derrick rose takas
Derrick Rose Takas - Görsel: Her Şey NBA
in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM

Yolculuk: Derrick Rose Takaslanır Mı?

Rose İçin İhtimaller

Rose İçin Fırsat

Rose’un Timberwolves forması altında itibarını geri kazandıktan sonra Pistons’a gelmesinin üstünden 1.5 yıl geçti.

2010-2011 normal sezonu MVP‘si Rose, Timberwolves forması altında geçirdiği 2018-2019 sezonunda 51 maç oynamıştı. Rose pandemi sebebiyle kısaltılan 2019-2020 sezonunda ise Detroit Pistons’ın oynadığı 66 Maçın 50’sinde sahada yer aldı. Rose bu sezon şimdilik 14 maçın 11’inde sahadaydı.

32 yaşındaki yıldızın özellikle 2020’de şampiyonluk yaşayan Lakers bünyesine katılmasını bekleyen basketbolseverlerin sayısı da azımsanmayacak miktardaydı. Altıncı adam rolünde verdiği hücum katkısı kayda değer düzeyde olan Derrick Rose hakkında Pistons yönetimi şimdilik bir takas kararı almasa da takımın yaptığı hamleler bu durumun olasılığını artırıyor.

Pistons guard pozisyonlarında oynayabilen çaylak Killian Hayes‘i seçti ve aynı pozisyonlarda oynayan Delon Wright‘ın da 2 yıllık sözleşmesi var.

22 Ocak 2021 itibarıyla 14 maç sonunda 3 galibiyet, 11 mağlubiyet ile Doğu Konferansının dibine demir atan Pistons, Rose’u halen ederi varken takaslamak isteyebilir.

Sözleşmesinin son yılında 7.6 milyon dolar kazanacak olan Rose, özellikle benchten skor katkısı bekleyen takımlar için oldukça nitelikli bir ekleme olabilir.

Dilerseniz şimdi Rose’un gidebileceği olası 3 adres üstünden 2020-2021 sezonu beklentilerini inceleyelim.

L.A. Clippers

Dennis Schröder‘i kadrosuna katan Lakers olmasa da Los Angeles’ın diğer şampiyonluk adayı Rose için ihtimaller dahilinde.

Veteran oyuncu son 3 sezondur sırayla 18, 18.1 ve 15.4 sayı ortalamalarıyla oynuyor ve bunları 27.3, 26 ve 24.1‘er dakika sahada kalarak gerçekleştiriyor.

Geçmiş yıllarda Clippers’ın benchten gelen skorer rolünü Lou Williams‘ın üstlendiğini biliyoruz. Veteran skorer, 2020 playofflarında 26 dakika sahada kalıp %42 saha içi isabetiyle 12.8 sayı bulurken maç başına 4.2’de asist yapmıştı.

Bu sayılar her ne kadar makul olsa da 34 yaşındaki Lou Williams bu sezon şu ana kadar ritmini bulmuş değil. Maç başına 19 dakika sahada kalabilen Williams, bu sürede 9.1 sayı buluyor.

Rose aynı zamanda maç başına 1.6 deflection (rakibin hücumunu bozma) yapıyor ve 1.4 top çalıyor. Williams için bu istatistikler sırasıyla 1.5 ve 0.7 düzeyinde, dolayısıyla Rose’un olası takası, savunma anlamında Clippers için handikap oluşturmayacaktır.

2020-2021 sezonu  takas dönemi 25 Mart’ta kapanacak ve bu süre zarfında Clippers teknik ekibinin Williams’ın durumunu gözlemlemek için yeterli süresi var.

Clippers bu takası gerçekleştirmek isterse büyük ihtimalle Williams’ın yanında bir de 2. tur draft hakkı verecektir.

Chicago Bulls

“Sen eskiye biz deliye”

Her Şey NBA takipçilerinin Derrick Rose için sıklıkla kullandığı bu kalıp, bu sefer gerçekten de hakkını verebilir.

Bulls 22 Ocak 2021 itibarıyla 6 galibiyet, 8 mağlubiyet alarak sezona başladı. Chicago Bulls 7. sıraya 1 galibiyet uzaktayken 5. sırayla arası şimdilik 2 galibiyet mesafesinde. Zach LaVine ve genç Coby White‘ın önderlik ettiği guard pozisyonlarında kenardan gelerek destek olacak Rose takıma istatistiki katkı vermekten kesinlikle fazlasını sağlayacaktır.

