in

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Çok Acayip: NBA Tarihinin En Absürt İstatistikleri

Garip performanslar

Ciddiyetten Uzak, “Light” İstatistikler

“İstatistik mini etek gibidir: Çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.” diye buyurmuş Manchester United’ın efsanevi teknik direktörü Sir Alex Ferguson. Lakin bu sözün futbolda işleyen bir geçerliliğinin olduğunu belirtmekte fayda var. NBA takipçileri olarak senelerdir yakındığımız şey ise “istatistik zehirlenmesi” olarak tabir edilebilir.

ESPN adlı Amerikan medya kuruluşunun hayatımıza kattığı aşırı detaylı ve varmak istenilen noktaya gidebilmek için haddinden fazla özelleştirilen istatistikler, yeri geldiğinde aydınlatıcı olabilirken çoğunlukla çok laf / az iş düsturuna hizmet eder haldeler. Halbuki basketbol dediğimiz şu güzel oyun istatistiklerin karman çorman birbirine girdiği hallerden ziyade, basit istatistiklerin ilginç hikayeleri olduğunda daha güzel oluyor. “20+ sayı 4+ asist ve 3+ top çalmayı 32 dakikadan az sürede yapan en genç 7 Beytüşşebap’lı oyuncudan biri” gibi kavramlar izleyiciyi oyuna sürüklemekten ziyade, çoğunlukla itici bir hale bürünebiliyor. İşte bu iticilikten arınmak ve bünyeye detoks etkisi ile ferahlık getirmek için, NBA tarihinin en ilginç istatistiklerini sizlere sunalım dedik. Bu istatistikler eğlenceli halleriyle sizleri en üst seviyede mutlu edecek, girdiğiniz ortamlarda buradan kapacağınız örneklerle “vay anasını”ları toplatacak, namınızı yürütecek ve en önemlisi, sizi yormadan neşelendirecek istatistikler. Buyurun NBA’in en renkli istatistiklerine!

Corey Magette: 17 sayı, 0/2 saha içi isabeti, 17/20 serbest atış, 10 dakika oynama süresi

Clippers günlerindeki Magette için 17 sayı atmak çok da çaba gerektiren bir durum değildi. Gel gelelim Bucks ile geçirdiği kısa sürede vuku bulan bu istatistik, hem onun hem de NBA tarihinin en ilginçlerinden biriydi. 10 dakikada 20 serbest kullanmak için ise topun her elinize geldiğinde faule maruz kalmanız gibi bir şeylerin olması gerek sanırım.

Rip Hamilton: 14 sayı, 0/10 saha içi isabet, 14/14 serbest atış

Magette’in istatistiğinden daha ilginç bir istatistik varsa, o da bu olsa gerek. Bu istatistiği çok daha ilginç kılan bir detaysa, Grizzlies karşısında ilk beşin geri kalanını oluşturan Billups, Ben & Rasheed Wallace ve Tayshaun Prince’i geçerek takımın en skoreri olması. Durum böyle olunca da Grizzlies karşısında 101-79’luk mağlubiyet kaçınılmaz olmuş tabii ki.

CJ Watson: 1 sayı, 1 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, 1 blok, 1 top kaybı

Double-double’ı hepimiz biliriz. Triple-double’ı da. Hayatımıza Kirilenko’nun soktuğu 5×5’i de az buçuk biliyoruz. Ancak tüm bunların ötesinde Nirvana’ya ulaşmış bir istatistik kağıdı var ise o da CJ Watson’a ait. Modern NBA’de tutulan neredeyse tüm istatistiklerden birer tane yapabilmek çok büyük bir başarı mı, çok büyük başarısızlık mı? İnanılmaz muallakta kaldık açıkçası. Bu performans sonrasında Watson’ın takımı Nets, Bulls’a iki sayı farkla 92-90 yenilmekten kurtulamadı. Halbuki Watson gibi 3 oyuncuları daha olsa hiç bir problem olmazdı!

Dennis Rodman: (3 farklı maçta) 0 sayı 24 ribaund, 0 sayı 25 ribaund, 0 sayı 28 ribaund

“Jack of all spades, master of none” diye bir İngiliz atasözü vardır, her işten az az anlayıp herhangi bir konuda uzman olmayan kişiler hakkında söylenir. Bu atasözüne az önceki CJ Watson istatistiği ne kadar uyuyorsa, Dennis Rodman’ın Spurs macerasında yakaladığı bu üç istatistik de o kadar tersi durumda. Isiah Thomas’ın “o bir ribaund dahisi” şeklinde tanımladığı Rodman, en iyi yaptığı işe odaklanıp takıma o şekilde katkı vermek alanında belki de NBA tarihinin en iyilerinden. Hatta o kadar ki, hiç sayı atamadan 28 ribaund aldığı maçta takımın parkeye çıkan diğer 7 oyuncusunun toplamından daha fazla (27) ribaund almış (ki bu oyunculardan biri de Amiral David Robinson’dır) ve maçı Spurs 92-88 kazanmıştır. Bu bakımdan Rodman, NBA tarihinin belki de en saf ribaundçusu olarak tanımlanabilir. Tanımlamazsak ayıp zaten!

