in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Celtics’teki Kyrie Gerçeği!

O Bir Lider

Sezon Sonuna Doğru Açıldı!

Liderliği tartışılan ve bu sezon yaptığı birbirinden farklı açıklamalar ile sezon sonu ne yapacağı kestirilemeyen Kyrie Irving, bütün bu olanların yanında kariyer sezonlarından birini yaşıyor. Play-Off’lara doğru giderken vites arttıran Kyrie, saha içi isabet, asist, ribaunt, top çalma ve blok ortalamalarında kariyerinin en iyi senesini geçiriyor.

Geçen sezonun başında liderlik edebileceği bir takıma takaslanmak istediğini belirten Kyrie Irving, Boston Celtics’in yolunu tutmuştu. Geçen sezonun sonunu sakatlıkla geçiren ve Play-Off’lar da takımı yalnız bırakan Kyrie, bu sezon başında Celtics ile sözleşme uzatacağını duyurdu. Ancak devam eden süreçte Celtics’in bir türlü istenilen seviyeye gelememesi, takım içi sorunlar olduğu söylentileri ve Kyrie’nin takım arkadaşları hakkında açıklamaları üzerine, Celtics’de ki geleceği ile alakalı bir soruya verdiği ‘’Hiç kimseye bir şey borçlu değilim’’ cevabı kafaları karıştırmıştı. Lige geldiğinden beri, dünyanın düz olduğunu iddia etmesi, Şükran Günü tatilini küfürlü bir şekilde eleştirmesi gibi garip açıklamaları olan Kyrie, farklı kişiliğini pek çok kez gösterdi. Tüm bunlar Kyrie’nin Celtics’e neden geldiğini ve neler yaptığını NBA takipçilerine unutturan olaylar oldu. Ancak Celtics beklenildiği gibi bir sezon geçirmese de takımın liderliğini Kyrie almış durumda.

Bu sezon şimdiye kadar ki bölümde 23.9 sayı ortalaması ile oynayarak takımın en skoreri olan Kyrie, bu alanda olmasa bile neredeyse diğer tüm istatistiklerinde kariyer zirvesinde. Takımında en çok top yönlendirici oyuncu olmasının yanında maç başına 7 asist ortalaması yakalayan Kyrie, takımının en çok asist yapan oyuncusu. Aynı zamanda da bu alanda en iyi olduğu 2013-14 sezonuna göre maç başına 0.9 asist fazla yaparak en iyi asist ortalamasını yakalamış durumda. Maç başına 18.5 şut kullanan Kyrie 9.1 isabet yani .492 isabet oranı yakalayarak bu alanda da zirve performansına çıkmış oldu. Celtics’de saha içi isabet oranında takımın uzunları Theis ve Horford’dan sonra en iyi isim. Ayrıca Kyrie sahada olduğunda Celtics’in 112.7 olan ofansif reytingi de 118’lere çıkıyor. Defansif özelliklerinde de gelişme kaydeden Kyrie, ribaunt ve blok ortalamalarında zirvedeyken top çalma istatistiğinde en iyi dönemini yakalamış durumda. En çok ribaunt aldığı geçen sezona göre 1.3 ribaund fazla alan Kyrie maç başına 5.1 ribaund alırken 0.5 blok ile de yine bu alanlarda en iyi seviyesine çıkış durumda. Lige başladıktan bir sezon sonra 1.5 top çalma istatistiği yakalayan ve bunu sonra ki iki sezon daha devam ettiren Kyrie, bu sezon Celtics’de yine bu seviyesine çıktı. En önemli gösterge ise oyuncunun kazandırdığı maç sayısı kabul edilen ‘’Win Shares’’. İstatistiklere göre Kyrie, bu sezon doğrudan 8.6 karşılaşmanın kazanılmasını sağlayan oyuncu olarak takımının lideri.

Celtics bu sezon beklenildiği gibi performans gösteremedi ve 43-29 ile 5. sırada. Son 10 maç kalmışken mücadelesini Doğu 4. için verecek. Üstelik bu maçların 8’i Play-Off potasında ki takımlarla olacak. Ancak Celtics, NBA organizasyonu tarihinin en iyi Play-Off kültürü olan takımlarından biri ve Play-Off’lar da Doğu şampiyonluğunun en ciddi adayı. LeBron’ın terkettiği Doğu’nun zirvesine çıkmaları ve finallere gitmeleri de herkesin beklediği bir şey. Kyrie ise bu sezon takıma ve kendisine yapılan tüm eleştirilere rağmen takım liderliğini almış durumda. Geçen sezon kaçırdığı Play-Off’lara bu sezon takımının yanında gidecek olan yıldız oyuncu, Celtics’in başarılı olması durumunda sezon sonu kararını bir kez daha değiştirebilir. Liderlik edeceği takımı bulmuş olan Kyrie’nin bu sezon sonunda NBA finallerini görmesi ve uzun yıllar bu takımda kalması da hiç de şaşırtıcı olmaz.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?