in

BEĞENDİMBEĞENDİM YORUMSUZYORUMSUZ TERTEMİZTERTEMİZ

Furkan Korkmaz: “Sesim de oldu, Sessizliğim de”

Furkan Korkmaz ve Dalgalı Sezonuna Yakından Bir Bakış

Günümüz NBA’inde “en iyi uyum sağlayanın hayatta kalması” olgusu oldukça yaygınlaşmış durumda. Rol oyuncuları, oynayabilecekleri dakikalar için her gece savaşmak durumunda ve bu savaş ile de koçlarına, takımın rotasyonunda neden bir yere sahip olduklarını göstermek zorunda. Spor dalından bağımsız olarak oyuncular, koçlarına, onlara anlamlı dakikalar sunabileceklerine dair güven vermek durumunda. Bu olgu aynı zamanda Türk Milli Takımı oyuncusu, Philadelphia 76ers şutör gardı Furkan Korkmaz için de geçerli.

Furkan Korkmaz sezona fırtına gibi girdi. Girdi dediysem de, hemen, daha ilk maçtan. New Orleans’ta 20 Ekim’de Furkan Pelicans’a karşı adeta patladı ve üçlük çizgisinin gerisinden 4/4, saha içindense 7/11 isabetle oynayarak 22 sayı kaydetti. İki hafta sonrasında Sixers, “Rüzgarlı Şehir” Chicago’da Bulls ile karşılaştı. Maçtan önce Furkan’ın durumu, bilek sakatlığı nedeniyle şüpheliydi. Durumu şüpheliden oynayabilire dönen Furkan Korkmaz, maça ilk beşte başladı. Furkan Bulls’a kendi evinde adeta işkence edercesine oynadığı maçta 7/9 üçlük ve 9/13 saha içi isabet ile 25 sayı kaydetti. Furkan’ın sanki en küçük derdinin bileğiymiş gibi durduğu maçta Korkmaz, Bulls gardı Lonzo Ball tarafından savunulduğu bütün pozisyonlarda korkusuzca hücum etti. Bir pozisyonda pota altına girerken faule maruz kalan Furkan, yerde “BASKET FAUL” diye bile bağırabilmişti. Furkan’ın bileği canını sıkıyor muydu? Göze göründüğü kadarıyla hayır. Azim insanı pek çok yere götürebilir elbet, Furkan da bunun vesikasıydı.
İki gün sonrasında, Güney Philadelphia’da New York Knicks karşısında 19 sayı bulan Furkan, skorer yönünü bir kez daha keşfediyordu. Bu 19 sayının 16’sının ilk yarıda gelmesi, Furkan’ın elinin ikinci yarıda soğuduğunun dalaletiydi. Yine de Furkan; Embiid, Haris, Thybulle ve Isaiah Joe’dan mahrum Sixers’ın en skorer oyuncusu oluyordu. Eli soğumuş olsa da, devamlılık açısından kayda değer bir performanstı. Gel gelelim bu “soğuma”, bundan sonraki birkaç maçın genel hikayesi olacaktı. Furkan Korkmaz, bundan sonraki 10 maçında sadece bir kez çift haneli sayıları bulabilecekti (11, Kings). Aralık ayına geldiğimizde hem hava, hem de Furkan soğumuş durumdaydı. Bu durumun bench’ten gelen bir oyuncu için kabul edilebilir olduğunu düşünebilirsiniz lakin, genelde durum böyle olsa da Furkan Aralık boyunca saha içinden sadece %38 ve üçlükten %18 isabet ile oynuyordu.