Damian Lillard: 5 sayı, 18 ribaund, 1/13 saha içi isabet, 0/7 üç sayılık

…bir de en iyi yaptığı işi yapamayıp, başka bir yönden muazzam performanslar ortaya koyanlar var. Kariyeri boyunca 5 ribaund ortalamasının üstüne çıkamayan skorer bir guard olarak Lillard, 2015’te oynadıkları Clippers maçında skor yönünden rezalet bir performans ortaya koymuştu. Gel gelelim artık sayı alamamanın verdiği hırstan mıdır nedir; maçı bir pivot için bile çok üst düzey bir ribaund miktarı olan 18 ribaundla tamamlamayı başarmıştı. İstatistiğin absürtlüğünü şu şekilde ortaya koyalım: aynı maçı Clippers pivotu DeAndre Jordan 6 sayı 19 ribaundla tamamlamış. Ama guard oyna desek oynayamaz, hakkını yemeyelim.

LeBron James: Kariyer ortalaması 27/7/7 olmasına rağmen tek bir 27/7/7 maçının olmaması

1970’lerden günümüze kadar süre gelen Cavaliers organizasyonunun tüm tarihindekinden daha fazla playoff maçı oynamış olan LeBron için ilginç istatistikler bir hayli fazla. Kariyer ortalaması 1239 maçta 27.1 sayı, 7.4 ribaund ve 7.4 asist olan LeBron için, bu 1239 maçtan bir tanesinde bile 27/7/7 istatistiği oluşmamış. Bir tane 27/7/8 maçı, bir tane de 27/8/7 maçı var kendisinin. Alın size ilginç, eğlenceli bilgi. “Ortamlarda anlatmadık bilgi”den kastımız buydu!

Draymond Green: 4 sayı, 11 ribaund, 10 asist, 10 top çalma, 5 blok

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, her istatistikten kayda değer bir miktarda yapma ekolünün tezahürü olan 5×5 kavramının yaratıcısı Andrei Kirilenko. Bu ekolün günümüzdeki en önemli temsilcisi ise kuşkusuz Draymond “abi ne iş olsa yaparım” Green. Öyle ki, Warriors’ın Grizzlies’e karşı aldığı 122-107’lik galibiyette ortaya koyduğu bu performans, NBA tarihinde 10 sayı atmadan yapılan ilk triple-double olarak tarihe geçti. İlginç olan şu ki Green, aralarında kaydedilmesi nispeten en kolay istatistik olan sayıdan 6 tane daha yapabilseydi, “4 istatistik kategorisinde 10 veya daha fazla rakama ulaşmak” anlamına gelen quadruple-double’ı yapan 5 oyuncudan biri olacaktı. Olsun, bu da bir şey!

Roy Hibbert: 0 sayı, 0 ribaund, 5 faul

Yok 5×5, yok her şeyi yapanlar demişken, bir de bir şeyler yapan ama onu da yanlış yapanlardan örnek verelim. 2014 yılında All-Star seçilen Roy Hibbert, Wizards karşısındaki play-off’lar ilk maçında rezalet ötesi bir performans göstererek hiç bir olumlu istatistik kaydedememiş, üstüne de tam 5 faul almıştı. Bu istatistiği daha da ilginçleştiren durum ise bir maç sonra yaşanmış ve Hibbert o maçı 28 sayıyla tamamlayarak takımına galibiyeti getirmişti. Hibbert eski sevgililerini de böyle unutuyorsa oldukça mutlu bir hayatı vardır gibimize geliyor.

Manute Bol: 4 sayı, 4 ribaund, 15 blok

2.31’lik dev, NBA tarihinde attığı sayıdan (1599) daha çok bloğa sahip olan (2086) tek oyuncu. Bu bile haddinden fazla ilginç bir istatistik iken, Hawks karşısında oynadıkları maçta sadece 4 ribaund alıp tam 15, evet 15 blok kaydetmesini açıklayacak kelimeleri bulmak oldukça zor. Maçın oynandığı 1986 sezonunu tam 5 blok ortalamaları ile kapatan Bol, hala NBA’e gelmiş en aykırı basketbolculardan biri olarak yerini koruyor. Evet, 15 blok.

