Klübe Hoş Geldin Davis! - Görsel: Her Şey NBA
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ

Efsaneler Klubüne Yeni Üye: Anthony Davis

Anthony Davis ve Lakers’ın Uzun Geleneği

Kulübün Modern Uzunu Anthony Davis

NBA’e adım attığı 2012 yılından itibaren büyük beklentilerin odağında olan Anthony Davis, uzun kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı geçtiğimiz sezon geride bıraktı. Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğu yaşayan Davis bu şampiyonlukta LeBron James ile beraber takımın merkezindeydi. Şampiyon bir takımın merkezinde yer alarak bu ünvanı CV’sine ekledi. Bu başarısı karşılıksız kalmadı ve bu yaz Los Angeles Lakers ile 5 yıllık 190 milyon dolara yeni bir kontrat imzaladı.

Anthony Davis kazandığı şampiyonlukla prestijli bir kulübe adaylık sürecini de başlatmış oldu. Lakers’ın tarihine damga vurmuş efsane uzunların arasında anılmak için bir şampiyonluk kazandı ve önünde Lakers ile geçireceği 5 sezon daha var. Bu yazıda Lakers’ın uzun geleneğine, Lakers’ı zirveye taşımış efsane uzunlara göz atacak; Davis’in bu efsanelerden taşıdığı izleri değerlendireceğiz.

Lakers Tarihinde Uzunlar

Tarihinde 17 şampiyonluk kazanan Lakers, ezeli rakibi Boston Celtics ile “NBA tarihinin en çok şampiyon olan takımı” ünvanını paylaşıyor. Lakers tarihine baktığımız zaman başarı ve bu başarıların da dönemin efsane uzunları ile geldiğini görüyoruz. Lakers ihtişamlı tarihinde Magic Johnson ve Kobe Bryant gibi iki efsane ötesi guarda da sahip oldu ancak yıldız uzun sayısının daha fazla ve baskın olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bu baskınlığı yaratmış, Lakers forması ile boyalı alanı domine etmiş efsanelere göz atalım.

1. George Mikan

Bilindiği üzere Lakers franchise’ı 1960’a kadar Minneapolis şehrinde konumlanıyordu. Minneapolis Lakers formasını 1948’den 1956’ya kadar terleten George Mikan, sadece Lakers değil basketbol tarihinin de ilk süper yıldızlarından biriydi. Lakers ile 5 şampiyonluk kazanan Mikan, 3 kez de sayı kralı oldu. Lakers kariyerinde 23.1 sayı, 13.8 ribaund ortalamaları yakalarken saha içinden %40 ile isabet buldu. Özellikle o zamanlarda bir uzunun iyi serbest atış atması sık rastlanmazken %78 ile isabet buluyordu. Halk arasında ‘’karpuzlama’’ olarak bilinen tekniği kullanıyordu. Maç başına 8.9 kez faul çizgisine gelen Mikan, skorunun önemli bir kısmını buradan buluyordu. Günümüz skorerlerinin en büyük silahlarından biri olan faul aldırma ve çizgiye gitme ritüelini Mikan 1950’lerde yapıyordu.

Öne Çıkan Yönleri: Alçak postta skor üretimi, klasikleşmiş çengel atışları, yüksek serbest atış yüzdesi.

2. Wilt Chamberlain

Wilt Chamberlain tarihte en özgül en kendine has yer edinmiş kariyerlerden birine sahip. Kulağa çılgınca gelen sayı rekorlarıyla, onu yavaşlatmak için çıkarılan kurallarla bir dönemi tam anlamıyla domine etmiş bir efsane. En canavarca sezonlarını Philadelphia’da geçiren Wilt, Lakers’a geldiğinde 32 yaşındaydı. Eski atletizmi kalmamış olsa da artık tecrübeli ve görmüş geçirmiş bir pivottu. Lakers forması altında 5 sezon geçirdi ve 1 şampiyonluk yaşadı. Bu şampiyonlukta ‘’Finallerin En Değerli Oyuncusu’’ ödülünün de sahibiydi.

Wilt Lakers ile geçirdiği 5 sezonda 17.7 sayı ve 19.2 ribaund ortalamalarını yakaladı. NBA tarihinin gördüğü en güçlü oyunculardan biriydi. Dünyaya gücü ile nam salmış Arnold Schwarzengger, onunla bir film setinde tanıştığını ve kendisini tek koluyla kaldırdığını söylemiştir. Schwarzengger aynı zamanda hayatında gördüğü en güçlü insanın Wilt olduğunu kabul etmiştir.

