in , , , ,

TERTEMİZTERTEMİZ BEĞENDİMBEĞENDİM

Batı’nın Son Playoff Bileti Kime Gidiyor?

Kıyasıya Bir Yarış

4 Takım 1 Bilet!

NBA’de 55-59. maçların oynandığı 26.02.2020 pazar günü itibariyle artık playoff çerçeveleri iyice netleşti. Bu sekizer takımlık çerçevenin içindeki sıralamalar için de kanlı mücadeleler dönmeye devam ediyor elbette ama bu çerçeveye girmek çok daha yorucu bir savaş. Doğuda büyük bir sürpriz olmazsa Orlando Magics 8. olarak playoff’lara kalacak. 9. ile aralarında sadece 4 maç olmakla birlikte Wizards’ın takım olmaktan uzak çizdiği görüntü; Beal başta olmak üzere bireysel mücadelelerden gelen galibiyetler onları matematiksel olarak bu tabloda tutsa dahi onların ciddi bir aday olarak görülmemesine yol açıyor. Dolayısıyla bu noktada çok büyük bir rekabet beklemiyorum şahsen.

Batı konferansında ise playoff yarışı daha kanlı geçecek gibi. Batıda galibiyet-mağlubiyet durumu şu şekilde:

7- Dallas Mavericks – 35/23
8- Memphis Grizzles – 28/29
9- Portland Trail Blazers – 26/33
10- New Orleans Pelicans – 25/33
11- San Antonio Spurs – 24/32

Yani 8-9-10-11. sıra takımlarının tamamının 8. olma şansı var ancak 7. olma şansları pek de yok gibi gözüküyor. Bir diğer deyişle 4 takım için yalnızca bir playoff bileti var.

Portland Trail Blazers

13 Şubat tarihindeki Memphis-Portland maçı oynandığı zaman Memphis 26, Portland ise 25 galibiyet ile 8 ve 9 numarayı alıyorlardı. O maç bu yarışın en büyük dönüm noktalarından birisiydi. 40 sayı ortalamayla geçirdiği 12 maçlık serinin ardından biraz yorgunluk biraz fazla sıkı savunma maruziyeti biraz da belki mental yıpranma sonucunda aniden frene basan Lillard, bu maçta ve bir önceki maçta 20 sayı ile oynadı. Uzun süredir maçı onun taşımasına alışıp bir miktar da soğumuş olan Portland takımı, o maç New Orleans karşısında 138-117‘lik hezimet gibi bir mağlubiyet aldı. Jusuf Nurkic, Mario Hezonja, Zach Collins, Rodney Hood ve Nassir Little‘ı sakatlıkları nedeniyle hiç oynamadığı maçta, dar rotasyonda çok süreler bulan oyuncuları aynı oranda çok sayı atamadılar. Lillard 40 sayılık serisinin sonunda frene basıp 20 sayı attığı bu maçta da takımın en skoreri oldu. Takımını playoff resmine sokmak için canını dişine takıp verdiği mücadelenin sonunda ilk tökezlediği maçta bu görüntüyle karşılaşan Lillard’ı bir sonraki maçta, belki sezonun en kritik maçı olmasına rağmen pek motive göremedik. Aynı maçta sakatlanan Lillard, All-Star maçına ve üçlük yarışmasına da katılamadı. All-star arasından sonraki ilk maçına da Lillard olmadan çıkan Portland bu maçta yine New Orleans karşısında 128-115‘lik bir yenilgi aldı. Bir Portland taraftarı olarak mental olarak savaşı kaybettiğimizi görüyor ve bu mücadelede pek iddialı görünmediğimizi düşünüyorum. Bazı dedikodulara göre bu mental çöküşte takımın en çok moralini bozan konulardan birisi de Jusuf Nurkic hakkındaki umut tacirliği. Kendisinin Şubat ayında sahalara dönmesi ciddi ciddi bekleniyordu, şubat ayının bitmesine sayılı günler kalmışken kendisi hazır olmaya pek yakın değilmiş. Lillard’sız 1 maça daha çıkacak olan Portland, Lillard’sız geçirdiği 2 maçtan 1 galibiyet çıkardı. O da 108-106‘lık Detroit galibiyetiydi. Boston karşısında ise, 118-106‘lık bir mağlubiyet aldılar. Indiana karşısında galibiyet alınamaması durumunda ise playoff yarışından tamamen kopacaklarını düşünüyorum.

