in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! YORUMSUZYORUMSUZ

Giannis Antetokounmpo: Sokak Satıcılığından MVP Ödülüne

Bir Rüyanın Gerçek Olması

Zorluklar İçerisinden Yükselmek

Giannis Antetokounmpo şüphesiz bu ligin en iyi oyuncularından biri, hatta bazılarına göre en iyi oyuncusu. Bu tezi doğrulayacak bir şekilde geçtiğimiz sezonun en değerli oyuncu ödülünün kazananı oldu. Giannis, sıfırdan başlayarak her şeyi başaranları temsil ediyor. Fakirlik ve zor zamanlar, kendisinin ayaklarını yere sağlam basmasını sağladı. Giannis’in şu sıralar hayallerini süsleyen tek şey var o da NBA şampiyonluğu. İlerleyen yıllarda şampiyon bir oyuncu olacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Bu yazı dizimizde Giannis’in dünyanın bir ucundan diğer ucuna uzanan inanılmaz hayat hikayesini ele alacağız. Giannis gibi bir süper starın hayatını sizlere olabildiğince keyifli anlatabilmek için yazıyı iki bölümde yayınlamaya karar verdik. Bu bölüme Giannis’in çocukluğundan NBA’e uzanan öyküsü ile başlıyoruz!

Giannis Antetokounmpo, anne ve baba tarafından Nijerya kökenli, yaşadıkları geçim sıkıntısından dolayı 1991 yılında Nijerya’dan Yunanistan’a göç etti. Göç etmeden önce babası Nijerya’da bir futbolcu, annesi ise yüksek atlamacıydı. Antetokonmpo ailesi 5 erkek kardeşten oluşuyordu. Giannis 6 Aralık 1994 yılında Yunanistan’ın Atina şehrinde dünyaya geldi. En büyükleri olan Francis 1988 yılında Nijerya’da doğdu. Ailesi göç ederken Francis, Nijerya’da kaldı ve aile büyükleri tarafından büyütüldü. Thanasis ise 1992 yılında dünyaya geldi. 4. kardeş Kostas 1997 ve en küçükleri Alex de 2001 yılında aileye katıldı. En büyükleri Francis ve en küçükleri Alex dışında “Antetokonmpo Kardeşler”den 3’ü aktif olarak NBA’de oynuyor. Yunanistan’a ulaştıktan sonra ailesi iş bulmakta zorlandı. Babası Charles bir tamirci olarak çalışmaya başlarken, annesi Veronica ise bebek bakıcılığı işi yaptı. Giannis ailesinin hayatında ne kadar önemli bir rol oynadığını şu sözlerle dile getiriyor:

”Ailem benim için her şey demek. Ailem olmasa şu an bulunduğum yerde olmazdım. Ailem olmasa bugün olduğum kişi olmazdım.”

Giannis ve ağabeyi Thanasis için hayat çok kolay başlamadı. Küçük yaşlarda ailesini geçindirmek için Yunanistan’ın pazarlarında buldukları her şeyi satıyorlardı. Sattıkları ürünler arasında saat, güneş gözlüğü ve çanta vardı. Giannis’in ilerleyen yıllarında yaptığı bir röportajda, o günleri anlatırken ”Eğer günde 10 dolar kazanıyorsak, bu bizim için muhteşem bir şeydi.” sözleriyle ailesinin nasıl bir geçim sıkıntısı yaşadığını belirtiyordu. Giannis, ailesinin kültürüne sahip olmasına rağmen, Yunan kültürünü ve dilini de benimseyerek büyüdü.

Giannis ilk başlarda basketboldan nefret ediyor ve oynamak istemiyordu. Onun ilk hayali babası gibi futbolcu olmaktı. Giannis’i basketbolla tanıştıran ağabeyi Thanasis oldu. Thanasis, kardeşlerinin basketbol oynamasını istiyordu. Giannis, ağabeyi ile vakit geçirmek için basketbol oynamayı kabul etti ve basketbola başladı. Kendisinin ilk basketbolla tanışması 13 yaşında gerçekleşen Giannis, birçok yaşıtına göre daha geç bir şekilde macerasına başladı. Basketbola geç başlamasına rağmen çevikliğini ve değişik vücut yapısını keşfederek neler yapabileceğini öğrendi. Giannis ile 2013 yılında yapılan bir röpörtajda en büyük hayalinin bir gün NBA’de oynamak olduğunu söyleyerek kendi çıtasını belirlemişti. Bu çıtaya ulaşmak için gece gündüz çalışan Giannis, hayallerinin peşinden koşmaya başlamış oldu.

Ailesini kötü durumdan korumak için her şeyi yapmaya hazır olan Giannis, bunun için her gün sıkı çalışmaya devam etti. Yunanistan Gençlik Ligi’ne katılmak istiyordu. İlk koçu Takis Zivas, Giannis’in ilk geldiği sırada oyunun iyi olmadığını, karşısındaki oyunculara nazaran fiziğinin çok ince olduğunu, bunun yanında mental zorluklar yaşadığını fark etti. Takis Zivas, Giannis’in bu sorununun çok sıkı bir çalışmayla çözülebileceğine inandı. Yunanistan’da amatör olarak Gençlik Ligi’ne katılmak isteyen Giannis, her gün çalışıyordu. Koçu Giannis’in onun döneminde neler yaptığını şu sözlerle dile getiriyor:

”Her gün spor salonundaydı. Zayıf, cılız bir çocuktu. Belki de günlük hayatındaki beslenme sorunlarıyla ilgiliydi bu. Yine de her gün buraya geldi. Onu, erkek takımına almaya karar verdiğimizde 16 yaşındaydı. Ona diğer oyuncularla yarışabilmesi için güçlenmesi gerektiğini söyledik. Hemen ertesi gün vücut çalışmaya başladı. Her antrenmanın öncesinde ve sonrasında ağırlık kaldırıyordu.”

