kyrie irving
in , , , ,

DEV Kyrie Irving Takasının Analizi

Cavaliers ve Boston arasında gerçekleşen dev takasın analizi.

Kim Kazandı?

NBA gibisi yok. Kaderini kendi ellerine alan Kyrie Irving birkaç hafta önce Cleveland Cavaliers’tan takasını isteyerek dünyayı şoka uğratmıştı. O günden beri yıldız oyuncusuna uygun bir paket arayan Cavaliers, aradığını Doğu Konferansı’nda kendilerine tek ciddi rakip olan takımda buldu: Boston Celtics. Kyrie’yi Boston’a uğurlayan Cavaliers karşılığında Isaiah Thomas, Jae Crowder ve Ante Zizic‘i kadrosuna katarken 2018 draftının ilk tur seçim hakkını da elde etti.

Peki bu dev takasın kazananı kim oldu? Dilerseniz iki takımı da elde ettikleri ile ele alarak başlayalım.

Kyrie Irving’in takası medyaya sızdığında Cavaliers bir hayli zor bir durumdaydı. Paul George, Jimmy Butler, Chris Paul gibi süper starların takas edildiği dönemi kaçıran doğu şampiyonu ayrıca başkansız yönetilen bir camiaydı. George’u takas etmeye ne kadar yakın olmuş olsalar da farklı nedenlerden dolayı istediğini elde edemeyen Cavaliers, Kyrie’nin takas isteği ile iyice dağılmış gibiydi. Daha önce hiç başkanlık deneyimi olmayan Koby Altman‘ı başkanlığa getiren Cavaliers cephesi nasıl olduysa Kyrie takasından hem kısa vadede, hem de uzun vadede karlı çıkmayı başardı. Bunun için öncelikle Bay Altman’a saygılarımızı iletiyoruz.

Sakatlıktan dönecek olan Isaiah Thomas ameliyat olmamayı seçti. Ayrıca kuşkusuz NBA’in en kötü savunma yapan guardlarından biri. Yaşı ilerledikçe bu sorun daha da büyümeye devam edecek. Irving de hiç bir zaman iyi bir savunmacı olmadı fakat yeri geldiğinde savunma yapabiliyordu. Belki bu açıdan bakınca Eric Bledsoe gibi bir guardı takıma katmak daha mantıklı olabilirdi. Fakat Thomas kariyer sezonu geçirdiği MVP derecesinde oynadığı bir seneyi geride bıraktı. Ligin en iyi skorerlerinden biri olduğuna şüphe yok. Bay 4. Çeyrek olarak da bilinen Thomas, yeri geldiğinde Kyrie kadar “clutch” olabilecek bir oyuncu. Thomas ile ilgili en büyük soru işareti ise kontratının son senesinde olması. Gelecek sezon sonunda serbest kalacak oyuncu max kontrat istediğini açıkça belirtti (Bkz. “Para kamyonları”). Bu konu aslında kısa dönemde Cavaliers’ın avantajı. Her takas edildiğinde oyununu bambaşka bir seviyeye taşıyan Isaiah Thomas süper max kontratı hak ettiğini göstermek için bir sezon oynayacak ve kuşkusuz her şeyini sahaya koyacak. Bu kumar onlara sadece 6 milyon dolara mal olacak. Cavaliers bu sorunu gelecek sezon sonunda LeBron James’in kararı ile çözebilecek kapasiteye sahip.

Jae Crowder’ın savunması sezonlar ilerledikçe yavaşlamış olsa da hala ligin en iyi savunmacılarından biri. Ayrıca keskin bir üçlükçü. Üstüne ligin en keyifli kontratlarından birine sahip. Çılgın paraların havada uçuştuğu pazarda Crowder’ın 2020 sezonuna kadar ortalama 7 milyon dolar kazandığı bir kontratı var. Finaller serisi boyunca Cavaliers’ın Kevin Durant‘i tutacak tek oyuncusu LeBron’du. Artık olası bir eşleşmede Crowder zaman zaman Durant’i tutmayı deneyebilir, LeBron ise Draymond Green‘e kayabilir.

