in , , ,

Cleveland Cavaliers Şampiyon Olabilir Mi?

Cavaliers’ın şampiyonluk şansını değerlendiriyoruz.

Türbülans

Cleveland Cavaliers, Doğu Konferansı’nın ikinci sırasına düşmüş durumda. Boston Celtics‘e liderliği kaptıran son şampiyon felaket bir Mart ayı geçiriyor. Bu süre içinde özellikle San Antonio Spurs‘e karşı aldıkları 30 farklı yenilgi ve Washington Wizards darbesi ciddi anlamda göze çarptı. Cavaliers’ın felaket savunması, bir maç kendini gösteren diğer maç tamamen kaybolan görev adamları, LeBron James‘e olan ciddi bağımlılıkları, ben dahil herkesin kafasında aynı soruyu oluşturuyor: Cleveland Cavaliers şampiyon olabilir mi? Bu sorunun iki cevabını da beraber bu yazıda ele alacağız.

Hayır

Cavaliers’ın şampiyonluk yolundaki en büyük zaafı savunması. Savunmasının berbat olduğunu belirtmiştik, fakat anlamanız gerekiyor: Cavaliers’ın savunması gerçekten FE-LA-KET. All-Star arasından beri savunma verimliliğinde Cavaliers ligde 29. sırada. Evet 30 takım arasında 29. Cavaliers’dan daha kötü savunma yapan tek takım tanking moduna geçen Los Angeles Lakers. Cavaliers small-ball oynamayı seçtiğinde çember savunması tamamen yok oluyor. Kevin Love ve Kyrie Irving hala kendilerini savunmacı olarak kanıtlamış değiller. Tristan Thompson dışında korkulacak bir uzunları bulunmuyor ve Iman Shumpert dışında savunma yapabilen bir kanat oyuncuları da yok. Shumpert’ı da hiç beğenmeyen biri olarak bu durumu bir hayli sıkıntılı buluyorum. Spurs maçını izleyenler Spurs’un ne kadar rahat hücum ettiğini ve içeri girdiğini hatırlayacaktır. Güçlü bir hücuma sahip olan her takım Cavaliers için sıkıntılı bir eşleşme olacak. Ayrıca Lakers’ın 2001 şampiyonluğundan beri savunma verimliliğinde ilk 10’un dışında olan hiç bir takımın şampiyon olmadığını da belirtelim.

Evet, LeBron karşı takımın en iyi hücum oyuncusunu gerekirse kitleyebilir fakat onun omuzlarında inanılmaz bir hücum yükü zaten var. LeBron’un kenarda olduğu dakikalarda Cavaliers’ın hücum verimliliği New York Knicks seviyesine düşüyor. Love ve Irving gibi oyucunlara rağmen.

Takas döneminde Cavaliers, Kyle Korver‘ı takıma kattı fakat Korver son bir kaç haftadır sakatlıklarla boğuşuyor. Ayrıca Warriors’ın Kyle Korver’a karşı hazır ve işleyen bir taktiği var. Onu incelemek isteyenleri böyle alabiliriz. Deron Williams, Channing Frye ve Richard Jefferson‘ın ise yaşlarından dolayı bir adım yavaş kaldığını görmek çok da zor değil. JR Smith belki de hala kendini bulma döneminde olabilir fakat 2010’dan beri üçlük çizgisinden en düşük isabetle oynadığı sezonu geçiriyor (%35).

Bence insani açıdan şunu da kabul etmek gerekiyor: Herkes bu şampiyonluk için LeBron kadar aç değil. LeBron’un her şampiyonluk yolculuğu onun için tarihin en iyi basketbolcusu olma yolunda attığı bir adım. Evet Kyrie çok özel bir oyuncu,Love da öyle. Fakat hiç bir zaman Michael Jordan yada Kobe Bryant ile karşılaştırılmayacaklar. Hiç birinin sırtında “Seçilmiş Kişi” (Chosen 1) dövmesi yok. Iman Shumpert, JR Smith yada Tristan Thompson için bu şampiyonluk 32 yaşındaki LeBron kadar ölüm-kalım meselesi mi? Hiç sanmıyorum. Onlar için bir tane kazanmış olmak bile mücizeydi.

Evet

İç karartıcı ve gerçekçi bir yaklaşımdan sonra bir de bardağın dolu tarafına bakmaya çalışalım. Cavaliers bu sene yine şampiyon olabilir ve bunun için sadece tek bir neden var: LeBron James. Herkesin kendi fikri olabilir fakat LeBron şu an dünyanın en iyi basketbol oyuncusu. Ve işler onun için çok daha kötü durumdayken bile bir takımı şampiyonluğa sürüklediği zamanlar oldu.

Normal sezonda ligin en fazla süre alan oyuncusu olan LeBron playofflarda daha da fazla süre almak zorunda. Eğer savunmada daha çok çaba sarf edip hücumu da orkestre etmeyi başarırsa takımı şampiyonluk seviyesine çekebilir. Celtics’in ligi 1. sırada bitirmesi bir kenara atılabilecek bir durum değil fakat Doğu Konferansı şampiyonluğunun favorisi hala Cavaliers’dır. Doğu’da hala bireysel olarak LeBron’a karşı durabilecek bir oyuncu bulunmuyor. Paul George mükemmel bir oyuncu olabilir, Jimmy Butler da öyle. Fakat ne zaman LeBron’a karşı bir seriden galip çıktılar? Isaiah Thomas‘ı çok seven ve MVP adayı gösteren biri olarak söylüyorum, eğer LeBron Isaiah’ı savunmayı kendine görev edinirse, Celtics için işler pek iyi sonuçlanmayacaktır. Playoff basketbolu, atmosferi bambaşka bir ortam ve Celtics oyuncularını toplasak LeBron’un playoff deneyimi kadar etmezler.

Kabul etmek gerekiyor ki Doğu hala LeBron James’in egemenliğinde. Doğu’dan çıkıp finallere yükseldikleri zaman ise Batı’dan gelecek dev takıma karşı gerçekten insanüstü bir  savunma performansı sergilemeleri gerekiyor. Eğer finallere kadar gelebilirse, geçen sene de gördüğümüz gibi her şey mümkün. Fakat savunma şart.

Cleveland Cavaliers şampiyon olabilir mi? Bu sorunun cevabını vermek adına beraber bir beyin fırtınası yaptık. Sonuç olarak Cavaliers’ın elinde acilen düzeltmesi gereken bir sürü nokta var. Kusursuz işlemesi gereken sayısız dişlisi var. Her şeyini ortaya koyması gereken şüphe dolu bir destek ekibi var. Diğer tarafta ise LeBron James’e sahipler.

Yazar: Renç Korzay

(http://fadeawayworld.com/wp-content/uploads/2016/10/maxresdefault-4)
(https://img.washingtonpost.com/rf/image_1484w/2010-2019/WashingtonPost/2015/05/19/Sports/Images/Cavaliers_Nets_Basketball-0972c)
(https://www.si.com/nba/2017/03/27/lebron-james-cleveland-cavaliers-san-antonio-spurs-nba-finals-contender)

What do you think?