in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Efsanelerin Gözünden: Tim Duncan

NBA Efsanelerinin Gözlemiyle Tim Duncan

Tim Duncan’ı Tanımak

Tim Duncan, 19 yıllık kariyerinde başardıkları ve sahada ortaya koyduklarıyla her zaman saygıyı hak eden bir oyuncu oldu. Bir dönem NBA’de zamana meydan okumanın ve istikrarın sembolü kuşkusuz oydu. LeBron James bugün nasıl ilerleyen yaşına aldırmıyorsa Timmy-D de bir veteran olarak zamana direnmenin ilk temsilcilerindendi.

Geçtiğimiz günlerde bunları düşünürken NBA takip etmeye son yıllarda başlayan insanların Duncan’ı az tanıdığını, benim de onunla olan anılarımın silinmeye yüz tuttuğunu fark ettim. Aklıma hem Tim Duncan’ı insanlara tanıtacak hem de tanıyanların hafızalarını tazeleyecek bir formül geldi. Bu yazı serisinde Duncan’dan başlayarak eski efsaneleri, onlarla aynı sahayı paylaşan kişilerden dinleyeceğiz. Böylelikle izleyici boyutundan çıkarak saha içinden bir göze sahip olacağız. Eğer Duncan hakkında daha fazla özgün içerik arıyorsanız ”Spurs Efsanesini Yaratan Oyuncu: Tim Duncan” yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Oyuncuların Gözünden Duncan

Jim Jackson – 14 Yıl NBA tecrübeli forvet

Tim’in oyunundaki güzellik çok sade oluşuydu. Parıltılı hiçbir şey yapmazdı, ama sizi her seferde alt ederdi.”

Tim Duncan’ın oyunu hakkında yapılmış en doğru tespitlerden biri Jim Jackson’a ait. Birçok otorite için NBA tarihinin en iyi uzun forveti olan Duncan’ın kariyer mixlerine baktığınızda sizi şaşırtan çok az hareketi vardır. Onu akrobasi  yaparken, şapkadan tavşan çıkarırken göremezsiniz. Duncan bu oyunu olabilecek en sade ve etkili şekilde oynayarak tamı tamına 5 şampiyonluk kazandı.

Shaquille O’Neal – Hall Of Famer

Tim Duncan’a ‘The Big Fundamental’ lakabını veren kişi bendim! Çünkü Duncan ‘temel’ olarak her şeye sahipti.

Duncan’a karşı kariyerinde tam 63 maça çıkan Shaq onu bu sözlerle anıyor. Duncan’ın sahip olduğu fundamental bir uzunun sahip olabileceğinin çok üzerindeydi. Bugün modern NBA’de uzunlarda aşina olduğumuz mobilite ve çabukluğun ilk temsilcilerindendi. Duncan, sahada kurduğu dominasyonla tanınan Shaquille O’Neal’a kariyerinde en çok sıkıntı yaşatan uzunlardan biriydi ayrıca. İkilinin NBA klasiklerinden biri olan 2003 Batı konferansı yarı finalleri 6. maçındaki mücadelesine aşağıda göz atabilirsiniz:

Steve Smith – 2001-2003 Arası Takım Arkadaşı

Duncan’ın kazandığı sezona kadar MVP ödülünü kazanmış bir oyuncuyla hiç oynamamıştım. Kazandığı o akşam bütün takım arkadaşları ona destek olmak için salonda olacaktı. Ben takım elbiseyle gelmiştim ve heyecanlıydım. Tim ise dizinin altına kadar inen bir şortla gelmişti. Duncan’ın eşi takım arkadaşlarına, taraftarlara teşekkür etti, Duncan ödülünü kabul etti. Tam Tim Duncan’ca bir şekilde  alçakgönüllülükle tüm takım arkadaşlarına minnettar olduğunu söyledi’‘.

Duncan adına sembolleşen durumlardan biri de mütevaziliği. Özellikle göz önünde olan bir durum olarak Duncan’ın giyimindeki sadelik onun karakteri adına aslında çok şey anlatıyordu. Duncan’ın sahadaki oyunu da gösterişten uzak ve işlevselliğe yönelikti. Özellikle şimdiki yıldızların nasıl giyindiğine bakılırsa Duncan’ın farkı daha çok ortaya çıkıyor.

Duncan adına anlatılan en ünlü sadelik hikayelerinden biri de ayakkabılarıyla ilgili. Bütün NBA oyuncuları her gece farklı ayakkabı giyerken Duncan çoğu sezonu 2 veya 3 ayakkabı değiştirerek geçiriyormuş.

David Robinson – 1997-2003 Arası Takım Arkadaşı

Onunla ilk kez oynadığımda ‘Aman tanrım inanılmazsın, bu çok eğlenceli olacak’ demiştim. 

