in

BEĞENDİMBEĞENDİM SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM HAHAHAHA YOK ARTIK!YOK ARTIK! CryCry TERTEMİZTERTEMİZ YORUMSUZYORUMSUZ AngryAngry CuteCute

GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James

AĞIR BASAN GOAT KİM?

GOAT Kim? Tartışması Hakkında Görüşleri Topladık

Türk basketbolseverlerin, İngilizce bilmeseler dahi anlamını çok iyi bildikleri ve günlük tartışmalarında bolca kullandıkları bir cümle var: “GOAT Kim?”. Her şeyden önce GOAT bir kısaltma. “Greatest of All Time”, yani Tüm Zamanların En İyisi anlamına gelen bu sözcük, basketbol tartışmalarında belki de kime ait olduğu en çok tartışılan paye.

Peki yıllardır tartışılan hatta neredeyse her gün duyduğumuz bu GOAT kim? NBA basketbolunun günümüzde geldiği yerde, aslında seçenekler çok da fazla değil. Elimizde, bu payeye en çok yakıştığı düşünülen, başka bir deyişle “GOAT” olmaya aday iki basketbolcu var: Michael “Majesteleri” Jordan ve LeBron “Kral” James.
GOAT Kim Michael Jordan vs LeBron James - Her Şey NBA
Basketbolseverlerin hemen hemen her gün tartıştığı bu konu, yalnız alelade basketbol izleyicisinin ağzından düşmüyor değil. Basketbolun çemberinden geçmiş hatta ve hatta basketbolu meslek edinmiş birçok kişi de bu konuda farklı fikirlere sahip. Hastalığı doktora, parayı bankacıya, yemeği de aşçıya soruyorsak, “neden GOAT’ı da özellikle basketçilere sormuyoruz?” diye bir düşündük. Aslına bakılırsa biz sorana kadar, onlar çoktan görüşlerini bildirmişti bile. Biz de sonuç olarak bulabildiğimiz bütün GOAT görüşlerini topladık. Bakalım, işinin uzmanları Tüm Zamanların En İyisi olarak Jordan’ı mı göstermiş, yoksa LeBron’u mu? Kimin destekçisi daha çok? Kazanan kim olmuş? Gelin bu tartışmanın sonucunu, başka bir deyişle GOAT’un kim olduğunu öğrenelim.

NBA Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyisi Kim? İşte Cevaplar

Gary Payton

“Bana hangisi daha komple bir basketçi diye sorarsanız kısaca LeBron James derim. İkisi de çok farklı basketbolcu. Jordan, özellikle büyük atışları sayıya çevirebileceğini düşünen biriydi. İhtiyaç olduğunda tüm topları alacak ve şut atması gerektiğinde de o şutları atacak biri. Bence bu nedenle LeBron daha komple bir oyuncu.”

Shaq

“Bence LeBron, Kobe ve Jordan ile şampiyonluk sayısını eşitlemeye çalışıyor. Gelgelelim Jordan ile eşitlerse, sanırım benim için terazi biraz daha LeBron’a kaymış olacak.”

Charles Barkley

“Bana kalırsa Michael GOAT’tur. Ve LeBron da, seviye olarak Michael’dan ziyade Magic’e daha yakın bir oyuncu.”

Dwayne Wade

“Ben Jordan çağında büyüdüm. Taraflıyım ve ölene kadar da taraflı olacağım. Benim GOAT’um hep Jordan olacak. LeBron’u kötülemiyorum. LeBron muhteşem bir oyuncu. Ama benim GOAT’um Michael Jordan.”

Allen Iverson

“Michael Jordan’ı her ne kadar çok sevsem de, yani, adamım… LeBron James benim adamım ya. O seçilmiş kişi. O şerefsiz seçilmiş kişi, adamım.”

Kevin Garnett

“Abi ciddi misiniz? Harbi?! Hakikaten ciddi misiniz? Michael Jordan muhtemelen bütün profesyonel sporlarda seviye olarak taaaa burada (elini havaya kaldırıyor) ve diğer tüm herkes de taaa burada (elini yere yaklaştırıyor). Michael Jordan adeta makine gibi biri olmakla bahşedilmişti. Bencildi. Başka kimseye güvenmezdi ve yine de kazanırdı. Yapamazsın dediler ve çıkıp yine de yaptı ve kazandı. Ve nasıldı biliyor musunuz? Sanki “işte yanımda da bunlar var”. Başarmayı ne kadar çok istediğini görürdünüz. Ne kadar büyük oynadığını görürdünüz. Ve o sırada ligde hala Bird ve Magic vardı.”

