in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ

Damian Lillard ve LeBron James Görüşmesinin Ayrıntıları

Damian Lillard ve LeBron James Ne Görüştü?

Damian Lillard, LeBron ve ‘’Büyük Market’’ Meselesi

NBA’nin en gözde hip-hop sanatçısı kuşkusuz Portland Trail Blazers’ın yıldızı Damian Lillard. Rap kariyerine yazları yoğunlaşan Lillard, geçtiğimiz Temmuz ayında yeni şarkısı We The Ones’ın klip çekimleri için Los Angeles dolaylarındaydı.

Damian Lillard adına yaz aylarındaki gelişmeler elbette sadece rap kariyerinde olmadı. Hatta basketbol tarafındaki gelişmelerin daha heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeleri daha iyi anlamak için Lillard ve takımının sezonu nasıl bitirdiğine bakmakta fayda var. Playofflar’a büyük eksiklerle giren Denver Nuggets’a karşı alınan hayal kırıcı mağlubiyetten sonra takımı Blazers’a ağır eleştirilerde bulunan Lillard, 6. maçtan sonra şu açıklamaları yapmıştı:

‘’En iyi oyuncuları eksik olan bir takımı ilk turda eleyemiyorsak, şampiyonluk için pek iyi konumda değiliz.’’

Kimilerinin ‘’Damian Lillard’ın kariyerinin en hayal kırıcı yenilgisi’’ olarak nitelendirdiği bu hüsran, belli ki Lillard’a da bazı durumları sorgulattı:

  • Sadakate, aidiyete çok büyük önem veren ve belki de günümüz basketbolunda bu değerlerin tek temsilcisi olan Damian Lillard, Portland Trazil Blazers’a şampiyonluk getirebilecek miydi?
  • Trail Blazers yönetminin açlığı, planları Damian Lillard’ın hedefleriyle paralel miydi?
  • Organizasyon ve Lillard, aynı doğrultuda ve aynı hedefe odaklanmış olsalar bile bunu başarabilecekler miydi?

Keza Lillard’ın kafasında bu sorular dönüp dolanırken kendisi 31. yaşına basmıştı. Artık ligdeki genç ve potansiyelli günlerini çoktan geride bırakmıştı. Kalıcı başarılar kazanmanın, şampiyonluğa oynayan yapıların içinde olmanın zamanı gelmiş geçiyordu bile.

All-Star Lillard’ın Los Angeles Macerasında Tanıdık Yüzler

Yazının başında bahsettiğimiz klip çekimlerinin yapıldığı dönemde Damian Lillard, Los Angeles’ın en ünlü ismiyle görüşmeden şehirden ayrılmadı elbette. Yine o yaz vizyona giren Space Jam: Yeni Efsane filminde birlikte rol aldığı LeBron James ile bir WNBA maçını izledi.

İkili birbirleriyle selamlaşıp ayak üstü iki kelam muhabbet ettikten sonra LeBron James, Damian Lillard’ı Brentwood’daki malikanesine ”iş’’ konuşmak için davet etti. Lillard, bir taksi çevirip gittiği davetiyede kapıda bir malikane görevlisi tarafından karşılandıktan sonra asansörle çatı katında ağırlandı. LeBron James ve takım arkadaşı Anthony Davis çoktan Lillard’ı bekliyorlardı.

İtalyan salatası, makarnası ve biraz Roze şaraptan oluşan öğle yemeğinden önce, LeBron James ve Anthony Davis ikilisi Los Angeles’ta yaşama deneyimini Lillard’a aktarmaya çoktan başlamışlardı.
Lillard, Yahoo Sports’a verdiği röportajda, bu görüşmenin ‘’kafalama’’ girişiminden çok meslektaşlar arasında gerçekleşen bir ‘’bilgi alış-verişi’’ olduğunu söyledi.

Görüşmenin en can alıcı kısmı, ‘’Kazanabileceği bir konumda olmak‘’ istediğini belirten Lillard’a LeBron James’in yanıtı (hangi takıma gitmesi gerektiğini belirtmeksizin) ‘’Takımdan ayrılırsa bu konumda olabileceği’’ idi. Yani LeBron’a göre Lillard’ın gideceği her takım şampiyonluk adayı olacaktı.

