in , ,

Caris LeVert, Philadelphia Serisinin Çilingiri Olabilir!

Sezon İçerisinde Kritik Sakatlık Geçirse De Hâlâ X Faktör Olabilir

Ummadık Taş Baş Yarar!

Playoff’un başlamasıyla beraber senaristler kollarını sıvayarak Sixers-Nets serisinin süper kahramanının kim olacağı hakkında düşünüp taşınıp Caris LeVert isminde karar kılıp bunu 3 madde halinda açıkladı.

Bir yanda sezonu, aldığı ortalama 47.7 sayı ile kenardan katkı anlamında 2. bitiren Nets diğer yanda ise aynı istatistik bazında sezonu 31.4 sayı ile 27. Bitiren Sixers var.

Ligin belki de en iyi ilk beş ekibine sahip olan Sixers kadrosunda, sezonu 27.5 sayı 13.6 ribaund ortalaması tutturmuş, zaman zaman ise ligin durdurulaması en zor oyuncusunun kendisi olduğunu söyleyen Joel Embiid ve sezon başından itibaren şut tercihi konusunda tavsiye üzerine tavsiye alan ve aynı zamanda 16.9 sayı 8.8 ribaund ve 7.7 asist tutturan, uzunluğunun neredeyse hiç bir dezavantajını yansıtmayan Ben Simmons gibi iki All-Star ve sorunlu kişiliği ile bilinen fakat bu sorunu kanalize ettiği zaman kendi bulunduğu takım içerisinden çok rakibe huzursuzluk yaşatacak olan Jimmy Butler gibi eski bir All-Star barındırıyor. Ek olarak da söylemeliyiz ki opsiyon anlamında Tobias Harris, şutör anlamında ise JJ Redick‘e sahipler. Brooklyn ise Sixers’e nispeten pek iyi bir ilk beş ekibine sahip olmasa da perdelerin arkasında sırasını bekleyen Dinwiddie ve LeVert’e sahipler.

LeVert, ayağından geçirdiği sakatlıktan bir süre önce takımının 42 maç boyunca skor anlamında en büyük yükünü çeken isimdi. Yavaş yavaş dahi olsa son sekiz maçtır ritmini bulan LeVert, maç başına ortalama, 26.6 dakika ile 16 sayı 4.3 asist 3.1 ribaund 1.1 top çalma ve 3.9 üçlük denemesiyle oynuyor.

Gelgelelim yazımızın başında bahsettiğimiz 3 maddeye;

1. LeVert’in Ofansif Anlayışı

Kasım ortasında geçirdiği sakatlıktan sonra dönüşünün yakın tarihi olmasına pek ihtimal verilmemesine rağmen döndükten sonra eski hücum anlayışına tekrar geri dönmekte pek zorlanmadı.

Dönüşünün ardından oynadığı ilk maçta 0/6 şut isabet oranıyla verimli değildi fakat gelecek maçta iki uzatma sonucunda Blazers’a kaybedilen maçta 24 dakikada 16 sayı bularak B planı ekibinin temel parçalarından biri olduğunu ve olacağını açık açık belli ediyordu.

Vücudunu koordine bir vaziyette fazlasıyla kullanan LeVert sezonun sonlarına doğru oynanan Heat maçında bu hareketi yapmıştı.

https://twitter.com/NBATV/status/1116143248991383552

Atletizm makinesi Derrick Jones Jr.’un yanından topu vurup geçtikten sonra takımın uzunu üzerinden yaptığı bu hareketin dibine düşülecek not “Sakatlık videosu bir an önce izlenilmeli ve zaman-olasılık kıyası yapılmalı.”

LeVert en büyük değişikliğini üç sayı çizgisinde yaşadı. Sezona, maç başına 3.4 deneme ve yüzde 33.6 isabet oranıyla başlamıştı. Sakatlığından önceki son 14 maçında ise 4.4 deneme ve yüzde 31.1 isabet oranına sahipti. Sakatlığının hemen ardindan oynadığı 18 maçta ise 3.4 deneme üzerinden yüzde 24.2 gibi kötü bir orana sahip.

2. LeVert’in fiziği eşleşmeleri kâbusa çeviriyor

LeVert hâli hazırda uzunluğu, çabuk ayakları ve uzun kolları nedeniyle Nets’in en iyi savunmacılarından biri konumunda. 92 kilogram ve 2 metre boyu ile 1 numaradan 3 numaraya kadar her pozisyonu da rahatça savunabiliyor.

Ayaklarının çabukluğunu boyu ve 2 metre 8 santim uzunluğundaki kanatları ile koordine bir vaziyette çalıştırdığı zaman sıra dışı şeyler izleyebiliyoruz. Öngörü ve ellerinin her an hazır olması onu ilk 40 maç genelinde ligin top çalma liderleri sıralamasına yerleştirmişti. Playoff maratonunda Sixers’a karşı kazandıkları maçta ise 4 top çalma ile forma giymişti.

Durmak bilmeyen enerjisi ve savunma çemberini geniş tutmasına yardımcı olan el ve ayaklarıyla tabiri caizse tam bir baş belası olabiliyor.

3-Tek amacı yol kat etmek

Joe Harris ile birlikte Nets’in -süreç genelinde- en eski üyelerinden biri. 2016 yılında Pacers, 20. Sıradan seçmesinin hemen ardından LeVert’i takas etmişti. Zaman ve imkanlarını değerlendirebilmek kelimelerinin Nets için her şey demek olduğunu art arda gelen Bucks ve Pacers maçlarında gördük. 5 maçta 4 mağlubiyet almışlardı, evlerinden Raptors’a 10 sayı farkla yenilmişlerdi ve 39-40 takım galibiyet oranına sahiplerdi. Kalan 3 maçları onlara Playoff’u getirebilirdi ve sahne LeVert’indi.

Bucks maçında 4-5 üçlük 9-12 şut isabetiyle 24 sayı ve 6 asist ile maçı tamamladı. Pacers maçında ise 18 sayı 5 ribaund ve 2 top çalmaya oynadı. Sezonun final maçında ise Heat karşısında Harris’in sakatlığı yüzünden ilk beşte yer alarak 20 dakika yalnızca 5 şut kullanarak 10 sayı ve 4 asist yapmıştı.

Koç Atkinson’un, Sixers’ı denize dökme planının bir parçası olan LeVert’in görevi, fiziksel avantajlarını kullanarak rakiplerini pes ettiren Sixers ile boğuşmaktı. Atkinson’un mantalitesi “Ateşe ateşle yaklaşmayacağız yalnızca daha zeki olacağız.”dı. Kısaca;

“Onların tam tersini yapın. Hızını, sahayı esnetin ve üçlük atın.”

Bu strateji, LeVert’in ilk adım çabukluğunu, atikliğini, içeri ve dışarı atış yeteneklerine yatkın bir stratejiydi.

Uzun ve çabuk. Her şeyden önce tam anlamıyla Nets için biçilmiş bir kaftan. Sezonun ilk çeyreğini All-star olmak istercesine parçalayarak oynadığını da unutmayalım.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?