cousins
in , , ,

BEĞENDİM HAHA SİNİRLİYİM TERTEMİZ YOK ARTIK! YORUMSUZ

Cousins Gerçeği: Warriors’i Suçlamayı Bırakalım!

DeMarcus Cousins ve Warriors’ın kusursuz ilişkisi.

Cousins ve Warriors Üzerine

Normal sezon boyunca çılgın bir yaz sezonu geçireceğimizden emindik. Finallerin son düdüğünden itibaren gözler süper starlara döndü. Ardı arkası kesilmeyen bombalar patlamaya devam ederken DeMarcus Cousins‘in seçimi belki de LeBron James‘in seçiminden daha fazla tepki topladı. 1 senelik için Golden State Warriors‘a imza atan Cousins bu sürede sadece 5.3 milyon dolar karşılığı para almayı kabul etti. Ve Cousins imzasını attıktan itibaren basketbol severlerin haklı isyanları başladı.

Warriors’ın böyle bir şey yapmasına lig nasıl izin verir? Cousins nasıl bu kadar az paraya oynar? 5 All-Star’lı takım mı olur?

Bu yazıda bu sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle Cousins için neden doğru hamle olduğuna, sonrasında Warriors için neden doğru hamle olduğuna göz atacağız. Sonunda ise gerçek suçlunun kim olduğunu arayacağız.

DeMarcus Cousins için Warriors tam anlamıyla kusursuz bir adres. İçinde bulunduğu durumda daha iyi bir hamle yapabileceğini düşünmüyordum. Serbest oyuncu statüsünde ve tarihte birçok kariyeri sonlandırmış olan asıl tendonu sakatlığından dönmeye çalışıyor. Hem fiziksel hem de mental olarak daha iyi bakılabileceği, daha fazla güven kazanabileceği bir yer aklınıza geliyor mu? Tarihin en iyi takımı Cousins’a bunların hepsini verecek. Cousins, serbest oyuncu statüsü kazandığı andan itibaren kendisine başka hiçbir takımın ciddi bir teklif yapmadığını belirtiyor, Warriors dışında. Geçtiğimiz sezon 48 maçta 25.2 sayı 12.9 ribaund 5.4 asist 1.6 top çalma ve 1.6 blok ortalamaları tutturduğunu hatırlatmak için doğru bir an olabilir.

Farklı bir adrese gitmeyi tercih etmiş olsa Cousins’in üzerinde sahalara dönmesi adına büyük bir baskı olacaktı. Döneceği tarih gün ve gün geri sayılırken, “Acaba bu sakatlıktan dönebilecek mi? Eskisi gibi olacak mı? Ne kadar büyük bir etki yapacak?” gibi sorulara maruz kalacağı da kesindi. Bu her süper starın kaldırabileceği bir durum değil. Özellikle Cousins gibi her an patlamaya hazır bir bombadan bahsediyorsak. Fakat Warriors ile bu soruların hiçbir anlamı yok. Onlar zaten kazanmaya devam edecek ve Cousins’in ne zaman döneceği onların hiç umrumda değil. Playofflarda sağlıklı olsun yeter. Cousins bütün baskıdan uzak bir şekilde kendini iyileşmeye, gücünü toparlanmaya ve peş peşe şampiyonluklardan gelen kadroda kazanmanın nasıl bir duygu olduğunu tatmaya verebilir.

Cousins döndüğünde kendisi de maç başına 20-35 şut kullanan bir oyuncu olmayacağının farkında. Fakat Warriors o kadar komple bir takım ki, onun vereceği her katkı altın değerinde olacak ve o kadar fazla parlayacak. Bu süper starlar arasında sorunsuz barınması gelecek sezon yine serbest kalacak DeMarcus için çok önemli. Takımların ona yanaşmamasının en büyük sebeplerinden biri egosu ve karakteriydi. Bunları bir kenara koyup takım için iyi olanı yapmaya hazır olduğunu göstermesi, şampiyonlukta rol oynamaya hazır olduğunu kanıtlaması, önümüzdeki sezon onun 5.3 milyon dolardan çok daha büyük bir sözleşmeye imzalamasına yol açacak. Belirttiğim bütün bu sebeplerden dolayı, Warriors hamlesi Cousins için mükemmel bir hamle.

