in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Cedi Osman’ın Zamanı Gelmedi Mi?

Herkesin aklında olan soruyu cevaplıyoruz.

The First Cedi

Cleveland Cavaliers‘ın problemleri çığ gibi büyümeye devam ediyor. Takım olarak savunmada dökülen geçen senenin finalistinde sorunlar soyunma odasına da taşındı. LeBron James hakkında oyuncuların dedikodular çıkarması, Tyronn Lue‘a olan güvenin her geçen gün azalması ve yarım sezon sonra düşecekleri bilinmezlik herkesin aklında. Peki bütün bu yaşananların çözümü temsilcimiz Cedi Osman olabilir mi?

Bu soruyu cevaplarken milliyetçi duyguları bir kenara bırakıp, Cedi’yi sadece bir basketbolcu olarak görmemiz ve hangi bayrağı taşıdığına değil takıma ne katacağına odaklanmamız gerekiyor. Aynı Koç Lue’nun yaptığı gibi. Ancak o zaman doğru bir cevaba ulaşabiliriz.

Hazırsanız başlayalım.

cedi osman

LeBron James’in 15 senelik kariyerinde aldığı en ağır peş peşe yenilgilerden sonra Cavaliers 22 sayı öne geçtiği maçı Pacers´a teslim etti. Golden State Warriors karşısında beklenildiği gibi dağıldı. Cleveland cephesinde ilk 5 için bir değişim şart. Peki bu nasıl olur?

İlk 5’in dokunulmaz 3 ismi Isaiah Thomas, LeBron James ve Kevin Love. Isaiah Thomas’ın sağlığına kavuşup takıma katkı vermesi uzun bir süre alacak. Fakat bunun için Cavaliers teknik ekibinden haklı olarak sonsuz krediye sahip. Kral hakkında konuşmaya gerek yok, Kevin Love da ligin en az takdir edilen oyuncularından olmaya devam ediyor.

Jae Crowder ve Jr Smith için ise bunları söylemek gerçekten çok zor. Hatta iki isim içinde pozitif bir yorum yapmam neredeyse imkansız.

Geçen sezon Boston Celtics savunmasının kilit isimlerinden olan Jae Crowder´in o halinden eser yok. Brad Stevens‘ın bir dahi olduğunu onaylarmışçasına oynuyor (Dahi olduğuna zaten şüphemiz yok). Savunmada ciddi bir zaaf halina gelen Crowder’in vücut dili de her hatasında bitmişlik izlenimi veriyor. Kendisinin ismini savunma verimliliği sırasında bulabilmek için bir hayli ileri sayfalara gitmem gerekti. Savunma performansları tutulan 481 isim arasında Crowder 388. sırada. Felaket. 8.8 sayı 3.3 ribaund ortalamaları olan Crowder parkede alan yaratıp üçlük tehditi oluşturmak için de Cavaliers´ın planları arasında tutuluyor. Fakat bu sezonki üçlük ortalaması %30.3 ve maç başına bulduğu üçlük isabeti sayısı 1.1. 

İki sezon önce taraftarların favorisi olan, 2016 finallerinin 7. maçında 3. çeyrekte bulduğu 8 sayı ile takımını şampiyonluk yarışına tekrar sokan JR Smith‘in bu hallere düşmüş olması ise üzücü. Geçen sezon kızının doğumu ve ufaklığın yaşadığı sağlık sorunları ile performansındaki düşüş elbette anlaşılır. Fakat bu sene kariyerinde bulduğu belki de en rahat üçlük şanslarını tek tek harcıyor. Savunmada ise bir hayalet. Cavaliers’a katıldığında savunmanın vazgeçilmez ismi olacağını söyleyen JR’ı bu sezon parkeed hiç göremedik. Aynı savunma verimliği sıralamasında JR 377. sırada, 7.6 sayı 3.0 ribaund ve maç başına 1.7 üçlük ile. Aynı Crowder´da olduğu gibi onda da savaşma isteğini yada takımı ateşleyecek bir enerjiyi görmek çok zor.

Cavaliers’ın sıkıntısının savunmada olduğu açık ve net. Ocak ayında 100 pozisyon başına 109.5 sayı izni veren Cavaliers bu kategoride sondan ikinci sırada. Sonuncu sıradaki takım ise ligin diplerine demir atmış olan Sacramento Kings. Son 3 senede 2 kez Cavaliers bu kategoride ligin en kötü 10 takımı arasında yer aldı. Farklı olan tek sezon ise tahmin edebileceğiniz gibi şampiyonluk sezonu. O sezonu 100 pozisyon başında izin verdiği sayı kategorisinde 10. sırada tamamlayan Cavaliers’ın savaşan, yerden yere atlayan, takımı ateşleyen bir grup oyuncusu vardı: Matthew Dellavedova, Iman Shumpert, Timofey Mozgov, Richard Jefferson.

Peki bu sezon kadroda bu ateşi sağlayabilecek, savunmada yırtınacak kim var? Dwyane Wade mi? Wade ilk 5 çıktığı maçlarda o kadar kötü sırıttıki kendisi benchten gelmek istediğinis öyledi. Kyle Korver? Jeff Green? Jose Calderon? Pas. Derrick Rose konusunu açmayalım bile.

