in , ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA TERTEMİZTERTEMİZ

Finali Kaybeden İlk ve Tek Finaller MVP’si!

Geçmişten ilginç bir hikaye

Tarihin Tek Örneği!

NBA 1946-1947 sezonundan beri birçok kez şampiyonların hikayelerini bizlere sunmuştur. Görkemli final başarıları, efsane oyuncuların savaştığı salonlar ve takımların büyük bir ihtişamla kupalarını kaldırmaları her zaman finallerin en unutulmaz anları olmuştur. Bunun yanında NBA finallerinde bazı ilginç olaylar da yaşanmıştır. 1947-1969 yılları arasında oynanan finallerden sonra o dönemki NBA yönetimi tarafından finalleri kazanan takımın oyuncularını onurlandıran bir ödülün getirilmesi kararlaştırıldı. Bu ödül, ”Finallerin En Değerli Oyuncusu” ödülü oldu.

Bu ödül ilk kez 1968-1969 NBA finallerini kazanan bir takımın oyuncusuna verileceği sezon başında açıklandı. 1969 NBA finallerinde yılların büyük rekabeti yaşandı. Wilt Chamberlain ve Jerry West‘li Los Angeles Lakers, Bill Russell ve John Havlicek‘li Boston Celtics ile finalde karşılaştı. Skorun birbirine bu kadar yakın olduğu ve rekabetin en üst seviyelerde olduğu tarihe geçecek bir final yaşandı. Bunun yanında tabii NBA tarihinde ilk ve tek görebileceğimiz bir durumda yaşanarak 1969 NBA finali hafızalara ayrı bir şekilde kazındı.

Los Angeles Lakers serinin ilk iki maçını kazanarak seride 2-0 öne geçti. Bu iki maçta tam anlamıyla NBA logosundan da tanıyacağınız yeni neslin daha çok yönetici olarak tanıdığı Jerry West’in sürüklediği bir Lakers takımı vardı. İlk maçında 53 sayı bulan West, ikinci maçta da 41 sayı üretmişti. Celtics, 3.ve 4. maçı kazanarak durumu eşitlemeyi başardı. 5. maçı Lakers’ın kazanmasıyla beraber seri 3-2’ye geldi. 6.maçta Celtics kendi sahasında şampiyonluğu kolay kolay teslim etmeyeceğini belli ederek seriyi son maça taşımayı başarmıştı.

Son maçı Lakers kendi salonunda 106-108 kaybederek Celtics’in şampiyonluğu kazanmasına engel olamamıştı. Maçın bitiminde ise o yıl ilk kez verilecek olan finaller MVP’si ödülünü açıklama sırası gelmişti. NBA başkanı Walter Kennedy, kaybeden takımın oyuncusu olan Jerry West’in finaller MVP’si ödülünü kazandığını açıkladı. Herkes bu duruma çok şaşırmıştı. Kazanan takımın en iyi oyuncusunun kazanacağı bir ödül olarak açıklanan bu ödül, kaybeden takımın bir oyuncusuna gitmişti.

Bunun nedeni ise çok basitti. 7.maçın son çeyreğine Lakers önde girmişti. O yıllarda finaller MVP’si ödülü oylaması teknolojik yetersizliklerden dolayı online olarak değil, telefon ile yapılmaktaydı. Telefonla yapılan oylama usulünde ise son çeyreğin ortalarına doğru oylama işlemi sona ererdi. Bundan dolayı Los Angeles Lakers’ın finallerde en iyi performansı sergileyen oyuncusu Jerry West’ti. Finallerde 37.9 sayı, 7.4 asist, 4.7 ribaund ve %49 iç saha isabeti ortalamaları tutturan West, oy verenlerin gözünde en iyi Lakers oyuncusuydu. Ancak maçı mucizevi bir şekilde 106-108 skorla kaybeden Lakers, oylama sistemi nedeniyle kaybettiği halde oyuncusu bu ödülü kazandı. Bu yıldan sonra oylama sisteminde değişikliğe giden NBA yönetimi, sonraki yıllarda 1969 yılındaki gibi bir olaya daha tanıklık ettirmemiş oldu. Bunun sonuncunda Jerry West NBA tarihinin ilk ve tek kaybeden finaller MVP’si olarak tarihteki yerini aldı.

 

What do you think?