in , ,

D’Angelo Maksimum Kontratı Hak Ediyor Mu?

Nets’ten Beklenen Hamle Gelecek Mi?

İstenmeyen Adamdan Süperstara

Geçtiğimiz gün oynanan Nets-Lakers maçında gösterdiği 21 sayı 13 asistlik performansı ile Lakers’in matematiksel olarak play-off şansının kalmamasında öncü olan Russell’in kontratı şimdiden tartışılmaya başlandı. 2017 yılında Nets’e Timofey Mozgov ve bir draft hakkı (Daha sonra Lakers bu draft hakkını Kuzma’yı seçerek kullandı.)
karşılığında gönderilen Russell’ın adı Raptors’un yıldızı Siakam ile birlikte birinciliği zorlar vaziyette.

“D’Angelo fazlasıyla yetenekli ve All-Star da olabilir. Fakat Lakers için yaptığı tüm herşey için teşekkür etme vakti geldi. Çünkü biz takım arkadaşlarını oyuna dahil edebilen ve her zaman beraberinde oynamak istenen bir oyuncu, bir lider arıyoruz. Ne yazık ki Russell böyle biri değil.”

Magic Johnson 2017 yılında bu sözleri sarf etmişti. Yetenekleri konusunda haklıydı. Bu sezon oynanan All-Star etkinliğinde forma giyme şansı yakalayan Russell aynı zamanda Nets’in şu anki konumunda bulunmasında da baş aktör. Fakat bilinmesi gerekilen konulardan biri ise Johnson’un takas konusunda bu denli keskinliğinin arkasında yatan bir başka gerçek. Nick Young‘ın da içinde bulunduğu bir videonun aynı zamanda Russell tarafından kayda alınması ve medyaya sızmasının ardından takım içi huzursuzlukların baş göstermesi Magic’in dönülmez bir kararın altına imza atmasını kesinleştirdi; Russell takaslanacak!

Russell, takasın ardından gelen bu sezonda Nets formasıyla an itibariyle 20.7 sayı ve 6.9 asist ortalamalarıyla oynuyor. Kısa bir zaman önce ise takımın muhteşem geri dönüşüne dinamo görevi görerek Kings’e karşı 27’si son çeyrek olmak üzere 44 sayı atmıştı. Russell’in oynadığı 34 maçın 28’ini kazanan Nets 2014-15 sezonunun ardından tekrar play-off potasına giriş yapabildi.

Gelecek yaz serbest kalacak olan ve en yüksek kontrat bedeli 27.3 milyon dolar olan Russell, mevcut durumda 109 milyon dolar maaş boşluğuna sahip Nets’ten 5 yıllık 158.1 milyon dolar değerinde bir kontrat alabilir veya başka bir takımda ortalama 4 yıllık 117.2 milyon dolar kazanabilir. Şayet Russell, Nets ile imzalamazsa Nets’in 21.1 milyon dolarlık hir boşluğu daha oluşuyor. Bu yazın süperstar pazarında Nets’i iddialı bir konuma getirebilir ve gelecek yaz Durant, Irving, Kawhi ve Klay Thompson gibi isimlerin serbest kalacağını da unutmamalıyız.

Kısacası henüz 23 yaşında olan Russell için Nets tarafından sunulabilecek kontrat gayet makul ve geleceğe dönük. Fakat yaz aylarını düşününce, bizleri biraz düşündürmüyor da değil.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?