in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

G-Leauge’den NBA Finali’ne: Alex Caruso

X Faktör : Alex Caruso

Alex Caruso’nun Başarı Hikayesi

2017-2018 NBA sezonunda G-Leauge takımlarından Oklahoma City’de geçiren Alex Caruso, birden bire Los Angeles Lakers takımı tarafından beğenilip sezon sonuna kadar Lakers ile sözleşme imzalayan bir isim. Lakers’a adım attığı ilk yıldan itibaren kendisini sürekli gelişmeye açık tutan atletik ve bir o kadar da süratli bir oyuncu olan Caruso’nun hikayesi bu sene NBA Finalleri’nde görkemli bir şekilde devam ediyor. Bu sezon oynadığı 64 maçta 5.5 sayı, 1.9 ribaund, 1.9 asist ortalamaları yakalayarak kenardan getirdiği ateş ile Lakers bench’inin en önemli parçalarından biri haline geldi. Playoff’larda bu başarı çıtasını biraz daha yukarı çekerek 6.8 sayı, 2.9 asist, 2.3 ribaund ortalamaları tutturarak takımının X-faktör oyuncularından birisi olmayı başardı. Alex Caruso’nun bu final serisinde oynayan bazı oyuncular gibi yıkılmış bir hayatı NBA’e adım atarak gerçekleştiren bir hayat hikayesi bulunmasa da, basketbolcu olarak NBA liginde oynaması imkansız denilen bir çocuğun elinden tutan bir kulüp sayesinde şu an NBA şampiyonu olmaya çok yakın. Alex Caruso’nun hayat hikayesini sizin için kaleme aldık. Keyifli okumalar!

Alex Caruso, 28 Şubat 1994 yılında Teksas’ta dünyaya geldi. Basketbol yeteneğini babasından almış bir isim. Babası Mike Caruso, Oakland California’da büyüdüğü sırada iyi derecede basketbol oynamaktaydı. Babası 34-1 dereceyle lisede Californiya eyalet şampiyonluğunu kazanan kadroda oynayan ve Creighton Üniversitesi’nde de profesyonel kolej kariyeri bulunan bir oyuncuydu. Kolejde oynadıktan sonra kısa süreli koçluk yapan bir babanın oğlu olan Alex, doğduğu andan itibaren basketbolla iç içe büyüyen bir çocuktu. Alex, genetiğinde basketbol yeteneğinin olduğunu ve bu yüzden beyzbol, futbol ve Amerikan futboluyla ilgilenmiyordu. Babasının basketbol oynamasından dolayı bütün odağını basketbola verdi. Babası 1.78 boyunda olmasına karşın profesyonel olarak kolejde oynamayı başarmıştı. Alex, babasını kendisi gibi atletik bir oyuncu olduğunu ve bütün basketbol bilgisini ondan aldığını belirtiyor. Tamamen basketbola yönelen bu gencin memleketi Teksas’ta lise basketbol kariyerine başlaması sürpriz olmadı. A&M Lisesi’ndeki kariyerini 18 sayı ve 9 ribaund gibi harika istatistiklerle tamamlamayı başardı. Teksas eyaletinin en iyi ilk beşine girmeyi başaran Alex, bunun yanı sıra eyalet All-Star’ına katılmayı ve eyalet MVP’liği ödülünü kazanmayı başardı.

Liseden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra Teksas’ta A&M Aggies Koleji ile anlaşan Alex, mezun olana kadar dört yıl bu kolej takımında oynadı. Oynadığı dört yıl içerisinde 137 maça çıkan Alex, oynadığı maçlarda 8 sayı, 4.7 asist ve 2.2 top çalma ortalamaları tutturdu. Kolej takım tarihinde 649 asist ve 276 top çalma ile bu kulvarda David Edwards‘ı geçerek birinci sıraya yükselmeyi başardı. Kolej kariyeri boyunca en iyi savunma beşine ve en iyi ikinci beşe seçilme başarısını gösterdi. Kolej kariyeri bittikten sonra 22 yaşında 2016 NBA seçmelerine katılan Alex, hiçbir takım tarafından seçilmedi. Seçilememesine rağmen Alex, NBA hayalinden vazgeçmeyecek gibi duruyordu. 2016 NBA Yaz Ligi’nde Philadelphia 76ers’ın kadrosunda yer elde etmeyi başaran Alex Caruso, 23 Eylül 2016’da Oklahoma City Thunder takımından kontrat kapmayı başardı.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=H7E8OXQI4Ak[/embedyt]

