in , ,

Cousins’ın Şanssızlığı!

Playoff Laneti!!

Sakatlığı Kronik Mi Oldu?

Kariyerinin başında aldığı teknik faullerle adı anılan DeMarcus Cousins’ın uzun zamandır ismi sakatlıksız anılmamaya başlandı. Sezon başında sürpriz bir şekilde sadece 5.33 milyon dolara Warriors’a imza atan Cousins, parkelere dönmek için ocak ayını beklemek zorunda kalmıştı. 28 yaşındaki Cousins, sezonun son 30 maçında, kariyerinin ilk playoff’ları için Warriors formasıyla ter döktü.

Draft edildiği Sacramento Kings’de 6 sezon oynadıktan sonra Pelicans’a takaslanan Cousins, 2 sezon da burada forma giydi. Kings bilindiği üzere 2007’den bu yana Playoff yapamazken Pelicans’a takaslanan Cousins, burada da ilk senesinde Playoff göremedi. İkinci senesinde, Pelicans Playoff’a kalsa da sezon ortalarında sakatlanan Cousins, yine Playoff’lar da mücadele edemedi. Geçen sene aşil tendonundan sakatlanan Cousins, sakatlanana kadar kariyerinde 32.3 dakika, 21.9 sayı, 11 ribaund, 3.2 asist, 1.4 top çalma ve 1.1 blok ortalamaları ile mücadele etti. Sakatlığı ağır olan ve yaklaşık 1 sene parkelerden uzak kalacağı öngörülen Cousins, yaz döneminde biten sözleşmesinin ardından ise Pelicans ile uzatmadı ve sürpriz bir şekilde, 5.33 milyon dolara, son 4 senede 3 şampiyonluk yaşamış Golden State Warriors’a imza attı. Elbette bu kararda ilerlemiş yaşına rağmen playoff görememesinin büyük etkisi olduğu söylenebilir.

Pelicans’ta Aşil Tendonundan Sakatlanan Cousins, Yaklaşık 1 Sene Parkelerden Uzak Kaldı

Warriors’ta aralık ayında parkelere dönmesi beklenen Cousins, biraz gecikme ile ocak ayında, playoff’daki rakipleri Clippers’a karşı geri döndü. Bu süre zarfında Kevon Looney, Jordan Bell ve Damian Jones’a dönüşümlü olarak ilk beşte yer veren Steve Kerr, Cousins’ın sakatlıktan döndükten sonraki ilk karşılaşmada ilk beşte şans tanıdı. Cousins’ın dönüşü ise istatistikleri çok fazla etkilemedi. Cousins’tan önce kazanma oranı .689 olan Warriors, Cousins döndükten sonra .703 gibi çok ufak bir artış gösterdi. Bu istatistikteki değişimin az olmasında Warriors’ın kazanmak için zaten çok fazla silahı olmasının etkisi büyük. Ayrıca Warriors, Cousins’tan önce maç başı 28.8 asist yaparken Cousins’la beraber bu sayı 30.2’ye çıktı. Şut yüzdesi, top çalma ve blok ortalamalarında da küçük yükselişler göze çarparken, Cousins’tan sonra sadece ribaund ve sayı ortalamaları azaldı. Fakat bu azalmaların, sezon sonuna doğru oyuncuların tempo kaybetmesinin de etkisi olduğunu hatırlatmak gerekir. Cousins’ın etkisi ise büyük maçlarda daha fazla hissedildi. Cousins sakatken, Doğu ve Batı konferanslarının ilk 4’teki takımları ile toplam 13 karşılaşmaya çıkan Warriors, bunlardan 8’ini kaybederken 5 tanesini kazanabildi. Cousins’ın oynadığı 7 karşılaşmanın ise 5 tanesini kazandı.

Cousins, Warriors kariyerinde normal sezonda çıktığı 30 karşılaşmada istatistiki olarak ortalama bir performans gösterdi. Sakatlıktan yeni dönmesinin etkisiyle, neredeyse tüm istatistiklerinde gerileme olan Cousins, maç başına 25.7 dakika süre alırken 16.3 sayı, 8.2 ribaunt, 3.6 asist, 1.3 top çalma ve 1.5 blok ortalamaları ile mücadele etti. Normal sezonu ilk sırada bitiren Warriors ile ilk playoff maçına çıkan Cousins, ilk maçında kötü bir performans sergiledi. 21 dakika süre aldığı ilk karşılaşmada 9 sayı, 9 ribaunt, 4 asist, 1 top çalma istatistikleri ile oynarken, Warriors’ın 17 sayı farkla kazandığı karşılaşmada, eksi istatistiğe düşen 3 oyuncusundan biri oldu. Cousins’ın sahada kaldığı süre içine Warriors, rakibinden 17 sayı fark yedi. İkinci maçta işe Cousins’ın kötü şansı yine yakasını bırakmadı. Tarihe geçen ikinci maçın henüz 4. dakikasında, bu kez ön uyluk kaslarından sakatlanan Cousins’ın, sakatlık dönüş tarihi en iyimser ihtimalle haziranın ilk haftası olarak tahmin ediliyor. Fakat o tarihte iyileşse bile, oynayabilmesi için Warriors’ın finallere kalması gerekiyor. Ayrıca Steve Kerr’in de sakatlıktan yeni dönen Cousins’a finaller için güvenmesi. Büyük ihtimalle Cousins’ın kariyerinin ilk playoff senesi de facia ile bitmiş olacak. Ayrıca sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Cousins, aradığı sözleşmeyi bulma ihtimali de oldukça az.

Pek çok kişi, Cousins’ın sakatlığının Warriors’ın şampiyonluk ihtimalini azaltmış olduğunu düşünüyor. İddia oranlarında bile düşmüş durumda. Fakat Cousins’tan önce ki Warriors’ın son 4 senenin 3’ün de şampiyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Mart ayının başında eski oyuncusu Bogut’u tekrar kadrosuna katan Warriors, genç uzunları ile beraber pota altında fazla sorun yaşamayacak gibi duruyor. Cousins’ın sakatlandığı akşam aynı zamanda Clippers’a karşı tarihi mağlubiyet alan Warriors’ın, bir an önce toparlanıp, alıştığımız haline dönmesi pek de uzun sürmeyecektir.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?