in , , , ,

Bu Hikâye Burda Bitmez!

Sözleşme uzatıldı

Clippers, Doc Rivers İle Devam Dedi!

Doc Rivers! NBA’in başarılı koçlarından biri. 1999’da Orlando Magic ile başladığı koçluk serüvenine Los Angeles Clippers ile devam ediyor. Koçluk kariyerinde normal sezonda 894 galibiyeti, 658 mağlubiyeti bulunuyor. Playoff’larda ise 84 galibiyeti ve 83 mağlubiyeti mevcut.

Doc Rivers’ın adını Boston Celtics’teyken duymaya başladık. 9 sezon yönettiği Celtics ile 2 Doğu Konferansı Şampiyonluğu ve 1 tane NBA Şampiyonluğu yaşayan Rivers, daha sonrasında hedefini Batı Konferansı’na çevirdi ve yeniden yapılanan Clippers’ın başına geçti. Chris Paul, Blake Griffin, Deandre Jordan 3’lüsüne sahip olan Rivers, beklentileri karşılayamadı ve en fazla konferans yarı finalini görebildi. Daha sonrasında yıldızlarını teker teker kaybeden Rivers “Acaba kovulacak mı?” denirken yeni sezona başladı. Sezon ortasında yapılan takaslarla ve Tobias Harris’in de gidişiyle takımında hiç All-Star oyuncusu kalmadı. Hikâyenin başladığı yer de aslında tam olarak burası.

İyi bir koç olup olmadığınız takımınızda yıldızlar varken onları nasıl yönetebildiğiniz, yokken de takımı nerelere getirebildiğiniz ile ölçülür. Buna örnek olarak Gregg Popovich’i gösterebiliriz. Doc Rivers, takımında bir tane bile All-Star oyuncu olamadan takımını playoff’lara sokmayı başardı. Rakipleri Golden State Warriors olduğu için “Hiç şansları yok.” gözüyle bakıldı. Fakat takımını toparlamayı bilen Rivers, seri boyunca kan ter içinde kalarak yönetti takımını ve bizlere kısa süreli bir heyecan yarattı. Hepimiz dedik, “Acaba eleyebilirler mi Warriors’u?” ekleyemediler belki ama yaşattıkları o heyecan, o duygular… Bunlar, yönetime yetmiş olacak ki Doc Rivers İle sözleşme yenileyerek ona olan güvenlerini bir kez daha gösterdiler. Warriors serisinde sonra Doc Rivers’ın yaptığı açıklama da onun, takımına olan güvenini gözler önüne seriyor.

“Daha önce de dediğim gibi, sabahları arabaya kadar yarıştığım, sırf onların etrafında olmayı sevdiğim için antrenmana koştuğum bir takıma, bir gruba sahip olmamıştım. Onlara koçluk yapmak benim için bir zevkti.”

Öte yandan bu yaz Clippers için çok hareketli geçecek. Yıldızlarını takımdan gönderen Clippers, büyük bir maaş boşluğuna sahip. Ayrıca bu yaz serbest kalacak, Kalifornia taraflarına gelmeyi düşünen bir Kawhi Leonard da var. Bakalım onlar için bu yaz nasıl geçecek!

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?