NBA’e ”İkiz Kuleler” olarak damga vuran Duncan-Robinson iklisi birlikte kazandıkları 2 şampiyonluk kazandılar. 2.11 ve 2.16 boylarında atletik iki uzun olarak rakiplere potayı zindan ettiler. İkili yan yana forma giydiği 6 sezonda maç başına toplam 4.7 blok yaptı.Yaşananlara bakılırsa Robinson’ın tahmin ettiği üzere çok eğlendikleri ortada.

Dwyane Wade – Duncan’a Karşı 2 Finalde Oynadı

”Timmy-D ile bir savaşa girmeye gelmiştim ama onunla nasıl savaşırsınız ki. O en sessiz savaşçıydı.”

Tim Duncan’ın oyun odağı ve mental gücüne dair en güzel açıklamalardan biri şüphesiz. Duncan sahadayken asla sinirlerine dokunamadığınız, kafasına giremediğiniz çelik gibi sinirlere sahip bir oyuncuydu. NBA kariyerinde kazandığı tam 1001 maçla tarihin en çok maç kazanan 3. oyuncusu olmanın sırlarından biri bu olsa gerek.

Chris Bosh – Duncan’a Karşı 2 Finalde Oynadı

‘O adama karşı her oynadığımda istekli, odaklanmış ve tutkuluydu. Hep sıkı oynardı. Yüzünde hiç kaygı olmazdı ve bence bu onun akıl oyunuydu.”

Duncan’a karşı oynamış özellikle uzun pozisyonunda forma giyen oyunculardan duymaya alışık olduğumuz sözlerden bir de Bosh’tan geliyor. Birçok oyuncu Duncan’ın rakipleriyle hep ufak akıl oyunları oynadığından bahsediyor. Kulaklarına kaçırdıkları bir şut veya herhangi bir pozisyonla ilgili bir şeyler fısıldayarak zihinlerine girmeyi başardığını söylüyor.

Steve Nash – Hall Of Famer

”Tim Duncan olmadan Spurs hanedanlığı olmazdı”.

NBA tarihinin en yüksek galibiyet yüzdesine sahip takımı olan San Antonio Spurs, en parlak yıllarını Tim Duncan ile yaşadı. Duncan’ın 15 kez All-Star olduğu 19 sezonun 18’inde playoff’a kalmayı başardılar. Duncan’ın Spurs için ”bayrak oyuncu” olduğu ve kulübün edindiği kazanma kültüründe temel olduğu değişmez bir gerçek.

Duncan adına Nash’e benzer bir övgü de koçu Gregg Popovich’ten gelmişti. Büyük bir kesim tarafından tarihin en iyi koçu olarak görülen Popovich’e başarısının sırrı sorulduğunda şu cevabı vermişti:

‘Tim Duncan’ı draft edin ve hayatta kalın.”

Anların Değil Süreçlerin Adamı Tim Duncan

Yazının bu bölümünde biraz Duncan ile ilgili kişisel görüşlerime yer vermek ve onun hayatıma nasıl bir etkisi olduğunu paylaşmak istiyorum. Yazının genelinde zaten efsaneler onun oyunu hakkında çok geçerli tespitler yaptılar. O yüzden Duncan’ın  oyununda beni en çok etkileyen bir yönü söyleyip onun diğer boyutlarına geçeceğim.

Tim Duncan NBA’de forma giydiği 19 sezonun 15’inde NBA’in ya en iyi ya da en iyi ikinci savunma takımında yer aldı. Bu gerçekten akılalmaz bir istikrar örneği. Süperstar bir oyuncunun bu kadar uzun süre savunmayı birincil öncelik kılması ona bizi bir kez daha hayran bırakıyor.

Şimdi gelelim başlıkta bahsettiğim gibi süreçlerin adamı oluşuna. Burada kendimce iki tanım yapacağım. Bence hayat anlardan ve süreçlerden oluşmakta. Anlar kısa bir sürede verdiğimiz ve hayatımızı bir yönden etkileyen kararları içerir. Örneğin bir sınavda arada kalınan iki şıktan birini işaretlemek gibi. Süreçler ise ulaşmak istediğimiz bir noktaya varana kadar verdiğimiz kararların toplamıdır.

Duncan kariyerinde çok görkemli anlar yaşadığı gibi hayal kırıklığı yaşatacak birçok anda da sahadaydı. 3 kez Finaller MVP’liği yaşarken sevincin merkezinde o vardı. 2013’te Ray Allen’ın 6. maçtaki üçlüğüyle şampiyonluk avuçlarından kayarken ise hayal kırıklığının merkezindeydi. Örneğin aynı finallerdeki 7. maçta pota altında bitime 50 saniye kala kaçırdığı basit atışla maçı eşitleme fırsatını kaçırmış ve parkeyi tokatlamıştı. Akabinde gelen LeBron basketiyle de finali kaybetmişlerdi.

