in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Ben Simmons: Ne Olacak Bu Çocuğun Hali?

Şutu Olmayan Prens

İnsanın Düştüğü Durumlar

Bir an için gözlerinizi kapatıp hayale dalın. 25 yaşında bir NBA yıldızı olacaksınız, yılın çaylağı ödülünü evinize götüreceksiniz, 3 kere All Star‘a seçileceksiniz. 1 defa All-Nba takımına, 2 kez de Yılın Savunma 5’ine dahil edileceksiniz. Yılın savunmacısı oylamasında 2. seçileceksiniz, 1 defa da ligin top çalma kralı olacaksınız. 4 sezonda gösterdiğiniz performansın ardından takımınızla 5 yıllık 177.2 milyon dolar değerinde sözleşme imzalayacaksınız.

Yukarıda bahsi geçen kazanımlar kulağa harika gelse de size “Ben Simmons olacaksınız” denildiğinde muhtemelen yüzünüz biraz ekşir ve sırtınızdan soğuk terler boşanır.

Özellikle NBA’i yakından takip etmeyen birisi olarak herhangi bir Sixers maçını izlediğinizde, çoraplarını iç içe geçirip kovaya şut atmaya çalışan bir çocuğunki gibi şut kullanan 2.11’lik bir Avustralyalı gözünüze ilişir. Üstelik Simmons, kariyeri boyunca kullandığı 3187 atışın yalnızca 326sını boyalı alan dışından potaya göndermiştir. Dolayısıyla karşınızda şut kullanmayan, bunu tercih ettiğindeyse size, sevmediği işe zorlandığını hissettiren bir oyuncu mevcuttur.

Bu noktada kafanızda, herhangi bir şekilde şut denemeyen bir insanın NBA’de nasıl yer alabildiği sorusu belirir. Top rakibe geçtiğinde veya hücumda boş alan yakaladığındaysa Simmons’ın bu seviyeyi neden hak ettiği sorusuna yanıt alırsınız: olağanüstü savunma sezgileri, 2.11’lik boy ve 108 kiloluk atletik bir yapıyla birleşmiştir. Simmons hemen herkesin karşısında durabilir. Avustralyalı aynı zamanda iyi bir ribaundçudur. Hızlı hücumları bu özelliğiyle veya top çalarak başlatır ve bolca asist yapar.

Gelgelelim Ben yarı sahada hücum edemez, kendi şutunu yaratamaz, şut kullanmaz ve sıkışık bir maçı takım arkadaşlarının çözmesine muhtaçtır. Shaq veya Giannis kadar baskın bir oyuncu olmadığı için de skor becerisi onlar kadar yüksek değildir. Nitekim Shaq, yakın zamanda Ben Simmons hakkında “İyisin ama harika değilsin, oyununu geliştirmen gerekiyor. Instagrama, sahip olduğun Ferrari’ni yada aktrislerle partilerken fotoğraflarını koymamalısın. Çalışan sınıfın ağırlıklı olduğu bir şehrin takımındaysan, onlar bu gibi paylaşımları hiç umursamaz” dedi.

Peki bu çocuğa ne olacak? Çaylak sezonu performansıyla Prens lakabını alan, adı LeBron James ve Magic Johnson‘ın olduğu kıyaslamalara katılan bir oyuncu, Sixers’dan takasını istediği 2021 yazının ardından kaybettiği saygınlığını geri kazanmak adına neler yapmalı?

Daha da önemlisi, Simmons saygınlığını geri kazanmak istiyor mu?

Temel Düzeltmeler

Simmons’ın şut atması gerektiğini bilmeyen yok fakat sorunu çözmek için izlemesi gereken adımlar sadece dış atış kullanmaktan ziyade daha farklı yaklaşımları gerektiriyor.

1. Serbest Atış Sorunu

Avustralyalı oyuncunun normal sezon serbest atış istatistiği %59.7 düzeyinde. Bu değer playofflarda ise %52‘ye kadar düşüyor. Oldukça kötü olan bu oran, 2020-2021 playofflarında maç başına 6.1 atışta %34.2 değerine indi.

 • Konferans yarı finalinde Hawks’a 4-3 ‘lük skorla kaybeden Sixers, yenildiği maçlarda sırasıyla 4,3,3 ve 7 sayı fark yedi.
 • Bu maçlarda Simmons sırasıyla 3/10, 1/5, 4/14, 1/2 serbest atış yüzdesi tutturdu.

