in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ

Bay Darphane: Michael Jordan’ın Serveti!

Yıllık kazancı yıldız oyunculardan bile fazla!

Akıl Almaz Bir Servet ile Michael Jordan

Michael Jordan, tüm zamanların en iyisi olduğunu düşünenler çok sayıda da olsa, hâlâ tartışmalar devam ediyor. İnsanlar LeBron James’in de bu ünvana sahip olabileceğini düşünüyorlar. Onlar bunu tartışadursun, gelin biz Michael Jordan’ın çılgın servetine göz atalım. Belirtmekte fayda var ki, Michael Jordan’ın serveti 2020 itibariyle tam tamına 2.1 miyar dolar!

Michael Jordan şu an itibariyle Charlotte Hornets’ın yüzde 97’lik bir payını elinde tutuyor. Hornets’ın değeri ise 1.5 milyar dolar. Bunun büyük bir miktar olduğunu düşünüyorsanız kemerlerinizi bağlayın çünkü uçuşa geçiyoruz.

2010 yılında, NBA yönetimi Jordan’ın Charlotte Bobcats’i 175 milyon dolar karşılığı almasını onayladı. O zamanlar Bobcats’in market değeri 275 milyon dolar civarıydı. Şimdi olsa böyle bir şeye kesinlikle izin vermez NBA ama o zamanın ekonomik koşulları çok daha farklıydı.

Bugüne baktığımızda Jordan’ın yıllık kazancı yaklaşık olarak 145 milyon dolar civarında. Küçük bir karşılaştırma için, sponsorluklar dahil, LeBron James‘in yıllık kazancına baktığımızda ise 90 milyon dolar gibi bir sayı bizleri selamlıyor. Kendisine en yakın basketbol oyuncusundan 55 milyon dolar daha fazla kazanıyor Jordan, vay canına emekli bir efsane için hiç de fena değil!

Hepimizin yakından bildiği ve ünlü NBA yıldızlarının da bünyesinde yer aldığı Jordan Markası. Jordan Markası’nın değeri artmaya devam ediyor. Aslında kariyerinin başında Michael Jordan’ın hayali, en büyük spor giyim markalarından biri olan Adidas ile sözleşme imzalamaktı ama o zamanlar için Adidas, 7 feet yani 213 cm‘den kısa oyuncularla ilgilenmiyordu. Bunu fırsat bilen Nike’ın kurucusu Phil Knight, 1984 yılında çaylak Michael ile 250 bin dolara bir anlaşma imzaladı. Bu, belki de Phil’in hayatında verdiği en doğru karardı. Şu an için Jordan markası kendi başına yılda 3 milyar dolarlık satış yapıyor.

Sadece basketbolla kalmayan Jordan markası, tenisten tutun video oyunlarına kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Her gelen jenerasyon ile daha da güçlenen marka, geçen seneden beri 350 milyon dolar değer kazandı ve toplamda 1.65 milyar dolara ulaştı.

Michael Jordan başka sektörlerde de oldukça iyi işler çıkartıyor. Jordan’ın Florida, Connecticut, Washington ve Chicago’da kafeleri ve restoranları; Kuzey Karolina’da bir Nissan bayiisi var.

Jordan’ın sahip olduğu yatırımlardan bahsettik. Peki, Jordan buraya nasıl geldi? Nasıl bu kadar zengin oldu?

Jordan, Her Yerde Jordan!

Michael Jordan’daki hırsı şu 2 örnekle tarif edebiliriz sanırsam:

Antrenmanlardan sonra 100 dolar karşılığında diğer oyuncular ile üçlük yarışması yapıyorlardı. Tabi ki her zaman için kazanan Jordan oluyordu.

Birgün, yardım için düzenlenen bir golf turnuvasında seyircilerden biri Jordan’a, topu “green” olarak tabir edilen, deliğe yakın, açık yeşil alana indiremeyeceğine 500 dolar bahse girdiğini söyledi. Jordan ise topu oraya indirdi ve 500 doları aldı. Bu olayın görüntülerini de aşağıdan izleyebilirsiniz

[embedyt] https://youtu.be/bToxlmPtVYU[/embedyt]

Michael Jordan emekli olduğunda NBA’den kazandığı toplam para 93.8 milyon dolardı ve Chicago Bulls’daki son iki sezonunda 63.3 milyon dolar kazanmıştı. Oynadığı o müthiş basketbol ve kariyerinde sadece 30.5 milyon dolar kazandı Jordan. Çok az, değil mi? Lâkin yatırım kararlarını çok doğru yönde alan Jordan, şu an sadece Jordan markasından yılda 100 milyon dolardan fazla para kazanıyor. Bu rakam çoğu basketbolcunun yıllık gelirinden bile daha fazla. Şu an en çok kazanan NBA oyuncularının tam listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Michael Jordan’ın servetinin küçük bir kısmını ise sahip olduğu eşyalarla görebiliriz.

Florida’da yaptırdığı 12.8 milyon dolara mal olan rüya evi:

Charlotte’da gölün kıyısında yer alan 2.8 milyon dolarlık evi

Kendine özel olarak tasarladığı golf arabası

Uçağı, üzerinde yer alan Jordan amblemi ve uçağın numarası “Number 23” yani forma numarası, kazandığı şampiyonluk sayısı ve isminin başharfleri

Özel Yapım Yatı

Michael Jordan’ın serveti tek kelime ile inanılmaz! Basketbol oyununda iyi olduğu kadar iş dünyasında da iyi olduğunu bizlere gösteren, hiç yılmadan mücadelesine devam eden bir oyuncu. Sıfırdan, kazandığı parayla imparatorluk kuran bir isim.

Kaynak: Business Insider

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?