in

BEĞENDİMBEĞENDİM HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ

Gelmiş Geçmiş En Kötü NBA Yorumları!

Bu kadar yanlış tahmin olamaz!

Büyük Lokma Yeme!

1909’da bir gazeteye verdiği demeçte Cornell Üniversitesi’nden profesör J. C. McDermott “havacılığın geleceğinin uçaklardan ziyade zeplinlerde olduğunu” ileri sürmüştü. 1924’te New York Times’tan yayınlanan bir haberde, kefaletle serbest bırakılan Avusturyalı milliyetçi bir gencin artık akıllandığı ve Avusturya’ya geri döneceği yazıyordu. O genç Adolf Hitler’di. 1956’da Morning Call gazetesinde yayınlanan bir haberde, Elvis Presley’nin “birkaç gün içerisinde unutulacak, geçici bir heves olduğu” söyleniyordu. The Washington Post yazarı Richard Harwood 19 Mayıs 1996’da ise köşesinde “küçük bir ekrandan, minicik yazıları kaydırarak, sağlıksız ve düzensiz bir şekilde okumaktan ibaret” olduğu için internetin, basılı medyanın yerini hiç bir zaman alamayacağını iddia ediyordu. 29 Aralık 2019’da Manila’da bir gazeteye verdiği demeçte Feng Shui uzmanı Usta Hanz Chua, 2020 yılının “refah ve bereket dolu bir yıl” olacağını ilan ediyordu. Tabii canııııım. Kesinlikle.

İnsanlar yanılır. İnsanlar fena halde yanılır. İnsanlar o kadar yanılır ki “yahu bu kadar da yanılmış olamaz” dersiniz. İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin bir sözü vardır, “Bilmediklerimi ayağımın altına koysanız başım göğe ererdi” der. İnsanoğlu bir çok şeyi bilmez, bilemez, özellikle de geleceği. Gel gelelim bu, insanı, hayatında her şeyden daha fazla eminmişçesine gelecek hakkında kesin hükümler vermekten alı koymaz. Verilen o kesin hükümler de illa ki, çoğunlukla, yanılır. Hayatın her alanında bu böyle. Özellikle de hakkında azıcık malûmatı olanın, geleceği yazmaktan imtina etmediği spor alanında. NBA de bu kahinlik sevdasından pek tabii ki geri kalmıyor, muhtemelen kalmayacak da. İlgi alanımızın bu olduğundan olsa gerek, NBA’de yapılmış bazı tahminler, kehanetler ve kesin yargılar diğer hepsinden çok daha beter, çok daha göze batar geliyor bize. Bundan mütevellit biz de, NBA’de şu zamana kadar yapılmış en kötü tahminleri, analizleri ve yorumları sizler için derleyelim dedik. Buyurun kimler, ne kadar yanılmış, ne kadar rezil olmuş, birlikte inceleyelim:

Biraz eskilerden başlayalım: Aralık 1988’de Chicago Sun-Times’ta “Haftanın Sorusu” köşesinde yazar Raymond Otto, “…koşa koşa medyaya gidip ‘ya beni oynatın ya da takaslayın’ diyen bütün ağlak bebekleri takaslayın. Hepsi benciller. Michael Jordan’ı takaslayın. Basketbol beş kişinin oynadığı bir oyundur ve tek başına bir yıldız yeterli değildir.” diyor. Raymond Otto’nun bu yazıdan sonra bir manastıra kapanıp dünya ile tüm bağlantısını kestiğini düşünüyoruz.

Haziran 1997’de Sports Illustrated dergisinde yazar olan Jackie Macmullan, “Takımınız Tim Duncan gibi gösterişli bir yıldızı draft etse dahi uzun vadede bunun bir etkisi olmayacaktır” demiş. Spurs organizasyonu hakaret davası açsa yeridir.

