in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Fred VanVleet: Değişen Bir Yaşam Öyküsü

NBA Seçmelerinde Seçilmeyen Raptors Oyuncusu

VanVleet, playoff’lar boyunca Raptors takımının en kilit oyuncularından biri olmayı başardı. Magic ve Sixers serilerinin tamamını sahada pek gözükmeyen Raptors oyuncusu, yeni baba olmasıyla beraber bambaşka bir oyuncuya dönüşmeyi başardı. Baba olduktan sonra oynadığı 7 maçın 6’sını kazanmayı başaran VanVleet, oynadığı bu 7 maçta 14.1 sayı, 3 asist, 2 ribaund, 1.1 top çalma ortalamalarını yakalayarak takımı adına önemli katkıda bulundu.

Fred VanVleet’in hayatı NBA ile hiç beklemediği bir anda kesişti. 1994 yılında Chicago’da doğan Fred VanVleet’in çocukluğu ve gençliği Chicago kentinde geçti. Aile tarafından Kızılderili kökeni de bulunan Fred VanVleet’in hayat yolculuğu erken yaşlarda başladı. Hayatının ilk yıllarında daha 5 yaşındayken hayatının en acı dönemini geçirecek olan VanVleet’in babası 1999 yılında silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Aradan bir yıl geçtikten sonra annesi Susan VanVleet, basketbol antrenörlüğü ve aynı zamanda Chicago’da takımı olan Joe Danforth ile evlendi. Fred’in NBA’e giden yolculuğu üvey babası sayesinde gerçekleşecekti.

Fred VanVleet’in büyüdüğü Rockford mahallesi geceleri uyuşturucu satıcıları ve gangsterlerin terör estirdiği bir bölgeydi. Üvey babası Danforth, Fred’in iyi bir oyun kurucu olacağını düşünüp onun basketbolla ilgilenmesini istedi. İlk başlarda sabahları erkenden kalkmak istemeyen VanVleet için sürekli antrenman yapmak zor geliyordu. Üvey babası her sabah saat 5.30’da alarm çaldığında kafası yastığa gömülü olan Fred’e ”Haydi kalk! Gitme vakti.” diye bağırarak onu uyandırıyordu. Zamanla basketbolu sevmeye başlayan Fred lise yıllarında İllionis Rockford takımında oynadı.

Lise yılını verimli bir şekilde geçiren VanVleet, 2012 yılında 22 maçlık galibiyet serisiyle sırtlayan isim oldu. ISHA state turnuvasını 3. sırada bitiren Auburn takımı 1975 yılından beri ilk kez İllionis şehrine final four’u hediye etti. Auburn, klüp tarihinin ilk final four tecrübesini 3. sırada bitirerek bir ilki başarmıştı. Bu başarının bir numaralı faktörü Fred VanVleet oldu. Başarılı bir lise kariyerinden sonra kendisini Witcha State Üniversity takımına atmayı başarmıştı.

2012-2013 sezonunda Witcha State formasıyla bench’ten katkı vermeye başlayan VanVleet, Gonzaga karşısında 1:28 kala attığı üçlük isabetle takımını ilk yılında NCAA final four’a taşımayı başardı. Bu 1979 yılından beri klüp tarihinin ilk dörtlü finali olarak tarihe geçti. 2013-2014 sezonunda ”Basketbol Yazarları Derneği” tarafından Oscar Robertson ödülüne layık görüldü. İkinci sezonunda fırtına gibi esmeye başlayan VanVleet’in performansı takımına 31-0 dereceyle normal sezonu bitirmek olarak yansıdı. Bu dereceyle NCAA turnuvasının normal sezonunu namaglup tamamlayan tarihteki ilk takım oldular. 2014 yılında 11.6 sayı, 5.4 asist, 3.9 ribaund ve 1.9 top çalma ortalamalarıyla kendi konferansının en değerli oyuncusu seçilmeyi başardı. Sonraki iki sezonunda takım arkadaşı Ron Baker ile birlikte oynayan VanVleet, en iyi birinci takımlara üst üste iki kez seçildi.

2016 yılında VanVleet hiçbir NBA takımlarından ilgi görmedi ve seçmelerde kimse onu seçmedi. NBA hayallerinden vazgeçmeyen oyuncu kendisini Toronto Raptors takımının yaz kampında buldu. Yaz liginde forma giyen VanVleet, takımın mevcut oyun kurucuları Kyle Lowry, Cory Joseph ve Delon Wright‘tan sonra dördüncü oyun kurucu olabilmek için rekabet etti. Brady Heslip, Drew Crawford, Yannick Moriera, E.J Singler ve Jarod Uthoff ile takımın kontratlı dördüncü oyun kurucusu olmak için zorlu mücadeleyi veren Fred VanVleet, Raptors yönetiminin gözüne girmeyi başararak 22 Ekim tarihinde profesyonel sözleşme imzalayarak takımın dördüncü oyun kurucusu olmayı başardı.

VanVleet, Raptors’un Thunder karşısında 112-102 kazandığı maçta 26 saniye forma giyerek NBA kariyerindeki ilk maçına çıktı. Raptors’un 19.maçında Lakers karşısında NBA’deki ilk sayılarını atmayı başardı. Raptors’un bu sezonki başarısında pay sahibi olan Fred VanVleet, 2018-2019 normal sezonunu 11.0 sayı, 4.8 asist, 2.6 ribaund ortalamalarıyla tamamladı. NBA Finallerinde 1. ve 3. maçlarda kritik anlarda sahne alan VanVleet, Raptors takımıyla beraber şampiyonluk mücadelesi veriyor.

What do you think?