Cedi'nin Yükselişi! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Bir Star Wars Hikayesi: The Rise Of Cedi Osman

Uzun Zaman Önce Çok Çok Uzak Bir Galakside…

Cedi Osman Güce Denge Getirmek İçin Döndü!

Episode I: Cedi Osman’ın Dönüşü

Geçtiğimiz ay sitemizde paylaştığımız Cedi Osman yazımızda bir söz vermiştik. Yazının sonunda bir başlık atmış ve yakın bir gelecekte yazmanın hayalini kurduk. Cedi’nin yükselişini anlatacak bu yazıyı, kısa sürede yazma imkanını bulmak sevindirici oldu. Milli oyuncumuz son 7 maçın 6’sına ilk beşte başlarken ortalama 34 dakika sahada kaldı. Verilen bu fırsatı ise gayet iyi değerlendirdi.

Cedi’nin basketbol kariyerini bir önceki yazıda detaylıca anlattık. Milli takım kariyeri, Efes dönemi ve son olarak Cleveland Cavaliers ile yaptıklarıyla 4 yıl 31 milyon dolarlık kontrata götüren detaylar mevcut. Tabi çıkan takas dedikoduları, kötü performansı ve rotasyonun dışında kalışını buradan okuyabilirsiniz.

Rotasyonun tamamen dışına çıkan Cedi Osman için sezon kapanmış gibi görünüyordu. Beş maç üst üste kadroda olmasına rağmen süre alamayan Cedi Osman için fırsat Washington Wizards maçında geldi. Son olarak süre aldığı iki maçta Collin Sexton sahada yoktu. Yine süre almasını sağlayan Sexton’ın yokluğu oldu. Maçtan bir gün önce oynayacağını öğrenen Cedi Osman, Geri Döndü

Episode II: Cedi Osman’ın Yükselişi

Cleveland Cavaliers’ın en skorer ismi Collin Sexton sahada olmadığında ilk beşe alınan isim Cedi Osman oldu. Burada koç J.B. Bickerstaff için fikir belirtmek gerekiyor. Hiç süre vermediğiniz bir oyuncuyu direk ilk beşe almak garip bir durum. İlk beşe alınmayı hak eden birine hiç süre vermemek de aynı şekilde garip. Alınan kararlar birbiri ile çelişiyor. Biz yine de Cedi Osman’a odaklanalım. Önce sürelerini kaptırdığı Taurean Prince’in sakatlanması ve bir sonraki maçta Sexton’ın devre dışı kalması, Cedi’ye formayı getirdi. Üç maç boyunca Sexton sahada olmayacaktı.

5 maçtır süre almayıp kenarda oturan Cedi Osman, Washington Wizards maçına ilk beşte başladı ve 37 dakika sahada kaldı. Oynamadığı dönemde kendisini hazır tutmuş olan Cedi, müthiş bir maç çıkardı ve 19 sayı 2 ribaund 5 asistle oynadı. Sürekli olarak potaya saldıran Cedi, 2 tane de smaç vurdu. Bir sonraki maçta 38 dakika oynadı ancak 2/9 şut isabet ile oynadı. 6 sayı 5 ribaund 4 asist 3 top çalmalık rakamları, şut yüzdesi dışında gayet iyiydi. 32 dakika aldığı Orlando maçında 19 sayı üretti. Sonraki maç Sexton döndü ve Cedi benchten gelip 19 dakikada 14 sayı ile oynadı.

İşler kötü gitmeye başladığında aksilikler üst üste gelir. Bazen bunun tersi olur ve işler iyi giderken üst üste iyi şeyler olur. Bir oyuncunun sakatlığı için bunu söylemek üzücü olsa da, sol ayak bileğinden hafif bir sakatlık yaşayan Darius Garland’ın yokluğunda Cedi ilk beşe döndü. Bu kez dönüş daha da olağanüstü oldu. 38 dakika sahada kalan Cedi Osman, 15 sayı 7 ribaund 11 asistle oynadı. Kariyer asist rekorunu kıran Cedi, ilk kez asist rakamıyla double-double yaptı. Uzatmaya giden Phoenix maçında 45 dakika sahada kaldı ve 15 sayı 5 ribaund 4 asist yaptı. Portland maçını da 14 sayı ile tamamladı. Cedi Osman’ın yükselişi kalan 6 maçta devam edecek gibi duruyor. Peki sezon boyu gördüğümüz düşüşte olan Cedi, neleri farklı yapmaya başladı?

Episode III: Güç Uyanıyor

Kariyerinin en kötü dönemini geçiren Cedi Osman, özellikle berbat şut yüzdelerinin de etkisiyle rotasyonun dışında kalmıştı. Bunu hak etmediğini söylemek haksızlık olur. Geri dönüşünde yaptıkları ise takdire şayan. 7 maçlık süreçte Okoro’nun ardından en fazla süre alan oyuncu oldu. %42 şut yüzdesi ve %36 üç sayı yüzdesi tatmin edici olmasa da sahada yaptıkları çok değerliydi. 34 dakikada 14,7 sayı 3,9 ribaund 4,4 asist ve 1 top çalma ile oynadı. En ilginci ise serbest atıştan 17/17 ile oynamasıydı.