Öne Çıkan Yönleri: Kuvvet, ribaunt hakimiyeti, atletizm ve alçak postta skor üretimi, blok tehditi.

3. Kareem Abdul-Jabbar

Kareem Abdul-Jabbar basketbolun istediği her şeye sahip bir süper yıldızdı. Hücum yeteneklerinin yanında harika bir savunmacıydı aynı zamanda. 11 kere yılın en iyi savunma beşlerine seçilmesi, 4 kere de blok kralı olması bunu fazlasıyla doğruluyor. NBA’de 20 sezon geçiren Kareem bu uzun kariyerinin 14 yılında Lakers formasını terletti. Lakers ile 5 kez şampiyonluk yaşadı, 1 kez de finallerin en değerli oyuncusu seçildi. Lakers forması altında 3 kez ‘’En değerli oyuncu’’ ödülünü kazandı. NBA tarihinin en çok sayı atan oyuncusu olma şerefini yine Lakers forması ile yaşadı. Lakers kariyerinde 22.1 sayı 9.4 ribaund ortalamalarını yakaladı. Maç başına 2.5 blok yaparak Lakers potasını rakiplere kararttı. Basketbolda savunulması en zor atışlardan biri olan ‘’skyhook’’u dünyaya tanıttı.

Öne Çıkan Yönleri: Özdeşleşmiş ‘’skyhook’’ çengel atışı, blok tehditi, 14 sezonluk istikrar.

4. Shaquille O’Neal

Shaquille O’Neal hem saha içinde hem saha dışında yaptıkları ile NBA’in yüzü olmuş bir efsane konumunda. Lakers ile basketbolun tepesine çıkan Shaq, tarihte eşine zor rastlanacak bir dominasyon yarattı. 2000, 2001 ve 2002 sezonlarında Lakers forması ile 3 kez üst üste şampiyonluk yaşadı. Bu şampiyonlukların hepsinde finallerin en değerli oyuncusu ödülünü de o kazandı. 1999-2000 sezonunda da Lakers ile normal sezonda en değerli oyuncu ödülünü kazandı. 8 sezonluk Lakers kariyerinde maç başına 27 sayı, 11.8 ribaund, 2.5 blok ortalamaları ile oynadı. Onun dominasyonunu en etkileyici kılan nokta verimliliğiydi. Lakers forması ile saha içinden %55.7 ile isabet buldu, 6 kez ligin en yüksek yüzdeyle oynayan oyuncusu oldu. Özellikle 2000-2002 yılları arasında karşısında kimse duramıyor, aldığı her topu smaçlıyordu. Hücumdaki etkinliğinin yanında savunmada da yarattığı blok tehditi ile çok caydırıcıydı. 2000, 2001 ve 2003 sezonlarında en iyi ikinci savunma beşlerinde yer aldı.

Öne Çıkan Yönleri: Durdurulamaz güç, alçak postta skor üretimi, blok tehditi.

5. Pau Gasol

Pau Gasol, sahip olduğu yetenek seti ile elinden her iş gelen mükemmel bir uzundu. Sadece hücumu göz önüne alacak olursak Gasol belki de listenin en yetenekli uzunu. Orta mesafe şutu olan, topu yere vurabilen, saha görüşü ve pas yeteneği olan bir hücum dehasıydı. Lakers forması altında geçirdiği 7 sezonda 17.7 sayı, 9.9 ribaund ve 3.5 asist ortalamalarını yakaladı. Lakers ile 2009 ve 2010 yılarında 2 şampiyonluk yaşayan Gasol, 3 kez de All-Star seçildi.

[embedyt] https://youtu.be/xuf1N2Gvk9A[/embedyt]

Öne Çıkan Yönleri: Saha görüşü, pas yeteneği, orta mesafe

Lakers’lı Anthony Davis

Los Angeles Lakers ile bir sezonu geride bırakan Anthony Davis, oyunun iki yönünde de devasa etki yarattı. Yılın en iyi savunma beşine seçilen, yılın savunmacısı ödülünde ikinci olan Davis maç başına 2.3 blok yaparak Lakers potasına duvar ördü. Öte yandan 9.3 ribaund ortalaması yakaladı. Oyunun diğer yönünde LeBron James ile oynamasının da etkisiyle mükemmel bir hücum silahına dönüştü. Normal sezonda maç başına 26.1 sayı üreten Davis, playoff’larda da 27.7 sayı ile takımının en skorer ismiydi.