25 yaşındaki oyuncu bu sezonun son eşleşmesinde 15/45 serbest atış isabeti buldu. Simmons sadece %50, kabaca 23/45 yapsaydı bile Sixers’ın Hawks’ı eleme ihtimali ciddi oranda artabilirdi.

Avustralyalı’nın oyunundaki bu defo, onun sıkışık alanda savunulabilmesini kolaylaştırıyor. Simmons’ın bozuk şut formuysa serbest atışlarının isabet yüzdesini bozuyor.

Buradan hareketle Simmons için öncelikli hedef serbest atış formunu düzeltmek ve serbest atış isabet oranını %70 mertebesine çıkarmak olmalı.

24 yaşındaki oyuncu LSU’da geçirdiği kolej kariyerinde çıktığı 33 maçta serbest atışlarda %67‘lik bir oran tuttumuştu. Simmons ayrıca 2018 playofflarında oynadığı 10 maçta %70.7 isabet oranı yakalamıştı.

2. Boyalı Alan Varyasyonu

Altyapı düzeyindeki herhangi bir maçta bile boyalı alandan kolay sayılar bulmaya başlarsanız veya savunmacınızın markajından kolayca sıyrılırsanız bir noktadan sonra karşınıza rakip takımın pivotu çıkmaya başlayacaktır. Burada hedef, topla içeri girmenizi olabildiğince zorlaştırmak, potaya geçiş yolunuzu en fizikli savunmacıyla kapatmaktır.

NBA’de Drop Coverage savunma metodu, perde kullanan rakip oyuncuyu boyalı alana sokmamak adına kullanılır fakat söz konusu Ben Simmons olduğunda bu savunma metodu, kimi zaman oyuncudan büsbütün uzak durarak uygulanmaktadır. Nitekim Simmons’ın herhangi bir şut tehditi yoktur.

Böylelikle ikinci çözüm önerisini tartışmaya açmak mümkündür: Ben Simmons Floater atmak durumundadır.

Bir basketbol terimi olarak Floater, çembere doğru hareket eden bir oyuncunun karşısına rakip oyuncu çıktığında, hücumcunun topu çembere yumuşak bir şekilde gönderdiği erken bir turnike olarak tanımlanır. 

Bu atış genellikle kısa boylu oyuncular tarafından kullanılsa bile Brandon Clarke gibi 2.03 boyundaki forvetler veya 2.13 boyundaki Brook Lopez gibi pivotlar tarafından da etkin biçimde kullanılmaktadır.

Kendisine kullanması için bomboş bir alan bırakılan Simmons, bu mesafeyi rakip oyuncuya kadar koşup, adımlamasını hesaplayarak kullanabilir. Floater atışını mükemmel uygulayan ve tıpkı Simmons gibi solak olan Mike Conley ise bu atışı sağ eliyle kullanmaktadır. Sağ eliyle yazan ve sol eliyle “şut atan” Simmons için de bu çözüm geçerlidir: 24 yaşındaki oyuncu Floater atışını kendi oyun tarzına eklediği takdirde kısa sürede rakip savunmaların kendisi karşısında bıraktığı mesafe azalacaktır, böylelikle Simmons’ın içeri Cut yapan takım arkadaşlarını görme imkanı kolaylaşacaktır.

3. Herhangi Bir Şut Tehditi

Ben Simmons’ın bulduğu şut isabetleri birer cemre gibidir: Onlar her bir element için bir defaya mahsus gerçekleşen doğa olayıdır.

Avustralyalı’nın 4 yıllık kariyeri boyunca kullandığı 3 sayılık atış miktarı 34 ve bu atışların hatırı sayılır kısmı çeyrek sonlarında uzaktan gönderilen alelade denemeler tarafından oluşuyor.

Aşağıdaki tabloda 28 yaşından sonra 3 sayılık atış becerisini geliştiren Brook Lopez‘in ve hem dış atış hem de serbest atış yüzdelerini 22-23 yaşlarında yükselten Lonzo Ball‘un istatistiklerini görebilirsiniz. Lopez uzun boyuna ve görece ilerlemiş yaşına rağmen hücum repertuvarına dış atış seçeneğini eklemiştir ve Ball ise NBA’e geldiğinde oldukça kötü bir şut formuna sahip olmasına rağmen yıllar içerisinde kabul edilebilir bir serbest atış yüzdesine ve gayet makul bir dış atış isabet yüzdesine kavuşmuştur.

