in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Bir Manifesto ve Duruş: NBA ve Dövme!

Anlamlı, Anlamsız Birbirinden Değişik Dövmeler

Ünlü Oyuncular ve Enfes Dövmeleri

Modern insanlığın tarihi ta 200 bin sene öncesine kadar uzanıyor. Modern insanı, gezegeni paylaştığı diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri; duygu, düşünce ve yaşanmışlıklarını sürekli olarak paylaşmak, göstermek istemesi olsa gerek. Bu ister bir dans gösterisi, ister bir şarkı, isterse kağıda nakş edilmiş bir kaç kelime olsun. İnsan, kendini anlatma isteği yaşayan bir canlıdır, özünde. Bu anlatım yollarından belki de en ilginç olanlarından biri de, insan vücudunun üstüne resmedilmiş mürekkep figürlerden oluşan dövmeler. Oldukça acı verici bir süreç olması ile (emin olun, çok açıyor!), ilelebet sizinle kalacak nişaneler olması ile belki de en naçiz, en kişisel kendini ifade biçimi olabilir dövme. Her ne kadar göz önünde olup, kendilerini sürekli sözlü olarak ifade etmeleri beklense de NBA oyuncuları, bu anlamlı görsellere vücutlarında bolca yer veriyorlar. Ne var ki nasıl kötü bir şarkı, çirkin bir dans veya anlamsız bir şiir varsa, bütün dövmelerin de çok estetik olmasını bekleyemeyiz. Gelin bugün sizinle NBA oyuncularının, iyisiyle kötüsüyle en dikkat çeken dövmelerine birlikte bakalım.

Tatsız: LeBron James – “CHOSEN1”

 

NBA sahnesinin üzerine en çok spot ışığı tutulan kişisi şüphesiz LeBron James. Ta orta okul yıllarından beri aynı ortamı paylaştığı yoldaşlarından ayrı tutulan, farklı olduğu hissettirilen ve kabul edelim, bunu da hak eden bir sporcu oldu. Gel gelelim nasıl ki kendisine “Kral” lakabını takan ilk kişi kendisiyse, diğer tüm insanlardan farklı olarak “seçilmiş kişi” olduğunu düşünen de besbelli kendisi. Bu yüzden de sırtında o çok meşhur “CHOSEN1” yani “seçilmiş kişi” dövmesini taşıyor olması şaşırtıcı değil. Haksız olduğundan değil, sadece LeBron hakkında bunu başkasından duymak daha hakkaniyetli, LeBron’un devasa sırt kaslarından değil.

Derin: LeBron James – “What We Do In Life” ve “Echoes In Eternity”

Yiğidi öldürün ama hakkını verin. Bir miktar kendinden fazla emirlik içeren önceki dövmesinin aksine, iki kolunda iki parça halinde bulunan bu dövmenin oldukça öğretici bir yanı var. “Hayatta yaptıklarımız / Sonsuzda yankılanır” şeklinde iki kolunda bulunan bu dövmeyi James, en sevdiği filmlerden olan Gladyatör filminden ödünç almış. Orjinali Marcus Aurelius’a ait olan bu söz, Germen klanlarıyla çarpışmadan evvel Roma lejyonlarına, komutan Maximus tarafından söylenen oldukça etkileyici bir hitap. Tam bir hayat felsefesi.

Manasız: Michael Beasley – “Supercool Beas”

Türkçeye “inanılmaz havalı Beasley” şeklinde çevirebileceğimiz bir söz. Sokak aralarında basketbol oynarken, kendinize taktığınız lakap olabilir. Şaka amaçlı sizinle dalga geçilen bir söz olabilir. Kendinizi hafife alıp muhabbeti devam ettirmek için kullandığınız bir taşlama olabilir. Lakin tüm bunlar olabilirken, sırtınızda bir omuzdan diğer omuza kadar devam eden bir dövme? Hayır. Olmamalı. Hemen bu dövmenin altında bulunan “Tanrı’nın oğlu” dövmesine değinmememizi sağlayacak kadar manasız kaçan bu dövmeyi NBA’de taşıyabilecek bir kaç isim var sadece. Bir numara kesinlikle Michael Beasley.

