in

SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Aldırma Gönül Aldırma

Sağlık Olsun

Olimpiyat Elemelerine Kaldık!

FIBA Dünya Kupası klasman maçlarını Yeni Zelanda mağlubiyeti ile tamamlayan Milli Takımımız, Olimpiyat Elemelerine katılmaya hak kazandı.

Millilerimizin oynadığı üç maçta oynanan oyundan hem gurur duyduk hem de hayal kırıklığına uğradık. İlk maçta grubun en zayıf takımı olarak gösterilen Japonya karşısında beklenildiği gibi 86-67 skorla rahat bir galibiyet aldık. Milli takımımız adına ilk maçta etkili oynayan isimler Ersan İlyasova ve Melih Mahmutoğlu oldu. Ersan 19 sayı, 10 ribaund üretirken, Melih 17 sayı kaydetti. İkinci maçta her turnuvanın doğal şampiyonluk adayı olan ABD ile karşı karşıya geldiğimiz maçta bütün dünyayı hayret ettirecek bir oyun oynadık.

ABD maçının ilk yarısında iyi performans göstermeyen milli takımımız 41-26 geriye düştü. Fark 15 olduktan sonra Koç Ufuk Sarıca’nın molasından dönen milli takımımız bambaşka bir oyun oynamaya başlayıp önce Amerikalı oyuncuları sonra da bütün dünyayı şaşkına çevirdi. Adeta şiir gibi bir oyun oynayan milli takımımız Wilbekin önderliğinde ayağa kalkmasını bilip farkı tek hanelilere indirmeyi başardı. İstediğimiz oyunu ABD milli takımına oynattırmayı başarmış olsak da maçta bir türlü üstünlüğü ele geçiremiyorduk. Son çeyrekte de hırslı oyunumuzu ortaya koyduk. Maçın bitimine de son 12.5 saniye kala Ersan İlyasova‘nın ribaundu alıp tamamladığı basketle 81-79 öne geçmeyi başardık. Son hücumda büyük bir hata yapıp Jayson Tatum’a üçlük attığı sırada faul yaptık. ABD maçı kazanma fırsatını elde etse de Tatum 3’de 2 attı ve maç uzatmaya gitti.

Uzatma periyotlarında ise hızlı başlayarak 6 sayılık üstünlüğü elde ettik. Çoğunluğu genç oyunculardan oluşan milli takımımız tecrübesizliğinin azizliğine uzatma periyotlarında uğradı. 6 sayılık üstünlüğünü koruyamayan A Milli Takımımız, son saniyelerde farkın 1’e inmesine engel olamadı. Buna rağmen bir fırsat daha yakalayıp sportmenlik dışı faulü alan milli takımımız kazandığı 4 serbest atışı da sayıya çeviremeyerek yapılması zor bir işe imza attı. Altın tepside bize sunulan bu galibiyet fırsatını kendi ellerimizle itmiş olduk. Maçın son dakikalarında dördünden birini atacağımız bir serbest atış rakibimizin fişini çekebilecekken, son darbesinde ipi boynuna dolanıp Kaptan Ahab’ı öldüren zıpkın misali, beceriksizliğimiz ayağımıza dolandı ve kazanan yine Büyük Beyaz Balina oldu. ABD hücumda 2 serbest atıştan sayıyı bulunca sahadan 93-92’lik yürek burkan bir mağlubiyetle ayrıldık.

Birinci turun son maçına geldiğimizde rakip Jan Vesely’den yoksun Çekya takımıydı. Millilerimizin 2. tura kalması için 2 gün önce aldığı yürek burkan mağlubiyeti unutup bu maça konsantre olması şarttı. Milliler ilk çeyreğe kötü bir başlangıç yapıp rakibe çok sayıda hücum ribaundu verdi. İlk çeyreği Çekya 22-16 önde kapattı. Cedi Osman ilk çeyrekte ürettiği 11 sayı ile millilerimizi ayakta tutan isim oldu. İkinci çeyrekte Çekya çok yüksek yüzdeli üç sayı isabeti ile oynadı. Millilerimiz buna gereken karşılığı veremedi ve ilk yarıyı 35-43 geride kapattı.
12 Dev Adam, ikinci devreye 8-0 seriyle başladı ve skoru beraberliğe getirdi. Çekya bu seriye karşılığı vermeyi başardı. Balvin ve Satoransky’nin etkili oyunuyla farkı tekrardan çift haneli sayılara çıkarmayı başardılar. Son çeyrekte skora tekrardan ortak olamayan milli takımımız mücadeleyi 91-76 kaybederek turnuvaya erken havlu atmak zorunda kaldı.

Artık milli takımımız için tek teselli olimpiyat biletini alabileceğimiz klasman maçları olacak. İlk klasman maçımızda Karadağ ile karşılaştık. Maça kötü başlayan milli takımımız tam olimpiyat fırsatı gitti derken son 5 dakikada müthiş bir iş çıkararak 26-9 seriyle maçı 79-74 kazanmayı başardı. Bu galibiyetle olimpiyat biletini kapmayı başaran milli takım, son karşılaşması formalite niteliğinde olan Yeni Zelanda karşısında son maçına çıktı. Olimpiyat elemelerine kalması kesinleşen iki takımın karşılaşmasında maç boyunca iki takımında rahat oynaması sonucu yüksek skorlu bir maç oynandı. Yeni Zelanda karşısında 101-102 mağlup olarak turnuvayı tamamlayan millilerimiz arkamızda buruk bir ABD maçını geride bırakarak Çin macerası sona erdi. Bu turnuvadan gereken dersleri çıkarmamız ve Olimpiyat elemelerinde ilk 4’e kalmak için eksiklerimizi tamamlamamız millilerimizin yapması gereken ilk iş olacak.

What do you think?