in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ

Enfes Bir Parça: Kemba Walker Etkisi!

İkili Oyun ve Sayı, İşte Kemba!

Celtics’in Yükselişindeki Pay Sahibi

Sezon tekrardan başlarken Celtics takımının en çok maaş ödediği, takım asist lideri ve takımın en çok skor üreten ikinci oyuncusu Kemba Walker‘dı. Geçtiğimiz sezon Kyrie Irving‘in yer aldığı Celtics takımında, Irving’in boşluğunu doldurması planlanan oyuncu olarak 5 yıllık 221 dolara geçtiğimiz yaz anlaşma sağlandı. Charlotte Hornets kulüp tarihinin en çok sayı atan oyuncusu Walker, Celtics takımına imzaladığı zaman kafalarda birkaç soru işaretleri bulunuyordu. Irving gibi bir süper yıldızdan sonra All-Star seviyesindeki bir oyuncuyu almak takımı ne kadar yukarıya çıkaracaktı?

2019-2020 sezonuna başlarken ilerleyen maçlarda Kemba Walker’ın aslında Celtics için en ideal oyun kurucu olduğu gerçeği ortaya çıkmaya başladı. Genç süper yıldız potansiyelli Jaylen Brown ve Jayson Tatum‘un yanında ağabeylik yapabilecek bir oyuncu profili çizen Walker, normal sezonu 20.4 sayı, 4.8 asist, 3.9 ribaund ortalamalarıyla tamamlayıp 4. kez All-Star seçilmeyi başardı. Bubble’a dönüş yaparken Celtics istikrarsız şut performansına rağmen hazırlık dönemini iyi atlatmayı başardı. Playoff’larda ilk tur rakibi 76ers’a karşı 24.3 sayı ortalama tutturan Walker, tekrardan All-Star seviyesine çıkmayı başardı. 76ers karşısında 4-0 ile seriyi süpüren Celtics, takım kimyasına uygun bir şekilde yolunda emin adımlarla ilerliyor.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=8ktEAVEywQo[/embedyt]

Walker tam bir pick and roll uzmanı. Pickten kurtulup kayarak şut atabilen, perdeden sıyrılıp üçlük bulabilen ve gelen pickten sıyrılıp içeriye girip sayı bulabilen bir oyuncu. Birçok sayı atma opsiyonu bulunan bir oyun kurucuya sahip olmak Celtics için önemli bir handikap. Rakamlara göre ikili oyunlardan skor elde etme konusunda Walker’dan sadece bir oyuncu daha fazla skor elde etmiş durumda. Bu isim Atlanta Hawks’ın genç oyun kurucusu Trae Young. Walker geçen sezon Hornets’te maç başına her yüz pozisyondan 8.76’sını ikili oyunlardan oynadı. Bu sezon bu rakamı 13.66’ya çıkarmış durumda. Walker, Boston’da bu oyununu ayrı bir boyuta taşımış durumda.

Bir başka deyişle Celtics’in hücumu normal bir ev iken, Walker bu oyunuyla evi lüks bir villaya çeviriyor. Celtics takımının yapısı Walker için sayısız skor bulma opsiyonu sağlıyor. 76ers serisinden örnek verecek olursak Celtics hücumu önce Jaylen Brown’un perdesiyle Kemba’nın, Josh Richardson ile switch yapılmasına olanak sağlıyor. Switch sonrası Kemba’nın karşısında Tobias Harris kalıyor. Daha sonrasında Kanter’e perde çağrısında bulunarak tekrardan switch yapılmasına olanak tanıyıp karşısına Joel Embiid‘i alıyor. Embiid’i boyalı alandan dışarıya itmeyi başaran Celtics hücumu daha rahat sayı bulma imkanını buluyor.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=wYm41DEG0gY[/embedyt]

Hayward‘ın sakatlığından sonra Walker’ın top tutma konusunda daha çok şans bulduğu bir gerçek. İkinci tura takımı taşırken bütün sorumluluğu almayı başardı. İkinci turdaki rakipleri Raptors, normal sezonda en az ikili oyun sayısına izin veren takım konumunda yer aldı. Buna karşılık playofflarda Raptors’a karşı daha farklı çizgi gösteren bir Walker vardı. İlk maçta 18 sayı, 10 asistle oynayan all-star oyuncu, ikinci maçta da 17 sayılık bir oyun ortaya koydu. OG Anunoby‘nin son saniye basketiyle 3-0 öne geçme fırsatını kaçıran Celtics’in en etkili oyuncusu 29 sayılık performansıyla Kemba Walker oldu. Normal sezonda pick and roll oyunundan en az sayıya izin veren Raptors takımına karşı Walker’ın göstermiş olduğu performans takdiri hak ediyor.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=jRdaBf0TaLY[/embedyt]

Bütün bu istatistikleri göz önünde bulundurursak Kemba Walker’ın perde sonrası skor üretme konusunda NBA’in en yetenekli oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Genç süper yıldız adaylarının bulunduğu Celtics takımına ilaç gibi bir ekleme olduğunu kanıtlayan Walker, Celtics takımı için bu sezon şampiyonluk yolunda en önemli ekleme parçası oldu. Eski günlerine tekrardan dönmek isteyen Celtics takımı Tatum liderliğinde mutlu sona ulaşabilecek bir potansiyele erişti.
Sizce Walker’ın olumlu etkisi Celtics’i bu sezon şampiyonluğa taşıyabilecek mi?

What do you think?