Manalı: Blake Griffin – Şehir Manzarası

 

Dövmelerin genellikle kişiler için özel anlamları olsa da, bazı dövmeler evrensel bir mutluluk saçabiliyor. Blake Griffin’in göğüs kafesinde yer alan ve ilk dövmesi olan bu dövmede bir yanda şehrin keşmekeşi ve gereksiz azameti yer alırken, diğer yanda da bir ağacın dalında oturan iki çocuk bulunuyor. Tüm betonarmeden arınmış, doğanın basitliği içerisinde şehri seyreden bu çocuklar, dövmeye tarifi kolay olmayan bir huzur katıyor. Belki de liseden beri ilginin tam merkezinde olan Griffin de, bu huzurun peşindedir. Kim bilir?

Yersiz: Blake Griffin – “Just Keep Smiling”

Bir övdüğümüze bir de sövüyoruz, geleneğimiz bu. “Gülümsemeye devam et” manasına gelen bu dövme elbette ki herkesin aklından bolca geçirdiği bir telkin. Gel gelelim bir önceki maddede değindiğimiz derin ve estetik dövmeden sonra dümdüz ve alelade bir mesajı vücudunuzda taşımak, sizce de çok yersiz değil mi? Bunun bir adım sonrası “Herşye Ramen Gülün” çünkü!

Kişisel: DeMar DeRozan – “Struggle, Dedication, Love, Respect, Loyalty”

NBA’i yakından gözlemleyen takipçilerimizin bildiği bir konu bu. DeMar DeRozan, NBA içerisindeki oyuncuların yaşadığı mental problemler ve bunun yarattığı zorluklar hakkında ileri çıkıp, bu konularda konuşma cesareti gösteren ilk oyunculardan biri. Kişisel yolculuğu ve yaşanmışlıkları hakkında oldukça hassas olan DeRozan, hayata karşı olan bakış açısını sol el ve kolunda çok naif ama etkili bir biçimde resmetmiş: “Mücadele, Adanmışlık, Sevgi, Saygı, Sadakat”. Dövme denen kavramın da güzelliği burada aslında: hayatınızı üzerinize kurduğunuz değerlere bağlı iseniz, ha kalbinizde taşımışsınız onları, ha derinizde.

İnançlı: JJ Reddick – İncil’den Ayetler

JJ Reddick’in alelade NBA izleyicisi için bilinen yanları oldukça iyi bir şutör ve inanılmaz bir serbest atış ustası olmasıdır. Reddick’i merak edip biraz araştırdığımızda ise karşımıza oldukça inançlı ve dindar bir kişi çıkıyor. Kendisi için anlamının derin olduğu aşikar ancak, İncil’den alıntıladığı kısım bize Reddick’in hem hayata hem de spora olan bakış açısını, oldukça lirik bir şekilde aktarıyor:

“Sabırla Tanrı’yı bekledim. Bana döndü ve ağladığımı duydu
Beni o balçık dolu çukurdan çıkardı, batağın ve çamurun içinden
Ayağımı bir kayaya koyup bana duracak sağlam bir yer bahşetti
Dudağıma yeni bir türkü kondurdu, Tanrı’mızı öven bir ilahi
Pek çoğu Tanrı’yı görüp korkacak ve ona inançla bağlanacak”

Faydasız: Kyle Kuzma – “FORD”

NBA sporcularının sekmez en büyük özellikleri, memleketlerine bağlılıkları olsa gerek. Kendilerini dövmeler ile ifade eden oyuncularda ekseriyetle bu memleket sevdasına göndermeleri görmek mümkün. Kyle Kuzma da bir istisna değil. Detroit, Michigan’lı olan Kuzma da bir dövme ile bu bağlılığını anlamlandırmak istemiş. İstemiş istemesine de, sırf Detroit’in en büyük iş verenlerinden biri diye de insan koluma FORD arması yaptırmaz ki! Ne bileyim, bir Eskişehirli ETİ, bir İzmitli TÜPRAŞ, bir Afyonlu SUCUK dövmesi yaptırdığında ne kadar estetik olursa, o kadar estetik olan bir dövme. Hobi olarak yine Ford sevebilirsin Kyle, sadece dövme yaptırma, kafi.