Görsel 1 – Lonzo Ball ve Brook Lopez Serbest Atış ve 3 Sayılık Atış Kariyer İstatistikleri

Ball ve Lopez’in çabası bize değişimin mümkün olduğunu göstermekle birlikte Ben Simmons’ın kendi kariyerini için gerekli adımları atmadığını da bize kanıtlar. Ligde yer alan oldukça tecrübeli oyunculardan Carmelo Anthony ve LeBron James dahi her sezon oyunlarına farklı bir dokunuş katmak için çalışmalar sürdürürken 25 yaşındaki bir sporcunun hücum becerilerinin yerinde sayması bizleri daha yerleşik sorunların varlığına taşır.

Karakteristik Defolar

Genç Avustralyalının sosyal medya hesaplarına göz attığınızda herhangi bir NBA yıldızından çok da farklı olmayan bir şemayla karşılaşırsınız: Sixers maçlarından fotoğraflar, idman esnasında çekilen ve ne kadar sıkı çalıştığını kanıtlayan pozlar ile tamamlanır. Pahalı yaşam tarzını ortaya koyan spor otomobillerle çekilen fotoğraflar, ünlülerle birlikte verilen pozlar ve sosyal sorumluluk kaygısı güdülerek yapılan paylaşımlar ortalama sporcu imgesini yükseltmek adına bir platform görevi taşır.

Bu noktada Simmons’ın sosyal medya kanallarını kullanım tarzının sıradan bir insandan farklı olmadığını da görmek mümkündür: İnsanlar aynaya baktıklarında oldukları kişiyi değil, olmak istedikleri kişiyi görürler ve sosyal medya mecralarını da kendi hayatlarından gerçek kesitler paylaşmak amacıyla değil, hayatlarını taşımak istedikleri noktanın döl yatağı olarak kullanırlar.

Sosyal medya platformlarında sevgililerince terk edilmiş insanlar, hayatına yön verememiş kimseler, yaşamının mevcut konumunu asla terk edemeyeceğini fark etmiş bireyler, geri ödemesi yıllar sürecek ev kredileri altında ezilen gençler, ailevi problemleri sebebiyle bunalım yaşayan kişiler yoktur. İnsanlar yaşadıkları hayatı değil, karşılarına çıkan anlık keyifleri paylaşırlar. Haliyle sosyal medya kullanıcılarının önemli çoğunluğu paylaşım yaptıkları kitleye karşı sahip olduklarını sandıkları bir sorumluluk yüklenirler. Bu sebepten ötürü normal yaşantısı zihinsel istismara uğramış kişiler, paylaşım yaptıkları kitleyi anlık haz noktalarının yaşamlarının çoğunu yansıttığına ikna etmek gibi gerçek dışı bir görev yüklenirler.

Yetersiz Yakın Çevre

Eğer şanslı bir azınlığa dahil değilseniz aileniz, yakın çevreniz ve arkadaşlarınız hayatınızda yaşanan dramaya karşı uygunsuz sosyal yanıtlar verme eğiliminde olacaktır. Bilhassa yaşadığınız çöküşler uzun süreli, yavaş, sürekli ve dolayısıyla zor fark edilebilir olduğunda yakın sosyal çevrenizin size gösterdiği destek büsbütün sıfırlanacaktır.

İnsanlar değer verdikleri kişilerin potansiyelini yerine getirememesi ve en iyi yıllarını heba etme ihtimali söz konusu olduğunda dahi sürece müdahale etmezler. Başkalarının eylemsizlik hali, sosyal yaşantılarında sorun yaşayan kimseler adına iki basamak yaratır: Umursamaz tavır takınarak mevcut davranışlarının şiddetini arttırmak ve sosyal medyayı aslında yaşamak istenen hayatın aygıtı olarak kullanmak iki seçenek olarak davranış paletine eklenir.