San Antonio Spurs

Gençleri etrafında kurduğu yeni düzenini işleten Memphis’in istatistiksel olarak en büyük rakiplerinden birisi San Antonio Spurs. Tam anlamıyla bir kazanma alışkanlığına sahip bu camia, bu sene playoff’a asla kalamayacak denirken, hakkında hiçbir haber yapılmadan, takımdan kimse bahsetmeden, hiçbir olayın içinde yer almadan gene playoff’un son biletini zorlar bir noktada kendine yer buldu. Üçlük atamayan iki star etrafında kurulan bu takımda Aldridge‘in üçlük atabilmesi etrafında yeni bir anlayış şekillendirerek yeni bir yöntem deneyen Pop, bu süreçte son 8 maçında 2 galibiyet alabildi. Bu iki galibiyeti son 3 maçta alan San Antonio, gerçekten bir çözüm buldu ve bir yükselişin başlangıcında mı yoksa bu yeni yöntem de işe yaramadı ve böyle sürüp gidecekler mi bir şey söylemek için henüz erken. Ancak NBA tarihinin, bence en büyük koçu Gregg Popovich‘in kariyerinin en kötü yönetimlerinden birini gördük. Kadrosu kendi istediğine uygun olmayan Pop, uygun takasları da bulamadı. Gençleri yetiştirme konusunda başarısıyla bilinen koç, çok yetenekli olarak gösterilen benim de çok beğendiğim ve takip ettiğim Dejounte Murray‘e gereken süreleri sorumluluğu vermedi zannımca. Aldridge ısrarı savunmayı çok kötü bir noktaya sürüklerken, DeRozan ısrarı da hücum yelpazesini çok daralttı. Velhasıl San Antonio bu noktada “winner” karakteri ile ekstra bir iş göstermezse yukarıyı çok zorlayacak bir çizgi göstermeyecektir diye değerlendiriyorum.

Bu 8.’lik yarışı çok ölümcül bir savaş falan dedin ama 9 ve 10’u gömdün, kimle yarışacak bu Memphis diyenleri duyar gibiyim. Bu noktada bu iki takımın şansı sürüyor, beklenmedik çıkışlar ile sekizinciliğe oturup beni şaşırtabilirler tabi ki ancak benim öngördüğüm en büyük iki mücadelesi olacak bu süreçte Memphis’in: New Orleans Pelicans ve Memphis Grizzles. “Memphis’in en büyük iki mücadelesinden bir Memphis mi??” demiş olabilirsiniz. Hadi gelin bu ne anlama geliyor bakalım!

New Orleans Pelicans

New Orleans Pelicans zaten iyi bir performans göstermekteyken takıma Zion‘ın dahil oluşu ile birlikte cidden iyi bir ivme yakalamayı başardı. Zion’ı pota altında oynatıp üçlük sistemini seyreltse de bozmayan New Orleans sahada gerçek bir sinerji gösteriyor. Gençlerin arasındaki yarışın kindar bir çizgi göstermediği bu takımda; onun dönüşünden bu yana oynadığı 13 maçta 8 galibiyetlik bir istatistik yakalandı. Ayrıca bu 8 galibiyetin 7’si son 9 maçta geldi. Oyuncular birbirine alıştıkça daha da özgüvenli görünen Pelicans, gerçek bir tehdit olma imkanına sahip. Lonzo‘nun şut atabilmeye başlaması, Ingram‘ın savunmasını yükseltmesi ve sorumluluklarından el çekmeden daha az top kullanmakla barışık olması, Zion’ın NBA’de oynadığının ve kendi güçlü/zayıf yönlerinin bilincinde bir çizgi göstermesi, Holiday‘in her zamanki Holiday olması ve Redick‘in inanılmaz dış şut yüzdesi ile gerçek bir takım oyunu oynuyor New Orleans.

Memphis Grizzlies

Memphis’in diğer rakibi kendileri, bu takımdaki tecrübe eksikliği aslında onlar için en büyük engel! Takımda en tecrübeli isim Valanciunas. 27 yaşındaki pivot, takımın en kaliteli oyuncularından birisi ve bu noktada iyi bir mentor olabilir. Ancak hepimizin farkında olduğu üzere şuan takım Ja Morant‘ın takımı, en büyük yardımcısı da Jaren Jackson Jr. Bu noktada bu iki ismin çaylak olması bir çekince oluşturuyor bende. Ja Morant gerçekten oyunu zekice oynayan ve inanılmaz yüksek özgüven sahibi bir isim, dolayısıyla takıma liderlik etmeyi gene başarabilecektir ancak ondan kaynaklı herhangi bir sebepten bir şeyler kötü gidecek olursa takımda bu tecrübesizliğin etkilerini görebiliriz.

Burası NBA, böyle yakın geçen yarışlar hiçbir zaman erkenden tahmin edilemez ama biz gene de tahmin yapacağız. Bu tahminleri yaparken yukarıdaki bilgilere ek olarak bir de yakın fikstüre bakıp sonuç tahminlerimizi verelim.

