Cedi'nin Hikayesi! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Bir Star Wars Hikayesi: Fall Of The Cedi Osman

A New Hope: Cedi Osman

Uzun Zaman Önce Çok Çok Uzak Bir Galakside

Episode I: Gizli Tehlike, Cedi’nin Doğuşu

Türk basketbolunun geleceği en parlak isimlerinden biri olan Cedi Osman, 18 yaşında Anadolu Efes ile Eurolig’de süre almaya başladı. 2015 draftında 2.tur ilk sıradan seçilen Cedi, 2 yıl daha “youngling” olarak Efes’te kaldı. Efes’in ana rotasyonunda büyük bir rol sahibi olunca NBA’e Padawan olarak kabul edildi. Galaksinin en büyük ustası Büyük Jedi Ustası LeBron James’in padawanı olarak lige giriş yaptı.

2017/2018 sezonunu LeBron James’in eğitimi altında 61 kez göreve çıkan Cedi, bunların 12’sinde ilk beşte başladı. Sezon boyu ortalama 11 dakika oynarken %48 FG ve %37 üç sayı yüzdeleri ile oynadı. LeBron James gibi bir Jedi Üstadından bizzat eğitim almanın getirisi, Cleveland Cavaliers için en fazla süre alan oyuncu olmak oldu. Maç başı 32 dakika süre alırken 13 sayı 5 ribaund 3 asist ortalama ile oynadı. Şut yüzdeleri düşmüş olsa da, %78 FT istatistiği dikkat çekiciydi. Bu ayrıntıyı verme sebebim Türk basketbol severlerin nefretini kazanacağı maç için bir referans olması.

Episode II: Klonların Saldırısı

Cleveland Cavaliers ile harika bir sezon geçiren Cedi, 2019 Dünya Basketbol Şampiyonası için Cedi Konseyi tarafından özel olarak gönderildi. O yıl gösterdiği performansın üzerine şampiyonada yapacakları ile Cedi Ustası unvanına yükselmek istiyordu. Şampiyonanın ikinci maçında ABD’ye karşı oynadığı son 10 saniye farklı geçmiş olsaydı belki de usta unvanını alacaktı. Maçın o anına kadar 6/7 serbest atış ile oynarken 15 sayı üretmişti. 9 saniye kala serbest atış çizgisine gitti ve iki atışını da kaçırınca 93-92 kaybettik.

 

ABD maçı Cedi Osman için kara bir leke olarak kalacaktır. Ancak Türk halkı olarak hak etmediği kadar büyük eleştirilerde bulunduk. O günden sonra birçok yerde Cedi ve serbest atış kelimeleri kötü hatıraları canlandırdı. Hak etmedi diyorum çünkü Cedi Osman harika bir turnuva geçirdi. ABD maçının sonunda kaçırdığı atışları çıkarırsak 16/17 serbest atış ile turnuvayı tamamladı. Turnuva boyunca %50 FG ve 15 sayı 3 ribaund 3 asistlik ortalamaları da göz ardı edildi.

Episode III: A New Hope

Bölüm üçün Sith’in İntikamı filmi olduğunu biliyorum. Hatta tüm filmler arasında en sevdiğim film olduğunu da ekleyeyim. Ancak yazının tüm başlıklarını film sırası olarak yediremeyeceğim için bazılarını değiştirmem gerekiyor. Dünya şampiyonasında büyük bir hayran kitlesini kaybeden Cedi, usta olmaya çalışırken Jedi birliğinden atılma tehlikesi ile karşı karşıya geldi.

Harika bir sezonun ardından iyi bir Dünya şampiyonası geçiren Cedi Osman, 2019/2020 sezonuna girerken kontrat uzatma teklifi aldı. Sezon sonunda kontratı bitecek olan genç yıldızla, 4 yıl 31 milyon dolarlık sözleşme imzalandı. Collin Sexton’ın yanına draft’ta Darius Garland seçildi. Takım oyununa uygun bir oyun tarzı olan Cedi, iki atıcı ile yeni bir yola giren Cleveland için farklı bir role büründü.