Lige katıldığı 2016 yazından bu yana yüksek profilli kadınlarla birliktelik yaşayan Simmons’ın ilişki listesi görece uzun. Brittany Renner, Dylan Gonzalez, Tinashe, Kendall Jenner, Talia Richman, Maya Jama gibi model veya şarkıcılardan oluşan bu grup 6 kişiden oluşuyor: bu sayı Simmons’ın kariyeri boyunca kaydettiği 3 sayılık atış isabeti miktarından fazla(5).

Simmons’ın Instagram’a eklediği fotoğraflarda yıllarca geriye gitseniz dahi annesi, babası, 4 üvey ve 1 öz kardeşi ile yaptığı herhangi bir paylaşımı görmek mümkün değil. Üstelik, geçtiğimiz aylarda Avustralyalının öz kız kardeşi Olivia, üvey kardeşlerinden Sean Tribe’ı küçükken kendisini taciz etmekle suçladı. Olivia 2021 yılında açtığı davayı kaybetti.

Yaşanan bu olaylar bütünü içinde Simmons’ın aile çevresinden veya yakın arkadaşlarından herhangi bir kimsenin Avustralyalı’ya yardımcı olacak yeni perspektif kazandırmadığıysa aşikar. Kayda değer bir sosyal destek sistemi olmayan 25 yaşındaki sporcu kendisi için kötü biten 2021 yazının ardından yaşadıklarından uzaklaşmak adına Sixers’dan takasını istemiştir.

Umursamamak Gerçeklerden Kaçmaktır

2021 playoffları 7. maçının dönüm noktası Joel Embiid’e göre maçın bitimine 3 dakika 30 saniye kala Simmons’ın Danilo Gallinari’yi atlattıktan sonra 1.85’lik Trae Young’ın karşısında boş potaya smaç vurmaktan korkup takım arkadaşına pas verdiği andı.

Hawks eşleşmesinde oynanan 7 maçın toplamında Simmons son çeyreklerde sadece üç (3) şut kullandı. Avustralyalı basketbolcu eşleşmeyi 9.9 sayı ortalamasıyla bitirerek kariyerinin en kötü playoff eşleşmesini oynadı.

25 yaşındaki oyuncunun kritik anlarda sorumluluk almaktan kaçması, kendisinin yaşı itibarıyla dahil olmaya başladığı yetişkin dünyasıyla arasındaki senkronizasyonun kaybolmasına neden olmaktadır.

Yeni katıldığınız bir ekosistemin değer yargılarıyla sınandığınız zaman yanıtını aradığınız soru hep aynıdır: Nasıl mutlu olabilirim?

Bu sebepten ötürü partnerinden ayrılan, sevdiği insan tarafından terk edilen, ailesinden yeterli desteği görmeyen, ömrü işiyle evi arasında mekik dokuyarak geçen veya sadece hayatta bulunduğu konumdan memnun olmayan kimselerin ortak davranışı mutlu olduklarını ilan edecek paylaşımlar üretmekten ibarettir.

Samimi arkadaşlarla oturulan sofradan çekilen bir fotoğraflar, eğlence anında yapılan paylaşımlar, iş yerinde terfi aldığını ilan eden bildirimler, bir şarkıya eşlik ederken atılan videolar temelde Simmons’ın lüks arabalarla, ünlülerle veya idman esnasında çekilmiş fotoğraflarını paylaşmasıyla benzerlik gösterir.

İnsanlar mutlu olduklarını ilan ederek mutluluğun kendilerine gelmesini beklemektedir.

Küçük Prens’in Sonu

Ben Simmons geniş maddi olanaklara 20’li yaşlarının ortasında erişmiş ve hayattan ne beklemesi gerektiğini bilmeyen herhangi bir genç yetişkinin göstereceği tutarsız ve umursamaz davranışlar bütününü sergilemektedir. Gelinen nokta itibarıyla Simmons’ın adı Magic Johnson ve LeBron James gibi yıldızların düzeyinden son 17 sezonda 1 kere playoff görebilen Timberwolves gibi takımlar ile yanyana gelmeye başlamıştır.

Üst düzey sporcuların başarı algılarının sıradan insanlardan farklı olmasının ve yaşadıkları duygu durum değişikliklerinin çalkantılı olmasının doğal nedenleri vardır. Bu durumu Formula 1 takımı Mercedes AMG Petronas’ın yöneticisi Toto Wolff, Netflix’te yayınlanan Drive To Survive dizisinde aşağıdaki gibi açıklamaktadır

İş hayatında her zaman bahaneler bulup hikayeyi lehinize çevirebilirsiniz. Ancak motor yarışlarında mutlak gerçek şu ki, size yeterince iyi bir iş yapıp yapmadığınızı kronometre söyleyecektir. Sporun bu konudaki dürüstlüğünü seviyorum.

