in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

En Kötü NBA Yorumları 2: Daha Yanlış, Daha Kötü

Büyük Lokma Ye, Büyük Konuşma

Israrla Büyük Lokma Yiyenler!

Bundan neredeyse 4 ay öncesinde, sizinle paylaştığımız “Gelmiş Geçmiş En kötü NBA Yorumları” makalemizde yaptığımız bir tespitimiz vardı:

“İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz.”

Modern insanın tarih sahnesine çöküşü yaklaşık 200 bin yıla tekabül eder. NBA tarihi ise yaklaşık 75 yıl öncesine dayanıyor. En büyük alamet-i farikası “yanılmak” olan bir türün, 75 yıllık bir organizasyon hakkında sadece 10 küsür defa yanıldığını düşünüyorsanız, tebrikler! Siz de yanıldınız! Gel gelelim birazdan sıralayacağımız ve “En Kötü NBA Yorumları”nın ikinci baskısını oluşturan yorumları gördüğünüzde kendinizi zerre kötü hissetmeyeceksiniz. Karşınızda “En Kötü NBA Yorumları 2: Daha Yanlış, Daha Kötü”

1975 Argosy Profesyonel Basketbol Yıllığı’nın kapağında bir çok yıldıza ait makalelere yer verilmiş: Pete Maravich, George McGinnis, Kareem Abdul Jabbar. Ancak Kareem hakkında yazılan makalenin başlığı pek de iyi niyetli değil gibi: “Jabbar neden Los Angeles’ta Büyük Başarı Yakalayamayacak?” Lakers ile kazandığı 5 şampiyonluk, 3 MVP, 14 All-Star gibi sayısız başarıyı tamamiyle göz ardı ederseniz, aslına bakarsanız oldukça iyi bir tahmin olmuş! Ama derginin hakkını teslim etmek lazım. Aynı derginin 1977 yıllığının kapağında yine Kareem ile ilgili bir makale var. Bu seferki başlık: “Kareem neden hiç olmadığı kadar iyi?” – neresinden dönerseniz, kar. 2 sene sonra olsa bile.

Tabii geleceği öngörememek sadece spor dergilerine has bir özellik değil. Paul George’un, beklenenden kısa süren OKC Thunder macerasında Oklahoma şehrinin, PG’yi oldukça benimsediği aşikardı. Gel gelelim bu duyguların bir miktar tek taraflı olduğu, PG’nin Clippers yolunu tutmasıyla daha net anlaşılmıştı. İşin en kötü kısmı ise üstünde “George” yazan OKC formalarının kadük kalması değildi. İşin en kötü kısmı, 7 Temmuz tarihini Oklahoma Şehri’nde “Paul George Günü” olarak ilan eden belediye başkanı David Holt’ün düştüğü durumdu. Artık 7 Temmuz Hainler Günü olarak kutlarsınız sayın Oklahoma şehri, yapacak bir şey yok.

Geçtiğimiz yazın en çok gündem yaratan maddesi kuşkusuz Kawhi Leonard’ın uzadıkça uzayan yeni takım hikayesiydi. Bulunduğu noktaya gelene, NBA’in belki de mevcut en iyi iki yönlü oyuncusu konumuna gelene kadar aldığı yol, belki de Kawhi’ın kazanımını diğer oyuncularınkilerden çok daha büyük bir hikayeye sahip kılıyor. VSiN adlı bahis bazlı spor yayınları şirketinin bir numaralı yorumcusu Kelley Bydlon, Kawhi’ın kariyerinin başlangıcında onun hakkında en net yorumlardan birine imza atmıştı: “Özür dilerim, Kawhi’ı oynarken en az 10 defa izledim ve ben eğer bir NBA takım yöneticisi olsaydım, Chris Singleton’ı onun yerine tercih ederdim.”Singleton’ı Kawhi yerine tercih edenler arasında Anadolu Efes var. Ama bunun tek sebebi Kawhi’ın maalesef yakınından bile geçemeyecek olmaları. Mukadderat.

