in

YORUMSUZYORUMSUZ BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA

Bu Dünyadan Bir “Kobe Bryant” Geçti!

Sonsuza kadar…

Kobe Bryant’ın Yasını Tutmak!

Modern psikolojide yaygınca kabul edilen görüşe göre, yas tutmanın beş evresi vardır: inkar, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme

26 Ocak günü, Türkiye saati ile yaklaşık olarak 22:30’da, Kobe Bryant ve beraberindekileri taşıyan bir helikopterin düştüğü ve Kobe’nin hayatını kaybettiği bilgisi ajanslara düştü.

İnkar.

Öncesinde hiç bir kimse inanmadı ve inanmak da istemedi. Zira kariyer sayısı sıralamasında LeBron James’e geçildiği maçta kanlı canlı şekilde izlediğimiz, tebriklerini sunan Kobe’nin ölmüş olması gibi bir ihtimal söz konusu olamazdı. Haber kesinlikle yalan olmalıydı. Hemen internet üzerinden güvenli bilgi kaynakları incelenmeye; Twitter, İnstagram gibi platformlar didiklenmeye başlandı.

Öfke.

Yas tutan bireylerde öfkenin yöneldiği kaynaklar çeşitlidir: cansız objeler, ölüm haberinin kaynakları, kişinin yakınları bu öfkeye maruz kalabilirler. Ya ölen kişi sizin idolünüz, çocukluğunuzun, gençliğinizin kahramanı Kobe ise? Haberin ilk düştüğü andan yaklaşık 20 dakika sonrasında Los Angeles itfaiyesi ve diğer yetkililer tarafından, düşen helikopterin Kobe ve beraberindekileri taşıyan helikopter olduğu ve kurtulanın olmadığı haberi geçildi. Kiminiz evde kırıp döktük, eminim. Kimimiz sessizce ağlarken bizi teselli etmeye çalışanlara bizi rahat bırakmalarını söyledik “RAHAT BIRAKIN BİZİ”. Kimimiz de haber yorumlarında yaşadık öfkemizi, kah haberi verenlere, kah kendince üzüntümüzü paylaşanlara yöneldi. Kimsenin kendini sorumlu hissetmesine gerek yok. Hayatınızda kaç defa Kobe öldü ki? Hayatınızda kaç tane Kobe oldu? Sahi, nasıl karşılayalım abi bu haberi?

Pazarlık.

Maddi olanından değil, manevi olanından. Kobe’nin, çok acı verici bir şekilde, kızının basketbol maçına helikopter ile giderken öldüğü bilgisi basına yansıdı. Keşke o maça gitmeseydi. Keşke helikopter binmeseydi. KEŞKE BU KADAR İYİ BİR BABA OLMASAYDI! “Gizliden gizliye, tanrı veya inanılan bir yüce güç ile yapılan, acımızı en aza indirgemek ve acı gerçek ile olabildiğince geç yüzleşmek için girişilen bir çaba” olarak adlandırıyor bu evreyi, psikolog Julie Axelrod. “Sevdiğimiz kişiyi acı sondan kurtarabilmek için yapabileceğimiz bir şey olduğunu düşündüğümüz için yaparız” diye de ekliyor. Kobe’ye kurtarabilecek tek bir şey dahi yapma şansımız olsa, gücümüzün son damlasına kadar yapmaz mıydık ki? Gözümüzden düşen son damla, gücümüzün son damlası olabilir miydi? Keşke Kobe gitmese miydi?

Depresyon.

Kobe Bryant 26 Ocak 2020 tarihinde, kızının maçına gitmek için kullandığı bir helikopterin düşmesi sonucu 41 yaşında, kızı Gigi ile birlikte hayata veda etti. 41 yaşında! Basketbol oynamayı bıraksa da basketbolu bırakmamış biriydi Kobe. Genç basketbolcularla birebirde kurduğu ilişkiler ve onlara ettiği akıl hocalıkları, neslinin önde gelen oyuncularıyla birlikte oyunun inceliklerini işledikleri yaz kampları, hayatını anlattığı belgesel ile ilham verdiği kitleler. Hepsi bir yana. Yaşamı 41 yaşında yarıda kalmış bir Kobe Bryant’ın basketbola onyıllar boyunca katabilecekleri ve bu katkıların kaybı, kaybedilen bu değer herhangi bir ölçü birimiyle ölçülebilir mi? Oralarda bir yerlerde Kobe’nin olmadığı bir NBA’den hangi fani, nasıl mutlu olacak ki? “…bu tip depresyonlar ayrılığa ve sevdiğimiz kişiye elveda demeye bir hazırlık evresidir. Bu tip anlarda bazen tek ihtiyacımız, ağlarken başımızı koyabileceğimiz bir omuzdur.” Birbirimizin omuzlarında mı ağlasak?