Genç guardların dışında pota altında Wendell Carter Jr. ve Lauri Markkanen ile kanatta Patrick Williams gibi oldukça potansiyelli gençlere sahip olan Bulls için 46 defa playoff maçı oynamış ve geçmişte Konferans Finali görmüş Rose, tecrübesi ve liderliği sayesinde bu oyunculara playoff şanslarını zorlamak için bir fırsat sunabilir.

Derrick Rose aynı zamanda da oldukça “Clutch” bir oyuncu. Veteran yıldızın son saniyelerde topu kullanmaktan hiç çekinmeyen yapısı, onu gençlerin üstünden baskıyı alacak bir yardımcı oyuncu rolüne konumlayacaktır.

Aşağıdaki videoda Rose’un 2019-2020 sezonunda New Orleans Pelicans’a attığı son saniye basketini görebilirsiniz.

Video 1 – Derrick Rose Son Saniye Basketi

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=hnEokFsHi0U[/embedyt]

Otto Porter Jr. ve Garrett Temple gibi diğer tecrübeli oyuncularla yan yana konulduğunda takıma olumlu etki yapması kesin olan Rose, bu sayede Bulls’a bir playoff imkanı sunabilir. Doğu Konferansının düşük rekabetçi yapısı da göz önüne alınırsa 7. –  8. sıralar Bulls için hayal olmaz.

Chicago Bulls bu takası gerçekleştirmek için aynı pozisyonda oynayan Tomas Satoransky‘yi verebilir. ESPN’in analiz motorona göre bu takas, Bulls’un olası galibiyet miktarını 7 maç yukarı taşıyabilir.

Bulls bu sayede Satoransky’nin gelecek yıl için 10 milyon dolar tutarındaki sözleşmesinin yerine Rose’a daha düşük bir sözleşme önerebilir ve takıma iyi bir yan parça daha katabilir.

Sözleşmesinin son yılındaki Otto Porter Jr. bu sezon 28.5 milyon dolar kazanacak ve Bulls yönetimi bu imkanı iyi değerlendirirse Zach LaVine, Coby White ikilisinin önüne gerçekçi bir rol haritası da sunabilir. Rose’un eklenmesiyle bu yıl yakalanacak playoff hakkı da gelecek yıllar için daha rekabetçi bir Bulls izleme imkanı oluşturacaktır.

Görsel 1 – Derrick Rose / Tomas Satoransky takası

Utah Jazz

Batı’da 3. sırada bulunan Utah Jazz için işler yolunda gidiyor. Jazz, guard Donovan Mitchell ile pivot Rudy Gobert ikilisini oluşturduğundan beri 4 sezondur ya 5. sıradan ya da 6. sıradan playofflara kaldı.

Utah temsilcisi her ne kadar başarılı bir normal sezon takımı olsa da sorun da genelde playofflarda başlıyor. Son 4 sezonun ilk iki playoff döneminde Konferans Yarı Finali Gören Koç Quin Snyder‘ın öğrencileri son iki sezondaysa ilk turda elendi.

İlk iki playoff döneminde gelen Clippers (4-3) ve Thunder (4-2) zaferleri takımın geleceğe dair umudunu artırsa da özellikle 2020 Playofflarında Nuggets’a karşı 3-1 öne geçtikleri eşleşmeyi bırakmaları onlar adına büyük bir soru işareti oldu.

Geçmiş yıllarda 2 kere Rockets’a ve bir kere Warriors’a elenen Jazz için bu mağlubiyetler daha tahmin edilebilirdi. Nuggets mağlubiyeti ise Jazz’in kendi dengi takımlara elenebileceği gerçeğini ortaya koydu.

Takımın Mike Conley ve Bojan Bogdanovic gibi oldukça etkili hücum silahları mevcut. Joe Ingles ve Jordan Clarkson gibi kağıt üstünde önemli oyuncuların kenardan gelerek verdiği katkı tartışmaya açık pozisyonda.

Avustralyalı Ingles, Jazz’in son iki playoff macerasında maç başına 5 ve 4.7 asist yapsa da şut tercihi konusunda sınıfta kaldı. Ingles 2019 ve 2020 Playofflarında sırasıyla %32.4 ve %40.7 saha içi isabetiyle oynadı. Ingles son iki playoff macerasında 6.4 ve 9.1 sayı ortalaması tutturdu

Joe Ingles bu sezon %50 saha içi isabeti ve %42 dış atış isabeti buluyor fakat savunmada 0.8 deflection ve 0.4 top çalma değeriyle gerekli katkıyı sağlamıyor.