Allan Houston: 37 sayı, 0 ribaund, 0 asist, 0 top çalma, 0 blok

“Saf skorer” söz öbeğine karşılık gelen bir çok basketbolcu tanıyoruz: Kevin Durant, Ray Allen, James Harden ve bir çok süper star. Gel gelelim Allan Houston’ın 2000 senesinde Knicks karşısında gösterdiği bu performans, “saf skorerlik” kategorisinde çok başka bir yere sahip. 38 dakikada 16/20 saha isabeti ve 3/3 serbest atış ile ortaya koyduğu 37 sayılık, sadece 37 sayılık, karışıklık olmasın yalnızca ve yalnızca 37 sayılık bu oyun, nasıl olacağını bilmesek de ders kitaplarına girecek cinsten.

Rasual Butler: 0 dakika 0 saniyede (yani hiç oyuna girmeden) 1 top kaybı

Gelelim listenin açık ara en absürt istatistiğine. Yakın tarihte geçirdiği bir trafik kazası ile aramızdan ayrılan eski basketbolcu Rasual Butler, hiç oyuna girmeden yaptığı top kaybı ile abuk istatistikler konusunda tüm diğer rakiplerini geride bırakarak ilk sıraya yerleşiyor. Peki bu ilginç doğa hadisesi nasıl vuku buldu?

2012’de normal sezonda gerçekleşen Lakers-Raptors maçlarının birinde, maçın bitimine 4.2 saniye kala Lakers 93-92 öndeydi. Maçın o anına kadar hiç oyuna girmemiş olan Rasual Butler, topu kenardan oyuna sokması için oyuna alındı. Gel gelelim, görüntülerden de izleyeceğiniz şekilde sıkı bir Lakers savunması karşısında topu oyuna zamanında sokamayan Butler, 5 saniye ihlali yaptı ve bu ihlal, Butler’ın hanesine 1 top kaybı olarak yazıldı. Sonuç olarak Butler maçı 00:00 oyna(ma)ma süresi ve 1 top kaybı ile tamamladı. Maçı da Lakers 94-92 kazandı.

Görüldüğü üzere istatistik bilimi her zaman kılı kırk yaran, boğucu ve sıkıcı bir dal olmak zorunda değil. Pek ala onu inceleyeni eğlendirecek, neşelendirecek ve gülümsetecek detaylara da vakıf olabilen bir bilim olarak istatistik, doğru ellerde NBA’in en güzel yanlarını bize sunabiliyor. Aklınızda bahsettiklerimiz gibi ilginç istatistikler var ise, bunları bizimle paylaşıp bizi neşelendirdiğiniz her an, sevap hanenizde +1 puan olarak yerini alacaktır. Gel gelelim onun istatistiğini biz tutmuyoruz. Haliyle. Güzel günler!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Ciddiyetten Uzak, “Light” İstatistikler “İstatistik mini etek gibidir: Çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.” diye buyurmuş Manchester United’ın efsanevi teknik direktörü Sir Alex Ferguson. Lakin bu sözün futbolda işleyen bir geçerliliğinin olduğunu belirtmekte fayda var. NBA takipçileri olarak senelerdir yakındığımız şey ise “istatistik zehirlenmesi” olarak tabir edilebilir. ESPN adlı Amerikan medya kuruluşunun hayatımıza […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Ciddiyetten Uzak, “Light” İstatistikler “İstatistik mini etek gibidir: Çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.” diye buyurmuş Manchester United’ın efsanevi teknik direktörü Sir Alex Ferguson. Lakin bu sözün futbolda işleyen bir geçerliliğinin olduğunu belirtmekte fayda var. NBA takipçileri olarak senelerdir yakındığımız şey ise “istatistik zehirlenmesi” olarak tabir edilebilir. ESPN adlı Amerikan medya kuruluşunun hayatımıza […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Ciddiyetten Uzak, “Light” İstatistikler “İstatistik mini etek gibidir: Çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.” diye buyurmuş Manchester United’ın efsanevi teknik direktörü Sir Alex Ferguson. Lakin bu sözün futbolda işleyen bir geçerliliğinin olduğunu belirtmekte fayda var. NBA takipçileri olarak senelerdir yakındığımız şey ise “istatistik zehirlenmesi” olarak tabir edilebilir. ESPN adlı Amerikan medya kuruluşunun hayatımıza […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Ciddiyetten Uzak, “Light” İstatistikler “İstatistik mini etek gibidir: Çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.” diye buyurmuş Manchester United’ın efsanevi teknik direktörü Sir Alex Ferguson. Lakin bu sözün futbolda işleyen bir geçerliliğinin olduğunu belirtmekte fayda var. NBA takipçileri olarak senelerdir yakındığımız şey ise “istatistik zehirlenmesi” olarak tabir edilebilir. ESPN adlı Amerikan medya kuruluşunun hayatımıza […]

What do you think?