.

39. 2001 senesinde Warriors’ın galibiyet sayısından (17) fazla oyuncusu (22) vardı. Bu rekor ile Jason Richardson‘ı 5. sıradan seçtiler, Troy Murphy‘i de kadrolarına kattılar. En önemlisi ise ikinci turda Gilbert Arenas‘ı kaptılar. Doğal olarak bu kadar iyi hamlenin üzerine kutlama amaçlı Antawn Jamison’a 6 sene için tam 85 milyon dolar ödemeye karar verdiler.

40. Sonraki sene sadece 21 maç kazabildiler ve bu son 5 senenin en başarılı Warriors takımı oldu. Chris Webber’ın kaybının ne kadar ölümcül olduğunu bir kez daha hatırlayarak bu bölümü sonlandıralım. Webber sonrası her sezon kazandıkları maç sayısı: 26, 36, 30, 19, 21, 19, 17, 21.

Bunların hepsi sadece 8 sene içinde oldu. Verilebilecek bütün yalnış kararları veren yönetim üçüncü ve son bölümde acayip işler yapmaya devam edecek. Herkese basketbol dolu günler!

Latrell Sprewell
Latrell Sprewell

III. BÖLÜM

Yazar: Renç Korzay

Grantland (http://grantland.com/features/how-annoy-fan-base-60-easy-steps/)
Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=qVik0xm5q20)
Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sneaker

En Sevdiğiniz Oyuncular Ve Efsane Ayakkabıları

“Basketbol Sebepleri”