Aklınıza düşen endişeyi göz ardı etmek sporcular ve genel olarak herkes için zor bir eylemdir. Ocak ayı geldiğinde Furkan için bu düşünce, aklındaki son şey gibi görünüyor ve yılın ilk iki maçında 20 sayı üstü (Rockets’a karşı 24 ve Wizards’a karşı 20) performans gösteriyordu. Furkan saha içinden %48 ve üçlük çizgisinin gerisinden %41 ile oynadı. “Türk Lokumu” geri mi dönmüştü? Yani, görünen o ki öyleydi. %28 üçlük yüzdesi ile oynamasına rağmen saha içinden %42 ile oynamıştı. Bir basketbol seyircisi veya analist, Furkan’ın bir sonraki ay nasıl oynadığını inceleseydi, muhtemelen hepsi gayet iyi bir performans ortaya koyduğunu düşünebilirdi: %42 saha içi ve %40 üçlük isabeti. Gel gelelim kazın ayağı hiç de öyle değildi, özellikle de bu durum özelinde.
Şubat ayı boyunca Furkan’ın aldığı dakikalar ciddi anlamda düştü. Ocak’ta maç başına 30.6 dakika alan Furkan’ın dakikaları, Şubat ayında tam bir zıtlık göstererek 19.3’e düşüyordu. Her kim olursanız olun, iyi oynamadığınız durumda parkeyi görmeniz imkansızdır, bu kadar basit. Buna bir örnek olarak Furkan Kokrmaz, aldığı dakikalarda bocalıyordu. 11 Şubat’ta OKC karşısında Furkan, saha içinden 1/2 isabetle 5 sayı bulabildi. Buna rağmen Furkan, bir hafta sonrasında Milwaukee karşısında Sixers’a kayda değer bir performans hediye ediyordu. Önceki senenin şampiyona Bucks karşısında tam 30 dakika sahada kalan Furkan Korkmaz, üçlük çizgisi gerisinden 3/4 ve saha içinden 5/8 isabetle 13 sayı buldu. Ama maçın en akılda kalan anı MVP Giannis Antetokounmpo ve Furkan’ın aynı topa koştuğu pozisyondu. Ligin en güçlü oyuncularından biri olarak Giannis, topun diğer ucundan tutan Furkan’ı tutup kaldıracak kadar topa hakimiyet sağlayabiliyordu. Görüntüler sosyal medyada viral oldu. NBA takipçileri hem Giannis’in gücüne, hem de Furkan’ın azmine dikkat çekiyordu. Furkan Korkmaz için bu, taraftarların aklında olumlu bir izlenim bırakarak All-Star arasına girmek için oldukça iyi bir fırsat olmuştu.

Sixers All-Star arasından geri dönerken Furkan’ın aldığı dakikalar hakkındaki olumsuz durum; 5 maçlık bir seride alabildiği 12.3 dakika süre ile devam ediyordu. Pek tabii ki Doc Rivers kendisine şans(lar) verdi, özellikle de Sixers’ın Miami Heat ile karşılaşmak için South Beach’e seyahat ettiği 5 Mart tarihinde. Furkan 22 dakika oynadı ancak, 1/5 isabetle 2 sayı bulabilip, 4 üçlük denemesini de kaçırdığı gecede ortaya pek bir şey koyamadı. MVP’nin en güçlü adaylarından Joel Embiid, Furkan’ın süregelen isabet sıkıntıları hakkında soru sorulduğunda kendisine desteğini gösterdi: “Ona maçtan hemen sonra söyledim: Hiçbir zaman çok yükselmemelisin ya da çok derbeder olmamalısın. İyi oynadığında, seni havaya sokmasına izin verme ya da kötü oynadığında, her zaman daha iyiye gidebileceğini bil. O yüzden kendine gelecektir.” 10 Mart tarihinde Sixers, Philly’de Brooklyn Nets’i ağırladığında tüm dikkatler, eski mahallesine geri dönen, Sixers’ın eski oyun kurucusu Ben Simmons’ın üzerindeydi. Furkan maçın iyiden iyiye koptuğu anlarda dakika alma şansı bulabildi ve maçı 8 sayı ile tamamladı.
24 yaşındaki Furkan Korkmaz’ın yolunun, bu noktadan sonra ne yöne doğru kıvrılacağım kestirmek güç. Şöyle ki, takasın son günü üzerinden bir hayli zaman geçti (10 Şubat) ve Türk milli basketbolcu kendini yine “Kardeş Sevgisi’nin Şehri” Philadelphia’da buldu. Her ne kadar klişe bir söz olsa da bazen, insanın hayatında bir miktar şans lazım gelir. Ve bazen de bu şansın nereden geldiğinin pek önemi olmaz; o şans dönüp dolaşıp kucağımıza düşsün de! Furkan için ise o şans, 21 Mart akşamı Heat, Güney Philly’ye geldiğinde vuku buldu. (Sixers bir önceki gece Orlando ile karşılaştığı için) Embiid ve Harden’ın kadroda olmadığı Sixers’ta Furkan, kendini ilk 5’te buldu. Maçı o gün yerinde takip ediyordum ve Furkan’ın her zamanki gibi, maç öncesinde ısınma şutları attığı sekansı izledim. İçinde bulunduğu durumun aksine hali vakti gayet yerindeydi; tam bir profesyonel gibi. Bir diğer Türk milli oyuncu ve arkadaşı olan Miami Heat pivotu Ömer Yurtseven ile maç öncesi sohbet ettiler. İkili bol kahkahalı, uzun bir muhabbette bulundular. Moraller gayet yerindeydi.