Damian Lillard, Lakers’ın iki yıldızıyla birlikte oynasaydı ‘’Nasıl uyum sağlayabileceklerinin, yeteneklerinin birbirlerini tamamladığının’’ görüşmeden önce de farkındaydı, fakat ‘’istediğinin bu olup olmadığından emin değildi’’.

Bu şekilde gerçekleşen bir buçuk saatlik görüşmenin ardından LeBron James, malikanesinde Lillard’a yirmi dakikalık bir tur verdikten sonra meslektaşını uğurladı.

Damian Lillard’ın Kariyerini Etkileyen Kararlar

Damian Lillard’ın Kalmasına Neden Olan Adam: Chauncey Billups

Çalkantılı, söylentili, bol kafa kaşımalı ve stüdyoda vakit geçirmeli bir yazın ardından sonra Portland Trail Blazers’da devam etmeye karar veren Lillard, Yahoo Sports’a verdiği röportajda bu kararının iç yüzünü aydınlattı. Röportajın ana-hatları şu şekilde:

‘’Yeni koçumuz Chauncey Billups ile organik bir bağımız var. Oyunu aynı şekilde görüyor ve anlıyoruz. Beni anlamak için kendini zorlamıyor, doğal bir şekilde gerçekleşiyor. ‘’

Lillard’ın anlattıklarına baktığımızda geçmişte kendisi gibi lider bir oyun kurucu olan Billups’la çalışmanın onun için değerli olduğunu görebiliyoruz. Koçun kendisi gibi düşünebilen ve daha önce kendisiyle aynı pozisyonda buluşmuş biri olması aralarındaki iletişimi güçlendirmekte.

Phoenix Suns’ın Başarısı Lillard’a Umut Vermiş

Geçtiğimiz sezon NBA finallerine uzanan Phoenix Suns, elde ettiği başarıyla Lillard’ı etkilemiş. Özellikle Phoenix’in de Portland gibi ‘’küçük market takımı’’ olması bunu daha da anlamlı hale getiriyor. Lillard’ın Suns’ın başarısı ve Portland hakkındaki özdeğerlendirmesi şu şekilde:

‘’Phoenix Suns örneğinde de olduğu gibi, süperstar oyunculara ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan görevlerini en iyi şekilde yerine getiren oyunculardan oluşan bir takım. CJ McCollum All-Star seviyesinde bir oyuncu, Jusuf Nurkic ligin en iyi uzunlarından birisi. Yönetimle ve koçla ortak bir değerlendirme yaptık ve aynı fikirdeydik.’’

Damian Lillard Evinde Kazanmak İstiyor

Damian Lillard için şampiyonluğu nerede kazandığı her şeyden daha ön planda. Yuvasında, onu draft eden takımda alacağı bir şampiyonluğun süperstarlar etrafında alacağı şampiyonluklardan daha değerli olacağının farkında. Lillard bu duruma bakış açısını ve LeBron-Davis ikilisiyle birleşme fikrinin hissettirdiklerini şöyle açıklıyor:

‘’LeBron James ve Anthony Davis ile büyük bir markette oynamak kulağa çok güzel ve çok eğlenceli geliyor ama kalbim aynı şeyi söylemiyor. Benim olduğum kişi bu değil, olmam gereken yer orası değil.’’

‘’Oyuncular şampiyonluk kazandıklarında ve duygusallaştıklarında, genellikle ‘acaba gerçekten de duygulanıyorlar mı?’ diye merak ediyorum. Gerçekten de böyle hissediyorlar mı? Hissettikleri gerçek mi? Kariyerimde insanların benden duygusal tepkiler beklediği; fakat sakinliğimi koruduğum büyük anlar yaşadım. Bundandır, böyle anlarda yaşanılan duyguların doğallığını sorguluyorum.’’

‘’Ama Giannis’i izlediğimde, etrafta ‘Hey Allah, ya Milwaukee’den ayrılsaydım? Kesinlikle kalmama değdi.’ dermişcesine dolaşıyordu. Kendimi onun yerine koydum. Kazanmak imkansız gibi gözükse de eminim Giannis de zamanında böyle hissetmiştir.”

‘’Portland’a bir şampiyonluk getirseydim dostum, kesinlikle ağlardım. Kesinlikle dostum. Burada şampiyonluk kazanmak istiyorum, bu sebepten başka bir yerde kazansam ne kadar tatmin olurum emin değilim. Evimde bir şampiyonluk kazanmak hayatımın en büyük başarısı olurdu.’’

What do you think?