Paul Pierce

“NBA finallerine çalmak kolay değildir. Ve o bunu 10 defa yaptı, benim sıralamamda yukarılara çıkıyor. Size harbi konuşayım: Eğer LeBron bu sene şampiyon olursa, bu yüzden onu Jordan’ın bir tık altına koyarım.”

Chauncey Billups

“LeBron’un kendisini gelenim geçmiş en iyi olarak addetmesi hoşuma gidiyor. En iyi 4 oyuncuya koyarım ancak en tepeye onu koyamam. İmkanı yok. Belki Kyrie’nin attığı (şampiyonluğu kazandıran) şutu atsaydı… Ama bunu yapamam. Üzgünüm.”

Bill Laimbeer

“Açık sözlüyümdür. Bence LeBron bu oyunu oynamış en iyi basketbolcudur. 2.03 boyunda, 110 kilo, rüzgar gibi koşuyor ve durduramıyorsunuz… Daha da önemlisi, lige geldiği ilk günden beri takım arkadaşlarını başarılara ortak etmeyi başardı. Ve bu da Jordan’ın çok uzun zaman sonra öğrenmeyi başardığı bir şey.”

Chris Webber

“Magic, bana göre, Steve Nash ile birlikte, becerileri sebebiyle birlikte oynamak isteyeceğiniz en büyük oyunculardan biriydi. Jordan geldi ve tüm bu mantalite değişti: Hırçın olmalısınız, her şeyi kendiniz yapmalısınız… 6 kez yolun savunmacısı, herkesi kontrol altında tutmalısınız. LeBron lige geldiğinde ve pas verdiğinde… İnsanlar onun yüreğini ve ruhunu eleştirdi. LeBron’un sevdiğim yönü, onun kişiliğini değiştirmemesi oldu ve eğer çocuklar onu örnek alacaklarsa, bir takım oyuncusu olmak zorundalar. İşte bu yüzden muhtemelen, bunu söylemek hoşuma gitmiyor ama, tüm zamanların en iyi oyuncusu sıralamasında onu Magic’in önüne koymak zorundayım.”

Tracy McGrady

“Eğer birisinin etrafında bir takım kuracaksanız, ben LeBron’u seçerim çünkü onda daha az yeteneği sahip kişileri alıp yükseltebilme becerisi var. Eğer bir şampiyonluk daha alırsa, en tepede MJ’in yanında değil diyebilmek yürek ister. Şu anki şampiyonluk sayısıyla Michael’ı geçti demek zor. Başarıyı tekrar edebilmek… Seçim yapmak için güzel bir argüman.”

Kevin Durant

“(LeBron GOAT diye bağıran bir taraftara) Bu… çok saçma.”

Zion Williamson

“Bana kalırsa ben Jordan’ı seçerim. Benim fikrim bu. Jordan benim GOAT’um. Ailem bana böyle öğretti.”

2018 Çaylakları

“Jaren Jackson Jr., Wendell Carter Jr., Kevin Knox, SGA ve DeAndre Ayton LeBron’u seçiyor. Aaron Holiday, Luka Doncic, Grayson Allen ve Marcin Bagley Jordan’ı.”

Damian Lillard

“Sanırım kimse birilerinin Jordan’dan daha iyi olabileceği gerçeğini kabullenmeyecek LOL”

JJ Reddick

“Bu oyunu oynayan gelmiş geçmiş en iyi oyuncu Jordan’dır.”

Isaiah Thomas

“Ben ortaya konan tüm emeği, LeBron’un bir basketbolcu olarak nerede olduğunu inceliyorum ve aralarından birini seçmem gerekirse bu LeBron olurdu. Çünkü Jordan sizi sayı atarak yenerdi ama bu adam sizi her alanda yeniyor.”

Penny Hardaway

“Dürüst olayım, bu adamları karşılaştırmaktan nefret ediyorum. Ama şu anda bence Jordan GOAT ve LeBron da hemen bir adım arkasında.”

