in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Batı’daki Büyük Playoff Savaşı: Trail Blazers

Portland Trail Blazers İncelemesi

Aday Aday Batıda 8.lik Savaşı

Portland Trail Blazers

Her sene “playoff yapamaz” diyeleri haksız çıkaran, geçen sene playoff yapamaz denirken Batı finali yapan enteresan takım. Bu sene gerçekten playoff yapamayacak gibi duruyor. Fakat Damian Lillard önderliğindeki Trail Blazers’tan gelir mi bir sürpriz?

Gelin, birlikte bakalım güçlü ve zayıf yönlerine bu takımın.

+1: Takım Uyumu

Çekirdek kadrosu yıllardır birlikte oynayan ve yıllardır aynı koçla, yönetimle devam eden bir takım Trail Blazers. Birlikte oynadığı birçok rol oyuncusunu değiştirdiler ama büyük işler başaran bir kadro bir arada hala.

-1: Savunma

6.1 top çalma ile lig 29.su konumunda olan Trail Blazers, 6.2 blok ile de blok konusunda ligin en iyi 2. sırasına sahip. Rakiplerine boyalı alanda verdiği sayı 47.4 ile 13. sırayı tutarken, rakibe hızlı hücum vermekte lig 26.sı, ikinci şansı vermekte lig sonuncusu, kendi top kayıplarından kaynaklanan sayı vermemekte ise oldukça başarılı, lig 3.sü durumunda. İstatistiklerden de anlaşılabilir ama düzenli izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki; buradaki başarı da başarısızlık da Hassan Whiteside’tan kaynaklanıyor temel olarak. Kendisi ligin en iyi “fiziksel savunma becerilerine” ve en iyi savunma istatistiklerine sahip olan “kötü savunmacı”sı. Sadece top elinde olan adamı kovalıyor, onu da yerdeyken değil şuta çıktıktan sonra durdurmaya çalışıyor, alan paylaşımı konusundaysa gerçekten hiç efektif ve göze çarpan bir efor sergilemiyorlar.

+1: Üçlük başarısı

Maç başı üçlük isabetinde 12.6 ile lig 10.luğunu paylaşır konumundalar. Üçlük isabet yüzdesinde ise 37.2% ile 3.lüğü Wizards ve Pelicans ile paylaşıyorlar. Bu sezonki asist başarısızlıklarını düşündüğümüzde, genelde zor toplar kullanan Trail Blazers için bu istatistikler çok daha anlamlı aslında. Nurkić’den normale yakın bir oyun kurma desteği alabilirlerse bu tehdit çok daha yükselecektir.

-1: Asist

Maç başı 20.2 asist ile lig sonuncusu takımdan bahsediyoruz, en yakın rakipleri olan Rockets’ın ise 21.5 olduğunu düşünürsek gerçekten de çok kötü durumdalar. Bunun sebebini ise bir sonraki eksi maddesinde değineceğiz.

+1: Motivasyon

Ligin şüphesiz en duygusal takımlarından birisi Trail Blazers. Lillard, bir şeye sinirlendiğinde 50 sayı atıp maçı alabiliyor, Nurkić takımına destek olmak için hastaneden kalkıp geldiğinde büyük farklardan kısa sürelerde maçlar döndürülebiliyor vb. Uzun zamandır sakat bekleyen 2 arkadaşları Nurkić ve Collins takıma dönüyor, ayrıca BlackLivesMatter olaylarında aktif rol alan oyuncular bu konuda hassas ve liderleri Lillard’ın da yönlendirmesiyle NBA serüvenlerini bu konuda bir ifade şekli olarak gördükleri konuşuluyor.

-1: Yıldızlarının Uyumsuzluğu

Lillard ve CJ, saha dışında müthiş arkadaş olmaları bir yana saha içinde asla uyum sağlayamayan bir ikili. CJ topu eline almadığında etkili olamıyor ama kendisinin de oyun kurma becerisi düşük seviyede. Dolayısıyla oyunu CJ üzerine kurmazsanız CJ’den istediğiniz verimi alamıyorsunuz. Hızlı top çevrilen oyunda kendisi oyundan düşüyor, Lillard ise takımdaki gerçekten oyun kurmayı bilen tek kişi ve takımın en formda dış şutörü. Dolayısıyla oyunda o varken, oyun haklı olarak onun tarafından kuruluyor. Hücum kısmında Melo’ya bir eksi veremeyeceğim, kendisi ona verilen rol ne olursa olsun uyum sağladı. Hayatında ilk defa bu kadar uyumlu gördüğümüz Melo, oyun sıkıştığında bitirici şutlaruyla oyunu açabiliyor.