Kabullenme.

Kobe Bean Bryant. 23 Ağustos 1978 tarihinde Philadelphia’da doğdu. Lower Merion Lisesi’ndeki yıllarında “neslinin en iyi basketbolcusu” olarak nitelendirilen Bryant, liseden mezun olur olmaz NBA draft’ına girdi ve 13. sıradan Charlotte Hornets tarafından seçildi. Seçilir seçilmez de, 20 yıllık kariyerinin tamamını geçireceği Los Angeles Lakers’a takaslandı. 18 kez All Star oldu. 15 kez NBA’in en iyi 5’lerine seçildi. 12 kez en iyi savunma 5’ine seçildi. 2 kez finaller MVP’si, 2008 yılında ise normal sezon MVP’si seçildi. 2 kez NBA normal sezon sayı lideri oldu. 1997 yılında All Star Smaç Yarışması’nı kazandı. 2 kez olimpiyat altın madalyası aldı. 1 kez Oscar Ödülü’nün sahibi oldu. Tam 5 kez NBA şampiyonluğuna ulaştı. Lakers kariyeri boyunca giydiği 8 ve 24 numaralı formaları Lakers tarafından emekli edildi.

Adam Silver’a göre “tarihin en iyi bir kaç oyuncusundan biri”. New York Times’a göre “spor tarihinin en dolu kariyerlerinden biri.” Reuters’a göre “neslinin belki de en büyük oyuncusu”. TNT’ye göre “2000’lerin en büyük basketbolcusu”. ESPN’e göre “Jordan’dan sonraki en büyük SG”. Kevin Durant, Dwayne Wade, Dirk Nowitzki ve Derrick Rose’a göre “kendi nesillerinin Jordan’ı”. Pressure-Enterprise’a göre “tarihin gördüğü en büyük Lakers’lı”.

Ailesinin büyük itirazlarına rağmen, 21 yaşında hayatının aşkı Vanessa ile evlendi. Bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu. Akıcı derecede İtalyanca bilen Bryant, aynı zamanda röportaj verebileceği ölçüde, iyi derecede İspanyolca biliyordu. En bilinen lakabı “Black Mamba/Kara Mamba”yı kendisine o takmıştı. “%99 başarı ile müthiş bir hızda, ardı ardına saldırabilmesi” sebebiyle bu lakabı seçmişti. 2013 yılında Forbes’un yaptığı araştırmaya göre, gezegende en çok para kazanan beşinci sporcu olmuştu. 2009 yılında Lil Wayne tarafından, 2010 yılında da Sho Baraka tarafından yapılan şarkılar “Kobe Bryant” ismini taşıyordu. Asker emeklilerinin sivil hayata uyum sağlamalarına destek olan bir vakfa 1 milyon dolarlık bağışta bulundu. 2018 yılında çok ses getiren kitabı “The Memba Mentality”yi çıkardı.

Kobe Bean Bryant ilk ismini ailesinin çok sevdiği Kobe bifteğinden, ikinci ismini de babasının lakabı olan Jelly Bean’den aldı. Lisedeki basketbol başarısının yanında, oldukça başarılı bir öğrenciydi. Üniversiteye kabullerde büyük önem taşıyan SAT sınavlarının hepsinden çok yüksek notlar almıştı. Lisede 33 numaralı formayı giymesine rağmen, İtalya günlerinde ve Adidas küçükler kampında giydiği forma numarası olan 8’i NBA kariyerinde kullanmayı seçti. Yakın arkadaşı Michael Jackson’ın ölümü onu derinden etkiledi. O kadar ki, hayatının geri kalanını Los Angeles’ta geçirme kararında, dostunun hatırasını yâd etme isteğinin olduğu söylenegelmiştir. Kobe, lise mezuniyet balosuna, o zamanlar oldukça popüler olan R&B şarkıcısı Brandy ile katıldı. Çocukken izlemeyi en çok sevdiği program, NBA’deki en estetik hareketleri gösteren “NBA Showman” isimli programdı. “Çocukken”.