Jazz savunmada her ne kadar Gobert’in varlığından ötürü sıkıntı yaşamasa da yedeği Derrick Favors açıkları kapatmakta bu denli yetenekli değil. Hem Ingles, hem Clarkson bir arada sahadayken gereken savunma dengesini kurmak mümkün değil

Özellikle bu sezon yükselişe geçen forvet Royce O’Neale‘ın varlığı da Ingles’a olan ihtiyacı azaltacaktır. O’Neale bu sezon 7.1 sayıyı %48 saha içi isabeti ve %46 3 sayılık isabetiyle buluyor. Savunma kaleminde 6.7 ribaund 0.7 top çalma ve 0.5 blok istatistikleri ise O’Neale’ı ideal bir tamamlayıcı parça haline sokuyor.

Jazz bu sebepler göze alındığında Ingles’ı hücumda daha etkili bir ikinci 5 skoreri olan Rose karşılığında takaslamayı düşünebilir. Aşağıdaki görsel, sizlerin Her Şey NBA gönderisine yaptığı yorumları içeriyor. Genel kanı, Jazz’in playofflar için daha fazla yatırım yapması gerektiğini göstermekte.

Görsel 2 – Her Şey NBA Instagram Gönderisi Yorumları

Sonuç

Derrick Rose için ufukta bir takas gözüküyor ve Rose için gidebileceği yollar birbirinden farklı ihtimaller barındırmakta. Rose Clippers’ın şampiyonluk iddiasına destek olabilir, MVP olduğu Bulls’un genç kadrosuna tecrübesiyle yol gösterebilir veya Jazz için playofflarda ileriye gitme imkanını oluşturabilir.

Yaşamadığımız bilgi bizim değildir. Bu sebeple Rose için de Doğu Konferansının dibine demir atmış bir takımda oyalanmaktansa rekabetin içinde geçecek bir macera, Rose’un hatıralarımızdaki güçlü konumunu biraz daha sağlamlaştıracaktır.

Rose için oluşabilecek imkanları en iyi şekilde değerlendirmesi dileğiyle…

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Basketbolu felsefi yönüyle ele almayı seven, Steve Nash sayesinde Phoenix Suns taraftarı bir mühendis.
  Yüzük Takıntısı Nedir?
  Rose İçin Fırsat Rose’un Timberwolves forması altında itibarını geri kazandıktan sonra Pistons’a gelmesinin üstünden 1.5 yıl geçti. 2010-2011 normal sezonu MVP’si Rose, Timberwolves forması altında geçirdiği 2018-2019 sezonunda 51 maç oynamıştı. Rose pandemi sebebiyle kısaltılan 2019-2020 sezonunda ise Detroit Pistons’ın oynadığı 66 Maçın 50’sinde sahada yer aldı. Rose bu sezon şimdilik 14 maçın 11’inde sahadaydı. […]
  Play-In: Adil ya da Saçma
  Rose İçin Fırsat Rose’un Timberwolves forması altında itibarını geri kazandıktan sonra Pistons’a gelmesinin üstünden 1.5 yıl geçti. 2010-2011 normal sezonu MVP’si Rose, Timberwolves forması altında geçirdiği 2018-2019 sezonunda 51 maç oynamıştı. Rose pandemi sebebiyle kısaltılan 2019-2020 sezonunda ise Detroit Pistons’ın oynadığı 66 Maçın 50’sinde sahada yer aldı. Rose bu sezon şimdilik 14 maçın 11’inde sahadaydı. […]
  NBA Neden Afroamerikalıların Ligi?
  Rose İçin Fırsat Rose’un Timberwolves forması altında itibarını geri kazandıktan sonra Pistons’a gelmesinin üstünden 1.5 yıl geçti. 2010-2011 normal sezonu MVP’si Rose, Timberwolves forması altında geçirdiği 2018-2019 sezonunda 51 maç oynamıştı. Rose pandemi sebebiyle kısaltılan 2019-2020 sezonunda ise Detroit Pistons’ın oynadığı 66 Maçın 50’sinde sahada yer aldı. Rose bu sezon şimdilik 14 maçın 11’inde sahadaydı. […]
  NBA Nereye Gidiyor?
  Rose İçin Fırsat Rose’un Timberwolves forması altında itibarını geri kazandıktan sonra Pistons’a gelmesinin üstünden 1.5 yıl geçti. 2010-2011 normal sezonu MVP’si Rose, Timberwolves forması altında geçirdiği 2018-2019 sezonunda 51 maç oynamıştı. Rose pandemi sebebiyle kısaltılan 2019-2020 sezonunda ise Detroit Pistons’ın oynadığı 66 Maçın 50’sinde sahada yer aldı. Rose bu sezon şimdilik 14 maçın 11’inde sahadaydı. […]

What do you think?