Kategori Dışı: JR Smith – Tüm Vücudu

Nevi şahsına münhasır kişiliği sağolsun, kendisi hakkında hemen hemen her şeyi bildiğimiz bir oyuncu JR Smith. Göz önünde olmayı pek seven bir oyuncu olarak dövme sayısı ve çeşitliliği ile de NBA’in en önde gelen oyuncularından biri. Gel gelelim dövmelerinin yapılış amacı ve hizmet ettiği şeyler hususunda kafası (normaldeki gibi) bir hayli karışık gibi:

“İnsanlar hep dövmelerin bir hikayesi olduğunu söyler. Yani, demek istediğim, sanırım benim anlatacak bir sürü hikayem var. …dövmelerim çoğunlukla o anda oluşan şeyler. Ne zaman bir şeyler yaptırmak istesem, ne yaptıracağım dövme dükkanına gidene kadar belli olmuyor. Yani oraya vardığımda, rastgele bir şeyler seçip yaptırıveriyorum.”

JR Smith’in son tahminlere göre(!) şu anda tam 55 dövmesi var. Aralarından en bağlamdan kopuk ve rastgele olan bir kaçını sıralayalım izninizle:

Kulak altında Transformers
Göğsünde “Siyah İsa”
Omzunda pırlanta
Karnında Jordan forması
Kaburgasında pencerede duran bir adam silüeti
Karnında “Parama aşığım”
Sırtında “sadece palyaçoluk yapıyorum”
İşaret parmağında Firavun figürü
İşaret parmağında NBA amblemi
Baş parmağında “AUHH!”
Elinde, altında “Hand/El” yazan bir imge
Bacağında SUPREME marka logosu
Bacağında Şirinler karakteri

Anlaşılan o ki JR, dövme dükkanına gide gele bütün kataloğu vücuduna işletmekte kararlı!

Sizlerle NBA oyuncularının en bilindik ve ünlü dövmelerini paylaştık. Dövme, bir manifesto ve duruş olarak hayatın yorumlandığı en güzel araçlardan biri. Dileriz sizin de bolca yorumlanacak, dolu dolu ama ferah hayatlarınız olur. Kendinize iyi bakın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Ünlü Oyuncular ve Enfes Dövmeleri Modern insanlığın tarihi ta 200 bin sene öncesine kadar uzanıyor. Modern insanı, gezegeni paylaştığı diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri; duygu, düşünce ve yaşanmışlıklarını sürekli olarak paylaşmak, göstermek istemesi olsa gerek. Bu ister bir dans gösterisi, ister bir şarkı, isterse kağıda nakş edilmiş bir kaç kelime olsun. İnsan, […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Ünlü Oyuncular ve Enfes Dövmeleri Modern insanlığın tarihi ta 200 bin sene öncesine kadar uzanıyor. Modern insanı, gezegeni paylaştığı diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri; duygu, düşünce ve yaşanmışlıklarını sürekli olarak paylaşmak, göstermek istemesi olsa gerek. Bu ister bir dans gösterisi, ister bir şarkı, isterse kağıda nakş edilmiş bir kaç kelime olsun. İnsan, […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Ünlü Oyuncular ve Enfes Dövmeleri Modern insanlığın tarihi ta 200 bin sene öncesine kadar uzanıyor. Modern insanı, gezegeni paylaştığı diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri; duygu, düşünce ve yaşanmışlıklarını sürekli olarak paylaşmak, göstermek istemesi olsa gerek. Bu ister bir dans gösterisi, ister bir şarkı, isterse kağıda nakş edilmiş bir kaç kelime olsun. İnsan, […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Ünlü Oyuncular ve Enfes Dövmeleri Modern insanlığın tarihi ta 200 bin sene öncesine kadar uzanıyor. Modern insanı, gezegeni paylaştığı diğer tüm canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden biri; duygu, düşünce ve yaşanmışlıklarını sürekli olarak paylaşmak, göstermek istemesi olsa gerek. Bu ister bir dans gösterisi, ister bir şarkı, isterse kağıda nakş edilmiş bir kaç kelime olsun. İnsan, […]

What do you think?