marc gasol
marc gasol
in , , , ,

Anlamsız Bir Neden Yüzünden Marc Gasol’u İstemeyen Takım: Houston Rockets

Marc Gasol ve “erkek memeleri”

“Erkek Memeli” Marc Gasol

Memphis Grizzlies’in tecrübeli oyuncusu Marc Gasol, ciddi bir sakatlıktan dönmesine rağmen bu sezon tekrar ligin en elit uzunlarından biri olduğunu kanıtladı. 20.9 sayı 6.1 ribaund 4.2 asist 1.5 blok ortalamaları tutturan Gasol, oyununa her sene yeni bir şey katıyor ve bu sezon da menzilini üçlük çizgisine kadar çekmiş durumda. İspanyol uzunun kariyerindeki en önemli nokta belki de kendini sürekli yeniden icat etmesi. Gasol’u 48. sıradan seçilen bir oyuncudan, Yılın Savunmacısı ödülüne ve All-Star seçimlerine götüren özellik de bu.

Geriye dönüp baktığımızda Marc Gasol gibi bir ismin 48. sıraya kadar düşmesini ayıplıyor olabiliriz. Fakat yazar Michael Lewis’in yeni kitabı bu konuya biraz da olsun ışık tutuyor. En azından bir takımın nasıl böyle bir karar verdiğini artık biliyoruz: Houston Rockets. Lewis’in yazdığına göre Rockets başkanı ve data dâhisi Daryl Morey’e bir grup Gasol’u pas geçmeleri için seviyesizce baskı yapmış.

2007 draftında Daryl Morey’nin kurduğu data modeline çok uygun bir isim vardı: Marc Gasol. 22 yaşındaki çok yönlü İspanyol uzun Avrupa basketbolu tarafından yetiştirilmiş ve NBA için biçilmiş kaftandı. Fakat oyuncu gözetmenleri Gasol’un üstsüz bir resmini buldu ve o andan itibaren Rockets’ın kaderi değişti.

Bebek yüzlü ve o zamanlar kilolu olan Gasol’ün sarkık bir vücudu vardı. Klasikleşmiş atletik NBA uzununun tam tersi görüntüsünü veren bu resim sonunda Rockets çalışanları Gasol’e bir isim taktı: “Erkek Memeli Marc Gasol”.

O günden itibaren ofiste sürekli “Erkek Memeli Marc Gasol” muhabbeti dönüyordu. O günleri pişmanlıkla hatırlayan Daryl Morey “O draft sorumluluğun tamamen bende olduğu ilk drafttı ve yeterince cesur davranamadım.” diyor. Kurduğu data modelini Gasol’un geleceğinin çok parlak olduğunu göstermesine karşın, Daryl kendi modelini savunamadı ve çalışanların Gasol ile dalga geçmesine izin verdi. Draft günü hep beraber oturup “Erkek Memeli Marc Gasol”un, gözlerinin önünden geçişini izlediler.

  1. sıradan seçilen bir oyuncunun All-Star olması %1’in bile altında bir ihtimaldir. 48. sıradan seçilen ve değerli bir bench oyuncusu olabilen bir oyuncu bile bulmak zorken Marc Gasol ilk senesinden oyunu domine etmeye başlamıştı. 2012 ve 2015 yıllarında All-Star onuruna ulaşan Gasol, şu an son 10 sene içinde draft edilen en iyi 3 oyuncudan biri olarak gösteriliyor. (Kevin Durant ve Blake Griffin’den sonra.)

Bir grup kendini bilmez Rockets çalışanının İspanyol uzuna taktığı isim açıkça bir kulübün kaderini değiştirmişti. Data dâhisi Morey ise doğru yöne doğru bir adım attı. “O günden sonra yeni bir kural koydum. Takma isimleri yasakladım.”

Yazar: Renç Korzay

(http://uproxx.com/dimemag/marc-gasol-houston-rockets-man-boobs/)

What do you think?