basketbol
in

BEĞENDİM HAHA SİNİRLİYİM TERTEMİZ YOK ARTIK! YORUMSUZ

Basketbolun Kuralları

Bağımlısı olduğumuz basketbol bu kurallar ile başladı!

İlk 13 Kural

Basketbol ilk günden bu güne çok değişti. Biliyor muydunuz basketbol bu hafta 125 yaşına bastı? İlk basketbol maçı 21 Aralık 1891 yılında Massachusetts eyalatinden oynandı. Kanadalı Dr. James Naismith’in yönettiği ilk basketbol maçı 9’a 9 oynanırken 30 dakikalı maçın sonucu 1-0 idi! Gelin bu maç oynanmadan önce yazılan 13 kurala göz atalım.

 1. Top 1 veya 2 elle her hangi yöne atılabilir.
 2. Top 1 veya 2 elle her hangi bir yöne tokatlanabilir.
 3. Oyuncu topla beraber koşamaz. Oyuncu topu yakaladığı yerden pasını vermelidir (Kısacası topu sektirmek yasak).
 4. Top bir elde veya 2 elin arasında durmalıdır. Kollar ve vücut topu tutmaya yardımcı olmamalıdır.
 5. Omuz atmak, tutmak, çekmek, çelme takmak yada itmek kurallar içinde; 1. müdahale faul, 2. müdahale bir sonraki baskete kadar ihraç. Oyuncuyu sakatlamak adına kötü niyetli bir müdahale varsa, faul yapan oyuncu oyundan ihraç edilir. Bu oyuncunun yerine yedek oyuncu oyuna dahil olamaz.
 6. Topa yumruk atmak faul sayılır.
 7. Takımlardan biri üst üste 3 faul yaparsa, karşı takım hanesine 1 basket yazılır.
 8. Eğer top savunmanın müdahalesi olmadan sepete havadan veya yerden sektirilerek girerse basket sayılır. Eğer top sepetin kenarındaysa ve savunma sepeti oynatırsa, bu top basket değeri kazanır.
 9. Eğer top oyun alanının dışına çıkarsa, topu karşı takımdan bir oyuncu oyuna sokmak zorundadır. Topun kimden çıktığı kesin olmadığında hakem topu saha içine atar. Topu oyuna sokan oyuncu topu oyuna 5 saniye içinde sokamazsa, top diğer takıma geçer. Eğer bir takım oyunu kasıtlı olarak yavaşlatmaya çalışıyorsa, hakem o takıma faul verir
 10. Hakem oyuncuların hareketlerini ve faullerini yakından takip eder. Eğer bir takım üst üste 3 faul aldıysa hakem bu durumu baş hakeme bildirir. Hakemin oyuncuyu oyundan atma yetkisi vardır.
 11. Baş hakem topun ne zaman sahanın dışında olduğuna, topun hangi takımda olması gerektiğini ve maç süresini kontrol eder. Baş hakem ayrıca basketin geçerli olup olmadığına karar verir ve skoru da tutar.
 12. Maç 15 dakikalık 2 devreden oluşur. 2 devre arası 5 dakikalık mola verilir.
 13. Daha fazla basket atan taraf maçı kazanır. Beraberlik durumunda, takım kaptanları anlaştığı takdirde, maç bir sonraki baskete kadar uzar.

Yazar: Baran Sönmez

Paylaş:

What do you think?

-3 points
Upvote Downvote

Total votes: 5

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 20.000000%

Downvotes: 4

Downvotes percentage: 80.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

james harden

Houston’a İtalyan Dokunuşu

draft

Tarihin En İyi 10 Draft Edilmemiş Oyuncusu