Tekrar. Kabullenme.

Kobe Bryant sadece sportif yönüyle anıldığında dahi çok büyük bir figür iken, milyonlarca insanın hayatlarına dokunmasını sağlayan hayatı ile sadece spor sınırından, sadece figür tanımından uzaklaşmış bir olgu haline bürünmüştü. Kobe verdiği bir çift ayakkabı ile, liseli hevesli basketbolcu LeBron James’e güven aşılayan bir idoldü. “Lisede okuldan çıktığımda, sırf maçlarında yetişebilmek için koşa koşa eve gelirdim” diyen Harden için bir hedefti. Bryant Vakfı ile bedava barınak ve sağlık hizmeti sağladığı yüzlerce genç için bir hamiydi. “2 saat boyunca onları saha kenarında tutana kadar canım çıkıyor!” diye bahsettiği kızları için mükemmel bir babaydı. Daima kazanmak, en iyisi olmak, en tepeye çıkmak için verdiği bitmek bilmeyen savaş ile milyonlarca NBA izleyicisi ve spor sever için azmin ve başarının en büyük sembolüydü.

“-dü.”

Kobe Bean Bryant. 23 Ağustos 1978 – 26 Ocak 2020.

“Beynim… başarısızlığı idrak edemiyor. Edemeyecek de. Çünkü olur da oturup kendime ‘sen başarısızsın’ diyip yüzleşmek zorunda kalırsam… sanırım bu ölümle eş değer olurdu.”

…ve belki de sırf bu yüzden, Kobe Bryant bedenen aramızda bulunmayacak dahi olsa da, “Mamba Mentality” tüm sporseverlerin kalplerinde ve zihinlerinde sonsuz bir ömre sahip olacak. Yaşanan bu 41 yıllık hayat, tam da Kobe’nin istediği gibi “başarı” sözü ile eşdeğer şekilde anılacak. Yasını tuttuğumuz bu ömür, aslına bakılırsa hiç sonlanmayacak.

Ruhun şad olsun.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Kobe Bryant’ın Yasını Tutmak! Modern psikolojide yaygınca kabul edilen görüşe göre, yas tutmanın beş evresi vardır: inkar, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme… 26 Ocak günü, Türkiye saati ile yaklaşık olarak 22:30’da, Kobe Bryant ve beraberindekileri taşıyan bir helikopterin düştüğü ve Kobe’nin hayatını kaybettiği bilgisi ajanslara düştü. İnkar. Öncesinde hiç bir kimse inanmadı ve inanmak da istemedi. […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Kobe Bryant’ın Yasını Tutmak! Modern psikolojide yaygınca kabul edilen görüşe göre, yas tutmanın beş evresi vardır: inkar, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme… 26 Ocak günü, Türkiye saati ile yaklaşık olarak 22:30’da, Kobe Bryant ve beraberindekileri taşıyan bir helikopterin düştüğü ve Kobe’nin hayatını kaybettiği bilgisi ajanslara düştü. İnkar. Öncesinde hiç bir kimse inanmadı ve inanmak da istemedi. […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Kobe Bryant’ın Yasını Tutmak! Modern psikolojide yaygınca kabul edilen görüşe göre, yas tutmanın beş evresi vardır: inkar, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme… 26 Ocak günü, Türkiye saati ile yaklaşık olarak 22:30’da, Kobe Bryant ve beraberindekileri taşıyan bir helikopterin düştüğü ve Kobe’nin hayatını kaybettiği bilgisi ajanslara düştü. İnkar. Öncesinde hiç bir kimse inanmadı ve inanmak da istemedi. […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Kobe Bryant’ın Yasını Tutmak! Modern psikolojide yaygınca kabul edilen görüşe göre, yas tutmanın beş evresi vardır: inkar, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme… 26 Ocak günü, Türkiye saati ile yaklaşık olarak 22:30’da, Kobe Bryant ve beraberindekileri taşıyan bir helikopterin düştüğü ve Kobe’nin hayatını kaybettiği bilgisi ajanslara düştü. İnkar. Öncesinde hiç bir kimse inanmadı ve inanmak da istemedi. […]

What do you think?