in , ,

YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Choke’lamak: Bir Raptors Geleneği

Kawhi tek, siz hepiniz ve kazanan Kawhi!

“Tamam Yavrum Finale De Ben Taşırım!” – Kawhi

Doğu Konferansı yarı final serisinde Toronto Raptors, Philadelphia 76’ers ile karşılaşıyor. Serinin ilk maçında derli toplu bir görüntü çizip rakibine sürpriz yapma şansı tanımayan Raptors, serinin ikinci ve üçüncü maçlarındaki ise Sixers’a diş geçirmekte bir hayli zorlandı. Rakibine bu maçlarda boyun eğen Raptors’ta, Kawhi Leonard’ın parkede olmadığı zamanlardaki hücum etkinliği hiç olmadığı kadar göze batmaya başladı. Konu hakkında ortaya konan istatistikler ise Raptors’ın, an itibariyle oynadığı basketbolun Kawhi’ın omzuna ne ölçekte bir sorumluluk yüklediğini ortaya koyuyor.

Normal sezonda Kawhi Leonard’ın oynadığı dakikalarda Raptors 100 hücum pozisyonunda 115 sayı bulabiliyorken, Kawhi’sız kadro 106.8 sayı bulabiliyordu. İki kadro arasındaki 8.2 sayı bile gayet kayda değer bir fark iken, playoff’ların başlamasıyla bu fark akıl almaz boyutlara ulaştı. Playoff’larda ilk ayağında Magic ile karşılaşan Raptors’ta Kawhi’lı beş 100 pozisyon başına 122.3 sayı bulabiliyorken, Kawhi’sız beş ise sadece 78.9 sayı bulabildi. Tam 43.4 sayı fark! Gel gelelim, bu 43.4 sayı fark gözünüze büyük geldiyse, gelin bir de Sixers’a karşısında duruma bakalım. Raptors, Kawhi’lı beşi ile Sixers’a karşısında 100 hücumda 110.7 sayı bulabiliyorken, Kawhi’sız besin durumu resmen perişan durumda: 54.4. İki beş arasındaki 56.6 sayılık fark bize basitçe şunu anlatıyor: Kawhi sahada olmadığında Raptors’ın hücum verimi yarı yarıdan fazla oranda düşüyor!

Bu istatistikler karşısında insanın aklına şu soru gelmeden de edemiyor: Playoff’ları ilk raundlarda terk ettikleri bunca seneler boyunca Raptors’ta suçun çoğu Demar DeRozan’ın üstüne yıkıldı. DeRozan, playoff’larda, tabiri caizse “choke’lamakla”, yanibaskının altında ezilmekle suçlandı hep. Şimdi DeRozan’sız bir Raptors’ın Doğu Konferansı’ndaki playoff performansının, takımın yıldızı olmadan neredeyse bir hiç olduğuna tanıklık ediyoruz. Acaba playoff’larda choke’lamak, bireysel olarak oyuncuların suçu değil de, Raptors’ın takım kültürü mü oldu? 

Sizce Kawhi’sız bu rezalet performansın sorumlusu kim? Raptors’ın takım kültürü mü sorunlu, yoksa kadronun ciddi sıkıntıları mı mevcut? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?