in ,

Geçmeyen Sakatlık

Joel ve Sakatlıklar

Sakatlıkları İleride Sorun Olur Mu?

Sixers’ın yıldızı Joel Embiid’in kariyerine başladığı günden beri başı sakatlıklarla belada. Çaylak sezonunda geçirdiği ağır sakatlıktan sonra sol dizinden ameliyat olan Embiid, o günden beri küçük çaplı da olsa pek çok sakatlık sorunu yaşadı.

Joel Embiid henüz NBA’de basketbol oynamadan sakatlık sorunları ortaya çıktı. 2014 yılında draft edildikten sonra 2 sene sakatlığı yüzünden oynayamadı. Çaylak sezonunda ise, henüz 31 maça çıkmışken, sol dizinden ağır bir sakatlık geçirdi ve ameliyat olmak zorunda kaldı. Joel Embiid’in sol dizinde ki sakatlık problemleri ise hala geçmedi. Ameliyat olduktan sonra sezonu kapatan, buna rağmen o sezonun “Yılın Çaylağı” ödülüne aday gösterilen Embiid, oynadığı 31 maçta hem ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu hem de peşini bırakmayan sakatlık problemini bize göstermiş oldu.

Ligde 3. senesinde olmasına rağmen küçük ya da büyük tam 20 sakatlık geçiren Embiid’in, kariyerindeki en büyük sorunu sakatlık oldu. İlk senesinde 51, ikinci senesinde 2’si Playoff olmak üzere 21, bu sezon ise 1’i Playoff 19 karşılaşmada forma giyemedi. Elbette arada dinlendirildiği karşılaşmalar olsa da bunun nedeni de Embiid’in kolay sakatlanabilen yapısıydı. Özellikle bu sezon All-Star arasından sonra Sixers’ın çıktığı 24 karşılaşmanın sadece 10 tanesinde oynayabilmesi bu problemi tekrar gündeme getirdi.

Ligde henüz 3. senesi olmasına rağmen iki kez All-Star seçilen geçen sezonun da All-NBA ve All-Defansive takımlarına seçilen Embiid’in bu sezon Playoff’lara girişi sorunlu oldu. Normal sezonda ortalama 33.7 dakika süre bulan fakat son 7 karşılaşmasının 5’in de oynamayan Embiid, Nets’e karşı oynanan Playoff maçlarının ilkinde 24, ikincisinde ise 20 dakika süre alırken 3. maçta oynayamadı. İkinci maçtan sonra “Acı içinde oynuyorum” diye açıklama yapan Embiid’in sakatlığının ciddiyeti bir kez daha ortaya çıktı.
Geçirdiği sakatlıkların neredeyse yarısı sol dizinden olan Embiid’in, kariyerinin henüz başında ki ameliyattan sonra da sorunları bitmemiş görünüyor. Sadece bu ay 4 kez dizindeki problemlerden dolayı forma giyemeyen Embiid’in de tam olarak ne zaman iyileşeceği ve yüzde yüz formuna ulaşacağı bilinmiyor. Yaptığı açıklamada 4. maçta oynamasının da zor olduğunu belirten Embiid’in, sakatlıktan kurtulup tekrar geri dönmesi Sixers için de çok belirleyici. Zira Embiid, Sixers’ın hem hücum hem de savunmada ki en büyük silahı. Nets’e karşı Embiid olmadan da çözüm üretmeyi başarsalar bile sonraki turlarda, Embiid’in yokluğu ya da formsuzluğu, onlar için en büyük dezavantaj olacak. Daha da önemlisi ise Embiid, Ben Simmons’la birlikte Sixers’ın geleceğini oluşturan iki oyuncudan biri. Embiid’in diz sakatlığının kronikleşmesi ise ”TRUST THE PROCESS” mottosunun çöpe gitmesine neden olabilir.

Author Details
Doğma büyüme İzmirli olan Umut Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İngilizce İşletme ve İngilizce İktisat okuyor. DSİ, Ege Elit ve Dokuz Eylül SK’de profesyonel olarak 10 yıl basketbol oynadı. Basketbol ile ilişkisi ise 2004 yılında bu oyuna aşık olmasıyla başladı.

What do you think?