in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK!

2018-19 Sezon Öncesi: Boston Celtics

Celtcis bu sezon neler yapacak?

Doğu’nun Yeni Kralları

Gelenler: Robert Williams III (çaylak), Bradley Wanamaker (Fenerbahçe).

Gidenler: Shane Larkin (Anadolu Efes), Greg Monroe (Toronto), Abdel Nader (OKC).

Geçen Sezon Neler Oldu?

Hepimizin hatırladığı üzere henüz sezonun 5. dakikası dolmadan Gordon Hayward’ın sezon bitirici bir sakatlık yaşaması, Boston Celtics’in başarılı bir sezon ümidinin ve motivasyonunun üzerine kara bir bulut gibi çöktü. İlk 2 maçında çok sarsılmış gözüken Boston, hemen akabinde kendini toparladı ve arka arkaya tam 16 maç kazandı. Celtics, sezon süresince de başka kısa ve orta vadeli sakatlıklarla da uğraşmak durumunda kaldı. Özendiği lider konumuna oturan ve takımını sırtlayarak konferansın 2. sırasından playoff’lara taşıyan Kyrie Irving ise, sezonun bitmesine yakın sakatlanarak, Boston’un şansını neredeyse sıfıra indirdi. Celtics, Irving sakatlandıktan sonra playoff’lara kadar ligi 9-6’lık bir seriyle bitirdi. Tam da bu noktada, Brad Stevens’ın neden Yılın Koç’u kategorisinde aday gösterildiğini anlamış olduk.

Takımın gençleri adeta bir anda parladı. Bir çaylak olmasına rağmen uzun mesafeli şutları, hızlı ayak hareketleri ve defansa sağlam bir şekilde yardım etmesiyle Jayson Tatum neredeyse eksik kalan lider konumunu üstlendi. Tatum’un Kyrie henüz aktif bir şekilde oynarken de takıma yaptığı katkılar kesinlikle göz ardı edilecek cinsten değildi. Jaylen Brown, attığı üçlüklerin dışında, sezon başına göre fiziksel olarak kendini ne kadar çok geliştirdiğini savunmasına olan yardımcılığıyla gösterdi. Kyrie’den sebep boş kalan guard pozisyonunu da çok güzel bir şekilde sırtlanan Terry Rozier, bu denklemin en önemli parçalarından biri oldu. Brad Stevens da derin gibi gözükmeyen bir kadrodan bile, yoktan derinlik var edebileceğini bizlere göstermiş oldu.

Sonuç olarak Boston Celtics, iki süper starından yoksun bir şekilde, NBA Finalleri’ne tam 1 kalana kadar savaştı. Neredeyse bütün kadrosuyla mücadele eden Celtics’in başarısı takdire şayandı.

Sezon Sonrası Neler Oldu?

Boston Celtics’in bu yaz ne büyük bir transfer hamlesine ihtiyacı vardı ne de bu yönde bir girişimleri oldu. Marcus Smart’ın (4 yıllığına 52 milyon dolar) ve Aaron Baynes’in (2 yıllığına 11 milyon dolar) sözleşmelerinin uzatılmış olması, takımın ön ofisleri adına yapılabilecek en iyi hareketlerdendi. Shane Larkin’den boşalan yedek guard pozisyonunu ise Fenerbahçe’den transfer ettiği Brad Wanamaker ile doldurdu. Draft’lerde ise potaya doğru penetre etmeyi seven ve atletik bir center olan Robert Williams III alındı.

Sezon sonrasında oyuncu transfer etmek yerine Boston Celtics’in en önemli konsantrasyonu oyuncuların sağlıklı olması ve yeni sezona yeterince iyi bir şekilde hazırlanabilmesi üzerineydi. Bu güzelim kadronun hala daha birlikte ne kadar iyi oynadığını kimse görmediği için, Brad hocanın ilk hedefi bunun üzerine yoğunlaşmak oldu. Bu yüzden, Boston’un sezon sonunda takımla detaylıca ilgilenmek dışında büyük hamleler yapması gerekmedi.

Gelecek Sezonda Olabilecekler Neler?

Öncelikli olarak, anormal seviyedeki ilk beşe bir göz atalım:

Kyrie Irving. Jaylen Brown. Gordon Hayward. Jayson Tatum. Al Horford.

Bu gerçekten bu sezon NBA’deki en iyi ilk beşlerden bir tanesi (hatta direkt olarak ikincisi. İlki Bay Area taraflarında…). İlk beş yetmezmiş gibi, kadro bir de Terry Rozier ve Marcus Smart gibi ilk beş başlamaya çok uygun yedeklerle dolu. Bunun da üzerine rotasyon için kullanacakları adamlar Marcus Morris, Baynes, Semi Ojeleye ve Daniel Theis!

Bu kadro, Brad Stevens kadar her oyuncudan faydalanabilen bir koç için inanılmaz derin bir kadro. Stevens, ilk beşini daha kısa oyunculardan oluşturmak istediğinde Irving-Smart-Brown-Tatum-Hayward gibi bir kadroyla da başlayabilir. Bench’ten gelecek olan Baynes, Williams, Theis ve Ojeleye gibi oyuncularla da rotasyonunu sağlayabilir. Zaten önümüzdeki sezon Celtics’te izlemesi en eğlenceli şeylerden bir tanesi şüphesiz Stevens’ın uygulayacağı kadro rotasyonları olacaktır. Ancak bu noktada, rotasyonların sorunsuz işleyebilmesi adına Brad Stevens’ın herkese görevlerini çok dikkatli ve uygun bir biçimde dağıtması da gerekiyor.

Sağlık problemleriyle karşılaşmadıkları sürece, Celtics bu sene gözünü finallere dikmiş durumda. Ancak Kawhi Leonard sağlıklı ve istekli şekilde oynarsa, Boston’u zorlayabilecek Doğu ekibi kesinlikle geçen senenin konferans birincisi Toronto olur. Geçen sene playoff’larda hep güçsüz olarak seriye çıkan taraf olup, iki süper starından yoksun şekilde Philadelphia ve Milwaukee’yi yenen Boston’un tam sağlıklı bir ekiple daha alt bir başarı elde etmesi kabul edilemez olacaktır. Geçen sezon ligin en iyi savunma yapan takımı Celtics, hücum anlamındaki en önemli güçlerini de takıma adapte ederse, finallerin kapısını aralar. Doğu Konferansı’nı kazanıp finallere çıktığı taktirde ise Boston Celtics, şimdiden olası bir GSW seri yenilgisiyle karşı karşıya kalır.

Kyrie Irving 2019 yazında ne yapmaya karar verirse versin Boston Celtics, gençleri sayesinde geleceğe hazır. 2019 yazına kadar olan süreçte ise, en oturmuş takımın bu sezon Boston Celtics olacağına inanıyorum.

Tahminimiz

Geçen sene 55 maç kazanan Boston Celtics, bu sezon bu sayının üzerine çıkacaktır. Daha oturmuş kadrosu ve yönetimiyle Doğu’ya yumruğunu vuracaktır.

58 GALİBİYET, KONFERANS BİRİNCİLİĞİ VE NBA FİNALLERİ

Yazar: İrem E Yaman

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?