Jalen Rose

“Bana kalırsa Michael Jordan, GOAT olarak LeBron James’in üstünde. Şurada herkesin dikkate almasını istediğim beş kategori var: MVP, finaller MVP’si, sayı şampiyonluğu, yılın savunmacısı ödülü ve takımınız şampiyon olduğunda da finaller MVP’si olmak.”

Gilbert Arenas

“LeBron’un GOAT olduğunu düşünmemim sebebi, baskının yoğun olduğu zamanlarda hayranların ve kamuoyunun yapmasını istediği şey yerine yapması gereken şeyi yapması. Bu onu Michael Jordan v Kobe Bryant’tan ayırıyor. Eğer Jordan veya Kobe’ye o Cavs takımlarını verseniz, playoff’lara çıkamazlardı. Şampiyon olamazlardı çünkü Jordan her maç 60 atar ve “gerisinden bana ne?” derdi.”

Ray Allen

“Bana kalırsa Jordan GOAT. LeBron Jordan’ın bir ürünü, yani LeBron’da, onun DNA’sında olan birçok şey Jordan’dan geliyor. LeBron GOAT’tur diyen herkes bu çağda büyüyen ve bu çağın kendilerine hissettirdikleri yüzünden böyle diyenlerdir ve bu da sorun değil. Ama MJ’in oyuna bıraktığı etki, adamım, ligin üzerinde mutlak bir hakimiyete sahipti ve herkesin kalbine büyük bir korku salardı. Çünkü o durdurulamazdı.”

Jerry Stackhouse

“Aralarında bir mukayese yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. LeBron ile kariyerinin zirvesindeyken, Jordan ile de kariyerinin son senesinde oynadım. İkisinin de inanılmaz oyuncular olduklarını düşünüyorum. Bu oyunun gelmiş geçmiş en iyi bir ve ikinci oyuncuları onlar. Daha fazla da yorum yapmıyorum.”

Shawn Kemp

“Jordan diyeceğim. LeBron büyük işler yapıyor olabilir ama Jordan’ın yaptığı tek şey kazanmaktı. Benim gibi, çok çok iyi oyuncular olsa da şampiyon olamayan oyuncular var. Bir de şampiyonluk kazanmış ama etraflarında iyi oyuncular olan oyuncular var. Ve Jordan’a bakıyorum, Bulls’ta oynadı ve yanında Scottie Pippen vardı. Ama Jordan olmadığında Bulls o şampiyonlukları kazanamazdı. Bunların sebebi Michael Jordan’dı.”

Hakeem Olajuwon

“İnsanlar (LeBron’u) Jordan ile karşılaştırdığında, bu adil bir mukayese olmuyor. Jordan çok zorlu bir ligde diğerlerinden çok daha üst seviyede bir oyuncuydu ve çok yaratıcıydı. Bu LeBron’un değerini düşürmüyor çünkü o çok iyi bir oyuncu. Ama Jordan çok çok daha iyi bir basketbolcu.”

Collin Sexton

“Üç tane GOAT var, bunların herhangi birisine tek başına GOAT diyemezsiniz çünkü oynadıkları zamanlar farklı: Kobe, LeBron ve Jordan. Tek bir GOAT yok, LeBron MJ’in zamanında nasıl oynardı ya da Kobe MJ’in zamanında nasıl oynardı, bilemiyorum… Hepsi kendi zamanının GOAT’u.”

Metta World Peace/Metta Sandiford-Artest/Ron Artest (Hepsi aynı kişi, evet)

“LeBron GOAT’tur. En sevdiğim MJ ve kardeşim 24 numara varken bunları söyleyebileceğimi hiç düşünmezdim. 23 numaralı forma ile AllStar oldum. Numaramı bir efsaneyi onore etmek için değiştirdim. Ama Kral bu galaksiye teşrif etmiş en büyük sporcu. Uzaylılardan bile iyi.”

Draymond Green

“Bence LeBron elinde çöm büyük bir güç bulunduruyor. Öyle de olmalı, muhtemelen tüm zamanların en iyi basketbolcusu. Özgeçmişine bakarsanız, tek bir kusur bulamazsınız. Parkede yapabildiği şeyler, pek tabii ki inanılmaz. Ama daha önemlisi, gerçek hayatta başardıkları. Ve tam da bu sebeple kendisine büyük bir saygı duyuyorum.”