Memphis Grizzles’ın önümüzdeki maçları
-Houston Rockets
-Sacramento Kings
-Los Angeles Lakers
-Atlanta Hawks
-Brooklyn Nets
-Dallas Mavericks
-Atlanta Hawks
-Orlando Magic
-Portland Trail Blazers

Portland Trail Blazers’ın önümüzdeki maçları
-Indiana Pacers
-Atlanta Hawks
-Orlando Magic
-Washington Wizards
-Phoenix Suns
-Sacramento Kings
-Phoenix Suns
-Memphis Grizzles

San Antonio Spurs’ün önümüzdeki maçları
-Dallas Mavericks
-Orlando Magic
-Indiana Pacers
-Charlotte Hornets
-Brooklyn Nets
-Cleveland Cavaliers
-Dallas Mavericks
-Denver Nuggets
-Minnesota Timberwolves

New Orleans Pelicans’ın önümüzdeki maçları
-Cleveland Cavaliers
-Los Angeles Lakers
-Minnesota Timberwolves
-Dallas Mavericks
-Miami Heat
-Minnesota Timberwolves
-Sacramento Kings
-Utah Jazz

Tüm verileri birleştirdiğimde, Portland, Lillard’sız son maçından galibiyet çıkartırsa, hedefe kilitlenmiş diyebiliriz ve 8 numarayı alacaklardır, zira Memphis’e göre avantajlı bir fikstürleri var, 8. maçları bizzat onlarla, oraya bu moralle giderlerse o maçta da onları yenip başarılarını katmerleyebilirler. Ancak bu maçta mağlubiyet gelirse, sakatlıktan dönen Lillard’ın takıma olan bu sezonki inancını tamamen kaybedecekler ve total bir bozulmaya gideceklerdir.

Memphis, diğer üç takıma nazaran en sert maçlarla yüzleşecek, bu noktaya kadar gösterdiği direnci ısrarla göstermeyi sürdürmesi gerekiyor. Bu 9 maçı az zararla atlatırlarsa başka kimse onlara yetişemeyecektir. Tabi ki en kuvvetli aday onlar ancak bir kırılma noktası yaşanırsa toparlayamayabilirler, tecrübesizlik tehditleri aktif.

San Antonio en iyi sayılabilecek fikstürlerine rağmen bu 10 maçlık bölümde de iyi bir performans sergileyemeyerek yarış dışı kalacak diye tahmin ediyorum.

New Orleans ise fikstürü ve arkasına aldığı rüzgar ile birlikte bu 8 maçlık süreci en iyi geçirecek takım olacaktır. Onlar için en büyük korkuysa şüphesiz ki sakatlık, herhangi bir sakatlık yaşamazlarsa bu 8 maçı en avantajlı onların geçireceğini düşünüyorum.

Yani bence en büyük aday Memphis’in yerini koruması, en kuvvetli ikinci ihtimal New Orleans’ın üçüncü ise Portland’ın bileti kapması. San Antonio’nun ihtimalini ise minimal görüyorum.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
2002 yılında Toronto’da izlediği Vince Carter Charity All-Star maçından beri NBA hastası. Geniş bir forma koleksiyonuna sahip. 10 senedir Teksas’da yaşıyor ve Houston Rockets taraftarı. AAU Lise seviyesinde 2013 Teksas eyalet şampiyonu takımın baş antrenörü idi. En sevdiği oyuncu Ben Wallace. 2004 senesinden beri de fantazi basketbol oynuyor.
  2021 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  4 Takım 1 Bilet! NBA’de 55-59. maçların oynandığı 26.02.2020 pazar günü itibariyle artık playoff çerçeveleri iyice netleşti. Bu sekizer takımlık çerçevenin içindeki sıralamalar için de kanlı mücadeleler dönmeye devam ediyor elbette ama bu çerçeveye girmek çok daha yorucu bir savaş. Doğuda büyük bir sürpriz olmazsa Orlando Magics 8. olarak playoff’lara kalacak. 9. ile aralarında sadece […]
 • stephen curry quiz
  Stephen Curry’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? Her Şey NBA Quiz!
  4 Takım 1 Bilet! NBA’de 55-59. maçların oynandığı 26.02.2020 pazar günü itibariyle artık playoff çerçeveleri iyice netleşti. Bu sekizer takımlık çerçevenin içindeki sıralamalar için de kanlı mücadeleler dönmeye devam ediyor elbette ama bu çerçeveye girmek çok daha yorucu bir savaş. Doğuda büyük bir sürpriz olmazsa Orlando Magics 8. olarak playoff’lara kalacak. 9. ile aralarında sadece […]
  2020 Transfer Dönemindeki Her Hamle: TRANSFER REHBERİ
  4 Takım 1 Bilet! NBA’de 55-59. maçların oynandığı 26.02.2020 pazar günü itibariyle artık playoff çerçeveleri iyice netleşti. Bu sekizer takımlık çerçevenin içindeki sıralamalar için de kanlı mücadeleler dönmeye devam ediyor elbette ama bu çerçeveye girmek çok daha yorucu bir savaş. Doğuda büyük bir sürpriz olmazsa Orlando Magics 8. olarak playoff’lara kalacak. 9. ile aralarında sadece […]
  LeBron James Bubble’dan Ayrılacak Mı?
  4 Takım 1 Bilet! NBA’de 55-59. maçların oynandığı 26.02.2020 pazar günü itibariyle artık playoff çerçeveleri iyice netleşti. Bu sekizer takımlık çerçevenin içindeki sıralamalar için de kanlı mücadeleler dönmeye devam ediyor elbette ama bu çerçeveye girmek çok daha yorucu bir savaş. Doğuda büyük bir sürpriz olmazsa Orlando Magics 8. olarak playoff’lara kalacak. 9. ile aralarında sadece […]

What do you think?