Şimdinin Houston Rockets koçu D’Antoni, 2003’te verdiği bir demeçte “…bir sürü insan James’in iyi olduğunu söylüyor, buna şüphe yok. Onu seviyorlar da. Ama Darko Milicic, şu Yugoslav oğlan (ki o şurada Yugoslavya diye bir ülke olmadığını da belirtelim!), 2.10m küsür boy ile yapması beklenilen şeyleri yapabilirse, 3-4 sene içerisinde James’ten daha iyi bir seçim olacak” demiş. Kasapların ellerini kestikleri bir dünyada D’Antoni’den böyle bir açıklama elbette ki gelebilir lakin, hocam, hiç ama hiç tutmamış bu da yahu!

2003 Mayıs’ında Sporting News dergisinin kapağında kocaman harflerle şu başlık var: “LeBron James haddinden fazla mı değer görüyor?” İlginçtir bu sayısına rağmen Sporting News dergisi halen yayın hayatını sürdürüyor.

Haziran 2012’den bir köşe yazısı başlığı, Denver Post’un spor editörü ve iki kez yılın en iyi spor yazarı ödülü sahibi Mark Kizsla tarafından kaleme alınmış: Russell Westbrook’tansa Ty Lawson’ı tercih ederim. O kadar kötü bir tercih ki, yazıyı okuyanların bir kısmının Google’dan Ty Lawson’ı arattığına eminim. O kadar kötü bir tercih.

Radyoda spor yorumculuğu da yapan spor yazarı Anthony Lima 2012’de “Kemba Walker inanılmaz bir draft faciası olacak. Bana Dajuan Wagner’i hatırlatıyor. Cüssesine göre iyi bir şutör değil” demiş. Dajuan Wagner’in talihsiz kariyerini az buçuk bilenler, bu cümlelerin küfürden farksız olduğunun farkına vardı bile.

Eskinin Fox Sports, şimdinin Sports Illustrated yazarı Sam Amico, 2012 yılında bir tweet’inde Cavs sahibi Dan Gilbert’ın “bence Harden takasından OKC yararlı çıktı” görüşünü bir adım ileri götürüyor ve ekliyor: bence Houston resmen dolandırıldı. O bir adım ileriye gitme Sam. Yapma Sam.

İnandığınız tanrının sayısı konusunda iddiaları dahi olsa, bu iddialara şüpheyle yaklaşmanız gereken kişi “Sir” Charles Barkley, 2013 yılında şöyle bir yorumda bulunmuş: “Steph Curry ve Klay Thompson’ın bir arada oynayabileceğini düşünmüyorum.” – Sadece “düşünmüyorum”dan oluşan bir cümle olsaydı, belki de tarihin en gerçekçi cümlesi olabilirdi.

Nijerya Erkek Basketbol Milli Takımı oyuncusu Akinlolu Akingbala, 2013 yılında Twitter’da “Dwight Howard’ın Rockets’ta arka arkaya şampiyonluklarını izleyeceksiniz!” demiş. Bazen kahramanlarımızı gözümüzde fazla büyütüyoruz sayın Akingbala. Sonra olan bize oluyor!

2013 yılında, moda dergisi Chicago Splash’e verdiği röportajda “asla gitmeyeceğim şey nedir?” sorusuna Jimmy Butler’ın verdiği cevap “Miami Heat forması” olmuş. Kendisinden sözünün eri olup parkeye don atlet çıkmasını bekliyoruz!

Brigham Young Üniversitesi’nde profesörlük payesinin yanında, asıl bilinen kimliği ESPN’de spor yazarlığı olan Chad Ford, 2013’teki bir tweet’inde Giannis Antetokounmpo için “maçlarda süre alabilmesine daha 1-2 sene var. Giannis aslında oldukça pahalı bir G-League oyuncusu” demiş. Bucks ile yıllık 25 milyon dolarlık bir sözleşmesi bulunan Giannis, bizce de kesinlikle çok pahalı bir G-League oyuncusu olurdu.

2015 senesinde reddit üzerinde bir soru/cevap etkinliği düzenleyen, basketbol membaı the Ringer’ın kurucusu ve basketbol analisti Bill Simmons’a sorulan sorulardan biri, gelecekte Giannis’in mi yoksa Wiggins’in mi daha iyi bir oyuncu olacağıdır. Simmons’ın cevabı net olur: “Wiggins. Rekabet bile söz konusu değil.” Gel gelelim Simmons’ı, geçen günlerde bu soru/cevabı kendi hesabında paylaşıp, hafif de dalgaya vurduğu için tebrik etmek lazım. Darısı Colin “Erman Toroğlu” Cowherd’in de başına!