KORKUNÇ 🔥

A post shared by Her Şey NBA (@herseynba) on

Golden State Warriors ise diğer takımlardan hem yönetim, hem kadro bakımından ışık yılı ileride olduklarını bir kez daha kanıtladı. 73 maç kazanan takıma Kevin Durant’i ekleyip üzerine iki şampiyonluk yaşamış takıma DeMarcus Cousins‘i getirmek akılalmaz bir başarı. Diğer takımlar “Nasıl Warriors’i yakalarız?” sorusuna cevap ararken Warriors yönetimi her an “Önümüzdeki sezonu nasıl domine ederiz?” diye düşünüyor. Finallerde Cavaliers’i süpürdükten sonra takımlarına bakıp “Bizim zayıf noktamız neresi? Rakiplerimiz bizi nasıl vurmaya çalışıyor?” sorusunu sorduklarına adım gibi eminim. Bu sorunun cevabı elbette “Pota altı” oldu. Ve Cousins’in bu soruna çözüm olduğunu tartışmanın bir anlamı bile yok.

Warriors, Cousins’a iyileşmesi için gerekli zamanı, hatta daha fazlasını verecek. Cousins bu sırada Steve Kerr’un yanında oyunu öğrenecek, kendisinden ne beklenildiğini anlamak, nasıl bir parça olacağını kavramak için aylarca zamanı var. Ve eğer döndüğünde sağlıklı haline yakın bir halde dönerse, zaten onlar için en büyük zafer olacak. O haline yakın dönmese de, LeBron James’i kadrosuna katan Los Angeles Lakers’a JaVale McGee‘yi bırakıp, yerini DeMarcus Cousins ile güncellediler. İnadına yapılan bir hamle gibi sanki.

Warriors için farklı bir kazanç ise bu süreç boyunca Draymond Green‘in oynadığı rol oldu. Cousins’i ikna eden kişinin kendisi olduğu söyleniyor. Hatırlarsanız Durant’i de ikna eden en büyük koz Draymond olmuştu. Artık Draymond Green ligin en büyük süper star mıknatısı. Kendisi basketbolu o kadar iyi anlıyor. takım kurgularından o kadar haberdar ve o kadar ikna edici ki, herkesi takıma getirebilir. Bu sene Cousins oldu, seneye Anthony Davis neden olmasın?

Bu takasın oluşmasındaki tek suçlu(lar) geriye kalan 29 NBA takımıdır. Birçok takımın sadece karakterinden dolayı “Asla takıma katılamayacak oyuncular” listesinin başında DeMarcus Cousins olduğu bir gerçek. Cousins serbest kaldığı andan itibaren hiçbir takımdan ciddi bir teklif almadığını belirtiyor. Bunu dün sosyal medyada paylaştığımızda “5 milyon dolar mı ciddiymiş?” soruları çok geldi. Cousins’a Warriors dışında 5 milyon dolar öneren bile çıkmadı. 29 takımdan tek bir kişi bile Cousins’a bir şans vermeyi, rehabilitasyon sürecinde ona katlanmayı ve sonunda ne olacağını görmek için adım atmadı.

Kararının Celtics ya da Warriors arasında olduğu konuşulsa da Celtics yıldız oyuncuya teklif götürmedi. Bir hamle yapması beklenen Los Angeles Lakers, Cousins’a 5 milyon vermektense Rajon Rondo‘ya 9, Kentavious‘a 12 milyon dolar verip, Lance Stephenson ve JaVale McGee‘yi kadrolarına katmaya öncelik verdiler.

Bunlar yetmezmiş gibi kendi takımı New Orleans Pelicans da oyuncusuna bir şans vermek istemedi. Haberlere göre eğer Anthony Davis, Cousins’ın kalmasını isteseymiş, yönetim Cousins’a bir teklif götürebilirmiş. Cousins sakatlığından beri sergilenen oyunu ve soyunma odasındaki atmosferi tercih eden Bay Tek Kaş bu teklife sıcak bakmamış.

Pelicans’dan bile teklif almayan Cousins, bunun kendisine bir hakaret gibi geldiğini belirtti ve Warriors başkanı Bob Myers‘ı arayarak takıma katılmak istediğini söyledi. Warriors yönetimi bile bunu duyduğunda şaşırdıklarını belirtiyor. Gerisini zaten biliyorsunuz. Warriors gibi kusursuz yönetilen bir ekibin böyle bir şansı geri çevirme ihtimali var mı?

Yaşananlar ve verilen reaksiyonların sonucu değiştirme ihtimali yok. 2018-19 şampiyonun kim olduğu şimdiden açık ve net. Bunu 4 Temmuz tarihi ile bilmenin verdiği sinir bozukluğunu ben de yaşıyorum. 2K19’da karşımdaki Warriors’ı seçerse maça bile adım atmayacağım kesin.

Fakat sağlığı ve kariyeri için kusursuz bir hamleye imza atan DeMarcus Cousins’a, ya da 5. All-Star oyuncuları altın tepsi de sunulan Golden State Warriors’a nefret ile bakmayı bir kenara bırakalım.

Yazar: Renç Korzay

Paylaş:

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

james

Transfer Dönemindeki Her Hamle!

capela

Kelepir: Serbest Durumda Olan En İyi 21 Oyuncu!