İşte bizim çocuk tam bu noktada konumuza dahil oluyor.

cedi osman

Cedi’nin bu takıma katacağı ilk silah enerji. Daha kariyerinde toplam 300 dakika sahada kalmamış olmasına rağmen, sahada geçirdiği her dakikada 100% ile oynuyor. Çünkü kanıtlamak istedikleri var. Savunmada çaylaklığın verdiği basit hataları yapıyor olsa da JR Smith’in elle tutulamayan savunmasından daha iyi katkı vereceği kesin. Bashettiğim savunma listesinde Cedi 381. sırada yer alıyor. Fakat listeye girmeyi başarmış ve 10 dakikadan daha az süre alan 102 oyuncu arasında 45. sırada.

Cavaliers, Cedi’yi ilk 5’e alarak bazı noktalardan fedakarlık etmek durumunda ama her dakika her yere yetişmeye çalışan bir oyuncu katıyor olacak. JR Smith’ın taraftarları ayağa kaldıran üçlükleri yerine topu kaybettiğinde somurtmayan, hatalarını düzeltmek için geri koşan bir Cedi olacak. Cavaliers’ın da ihtiyacı olan bu. Şu an boş üçlükleri atan bir oyuncuya değil, takım 37 sayı önde olsa bile geriye depar atıp o bloğu yapmaya çalışan bir oyuncuya ihtiyacı var.

Cedi hiçbir zaman hücumda keskin bir şutör olmadı fakat son senelerde, özellikle NBA’e girdikten sonra kendini bu konuda da bir hayli geliştirdi. Anadolu Efes ile geçirdiği son sezonda üçlük çizgisinden %34 ile oynayan Cedi, Cavaliers’ın hızlı temposuna da ayak uydurabilecek bir oyun yapısına sahip. Her zaman hızlı hücuma çıkmaya hazır olan ve doğru koşuları yapabilen bir oyuncu. Bu sezon sırtı dönük oyunu bile silahları arasına katmış durumda. Ayrıca tek yönlü bir oyuncu da değil. JR Smith’in sadece sayı hanesine katkı yaptığı bir gerçek. Cedi ise süre aldığı zamanlarda hep asist, ribaund ve top çalma kategorilerini de doldurmayı başardı. Elbette her çaylağın olduğu gibi koçların saçını başını yolacağı tercihler yapacak (Tyronn Lue’nun saçı olmamasına rağmen). Fakat yaptığı hataların farkında olan ve bunları düzeltmek için sonraki gün antrenmana erken gelen bir karaktere sahip.

Cedi öğrenmeye aç ve hazır bir öğrenci. Lue’nun yapması gereken tek şey ise ona gerekli olan süreyi tanımak. Cedi’nin LeBron ile beraber sahada kaldığı süre az olduğu için elimizde sınırlı bir data var. Fakat aynı anda sahada oldukları zaman Cedi’nin istatistikleri tavan yapıyor. Dünyanın en iyi oyuncusunun yanında oynamanın onu daha iyi yapacağına şüphe yok. LeBron öğretmeyi seven ustalardan ve Cedi kolay öğrenenlerden. Kevin Love‘dan kaptıklarını net bir şekilde hatırlıyoruz.

Yine duygusallığı bir kenara bırakarak ortaya koyacaklarım ile yazıyı noktalamak istiyorum. Cavaliers’ın bir takas yapması şart gibi gözüküyor. Olası bir takasta 2018 Brooklyn draft hakkını kullanmak istemedikleri açık. Karşı tarafa gelecek vaat eden verebilecekleri tek koz ise bu. Bir de Cedi. Eğer bir takasta bu kozu oynamak istiyorlar ise Cedi’nin takas değerini arttırmak zorundalar. Bunu da yapabilecekleri tek yol ona daha fazla süre vermek.

Koç Lue sezonun başından beri oynayabileceği bütün kartları oynamış durumda. Dwyane Wade üzerine düşeni benchten gelerek yapıyor. 36 yaşındaki Korver‘ın yada miladı dolmuş bir Jeff Green‘in daha fazla süre almasına hiç gerek yok. Jae Crowder‘ın Isaiah’ın dönüşü ile tanıdık bir isimle daha iyi oynayabileceğine inanabiliriz ve 4 numara başladığı için yeri dolması çok daha zor.

Cedi‘nin JR Smith yerine ilk 5 başlaması gerektiğini düşünüyorum. Çılgın bir fikir gibi gelebilir fakat ilk 5 başlaması her maç 40 dakika sahada kalacak anlamına gelmiyor. Cavaliers’a silkelenmek için taze bir değişim gerekli. Herkesi düşündürecek, beklenmedik bir hamle gerekli. Her şeyden fazla bu takıma yeni bir enerji gerekli.

Ve açıkçası bunun için ellerinde Cedi’den başka bir oyuncu da kalmadı.

Evet, Cedi’nin zamanı geldi.

Yazar: Renç Korzay

Kaynaklar: NBA.com, Basketball-reference.com, Cavsnation.com, Sbnation.com, Fearthesword.com

What do you think?