 

Dönelim Kawhi’ın geçtiğimiz yazki meşhur seçimine. Şampiyon apoletini omuzlarında taşıyan Kawhi’ın bir sonraki adresinin neresi olacağı, Kawhi’ın sessiz ve ketum yapısından mütevellit, hakkında kesin bir yargıda bulunulmasına engel oluyordu. Gel gelelim, nereden geldiği belli olmayan bir cesaret ile kendini “NBA Insider” ilan eden Arye Abraham adındaki bir genç, Kawhi’ın bir sonraki adresi konusunda kendinden çok emin konuşuyordu: “Kaynaklardan aldığım bilgiye göre, Kawhi’ın Los Angeles Lakers’ı seçeceği konusunda şiddetli fısıltılar mevcut.” Arkadaşın bahsettiği kaynakların İzmir, Buca Kaynaklar olduğundan şüpheleniyoruz.

Gelelim çok ilginç bir makaleye. Bleacher Report’ta 10 Şubat 2010’da yayınlanmış bir makale. Makalenin ismi: “New York Knicks: Akıllıca ve Adil Bir Takas: Gallinari’ye Karşılık Curry” – Tarihin bu makaleyi inanılmaz derecede talihsiz çıkarması bir yana dursun, Knicks hakkındaki bu makalenin yazarının ismi bir hayli ilginç: James Dolan. Gel gelelim işin en ilginç kısmı bu değil. Makaleyi yazan James Dolan Knicks’in meşhur sahibi olan değil, aynı ada sahip olma talihine(!) mazhar olan bir Knicks yazarı. Dünya üzerinde hiç bir James Dolan’ın ağzından düzgün bir şey çıkmadığını gösteren bir musibet.

NBA draft’ları, inanılmaz sayıda çok kişinin, inanılmaz derecede çok fikrinin olduğu mental bir çöplük olarak değerlendirilebilir. Elbette ki her tahminin yüzde yüz tutması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak kişi kendinden son derece emin bir yorum yaptığında, bunun keskin olduğu ölçüde yanlış olma ihtimalinin de olduğunu göz önüne almalı. Huffington Post yazarı ve Sosyal Medya Uzmanı Anthony DiMoro bunu en iyi anlayanlardan olsa gerek. “Sizi uyarıyorum Cleveland. Kyrie Irving’i draft etmek DEVASA bir hata olacak. Derrick Williams’ı draft edin. ÇOK DAHA FAZLA artısı var” diye yazdığı 2011 tarihli tweet’ine arada bir dönüp bakıp, efkarlanıyordur kesin. Belki.

Basketbol tarihinde hakkında en çok konuşulan iki oyuncu kimdir desem, hemen hemen herkesin ortak cevabı “Michael Jordan ve LeBron James” olacaktır. O yüzdendir ki bu iki devasa figür hakkında epey kötü yorum arşivi mevcut, takdir edersiniz ki. Hem de sadece oyunculukları ile alakadar değil. 2014 Temmuz’unda yolladığı bir tweet’inde Magic Johnson şöyle buyurmuş: “MJ Charlotte’ta potansiyel bir ‘güç merkezi’ oluşturuyor, her şeye hayır diyenleri teker teker haksız çıkarıyor, ne yaptığını çok da iyi biliyor” – Jordan’ın Charlotte’ta ne yaptığını bildiği kesin. Bildiği şeyler hususunda ise bir kaç sıkıntı olduğu artık aşikar. Magic Johnson ise her zamanki gibi hayal aleminde.

LeBron James hakkındaki yorum trafiğinin en çok arttığı zamanlar ise hangi takımı seçeceğinin bol bol konuşulduğu zamanlara tekabül ediyor. LeBron’un Miami’de katıldığı yaz oldukça fazla kötü tahmin ve yoruma tanıklık ettiğimiz bir zamandı. Yine de ESPN yazarı Chad Ford’un John Talty tarafından aktarılan yorumu, tutturamama tarihindeki en büyük tutturamama olarak tarihe geçmiş olabilir: “Chad Ford, LeBron’un Bulls’a, Wade ve Bosh’un Knicks’e, Amare’nin Nets’e gideceğini tahmin ediyor. Oldukça, oldukça ilginç.” O zamanlar ilginçti. Şimdi über-talihsiz.

