Warriors'un İnanılmazı Başarması! - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Çılgın İstatistikler: Nasıl Böyle Oldu?

NBA ve Saklı Yüzü

Basketbolun Derin Dünyası: NBA ve Çılgın İstatistikler

NBA, kimilerimizin yeni takip etmeye kimilerimizin ise yıllardır takip ettiği basketbol adına var olan en büyük kuruluştur. Takipçileri kendi içinde parçalara bölünür. Kimisi sadece eğlencesine bakar, kimisi her detayına kadar takip eder, kimisi sadece şans oyunları için takip eder ve bu parçalanma böyle devam eder. Biz bu makalede, detay seven kitleye hitap edeceğiz. Detay sevenlerin belki de bilmediği, belki de bizden önce haberlerinin olduğu birkaç maddeyi ele alacağız. Hazırsanız, çılgın istatistiklerimize başlayalım.

Doğru Seçim, Başarı Doğurur: Golden State Warriors

Önce Stephen Curry, sonra Klay Thompson ve sonra da Draymond Green. Başta bu üçlü olmak üzere nefis seçimlerle buralara kadar geldiler. Golden State Warriors; Rick Barry, Wilt Chamberlain gibi isimler olmak üzere güçlü bir tarihe sahip. 2009 – 2010 sezonunu 26 galibiyet 56 mağlubiyet ile bitiren Warriors, günümüze göre çok değersiz bir durumdaydı. Baktığınız zaman önemli ölçüde paralar dönse de, Golden State Warriors’un o dönemki değeri sadece 450 milyon dolardı. Zor dönemlerin üstünden geldikten sonra nefis seçimler yaparak ilk saydığımız isimleri kadrosuna kattı. 2015’te şampiyonluk yaşadı. 2016 yazında Kevin Durant’i kadrolarına kattılar. 2017 ve 2018’de harika, dominant şampiyonluklar yaşadılar. Günümüzde ise tekrar dirilme çabasındalar. Ancak durumları çoktan üst düzeye geldi. Golden State’in günümüz değeri tamı tamına 4.7 MİLYAR DOLAR. NBA’in popülerliğinin artması da buna bir etken, ancak Warriors kendi ektiğini biçiyor. Bu parayı, sonuna kadar hak ediyorlar.

NBA’e gelmeden önce Kral: LeBron James

Bu istatistik NBA’e çok da bağımlı değil. Ancak NBA’in en önemli yüzlerinden birini kapsıyor. LeBron James ve gençliğinin tema olduğu o çılgın istatistik neydi? LeBron James, lise yıllarında tüm gözleri üstüne çekti. Bomba gibi geliyor dendi, seçilmiş kişi dendi gerçekten de bu lafların hepsinin altını doldurdu. LeBron James o kadar iyiydi ki, NBA yerine NFL oyuncusu da olabilirdi. Nasıl mı? LeBron James, Ohio Eyaleti’nde lise basketbolunda 1. sıradaki oyuncuydu. Aynı şekilde, Amerikan futbolu da oynuyordu ve Ohio Eyaleti’nin en iyi futbol oyuncusuydu. Allen Iverson ve diğer pek çok oyuncu gibi futbol da oynuyordu. Futbol oynaması bir yana, birinci sırada olması olağanüstüydü. Eğer LeBron James isteseydi, bir NFL oyuncusu olabilirdi. Ancak o, yeteneklerini NBA’e taşıdı.

Kazanmaya Odaklı Zihin: Kareem Abdul-Jabbar

Yıllarca adını duyurdu. Bruce Lee ile bir araya geldi, ikonik görüntüler ortaya çıktı. Adını ve dinini değiştirdi, olay oldu. Hepsinden önemlisi, basketbolu bambaşka seviyedeydi. “Skyhook” hareketi 80lerin uzunlarını temsil etti. Bu ikonik hareket ne zaman yapılsa, herkes onu hatırladı. NBA’e yıllarını verdi ve en çok sayı kaydeden oyuncu olarak tarihe geçti. Aktif olarak oynadığı 20 sezonda, 1560 maça çıktı. Bunların 1074’ünü kazandı. Başarılarını sıralamak yerine bu alt başlığımızın nereye varacağını belirtelim. Olayımız Kareem Abdul-Jabbar’ın kazanmaya odaklı oluşundan geçiyor. Efsane isim 1074 galibiyetle kariyerini sonlandırdı. Bu şekilde pek çok takımın tarihi boyunca kazandığından daha çok maç kazandı. Ancak bu rekoru yakın tarihte egale edildi. Örneğin KAJ 1074 galibiyete sahipken, Charlotte Hornets ekibi daha yeni 1080 galibiyeti geçebildi. Bu da KAJ’ın ne kadar esaslı ve tarihi bir oyuncu olduğunu ortaya koyuyor.

Şaşırtan İsimler: NBA Finalleri

Bu alt başlık çok şaşırtacak! Birazdan sayacağımız isimler NBA tarihinde kalıcı olarak yerini almış isimler olsa da, finallerde hiçbirinin yüzü gülmedi. Defalarca finallere çıkan bu isimlerin kaderleri mağlubiyetlerle çizilmiş desek, yalan olmaz. Biri NBA’in logosu, biri Wilt Chamberlain’in gölgesinde kalan ve yakın tarihte kaybettiğimiz bir isim, diğeri ise bu mağluplar listesinde zirveyi çeken, tahta oturan isim. Betimlemeler kafanızı karıştırmadan hemen çıkaralım ağzımızdaki baklayı. Bu liste, NBA Finalleri tarihinde en çok mağlubiyet gören isimleri kapsıyor. Finale çıkmak her ne kadar büyük bir husus olsa da, kazanmak da çok mühim. Liste şu şekilde; Jerry West (1 Galibiyet – 8 Mağlubiyet), Elgin Baylor (0 galibiyet – 7 Mağlubiyet) ve LeBron James (4 Galibiyet – 6 Mağlubiyet) Ne kadar şaşırtıcı değil mi? Baktığınız zaman hepsi NBA’in en esaslı, efsane isimlerinden; ancak konumuz kazanmak olunca, oldukça yetersizler.

Jerry West’in yaptıkları ve logo oluşu onun ne kadar önemli bir insan olduğunu ortaya koyuyor. Elgin Baylor’ı anlatmak yerine daha önce yazdığımız makalemizi okumanızı öneriyoruz, çünkü kendisi talihsizliklerle dolu bir kariyere sahip. Hepimiz şuna eminiz ki, mirası emin ellerde. Son dileğimiz ise LeBron James’i kapsıyor. Dileriz ki LeBron James kariyeri bitmeden önce sakatlıklarla boğuşmaz ve vücudu gittiği kadar oynar. Onu izlemek büyük zevk! Playoff LeBron’u izlemek ise ayrı bir haz. Onu finallerde daha çok görmek umuduyla Her Şey NBA ailesi olarak başarılar dileriz. Basketbolun en güzel yanlarından sadece bir tanesi, istatistikler! Umarım okurken eğlenmişsinizdir, sayfanın aşağı kısmından makalemize tepki vermeyi unutmayın. Basketbol dolu günler!

What do you think?