Oklahoma City Thunder takımından aldığı kontratı değerlendirmeye fırsat bulamadan sezon başlamadan 17 Ekim’de sözleşmesi fesih edildi. Bütün bunlara rağmen pes etmemekte kararlı olan Alex Caruso, yeni soluğunu o zamanki adıyla D-Leauge takımlarından Oklahoma City Blue takımıyla sözleşme imzaladı. Daha sonra G-Leauge adı alan bu ligdeki ilk sezonunda 12.1 sayı, 3.9 ribaund ve 5.3 asist ortalamaları tutturmayı başardı. G-Leauge’Deki ilk sezonundan sonra Caruso’nun bir sonraki durağı bir başka G-Leauge takımı olan South Bay Lakers takımı oldu. Los Angeles Lakers’ın G-Leauge takımı olan South Bay’den, Los Angeles Lakers takımının 2017 Yaz Ligi kadrosuna davet edildi. Lakers’ın 2017 Yaz Ligi şampiyonluğunda büyük pay sahibi olan oyuncular arasında yer almayı başardı. Yaz Ligi’ndeki olumlu katkısı Los Angeles Lakers tarafından göz ardı edilmeyip 13 Temmuz 2017 tarihinde iki yönlü kontrat imzalandı. Alex Caruso, Geliştirme Ligi’nden NBA’e iki yönlü kontrat ile gitmeyi başaran tarihteki ilk oyuncu oldu. 19 Ekim 2017 tarihinde Los Angeles Clippers karşısında NBA’de ilk kez forma giymeyi başararak, bu maçta 2 sayı, 2 asist ve 1 ribaund kaydetti. Sezonun bazı kısımlarında G-Leaauge’de bazı dönem NBA’de iki yönlü olarak forma giydi. South Bay Lakers takımıyla oynadığı 29 maçta 19 sayı, 7.7 asist, 3.8 ribaund ve 2 top çalmayla müthiş bir performans sergiledi. Bunun yanında NBA’de 37 maçta forma giyen Alex, 3.6 sayı, 2 asist ve 1.8 ribaund ile oynadı.

2018 Yaz Ligi’nde tekrardan finale yükselen Lakers kadrosunun bir parçası olan Alex Caruso, geçen sezon gösterdiği başarılı performansını devam ettirerek ikinci kez Lakers tarafından çift kontratlı anlaşma yapmaya hak kazandı. Sezonu hem South Bay Lakers’ta hem Los Angeles Lakers’ta geçiren Alex, 25 maçta 9.2 sayı, 3.1 asist, 2.7 ribaund ve 1 top çalma ortalamalarını yakladı. 6 Mart 2019 tarihinde Denver Nuggets takımına karşı ürettiği 15 sayı, 6 ribaund ve 3 asistle kariyerinin en iyi ortalamalarını yakalamayı başardı. 5 Nisan 2019’da Clippers’a karşı 32 sayı üreterek kariyer rekorunu kırmayı başardı. Bunun yanında LeBron James dışında bir maçta 30+ sayı, 10+ ribaund ve 5+ asist üreten tek Lakers’lı oldu.

 

Caruso bu performansının ödülünü 2019-2020 sezonu başlamadan almayı başardı. 2 yıllık 5.5 milyon dolara Lakers ile anlaşma sağlayan Alex, artık takımın garanti kontratlı bir oyuncusu haline geldi. NBA Playofflarında yan parça olarak takımın başarısı için ter döken Alex Caruso için kariyerindeki ilk yüzüğünü takmaya yakın olduğunu söyleyebiliriz.

What do you think?