Eski Lakers Basketbol Operasyonları Sorumlusu ve Lakers ve NBA’in en büyük efsanelerinden Magic Johnson, 2016’daki bir tweet’inde “Luke Walton hem oyuncu, hem de yardımcı koç olarak şampiyon oldu ve bu şampiyonluk zihniyeti ve bakış açısını Lakers organizasyonuna da taşıyacak” diyerek yüksek oktavdan bir moral aşılama girişiminde bulunmuş. Bu söylediklerinde ne kadar haksız çıktığını görebilen bir Lakers organizasyonu, belki gelecekte Magic tarafından kanlılarından kaçan Şener Şen gibi ortada bırakılmayabilirdi. Nasip.

Yine 2016 senesine gidiyoruz. Forvet dergisinin yaptığı, draft seçimlerine dair olan analizlerde Pascal Siakam bir yandan, şu anda G-League’de oynayan Deyonta Davis’ten daha sağlıksız bir seçim olarak görülürken, diğer yandan da “yeterince atlet olmamakla” eleştirilmiş. “Raptors ellerindeki bu hakla çok daha iyi bir seçim yapabilirdi” diyen Forbes, bir de utanmadan bu seçime, 100 üzerinden 45’e tekabül eden D- notunu vermiş. Defalarca “sıvamak” bu olsa gerek.

Spor yazarı ve radyocu Jason Page, 2016’nın belki de en sarsıcı gelişmesi olan GSW’ın Durant transferi hakkında “Şimdi yayına gireceğim ve orada da söyleyeceğim: Warriors şu anki kadrosuyla şampiyonluk kazanamayacak. Durant o takıma uyum sağlayamayacak” demiş. Umarız arabasını satıp Fenerbahçe’ye basan arkadaşın Amerika şubesi değildir.

 

2017 senesine geldik. Timberwolves efsanesi Kevin Garnett, o sene birebir çalıştırdığı ve mentorluğunu yaptığı genç oyuncu Thon Maker için “Dediklerimi bir kenara yazın. O geleceğin MVP’si. Onda kendimi görüyorum” demiş. Garnett’in kendini ciddi anlamda çok aşağılarda görüyor olduğunu düşünüyoruz zira Thon Maker, bu sene Pistons’ta maç başına 12.9 dakikada 4.7 sayı 2.9 ribauntla oynuyor. Hani şu kimsenin kalmadığı Pistons’ta.

Şimdi geldik kişisel favorilerime. İkinci senesini oynayan 21 yaşındaki bir Avrupalı genç olarak Luka Doncic, NBA’e gelmeden evvel rüştünü Avrupa’da çoktan ispat etmiş olmasına rağmen, klasik Amerikan nobranlığını draft öncesi aşamamış gibiydi. Bakınız spor programcısı ve yorumcu Rashad Philips, 2018 draftı öncesi bir tweet’inde “Doncic Avrupa’da kaldığında ve draft’ta kaçtığında, bana yazdığınız nefret tweet’lerini silmeyin. Saçmalığınızın arkasında durun” yazmış. Öyle sanıyoruz ki Phillips arkasında duramadığı şeyin altında kalmış.

 

Tabii 2018 draft’ı yaklaştıkça, konu hakkında “çok bilen” kişilerin beylik sözleri de artmaya başlamıştı. Vakti zamanında Kevin Durant tarafından “aptal olduğu için ESPN’den kovulmakla” itham edilen spor yazarı Christopher Martin Palmer, “Luka Doncic Euroleague’de herkesten bir adım daha yavaş. NBA için ise inanılmaz yavaş. Sarunas Marciulionis ve Toni Kukoç’un karışımı gibi. Onun tavanı bu. Bu adamı draft ettiğiniz için işinizden olmayın” demiş. Şöyle bir bakınca, Durant’i hak vermemek elde değil.