+1: Kadro Kalitesi

Kadroda tarihin en yetenekli ve başarılı şutörlerinden biri olan veteran Carmelo, ligin en iyi aktif şutörlerinden birisi olan Damian Lillard, yıldız kategorisinde değerlendirilen hem savunmada hem de hücumda katkı veren CJ McCollum, oyun zekası düşük olan ama iyi kullanılırsa enfes yeteneklere sahip dev adam Hassan Whiteside, ligin en iyi oyun kuran uzunlarından müthiş de bir savunmacı olan Nurkić var.

-1: Kadro Derinliği

Yedekler cidden zayıf. Ariza ve Hood burada olsaydı çok başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Playofflara kalınırsa Ariza dönebilir ama ondan önce görme ihtimalimiz yok seviyesinde. Ariza yerine G-League’den bir oyuncu da konuşuluyor ama esas hedefler Gerald – Anderson – Iman Shumpert.

-1: Fikstür

Grizzlies-Celtics-Rockets-Nuggets-Clippers-Sixers-Mavericks-Nets. Grizzlies ve Nets yerine de Team Giannis ve Yunan Tanrılarıyla oynasa çok keyifli maçlar izleyebilirdik. Cidden New Orleans Pelicans’ı playoff’lara katmak için özenle hazırlansa bu fikstürü oluştururlardı da dikkat çekmesin diye bu iki maçı koyarlardı.

+1: Sakatlıktan Dönenler

Portland taraftarının içinde umut yeşerten tek konu bu diyebiliriz, bu olmasaydı diğer maddeler pek bir etki etmezdi. Bir girizgahın arkasından başlığı birkaç alt başlığa bölmek istiyorum.
Jusuf Nurkić ve Zach Collins sakatlıktan dönen oyuncular Trail Blazers tarafında. Collins iyi bir yedek olacaktır, Portland gibi bu konuda dertli bir takımda aranan bir kan. Nurkić ise daha başka. Takımda 4. en öenmli oyuncusu olarak görülmekte ve birçok okuyan onu tanımadığı için belki burun kıvırmakta ama Trail Blazers takımında kendisi “Oyun Değiştirici” seviyesinde bir etkiye sahip. Özellikle “Whiteside ile dönüşümlü pivot oynamak”tan daha fazla seçenek vadettiği için çok etki edecektir.

 • Oyun Varyasyonu: Trail Blazers’ın oynayabileceği oyun çeşidi çok arttı. Nurkić & Whiteside ile ikiz kule oynanabilir, Nurkić 4 numarada iç oyun kurucu oynayabilir, Nurkić ile Whiteside aynı anda sahaya konmayarak 4 kısa oynanabilir, Nurkić şut atma & attırma odaklı bir uzun olarak kullanılıp rakip Timberwolves’un yeni sistemine benzer bir oyun kurgulanabilir ve daha birçok farklı opsiyon… Yani Trail Blazers artık rakipler için daha az tahmin edilebilir bir takım.
 • Savunma: Trail Blazers takımının en iyi savunmacısı geri döndü. Collins de yetenekli değil ama eforlu ve fiziksel bir savunmacı. Ayrıca Whiteside’ın kötü alan paylaşımına, oyun içinde anlık müdahelelerle düzeltmeler sağlayacak bir takım arkadaşı geldi, onun yetenekleri de daha efektif yansıyabilecektir.
 • Takım alışkanlıkları: Uzun süredir birlikte oynamış bir takım diye, birlikte oynadıkları oyunların en akıcıları Nurkić ile CJ & Lillard ikili oyunlarıydı. Slice Handoff olarak isimlendirilen özel oyunlarını bu sene yapamıyor olmaları, Trail Blazers kısalarının ayağını boyalı alandan kesmişti, şimdi onları daha fazla içeri drive ederken göreceğiz.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=MLzQFKmsAto[/embedyt]