Anormal bir serbest atış yüzdesi dışında oyun karakterinde de değişiklikleri gördük. Özellikle potaya gitme konusunda çok daha agresif bir oyuncuya dönüştü. Oyun kurucu yeteneklerini biliyorduk ama bu süreçte takımın direk oyunu kuran oyuncusu olması, gelecekte inşa edeceği kariyer için önemli bir referans olacaktır. Bu rolde oynarken 1,7 top kaybı ortalaması gayet kabul edilebilir duruyor. Dikkatimi çeken bir ayrıntı ise şut kullanımıydı. Cedi Osman hiçbir zaman skorer bir oyuncu olmadı. Alt yaş kategorilerinde de böyleydi, Efes’te de durum böyleydi. Son dönemde ise bu durumdan vazgeçmiş görünüyor. Sadece doğru şutları kullanmak yerine kötü şut tercihlerinde de bulunuyor. Bu da yüzdelerini düşürüyor.

Episode IV: Sith’in İntikamı

NBA’de son yıllarda dikkat edilen istatistiklerden biri de, doğru şut kullanımı. Böylece hücum eden oyuncunun ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Cedi Osman’ın doğru şut tercihi yüzdesi %54 iken bu yıl %45 civarında seyrediyor. Takımın açık ara en kötü yüzdesine sahip durumda olmasını geçtim, NBA’in en kötüsü konumunda. Daha azimli, daha fazla hareket ediyor, oyunu kuruyor ve skor üretiyor. Ancak daha fazla zorlama şut kullandığını söylemezsek olmaz. Oynamadığı sürede kendini çok iyi hazırladığı belli. Çok daha etkin bir oyun oynuyor. Yine de takımın genel düzenine ayak uydurmaya çalıştığı da bariz. Açıkçası Cleveland Cavaliers’in düzeni Cedi Osman’ı karanlık tarafa çekmiş gibi duruyor. Biz ondan güce denge getirmesini beklerken o Anakin Skywalker yolundan gitti ve karanlık tarafa geçti.

Şartlar ne olursa olsun Cedi Osman’ın rakamsal açıdan artan performansını göz ardı etmemek lazım. Cavaliers ile 3 senelik daha kontratı var. Ancak bu şehirde geleceği olduğunu düşünmek büyük hata olur. Onu rotasyon dışında bırakıp değerini düşürmek Cleveland adına büyük hataydı. Bu performansı ile en azından takas değerini arttırdığını ve birçok takımın onu isteyeceğini düşünmek yanlış olmaz. Tanking’in birkaç sene daha süreceğini düşündüğümüzde, draftta seçilecek yeni oyuncular ile Cedi’nin süreleri yine azalacaktır.

Episode VI: Yeni Bir Umut

Cedi Osman için Cleveland günlerinin sona erdiğini düşünüyorum. Bu yaz takas olmazsa gerçekten şaşırırım. Özellikle bir röportajında söyledikleri beni bu düşünceye itiyor. 5 maç oynamadıktan sonra ilk beşte yer alan ve iyi bir performans veren Cedi, maç sonunda bir röportaj verdi. Burada Cedi’ye takım arkadaşlarıyla ve koçla konuşup konuşmadığı soruluyor. Cedi ise kimse ile konuşmadığını ve ne yapması gerektiğini bildiğini söyledi. Sadece sahaya çıkmadan önceki gün koçun oynayacaksın demesi dışında diyaloğu olmadığını belirtiyor. Mart ayında sözleşmesi uzatılan koçu ile iletişim sorunu yaşandığı izlenimini verdi. Oynatılmasının tek sebebinin ise alıcı bulabilmek olduğunu düşünüyorum.

Cedi Osman için en iyi seçenek playoff mücadelesi veren bir takımda oynamak olacaktır. Çünkü Cedi bir takım oyuncusu ve kaybetmek için oynayan takımlarda performansı 2 basamak düşüyor. Düzenin olduğu bir takımda ciddi bir rotasyon oyuncusu olacaktır. An itibariyle herhangi bir takımda önümüzdeki sene ilk beş başlaması imkânsız görünüyor. Furkan Korkmaz gibi 20-22 dakika sahada kalıp rotasyonun değerli parçası olacağı bir takıma gitmesi, hem onun için hem de Türk basketbolu için önemli bir adım olacaktır.

Sizce Cedi Osman bu performansı ile Cleveland günlerine devam edecek mi yoksa yeni bir umuda yolculuk açacak mı? Yorum yapmayı unutmayın, takipte kalın.

Yazar Hakkında
İstanbul’da yaşayan Aykut, 2003 draftı ile NBA’i takip etmeye başladı. En sevdiği oyuncu her sene değişir. Kolej seviyesinde iken yıldız adaylarını keşfedip gelişimlerini takip etmek en büyük keyfidir. Portland taraftarı olsa da potansiyel gördüğü her oyuncuyu izlemeye çalışır

What do you think?