Ailesine iyi bir hayat sunmak için her şeyi yapmaya hazır olan Giannis, bunun için her gün sıkı çalışmaya devam etti. Gençlik Ligi’ne kabul edildikten sonra Sepolia’da ağabeyiyle birlikte gece-gündüz basketbol oynadı. Gençlik Ligi’nde beraber çok iyi işler çıkardılar. Çalıştığı fizik antrenmanlarıyla birlikte vücudunu oturtmaya başlamıştı. Basketbol gözlemcilerinin radarına girmeye başlayan Giannis’in kapısını çalan ilk takım 2. Lig ekiplerinden Filathlitikos oldu. Hem Giannis, hem de Thanasis ile görüşme yapan ve bütün şartlarda anlaşan Filathlitikos takımı iki kardeşle de profesyonel sözleşme imzaladı. Bu Giannis’in kariyerindeki ilk takımıydı. 2009 ile 2012 arasında Filathlitikos’da forma giyen Giannis, buradaki performansıyla adını yavaşça Avrupa’ya duyurmaya başlamıştı.

Filathlitikos takımıyla geçirdiği 3 yıl boyunca 26 profesyonel maça çıkan Giannis bu maçlarda 9.5 sayı, 5 ribaund ve 1.4 asist ortalamalarını yakaladı. Filathlitikos takımında ağabeyi Thanasis’ten sonra ikinci adam oldu. Thanasis, 12.2 sayı, 4.9 ribaund, 1 asist, 1.1 top çalma ve 1 blok ortalamalarıyla Giannis’ten daha etkiliydi. Aralık 2012 yılında 18. yaşına basan Giannis, Barcelona ve Anadolu Efes gibi Euroleauge takımlarının radarına girmeyi başardı. Giannis, 2013 yılında o dönem Anadolu Efes’in koçu olacak olan Dusan Ivkovic‘in gözünden kaçmadı. Ivkovic o dönemde henüz Efes’in başına geçmeden Filathlitikos takımının maçını seyrederken, Giannis onun gözüne çarpmayı başardı. Giannis’in NBA yeteneğine sahip olduğuna inanan Ivkovic, Anadolu Efes yönetimiyle görüşerek ”Bu çocuğu alın” dedi. Anadolu Efes yönetimi bu tavsiyeye uyarak Giannis’in maçını izlemek için bir gözlemci görevlendirdi. Giannis’i izledikten sonra bir rapor hazırladı. Bu raporu okuduktan sonra Anadolu Efes yönetimi altyapılarında Giannis tipinde çok sayıda oyuncuları olduğunu düşünerek Giannis’i almaktan vazgeçti.

Anadolu Efes belki de hayatının en büyük fırsatlarından birini kaçırmış oldu.

Giannis, artık Avrupa arenasında oynamak için kendini hazır hissediyordu. Ancak ailesiyle kaçak olarak Yunanistan’a yerleşen Giannis’in hiçbir ülkeden pasaportu yoktu. Nijerya doğumuna dair bir başvuru yapmadığı için, Yunanistan ise göçmen olduğu için pasaport vermiyordu. Giannis için kapıyı çalan takım İspanyol ekibi CCAI Zaragoza oldu. Giannis ile bir görüşme yapan İspanyol ekibi 4 milyon Euro’ya 4 yıllık sözleşme imzaladı. Ayrıca NBA’e gitmesi durumunda 1 milyon dolar buyout ücreti maddesi de bu anlaşmaya dahildi.  Fakat Giannis hiçbir ülkenin vatandaşı olmadığı için, Zaragoza’da oynamaya başlamadan önce vatandaşlık haklarını alması gerekiyordu. Aralık ayında sözleşme imzalamasına karşın vatandaşlık haklarını elinde bulundurmadığı için Zaragoza’da forma giyemedi. Yunanistan ile yapmış olduğu vatandaşlık başvurusunun sonuçlanmasını bekledi ve Mayıs 2013’te vatandaşlık başvurusu sonuçlanan Giannis artık Yunan vatandaşıydı. Basketbol oynaması için önünde hiçbir engel kalmayan Giannis, daha Zaragoza’da 1 maç bile forma giymeden hayallerinin peşinden gitmeye karar verdi. 1.l igde hiç forma giymeyen Giannis, seçileceğine inanarak 2013 NBA seçmelerine başvuru yaptı.

Giannis’in NBA öncesi hayatı bir insanın istediği zaman her şeyi başarabileceğini kanıtlayan bir örnek. Her zaman en değerli varlığı olarak tanımladığı ailesi geldiği noktada kendisine çok yardımcı oldu. Basketbolu sevmemesine karşın ağabeyinin tavsiyesini dinleyerek basketbolcu olmaya karar verdi. Çok çalıştı, hiç durmadı ve başardı. En büyük isteği ailesinin geçim sıkıntısı çekmesinden kurtarmaktı. Bu yolda çıkan bütün engelleri tek tek aşarak istediği yere ulaşmayı başardı.

Bu bölümün sonuna geldik, umarız siz de bizim kadar keyif almışsınızdır. İkinci bölümde Giannis’in NBA’deki serüvenini anlatıyor olacağız. Haftaya görüşmek üzere, sevgiler!

What do you think?