in , , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

CELTICS Yeşili

Boston Celtics’in inanılmaz başlangıcı ve Kyrie Irving üzerine.

Açılış gecesinde Gordon Hayward’ı kaybeden ve üst üste 2 yenilgi alan Celtics, daha henüz yolun başında karanlık bir tünele girmiş gibiydi. Tünelin sonundaki ışık; masal kitaplarının başında bahsedilen ancak kahramanların kitabın sonuna doğru ulaşabildiği türdendi. Lakin şehrin havasından mıdır, üzerlerine geçirdikleri yeşilin asilliğinden midir bilinmez, Boston’ın masalsı kahramanları mutlu sona ulaşmak için sezon sonunu beklemediler. Karanlık tünelin içinden son sürat çıkan Celtics treninin makinistleriyse; Danny Ainge’in masal diyarından çekip çıkardığı iki gencecik kahramanlardı. Jaylen Brown ve Jason Tatum.

Celtics’in üst üste maçlar kazanmasını izlerken kendimi bir video oyunu içinde gibi hissettim. Daha doğrusu Süper Mario’nun 2 boyutlu dünyası içersindeydim. Celtics’in her galibiyetinde Luigi ile bir kaplumbağanın üzerinde zıplayarak onu ters çeviriyordum. Luigi ile engelleri teker teker aşıyordum, zorlanmıyordum. Ancak yavaş yavaş da bölüm sonu canavarına yaklaştığımı hissedebiliyordum. Golden State Warriors. Açıkcası kendimi ve Luigi’min bu zorlu karşılaşmadan zaferle ayrılmasını pek olası görmüyordum. Maçın ilk yarısında aldığım darbeler de beni doğrular gibiydi. Aldığım her darbe beni daha da yıldırıyor, sinirlendiriyordu. Öfkeden tüm tuşlara kırarcasına basıp, joyistiği bir kenara attığımı hatırlıyorum. Tuşların oluşturduğu şanslı kombinasyon mu yoksa kaderin bir oyunu mu bilmiyorum ama bir hileyi aktif etmiş olmalıydım ki ekranımdaki Luigi bir anda kayboldu ve onun yerini Jaylen Brown aldı. Ve o durdurulamazdı.

Gerçek hayata geri döndüğümdeyse, Golden State’in düşüşünü izlemek, Death Star’ın patlamasını izlemek kadar keyifliydi.

Miras

Kyrie, Cavaliers ve LeBron ile bağlarını koparma şekli sanırım hepimizin biraz olsun gücüne gitmişti. Bir takıma ‘liderlik’ etmek istediğini açıkça dile getiren Irving, Celtics’e takaslanmadan önce dahi nasıl bir lider olacağını kestiremiyorduk. Açıkcası Kyrie gibi durdurulması güç bir skor gücünden; topu domine eden, bolca skor üreten ve en kritik yerlerde sorumluluğu tamamen üzerine alan türden bir lider olacağını, yani Westbrook 2.0 olacağını düşünüyordum. Ne kadar yanılmış ve gözden ne kadar da can alıcı bir detayı kaçırmışım!

LeBron James öncesi Cavaliers’ın bir numaralı silahı olan Kyrie, takıma LBJ dahil olduktan sonra co-pilot pozisyonuna geçmişti. Kyrie her ne kadar kritik anlarda skor üretmekte sıkıntı çekmese de, oyun içinde karar verme, ritmi ayarlama ve takım arkadaşlarını oyuna dahil etmekte yetersizdi. Lebron James’in gölgesinde geçirdiği 3 sezonda, gölgenin karanlığında sinmektense Lebron gibi bir basketbol filozofundan alabileceği tüm bilgileri bir sünger gibi çekmiş Kyrie. Ve tamam demiş, ben hazırım, kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim.

Kyrie maç başına 22.5 sayı üretiyor lakin hepimiz hemfikiriz ki maç başına 28-29 sayı rahatça üretebilir. Özellike Hayward’ın yokluğunda Kyrie’nin skor ve top kullanımının artacağını herkes gibi ben de öngörmüştüm. Ancak Kyrie için Hayward’ın sakatlanması hiçbir şeyi değiştirmedi. Aksine takım arkadaşlarını daha da oyunun içersine çekti. Jason Tatum ve Al Horford’un performanslarındaki kilit isim haline geldi. Golden State Warriors’u bile oyun bilgisiyle Celtics ritminde oynamasını sağladı ve Jaylen Brown’un taşıdığı meşaleyi elinden almadan takımına maçı kazandırdı.

LeBron James gibi bir ismin kanatlarının altından ne zaman çıkarsanız çıkın, her zaman erken çıkmış olacaksınız. Dur durak bilmeden her sezon üstüne koyan Lebron’dan öğrenebileceklerinizin sınırı yok.

LeBron, Allen Iverson‘dan aldığı kazanmak için oynamak mirasını kusursuz bir biçimde Kyrie Irving’e aktarması, benim için sezonun en öne çıkan kısmı şu ana kadar. Günümüz ‘istatistik’ süperstarlarının domine ettiği ligde rakamsal olarak Kyrie kendine yer kapamadıysa da, takımı ligin zirvesine demir atmış durumda. Önemli olanda bu değil mi zaten? İstatistiklerini zerre önemseden kazanmak için oynamak.

Yani bir lider gibi. Gerçek bir lider.

Yazar: Feyyaz Sonbudak

What do you think?

12 Points
Upvote Downvote