Cedric Maxwell

“Şu anda GOAT LeBron. Çünkü basketbol ile alakalı konular kadar toplumsal meseleler yüzünden de tam bir örnek. Mevcut tüm toplumsal meseleye ilgisi mevcut.”

NBA’de GOAT Kim Sonuçları

Michael Jordan: 18 – Shaq, Charles Barkley, Dwyane Wade, Kevin Garnett, Paul Pierce, Chauncey Billups, Magic Johnson, Kevin Durant, Zion Williamson, Luka Doncic, Aaron Holiday, Grayson Allen, Marvin Bagley, Penny Hardaway, Jalen Rose, Ray Allen, Shawn Kemp, Hakeem Olajuwon.

GOAT Kim Michael Jordan - Her Şey NBA
LeBron James: 15 – Gary Payton, Allen Iverson, Tracy McGrady, Jaren Jackson Jr., Wendell Carter Jr., Kevin Knox, Shai Gilgeous-Alexander, Deandre Ayton, Oscar Robertson, Isiah Thomas, Bill Laimbeer, J.J. Redick, Cedric Maxwell, Draymond Green, Metta World Peace.
GOAT Kim LeBron James - Her Şey NBA
Ne Ayranım Dökülsün”cüler: 4 – Chris Webber, Jerome Robinson, Damian Lillard ve Jerry Stackhouse
Peki bu sonuçlar bize ne anlatıyor? Elbette ki elimizdeki sonuçlar bize kazananın Michael Jordan olduğunu gösterse de bu, en azından bizim bulabildiğimiz görüşler ile kesin karara varılabilecek bir mesele değil. Zira görüşler mâbâd gibidir, herkeste en az bir tane bulunur. Gel gelelim tüm bu görüşlerin ortaya koyduğu argümanlar ile kendi aklımızdakileri belki bir adım öteye götürme şansımız olur. Görünen o ki biz basketbolseverler, görüşlerimiz ne kadar uyumsuz veya karşıt olsa da, bu iki GOAT’a bir şekilde denk gelebildiğimiz için muazzam derecede şanslıyız. Hangi yüce güce olursa olsun, şükredilmesi gereken bir şans.
 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  GOAT Kim? Tartışması Hakkında Görüşleri Topladık Türk basketbolseverlerin, İngilizce bilmeseler dahi anlamını çok iyi bildikleri ve günlük tartışmalarında bolca kullandıkları bir cümle var: “GOAT Kim?”. Her şeyden önce GOAT bir kısaltma. “Greatest of All Time”, yani Tüm Zamanların En İyisi anlamına gelen bu sözcük, basketbol tartışmalarında belki de kime ait olduğu en çok tartışılan paye. Peki […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  GOAT Kim? Tartışması Hakkında Görüşleri Topladık Türk basketbolseverlerin, İngilizce bilmeseler dahi anlamını çok iyi bildikleri ve günlük tartışmalarında bolca kullandıkları bir cümle var: “GOAT Kim?”. Her şeyden önce GOAT bir kısaltma. “Greatest of All Time”, yani Tüm Zamanların En İyisi anlamına gelen bu sözcük, basketbol tartışmalarında belki de kime ait olduğu en çok tartışılan paye. Peki […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  GOAT Kim? Tartışması Hakkında Görüşleri Topladık Türk basketbolseverlerin, İngilizce bilmeseler dahi anlamını çok iyi bildikleri ve günlük tartışmalarında bolca kullandıkları bir cümle var: “GOAT Kim?”. Her şeyden önce GOAT bir kısaltma. “Greatest of All Time”, yani Tüm Zamanların En İyisi anlamına gelen bu sözcük, basketbol tartışmalarında belki de kime ait olduğu en çok tartışılan paye. Peki […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  GOAT Kim? Tartışması Hakkında Görüşleri Topladık Türk basketbolseverlerin, İngilizce bilmeseler dahi anlamını çok iyi bildikleri ve günlük tartışmalarında bolca kullandıkları bir cümle var: “GOAT Kim?”. Her şeyden önce GOAT bir kısaltma. “Greatest of All Time”, yani Tüm Zamanların En İyisi anlamına gelen bu sözcük, basketbol tartışmalarında belki de kime ait olduğu en çok tartışılan paye. Peki […]

What do you think?