in

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ HAHAHAHA SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Giannis İle İdeal NBA Anatomisine Yolculuk

Durdurulamaz genç tam anlamıyla basketbol için doğmuş.

Biyonik Alfabe Çocuk Giannis

Günümüz basketbolu hızla evrim geçiriyor. Eskiden sadece bir pozisyonda oynayabilen oyuncular NBA’in yapısı için yeterliyken günümüzde çok çeşitli pozisyonları oynayabilen basketbolcular türemeye başladı. Kabaca bir söylemle artık neredeyse üçlük atmayan uzun kalmadı veya çoğu oyuncu yeri geldiğinde oyun bile kurabiliyor. Durum böyle olunca da basketbolcuların fiziksel evrimi de tüm çabukluğuyla ilerliyor. Belki de bu durumun en çarpıcı örneği adını herkesin telaffuz etmekte zorlandığı Giannis Antetokounmpo!

Milwaukee Bucks’ta forma giyen “Greek Freak” lakaplı Giannis özellikle geçtiğimiz sezon inanılmaz bir gelişim gösterdi. All-Star arasından sonra uçuşa geçen Yunan oyuncu, yaptığı triple double’lar ve oyunun her yönünde gösterdiği büyük gelişimle herkesin dilinde dolanıyor. Giannis geçen sezon 16.7 sayı 7.6 ribaund 3.8 assist 1.3 blok 1.2 top çalma gibi muhteşem istatistikler tutturdu. İşin ilginç yanı ise bu istatistikler her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Kendisi son 10 maçında 19.7 sayı 9.0 ribaund 8.5 assist 1.7 blok 2.1 top çalma ile triple double ortalamalarına yakın rakamlar tutturdu. Şimdi istatistikleri bırakıp bu enteresan adamın hikayesiyle başlayalım!

Giannis 6 Aralık 1994’te Atina’da dünyaya geldi. Nijerya asıllı olan Yunan basketbolcu zor bir çocukluk geçirdi. Sokaklarda saat, güneş gözlükleri ve el çantaları satarak geçimini kazandı. Daha sonrasında basketbola merak saran Greek Freak Yunan takımı  Filathlitikos‘da oynadı. İleriki zamanlarda NBA yetenek avcılarının dikkatini çeken bu biyonik adam 2013 NBA draftına girme kararı aldı. Milwaukee Bucks tarafından 15. sırada seçilen Giannis 30 Temmuz 2013’te ilk çaylak kontratını imzaladı. 22 Mayıs 2014’te ikinci NBA Çaylakları takımına seçilen Giannis’in kontratı ise iyi geçen sezonun ardından Milwaukee tarafından uzatıldı. 21 yaşında Lakers karşısında 27 sayı 12 ribaund 10 assist ile Milwaukee tarihinde triple double yapan en genç oyuncu oldu. Hız kesmeden triple double’lara devam eden Giannis ise 4 kez bunu başardı. Böylece NBA tarihinde ilk defa bir Milwaukee oyuncusu bir sezonda 4 triple double yapmış oldu.

Basketbolu yakından takip edenler iyi bilirler ki Giannis gerçekten diğerlerinden farklı bir oyuncu. Son zamanlarda belki de gördüğümüz en üstün fiziksel özelliklere sahip oyuncu diyebiliriz. Şimdi bizler de Giannis’in kolunu, bacağını, omzunu mercek altına alalım dedik. Baktık ki Amerikalılar zaten çok detaylı şekilde Greek Freak’i mercek altına almışlar ve adamın tüm vücudunu incelemişler.

O zaman NBA’in ideal vücuduna hoş geldiniz!

Giannis Antetokounmpo

KANAT GENİŞLİĞİ

Basketbol açılar oyunudur. Savunma ise rakibinin hareket açısını daraltmaktır. Burada ise Giannis’in  222 santime ulaşan muazzam kanat genişliği devreye giriyor. Giannis’in boyu ise 2.11 olarak ölçülüyor. Yani kendi boyundan 11 santimetre daha uzun bir kanat genişliğinden bahsediyoruz. Doğal olarak çok uzun kollara sahip olduğunuzda vücudunuzun ağırlık merkezini ve ayaklarınızı hareket ettirmeye gerek kalmadan çok daha fazla yere uzanabiliyorsunuz. Böylece savunma yapabilmek için ilk şart olan rakibin açılarını daraltma eylemini de daha rahat gerçekleştirebiliyorsunuz. 3 numaraları göz önüne aldığımızda Giannis en çok ribaund alabilen ilk 10 oyuncu içerisinde yer alıyor.