Sonra 2014 senesi geldi çattı ve LeBron’un kariyerinin ikinci büyük kararı olan Cleveland’a dönüş vuku buldu: “I’m coming home”. 11 Temmuz 2014’te açıklanan karar öncesi elbet bazı yorumlar ve spekülasyonlar olmuştu. Bleacher Report yazarı Mike Freeman da 4 Temmuz itibariyle bu konuda kendine inanılmaz güveniyordu: “LeBron James’in kahrolası Cleveland’a dönmesinin imkanı yok.” Kendisinin Twitter ismindeki “NFL” ibaresinin yerinde NBA olmamasının bir sebebi var belli ki.

Dedik ya, haklarında kötü yorum arşivi en geniş olan iki oyuncu Jordan ve LeBron’dur diye. Muhtemelen kötü yorum listemizin medar-ı iftiharı olarak bu iki yıldızı birden içeren bir örnek ile karşınızdayız, çifte yıldız çifte lezzet! Orlando Sentinel gazetesinde 2003 yılında yayınlanan bir röportajında majestelerinin Michael Jordan, o zamanlar medyayı kasıp kavuran genç fenomen, lise terk LeBron James için şöyle buyuruyor: “James bu seviyeye (NBA) geçtiği zaman üst sınıf şutör guard veya kısa forvetlerden olmayacak. Listenin sonlarında olacak. İnanılmaz bir potansiyeli var ama lisede rekabetçi bir ortamda veya profesyonellerle oynamadı. 1.80’den kısa ve bir spor yazarının yeteceğine sahip liseli çocuklarla oynadı.” LeBron James NBA’deki ilk senesinde 20.9 sayı, 5.5 ribaund ve 5.9 asist ile oynayarak yılın çaylağı ödülünü alırken, Jordan’a listedeki yerini bizatihi gösteriyordu.

Her Şey NBA ile bir kez daha, büyük tahminlerin büyük utançları olduğuna şahitlik ettik. Kötü söz gibi kötü yorum da sahibine ait oluyor, hele ki NBA gibi herkesin gözlerinin üzerinde olduğu bir platformla alakadar ise, sonsuza kadar! Biz yine de size olabildiğince az yanlışlı, kararların sizi ekseriyetle mutlu ettiği günler dileyelim. Kendinize iyi bakın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Israrla Büyük Lokma Yiyenler! Bundan neredeyse 4 ay öncesinde, sizinle paylaştığımız “Gelmiş Geçmiş En kötü NBA Yorumları” makalemizde yaptığımız bir tespitimiz vardı: “İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz.” Modern insanın tarih sahnesine çöküşü yaklaşık 200 bin yıla tekabül eder. NBA tarihi ise yaklaşık […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Israrla Büyük Lokma Yiyenler! Bundan neredeyse 4 ay öncesinde, sizinle paylaştığımız “Gelmiş Geçmiş En kötü NBA Yorumları” makalemizde yaptığımız bir tespitimiz vardı: “İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz.” Modern insanın tarih sahnesine çöküşü yaklaşık 200 bin yıla tekabül eder. NBA tarihi ise yaklaşık […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Israrla Büyük Lokma Yiyenler! Bundan neredeyse 4 ay öncesinde, sizinle paylaştığımız “Gelmiş Geçmiş En kötü NBA Yorumları” makalemizde yaptığımız bir tespitimiz vardı: “İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz.” Modern insanın tarih sahnesine çöküşü yaklaşık 200 bin yıla tekabül eder. NBA tarihi ise yaklaşık […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Israrla Büyük Lokma Yiyenler! Bundan neredeyse 4 ay öncesinde, sizinle paylaştığımız “Gelmiş Geçmiş En kötü NBA Yorumları” makalemizde yaptığımız bir tespitimiz vardı: “İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz.” Modern insanın tarih sahnesine çöküşü yaklaşık 200 bin yıla tekabül eder. NBA tarihi ise yaklaşık […]

What do you think?