Wolff’ün ifadesi 20’li yaşlarının ortasındaki herhangi bir genci yaşadığı buhrandan çekip çıkarmak için yetmeyebilir. Nitekim gereksiz yan karakterlerle, boş ilişkilerle ve anlamsız hikayelerle doldurduğumuz hayatımızı sıradan birisi olarak yaşamak, onu anlamlı hale getirmek için çalışmaktan daha kolaydır.

Platon’a göre insanlar gerçeğe değil gerçek gibi gösterilen şeye inanırlar. Bu sebepten ötürüdür ki iyi bir anlatı oluşturduğunuzda söyledikleriniz insanlarda karşılık bulur fakat bu kimselerden alacağınız geribildirimler çoğunlukla özgün yorumlar değil, söylediklerinizin yankılanarak geri dönmesinden ibarettir.

Bu durum hikayeleştirmenin ironisidir: İnsanlar iyi bir hikaye duyduklarında kendi hayatlarından bir kesiti o hikayeyle karşılaştırmak isterler. Dolayısıyla sosyal medyayı mutluluk ilan etme aracı olarak insanlar karşısındakileri inandırmayı başardıkları ölçüde çevresindekileri “olmayan bir mutluluğu ilan etmeye” davet ederler.

25 yaşındaki Ben Simmons için her şey açık. Kendisi hakkında Philadelphia’daki bir pubda “O fizik bende olsa ben de o kadar oynardım” cümlesinin kurulmasına sadece birkaç sezon var. Gidişatı tersine çevirmek veya önümüzdeki 4 sezon boyunca kazanacağı 146 milyon doların üstüne yatmak kendisine kalmış.

Kendisini geliştirmeye cesaret eden insanlardan olmanız dileğiyle…

 

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  İnsanın Düştüğü Durumlar Bir an için gözlerinizi kapatıp hayale dalın. 25 yaşında bir NBA yıldızı olacaksınız, yılın çaylağı ödülünü evinize götüreceksiniz, 3 kere All Star’a seçileceksiniz. 1 defa All-Nba takımına, 2 kez de Yılın Savunma 5’ine dahil edileceksiniz. Yılın savunmacısı oylamasında 2. seçileceksiniz, 1 defa da ligin top çalma kralı olacaksınız. 4 sezonda gösterdiğiniz performansın […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  İnsanın Düştüğü Durumlar Bir an için gözlerinizi kapatıp hayale dalın. 25 yaşında bir NBA yıldızı olacaksınız, yılın çaylağı ödülünü evinize götüreceksiniz, 3 kere All Star’a seçileceksiniz. 1 defa All-Nba takımına, 2 kez de Yılın Savunma 5’ine dahil edileceksiniz. Yılın savunmacısı oylamasında 2. seçileceksiniz, 1 defa da ligin top çalma kralı olacaksınız. 4 sezonda gösterdiğiniz performansın […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  İnsanın Düştüğü Durumlar Bir an için gözlerinizi kapatıp hayale dalın. 25 yaşında bir NBA yıldızı olacaksınız, yılın çaylağı ödülünü evinize götüreceksiniz, 3 kere All Star’a seçileceksiniz. 1 defa All-Nba takımına, 2 kez de Yılın Savunma 5’ine dahil edileceksiniz. Yılın savunmacısı oylamasında 2. seçileceksiniz, 1 defa da ligin top çalma kralı olacaksınız. 4 sezonda gösterdiğiniz performansın […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  İnsanın Düştüğü Durumlar Bir an için gözlerinizi kapatıp hayale dalın. 25 yaşında bir NBA yıldızı olacaksınız, yılın çaylağı ödülünü evinize götüreceksiniz, 3 kere All Star’a seçileceksiniz. 1 defa All-Nba takımına, 2 kez de Yılın Savunma 5’ine dahil edileceksiniz. Yılın savunmacısı oylamasında 2. seçileceksiniz, 1 defa da ligin top çalma kralı olacaksınız. 4 sezonda gösterdiğiniz performansın […]

What do you think?