Anların değil süreçlerin adamı olan Duncan basit bir atışı kaçırdığı ”o” anda takılı kalmayarak sonraki sezona da çok çalıştı ve hazır geldi. Rakip yine Miami Heat’di. Bu kez Miami’yi 4-1 ile eleyen Spurs ve Duncan intikamını almış ve şampiyon olmuştu. Onun kariyerine baktığımızda anlarda kaybettiği çok nokta var ancak sürece yani kariyer toplamına baktığımızda sadece ihtişam ve başarı görüyoruz, öyle hatırlıyoruz. Bunun nedeni çok uzun süre istikrarlı bir şekilde doğru bildiği işleri yapmaya devam etmesi.

Hayatlarımızda bizler de bazen başarı bazen başarısızlığın merkezinde kendimizi bulabiliyoruz. Eğer anlara odaklanıp süreci kaçırırsak bizleri başarıya taşıyan nedenleri de başarısızlığa sebep olan durumları da sağlıklı değerlendiremeyiz. Her zaman ufak detaylarda boğulup sonuçları tek bir anla özdeşleştirip kayboluruz. Örneğin bir işi başarıyla teslim ederken onu oluşturduğumuz süreçte yaptığımız doğrular bizi tanımlar. Bir sınavda başarılı olmamızı sağlayacak olgu sınavda verdiğimiz anlık kararlar değil oraya gelene kadar süreç boyunca neler yaptığımızdır. O yüzden başarıda da başarısızlıkta da doğru olanı yapmaya devam etmek bizleri geniş bir zaman diliminde başarıya taşımaya devam edecektir. Tıpkı Duncan’ın tüm kariyerinde olduğu gibi.

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
10 yaşında NBA TV’de Kobe – Wade düellosuna denk geldiğinden beri basketbol aşığı.  Makale yazar ve çeviri yapar. Her olaya LeBron James oportünizmi açısından bakar. Ahi Evran Üniversitesinde Tıp eğitimine devam etmektedir.
  Bill Russell: Hak, Eşitlik ve Basketbol Emekçisi
  Tim Duncan’ı Tanımak Tim Duncan, 19 yıllık kariyerinde başardıkları ve sahada ortaya koyduklarıyla her zaman saygıyı hak eden bir oyuncu oldu. Bir dönem NBA’de zamana meydan okumanın ve istikrarın sembolü kuşkusuz oydu. LeBron James bugün nasıl ilerleyen yaşına aldırmıyorsa Timmy-D de bir veteran olarak zamana direnmenin ilk temsilcilerindendi. Geçtiğimiz günlerde bunları düşünürken NBA takip etmeye […]
  Kevin Durant İçin Muhtemel Adresler
  Tim Duncan’ı Tanımak Tim Duncan, 19 yıllık kariyerinde başardıkları ve sahada ortaya koyduklarıyla her zaman saygıyı hak eden bir oyuncu oldu. Bir dönem NBA’de zamana meydan okumanın ve istikrarın sembolü kuşkusuz oydu. LeBron James bugün nasıl ilerleyen yaşına aldırmıyorsa Timmy-D de bir veteran olarak zamana direnmenin ilk temsilcilerindendi. Geçtiğimiz günlerde bunları düşünürken NBA takip etmeye […]
  DeAndre Ayton Bilmecesi
  Tim Duncan’ı Tanımak Tim Duncan, 19 yıllık kariyerinde başardıkları ve sahada ortaya koyduklarıyla her zaman saygıyı hak eden bir oyuncu oldu. Bir dönem NBA’de zamana meydan okumanın ve istikrarın sembolü kuşkusuz oydu. LeBron James bugün nasıl ilerleyen yaşına aldırmıyorsa Timmy-D de bir veteran olarak zamana direnmenin ilk temsilcilerindendi. Geçtiğimiz günlerde bunları düşünürken NBA takip etmeye […]
  Luka Doncic ve Sakatlığı: Sakatlık Raporu 2022
  Tim Duncan’ı Tanımak Tim Duncan, 19 yıllık kariyerinde başardıkları ve sahada ortaya koyduklarıyla her zaman saygıyı hak eden bir oyuncu oldu. Bir dönem NBA’de zamana meydan okumanın ve istikrarın sembolü kuşkusuz oydu. LeBron James bugün nasıl ilerleyen yaşına aldırmıyorsa Timmy-D de bir veteran olarak zamana direnmenin ilk temsilcilerindendi. Geçtiğimiz günlerde bunları düşünürken NBA takip etmeye […]

What do you think?