Bu takası Cavaliers ibresine çeviren en büyük koz ise 2018 Brooklyn Nets draft hakkı. Danny Ainge’in gözü gibi baktığı draft hakkı Cavaliers’a uzun vadede müthiş bir koz verdi. Cleveland temsilcileri eğer LeBron önümüzdeki sezon sonunda gidecek olursa bir süper star olma potansiyeline sahip genç bir oyuncuyu kadrolarına katarak yeniden yapılanma sürecine birkaç adım ileride başlayacak. Eğer olur da LeBron kalmak isterse, ki en kritik kısım bence burası, Cavaliers bu draft hakkını takas ederek bir süper starı daha takıma katabilecek.

Her şeyin üstüne Cavaliers bu takas ile yaklaşık 29.1 milyon dolar tasarruf etti. Kısa dönemde Doğu Konferansı’nın zirvesine oynamaya devam etme potansiyeli olan güçlü bir kadro kurmayı başaran Cavaliers, uzun vadede de geleceğine çok güçlü bir yatırım yaptı.

Boston Celtics senelerdir aradığı süper stara sonunda kavuştu. Kyrie Irving uzun süredir ellerine geçen en büyük yıldız. Ligin en iyi skorerlerinden biri olan Irving’in büyük anlarda ne kadar büyük oynadığını anlatmamıza gerek yok. Savunmada hala ciddi zaafları bulunan Kyrie bir takıma liderlik etmeye hazır olduğunu düşünüyor. Thomas’a göre çok daha genç olan Irving’in 2 senelik daha kontratının olması ve bu kontratın ligin geri kalan süper starlarına göre çok daha mantıklı bir değerde olması ise ayrı bir artı. Yıldız oyun kurucu Brad Stevens‘ın sistemine nasıl uyacağı ise merak konusu. Ne olursa olsun Thomas, Irving’e göre topu çok daha talep eden bir skorerdi. Irving’in kanıtlaması gereken çok şey var fakat daha önce de belirttiğimiz gibi o Celtics’e yakışan, Celtics’in aradığı bir süper star. Bu konuda bize inanmıyorsanız, Boston yerlileri ile bu konu hakkında yaptığımız araştırmaları buradan okuyabilirsiniz.

Celtics dört gözle beklediği süper starı buldu fakat bunun için ciddi bir ücret ödedi. Jae Crowder‘ı her hangi bir takasta kullanmayı bu takasa kadar reddeden Celtics’ın bunun için önemli bir nedeni vardı. Avery Bradley ve Jae Crowder, Celtics takımının savunmasını ayakta tutan iki isimdi. Bradley’i Pistons’a yollayan Celtics diğer savunmacısına da veda etti. Forvet pozisyonlarını Jaylen Brown ve Jayson Tatum‘a bırakan Celtics, genç oyuncuların önünü açmış olsa da, savunma konusunda ciddi anlamda gerilemiş olabilir.

Celtics için iyi bir takas fakat müthiş bir takas değil. Kuşkusuz Kyrie desteği Boston’ı farklı bir seviyeye çıkaracak, farklı bir havaya sokacak. Önümüzdeki sezon Cavaliers’ı eleyebilecekleri bir kadroyu ellerinde barındırdıklarına ben şahsen inanmıyorum. Fakat eğer LeBron sezon sonunda Doğu Konferansı’nı terk ederse, uzun süreler tepede kalabilirler ve finallere yolları açık olabilir.

Sonuç olarak takasın kazananın Cavaliers olduğunu düşünüyorum. Kyrie’nin yerinin Isaiah Thomas ile dolmayacağı kesin olsa da, iki isim arasındaki farkı kapatacak kadar bench desteği bulunuyor. İlk 5’e yerleşmesini beklediğim Jae Crowder takıma uzun süredir aranan savunma kanını katabilir. 2018 draftının ilk tur seçim hakkı ise kulübün geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Öte yandan Celtics’i bu takasın kaybedeni olarak damgalamak da ağır kaçacaktır. Hak ettikleri süper starı elde ettiler fakat bu sadece biraz onlara pahalıya mal oldu. Asıl kazananın ise daha önce olmadığı rengarenk bir sezona girecek olan biz basketbol severler olduğunu düşünüyorum.

Yazar: Renç Korzay

(https://www.theringer.com/nba/2017/8/23/16189638/isaiah-thomas-trade-cleveland-cavaliers-win)

 

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

-1 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kan, Ter ve Gözyaşı

NBA Tarihinin En “Karışık” Ayrılıklar