Savunma yapmayan takımın enerji açığını kapatmaya çalışmak, su alan gemiyi kovalarla boşaltmakla eşdeğer. Yine de kolay şut imkanı bulan Cedi Osman, 65 maçın tamamında ilk beş olarak başlarken maç başı 29 dakika süre aldı. %38 üçlük ile oynadığı sezonu 11 sayı 4 ribaund 2 asistle tamamladı. En kötü rakamları ise travmasını atlamadığı serbest atış çizgisinde geldi. Bir dış oyuncu için %67 gibi oldukça kötü bir yüzde ile sezonu tamamladı. Her serbest atış kaçırdığı maç sonrası ise Türk basketbol severlerin gazabına uğradı.

Episode IV: Fall Of The Cedi – Cedi’nin Düşüşü

Sezona bench’te başlayan Cedi Osman, sakatlıklarında etkisi ile sezonun 10. maçında ilk beşe geri döndü. Ocak ayının büyük bir bölümünde ilk beş başlayan Cedi, 2 uzatmaya giden Brooklyn maçında 50 dakika süre alırken, 25 sayı 7 ribaund 7 asist ile oynadı. Ocak ayını 13 sayı ortalama ile tamamlayan Cedi, takıma Taurean Prince’in katılması ile rotasyonun gerisine düştü. Şubat ayını 9 sayı ortalama ile bitirirken, Mart ayı kariyerinin en kötü dönemi oldu.

Takımdaki rolünün azalmasının yanında şut ritmini de kaybeden Cedi, felaket bir ay geçirdi. %26 FG ile oynadığı Mart ayında 6 sayı ortalaması ile oynadı. Daha da vahim durum ise ay sonunda gerçekleşti. Çaylak sezonunda bile birkaç dakika da olsa süre alan milli oyuncumuz, son 3 yılda ilk kez rotasyonun tamamen dışına atıldı. Önce Sacramento maçında süre alamazken, 39 sayı fark yedikleri Utah maçında bile süre alamaması içler acısıydı.

Episode V: Return Of The Cedi

2 maç üst üste takımda süre alamayan Cedi Osman için işler kötüye gidiyordu. Bir sonraki maç ise, diğer temsilcimiz olan Furkan Korkmaz’ın takımı Philadelphia 76’ers ileydi. Son maçlarda hiç süre alamayan Cedi Osman’ın bu maçta süre alacağını düşünerek ekran başına geçtim. İlk çeyreğin bitimine 5 dakika kala Cedi Osman oyuna girdi. Bir şekilde sahaya çıkacağını biliyordum. İki Türk yıldızın karşı karşıya geldiği maçın Türkiye’de izleneceğini düşünmüştür ve koçtan süre istemiştir diye düşündüm.

Oyuna iyi başlayan Cedi, 1 dakika içinde sırasıyla asist, basket ve Furkan Korkmaz’a açık alanda vurduğu muhteşem bir blok ile geri döndü. Maç boyunca 20 dakika süre alırken, 6 sayı ile oynadı. 20 sayı ile kaybedilen maçın, Cedi Osman’ın süre aldığı 20 dakikalık bölümünde Cleveland 19 sayı fark yedi. Bir sonraki maçta Miami Heat’e karşı sadece 10 dakika oynadı. 6 şut kullanırken sadece 1 isabet buldu ve 2 sayı ile maçı tamamladı.

Episode VI: The Rise Of Cedi Osman

Son başlığımızı Cedi Osman’ın yükselişi olarak atıyorum. Ancak bu başlık bu yazı için değil. Cedi Osman’ın yükselişi isimli yazımızı yakın bir gelecekte yazmayı ümit ediyoruz. Bir basketbol sever olarak özellikle NBA söz konusu olduğunda, Türk oyunculara karşı her zaman pozitif ayrım yapma taraftarıyız. Sadece birkaç oyuncu ile temsil ediliyorken desteklemek yerine köstek olmaya çalışmak yanlış geliyor. Yine de bu şampiyonadan sonra Türk basketbol izleyicisinin ilgi odağı Cedi Osman yerine Furkan Korkmaz oldu. Furkan’ı tabi ki destekleyelim ama Cedi’ye saldırıları bırakmak lazım.

Güç seninle olsun Cedi Osman.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?