giannis

YANAL HAREKET

NBA’de yanal hareketi en etkili şekilde yapmak istiyorsanız kesinlikle güçlü bir kalçaya ihtiyacınız vardır. Mükemmel kalça yüksek kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği ifade etmektedir. Eğer çok uzun boyluysanız kalça hareketlerini sağlamak gerçekten zor bir iştir. Çünkü bunu kanat oyuncuları çok daha sık kullanır ve buna elverişlidir. Fakat Giannis tipik uzun boylu ve büyük adamlardan değil. Giannis kendi boyutundaki atletlere göre çok daha iyi bir kalça genişliğine sahip. Ayrıca kalçasını diğer oyunculara göre çok daha hızlı indirebiliyor ve süratli davranabiliyor. Bu sayede yanal hareketi çok iyi gerçekleştirebiliyor. (örnek olarak rakip oyuncunun top elindeyken, Giannis’in yana doğru kayması ve hareketini sağlayabilmesi verilebilir)

BOY

Milwaukee Bucks genel menajeri John Hammond’ın çok ilginç bir açıklaması var. “İlk Giannis draft edildiğinde kendsinin boyu 2.04 olarak ölçülmüştü.” Fakat sezon içinde güç ve kondisyon eğitmeni Hammond’un ofisine girerek “Bu çocuk hala uzamaya devam ediyor” demiş. Sezon sonunda ise Giannis’in 2.11 olarak tekrar ölçülmüş. İşin önemli kısmı ise bu boy uzaması onun vücudunu yavaşlatmamış ve sahip olduğu çeviklik ve hızı azaltmamış. Kendisi eğer 3 numara oynayamaya devam ederse kendi pozisyonunun en uzun boylu oyuncusu olacak.

greek freak

YAĞSIZ KASLAR

Giannis son 18 aydır ağırlığına inanılmaz miktarda bir kas kütlesi eklemiş. 89 kilogramdan 101 kilograma ulaşan Giannis ise 12 kilogram kası vücuduna ekleyerek muazzam bir güç depolamış. Bu yağsız kaslar onun kuvvetini çok daha hızlı uygulamasına, çevikliğine ve patlayıcılığına katkıda bulunmuş. Tüm bunlar da NBA’de oynayabilmek için olmazsa olmaz özellikler olarak göze çarpmaktadır. Ve Giannis bunlara fazlasıyla sahip bir oyuncu.

MERKEZ

Bilim adamları genel olarak Giannis uzunluğunda ve kuvvetinde oyuncularda merkez(göbek) kısmının dayanıksız ve daha dengesiz olduğunu gözlemlemişlerdir. Fakat Giannis bu kategoride de oldukça dayanıklı ve dengeli bir vücuda sahip. Uzun oyuncuların gövdelerini ikiye bölen “sagittar plane” dediğimiz bölgede daha dengeli ve dayanıklı olduğu gözlemlenmiştir. Fakat onların frontal ve yatay düzlemde hiç de kuvvetli olmadıkları incelenmiştir. Giannis’te ise bütün bu özelliklerin hepsi olumlu anlamda mevcut. Bu da onun tüm sahayı top sürerek geçmesine, havada kompleks hareketler sergiliyebilmesine, ribaundlara çok daha iyi sıçrayabilmesine olanak sağlamaktadır.

bucks

ELLER

Yetişkin bir erkeğin ellerinin genişliği (baş parmağın ucundan serçe parmağın ucuna kadar) 18.8 santimetredir. Giannis’de ise tam olarak 31 santimetre. Gerçekten inanılmaz bir rakam. Bazı NBA oyuncularından örnek verecek olursak Kawhi Leonard (28.575 santimetre) ve LeBron James (23.5 santimetre) gibi genişliklere sahipler. Giannis’in ise 31 santimlik el genişliği onun 75 santimlik basketbol topunu çok iyi kavramasını ve topu çok daha iyi kontrol edebilmesini sağlıyor.

giannis

AŞİLLER

Giannis’in aşil tendonlarının uzunluğu (topuğun arkasından baldırlara kadar) 34.30 santimetre olarak ölçülmüş.. Bu normal bir insanın aşil tendonlarının uzunluğunun neredeyse 2 katı ve bu çok ciddi bir fark. Hatta birçok bilim adamı Giannis’in aşilleri gibisini görmediğini söylemiş. Spor bilim adamları ise uzun aşillerin daha etkili bir elastik enerji anlamına geldiğine hem fikirler. Elastik enerjinin bacaklarda depolanması ve serbest bırakılması açısından Giannis’in aşilleri bulunmaz hint kumaşı olarak göze çarpıyor. Bu da Giannis’in çok çabuk hızlanmasına ve inanılmaz bir patlayıcı kuvveti ortaya çıkarmasına olanak sağlıyor.

Milli takımımıza karşı tüm parkeyi 2 hamlede aldığını hatırlarmısınız?

Yazar: Can Asrak

NBA Highlights (https://www.youtube.com/watch?v=-0U5DmxivZg)
NBA Highlights (https://www.youtube.com/watch?v=GSepkHeJa1I)
Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Under Armour Stephen Curry’i Nasıl Kazandı?

Tim Duncan Efsanesine Saygılarımızla