Hemen sonrasında maç başladı. Furkan temkinli oynuyordu. Doğru paslarla açıktaki oyuncuyu bulmaya ve açıkta kaldığında da şutları kullanmaya çalışıyordu. Furkan o akşamki ofansif performansına, potaya hücum ettiği bir smaç ile başladı; topu sağ dipte alıp topu potaya çiviledi. İkinci çeyreğin başlamasıyla Sixers’ın sadık seyircileri, Furkan’ın arka arkaya iki üçlük ile şut formunu bulmasına şahit oldu. Devre arasına gelindiğinde Furkan’ın 10 sayısı vardı ve daha ilk yarıda çift hanelere ulaşmıştı. Çift hanelere ulaştığı son maç yaklaşık bir ay önceki Bucks maçıydı. Buna ek olarak 3 ribaundu, 2 asisti ve saha içinden kusursuz 4/4 isabeti vardı. Üçüncü çeyrekte ne oldu peki? Furkan yaklaşık 8 metreden bir üçlük isabeti buldu. Sixers moda girmişti. En iyi iki oyuncularından yoksun şekilde Heat’in üstesinden geliyorlardı. Furkan da 4. çeyrekte, şut ritmine dipten bulduğu bir üçlük ile kesintisiz devam ediyordu. Maç sonunda Sixers 113-106 ile kazanan taraf oluyordu. Furkan maçı 18 sayı, 6 ribaund, 1 top çalma ve 1 blok ile tamamladı.
Maç sonrası basın toplantısında, gösterdiği performans hakkında konuşan Furkan, ritmini bulmanın kendisini ne kadar iyi hissettirdiğinden bahsetti. “Evet, acayip iyi hissettiriyor. Beni mutlu etti çünkü buna ihtiyacım vardı. Bu performansa ihtiyacım vardı. Demek istediğim, dün kaybetmişken, bugüne gelip, iki süper starımızdan yoksunken, sanırım bir mesaj vermiş olduk, daha maçın başından tavrımızı ortaya koyduk. Maça başladığımda, utangaç davranmadım. Sadece parkeye çıktım ve agresif oynadım ve bence çok iyi bir iş çıkardık.” Furkan sadece performansı hakkında değil, aynı zamanda takım arkadaşı Shake Milton hakkında da konuştu. Milton saha içinden 9/18 isabet ile 20 sayı bulduğu ve 6 asist yaptığı iyi bir maç çıkarmıştı. “Bazen fazla dakika alıyoruz, sonra alamıyoruz, farklı rollere bürünüyoruz. Bizim için işleri yoluna koyan şey de bu oluyor, şutların girdiğini görmek. Ayrıca gelecekte de kendimize şunu hatırlatmamız gerekecek; biz iyi oyuncularız ve bunu insanlara göstermemiz gerekiyor. Bu, öyle günlerden biriydi.”

Günümüz NBA’inde bir oyuncunun kendine olan güvenimi kaybetmesi oldukça kolaydır. Bir kötü maç ve bütün hafta canınız burnunuzda olur. Yazarlar, muhabirler ve NBA takipçileri olarak bazen NBA oyuncularının nihayetinde insan olduğunu unutuyoruz. İyi bir performans ortaya konuşmadıkları zamanlarda bu gerçeği kendimize hatırlatmamız gerekiyor. Onlar için en kırılgan oldukları zamanlar, işbu zamanlar. Çoğu zaman bu kötü çarka bir çomak sokmak için tüm ihtiyaçları olan tek bir maç, ve Furkan’ın da Miami Heat karşısında yaptığı şey de tam olarak buydu.
Yazar Detayları
Sergen Kumaş – Insider @HerŞeyNBA

What do you think?