 

Amerikalılar, taaa Salem günlerinden beri ateşe odun taşımayı, linç kültürünü seven bir millettir. Önceki iki örneğin de gösterdiği şekilde bir Doncic kötüleme furyası mevcutken, Fox Spor Radyosu yorumcularından Jason Smith de bu linç dalgasında sörf yapmanın uygun düşeceğini düşünmüş. “Doncic (seçimi) beni cidden korkutuyor. Akıllı, kurnaz ve işi bilen şekilde oynuyor ama atletik olmayan rakiplere karşı. Yeni Ricky Rubio olabilir. Üçüncü sıradan seçilmeyi hak ediyor mu?” Bu analizin son cümlesinin binlerce çıktısını alıp, her gün bir tanesini sabahları, tok karna ilaç niyetine içirme cezası verdirecek kadar kötü bir analiz, tebrikler Jason.

“İnsan beşer, kuldur şaşar” demişler. Kusurlu bir dünyada kusurlu hayatlar süren biz insanlar için hata yapmak, yaşam serüvenimizin en öğretici ve en yapıcı yanı olabilir. Gel gelelim örneklerini gördüğünüz üzere, bazen belirsiz bir gelecek hakkında atıp tutarken o kadar da büyük lokma yememek gerekiyor. Zira çağımız bilgi çağı; o boğazınıza takılan büyük lokma sonsuza kadar kayıt altına alınıyor ve gelecek nesiller tarafından, haklı olarak, alay malzemesi yapılabiliyor. Biz yine de sizin geleceğiniz için olabildiğince hatasız, bolca öngörülü günler dileyelim. Kendinize iyi bakın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  Büyük Lokma Yeme! 1909’da bir gazeteye verdiği demeçte Cornell Üniversitesi’nden profesör J. C. McDermott “havacılığın geleceğinin uçaklardan ziyade zeplinlerde olduğunu” ileri sürmüştü. 1924’te New York Times’tan yayınlanan bir haberde, kefaletle serbest bırakılan Avusturyalı milliyetçi bir gencin artık akıllandığı ve Avusturya’ya geri döneceği yazıyordu. O genç Adolf Hitler’di. 1956’da Morning Call gazetesinde yayınlanan bir haberde, Elvis […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  Büyük Lokma Yeme! 1909’da bir gazeteye verdiği demeçte Cornell Üniversitesi’nden profesör J. C. McDermott “havacılığın geleceğinin uçaklardan ziyade zeplinlerde olduğunu” ileri sürmüştü. 1924’te New York Times’tan yayınlanan bir haberde, kefaletle serbest bırakılan Avusturyalı milliyetçi bir gencin artık akıllandığı ve Avusturya’ya geri döneceği yazıyordu. O genç Adolf Hitler’di. 1956’da Morning Call gazetesinde yayınlanan bir haberde, Elvis […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  Büyük Lokma Yeme! 1909’da bir gazeteye verdiği demeçte Cornell Üniversitesi’nden profesör J. C. McDermott “havacılığın geleceğinin uçaklardan ziyade zeplinlerde olduğunu” ileri sürmüştü. 1924’te New York Times’tan yayınlanan bir haberde, kefaletle serbest bırakılan Avusturyalı milliyetçi bir gencin artık akıllandığı ve Avusturya’ya geri döneceği yazıyordu. O genç Adolf Hitler’di. 1956’da Morning Call gazetesinde yayınlanan bir haberde, Elvis […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  Büyük Lokma Yeme! 1909’da bir gazeteye verdiği demeçte Cornell Üniversitesi’nden profesör J. C. McDermott “havacılığın geleceğinin uçaklardan ziyade zeplinlerde olduğunu” ileri sürmüştü. 1924’te New York Times’tan yayınlanan bir haberde, kefaletle serbest bırakılan Avusturyalı milliyetçi bir gencin artık akıllandığı ve Avusturya’ya geri döneceği yazıyordu. O genç Adolf Hitler’di. 1956’da Morning Call gazetesinde yayınlanan bir haberde, Elvis […]

What do you think?