Davis sezon boyunca hücumda çok çeşitli şekilde üretim yaptı. Pota altındaki etkinliğinin yanında orta mesafeden ve üçlük çizgisinden de yüksek yüzdeyle oynadı ve Lakers’ın dış şut ihtiyacına da cevap verdi. Özellikle playofflarda vites yükselten Davis %38.3 ile üçlük isabeti bularak Lakers’a kurulan alan savunması tuzağını paramparça etti. Yüksek sayı ortalamasının bir nedeni de faul çizgisindeki etkinliğiydi. Maç başına 8.5 kez faul çizgisine gelen Davis bu ziyaretlerinde %84.6 ile isabet buldu. Davis’in faul alma yeteneği ve bu faul atışlarını yüksek yüzdeyle sayıya çevirmesi, Lakers’ın şampiyonluk reçetesi oldu desek yeridir.

Bayrağı Anthony Davis Devralacak

Lakers ile 5 yıllık dev bir kontrata imza atan Davis, uzun yıllar Lakers’ta kalacağını garantiledi ve bayrağı artık o devralacak. Davis’in oyununa baktığımız zaman da efsane Lakers uzunlarının izlerini taşıdığını görebiliriz:

George Mikan’ın yüksek yüzdeli ve volümlü serbest atış üretimi kesinlikle Davis’te var. Wilt Chamberlain’in ribaunt hakimiyeti, Kareem Abdul-Jabbar’ın alçak post üretimi ve savunma gücü Davis’in oyun karakterini oluşturuyor. Boğuşup kazandığı topları smaçlaması, takip smaçları akıllara Shaquille O’Neal’ı getiriyor. Orta mesafe şutu ve çok yönlülüğü Pau Gasol’ün izlerini taşıyor.
Tüm bu benzerliklere baktığımız zaman şunu söyleyebiliriz ki, Davis yıllar boyunca Lakers’ta ter dökmüş efsanelerin bir potada eritilmiş, 2020 basketboluna adapte edilmiş harika bir bileşimi. Lakers’ın 70 yıllık geleneğini devam ettirecek isim apaçık ortada: Anthony Marshon Davis.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
10 yaşında NBA TV’de Kobe – Wade düellosuna denk geldiğinden beri basketbol aşığı.  Makale yazar ve çeviri yapar. Her olaya LeBron James oportünizmi açısından bakar. Ahi Evran Üniversitesinde Tıp eğitimine devam etmektedir.
  Luka Doncic ve Geliştirmesi Gereken Noktalar
  Kulübün Modern Uzunu Anthony Davis NBA’e adım attığı 2012 yılından itibaren büyük beklentilerin odağında olan Anthony Davis, uzun kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı geçtiğimiz sezon geride bıraktı. Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğu yaşayan Davis bu şampiyonlukta LeBron James ile beraber takımın merkezindeydi. Şampiyon bir takımın merkezinde yer alarak bu ünvanı CV’sine ekledi. Bu başarısı […]
  LeBron James Ne Zaman Döner? – Sakatlık Raporu 2021
  Kulübün Modern Uzunu Anthony Davis NBA’e adım attığı 2012 yılından itibaren büyük beklentilerin odağında olan Anthony Davis, uzun kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı geçtiğimiz sezon geride bıraktı. Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğu yaşayan Davis bu şampiyonlukta LeBron James ile beraber takımın merkezindeydi. Şampiyon bir takımın merkezinde yer alarak bu ünvanı CV’sine ekledi. Bu başarısı […]
  Merak Edilenler: Kyle Kuzma ile Soru Cevap!
  Kulübün Modern Uzunu Anthony Davis NBA’e adım attığı 2012 yılından itibaren büyük beklentilerin odağında olan Anthony Davis, uzun kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı geçtiğimiz sezon geride bıraktı. Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğu yaşayan Davis bu şampiyonlukta LeBron James ile beraber takımın merkezindeydi. Şampiyon bir takımın merkezinde yer alarak bu ünvanı CV’sine ekledi. Bu başarısı […]
  Sakatlık Raporu: Kawhi Leonard
  Kulübün Modern Uzunu Anthony Davis NBA’e adım attığı 2012 yılından itibaren büyük beklentilerin odağında olan Anthony Davis, uzun kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı geçtiğimiz sezon geride bıraktı. Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğu yaşayan Davis bu şampiyonlukta LeBron James ile beraber takımın merkezindeydi. Şampiyon bir takımın merkezinde yer alarak bu ünvanı CV’sine ekledi. Bu başarısı […]

What do you think?