Dribble hand-off istatistiklerine bakalım:

2019-20:

— 3.5% sıklıkta yapıyorlar. (27. sıra)
— Bu pozisyonlarda pozisyon başı 1.04 sayı buluyorlar. (3. sıra)
— 55.2% gibi bir yüzdeyle bu pozisyonları değerlendiriyorlar. (1. sıra)
— 271 sayı ise bu oyunla buldukları toplam sayı. (23. sıra)

2018-19:

— 6.6% sıklıkta yapıyorlar. (8. sıra)
— Bu pozisyonlarda pozisyon başı 0.97 sayı buluyorlar. (8. sıra)
— 50.7% gibi bir yüzdeyle bu pozisyonları değerlendiriyorlar. (9. sıra)
— 595 sayı ise bu oyunla buldukları toplam sayı. (6. sıra)

 • Uzun üçlükleri: Nurkić zaten şutu iyi bir uzundu, bu 14 aylık rehabilitasyon döneminde ise en ağırlık verdiği konunun dış şutlar olduğunu söylüyor. Hassan da son zamanda sürekli üçlük çalıştığı videolar paylaşmakta. Whiteside tabi ki stabil bir şut katkısı vermeyecektir ancak sahada iki uzun olduğu sürede ikisinin de şut tehdidi taşıması (birinin ciddi tehdit olması) rakip alan paylaşımını inanılmaz zora sokacaktır.

İyi bir koç olduğunu düşündüğüm Terry Stotts, bu yeni imkanı iyi değerlendirebilirse bir sürpriz hala yapabilir Trail Blazers. Dediğim gibi bu hala bir sürpriz olur, zira o fikstürden bugün şampiyonluk adayı olduğunu konuştuğumuz takımlar bile 6+ galibiyet çıkaramaz muhtemelen. Ama gene de konu sürprizse Trail Blazers’ın adını bir kenarda bulundurmakta fayda var.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
  2021 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Aday Aday Batıda 8.lik Savaşı Portland Trail Blazers Her sene “playoff yapamaz” diyeleri haksız çıkaran, geçen sene playoff yapamaz denirken Batı finali yapan enteresan takım. Bu sene gerçekten playoff yapamayacak gibi duruyor. Fakat Damian Lillard önderliğindeki Trail Blazers’tan gelir mi bir sürpriz? Gelin, birlikte bakalım güçlü ve zayıf yönlerine bu takımın. +1: Takım Uyumu Çekirdek […]
 • stephen curry quiz
  Stephen Curry’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? Her Şey NBA Quiz!
  Aday Aday Batıda 8.lik Savaşı Portland Trail Blazers Her sene “playoff yapamaz” diyeleri haksız çıkaran, geçen sene playoff yapamaz denirken Batı finali yapan enteresan takım. Bu sene gerçekten playoff yapamayacak gibi duruyor. Fakat Damian Lillard önderliğindeki Trail Blazers’tan gelir mi bir sürpriz? Gelin, birlikte bakalım güçlü ve zayıf yönlerine bu takımın. +1: Takım Uyumu Çekirdek […]
  2020 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  Aday Aday Batıda 8.lik Savaşı Portland Trail Blazers Her sene “playoff yapamaz” diyeleri haksız çıkaran, geçen sene playoff yapamaz denirken Batı finali yapan enteresan takım. Bu sene gerçekten playoff yapamayacak gibi duruyor. Fakat Damian Lillard önderliğindeki Trail Blazers’tan gelir mi bir sürpriz? Gelin, birlikte bakalım güçlü ve zayıf yönlerine bu takımın. +1: Takım Uyumu Çekirdek […]
  LeBron James Bubble’dan Ayrılacak Mı?
  Aday Aday Batıda 8.lik Savaşı Portland Trail Blazers Her sene “playoff yapamaz” diyeleri haksız çıkaran, geçen sene playoff yapamaz denirken Batı finali yapan enteresan takım. Bu sene gerçekten playoff yapamayacak gibi duruyor. Fakat Damian Lillard önderliğindeki Trail Blazers’tan gelir mi bir sürpriz? Gelin, birlikte bakalım güçlü ve zayıf yönlerine bu takımın. +1: Takım Uyumu Çekirdek […]

What do you think?