andre ingram
in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ

Gönlümüzde Yılın Çaylağı: 32 Yaşında Andre Ingram!

NBA’de yılın hikayesi!

10 Yıllık Hayal

Bizim için yılın çaylağı, tam 10 yıldır NBA’de oynayabilme hayaliyle G-League’de maçlara çıkan ve 32 yaşında bu hayallerine ulaşan oyuncu: Andre Ingram!

İlk olarak, ‘Kimdir bu Andre Ingram?’

Öncelikle, Lakers’ın genç yıldızı Brandon Ingram ile bir akrabalığı yoktur. Kendisi 19 Kasım 1985’te, Virginia eyaletinin başkenti Richmond şehrinde dünyaya geldi. Kolej kariyerini Amerikan Üniversitesi’nde 4 yıl basketbol oynayarak ve Fizik bölümünü bitirerek geçirdi. 2007 NBA draftlarına katılıp seçilemedikten sonra G-League takımlarından Utah Flash ile 4 sezon, Los Angeles D-Fenders ile 3,5 sezon forma terleten Ingram, Avustralya ekiplerinden Perth Wildcats takımında da kısa süreli bir macera yaşadı. Bu macerasından sonra 2017’nin Mart ayında Los Angeles D-Fenders(yeni ismiyle South Bay Lakers) takımına geri döndü.

G-League’de geçirdiği yaklaşık 10 yıllık süreçte bir çok başarıya imza atan Andre Ingram, bulduğu 713 üçlükle G-League tarihinin en çok üçlük kaydeden oyuncusudur. Ayrıca bulduğu 3.901 sayıyla G-League tarihinin en skorer 5. oyuncusudur. 2010 ve 2016 yıllarında G-League Üçlük Yarışmasını kazanmıştır.

Şüphesiz G-League tarihinin en emektar oyuncularından birisi olmasına rağmen, geçirdiği bu 10 yıllık süre zarfında hiç bir NBA takımından 10 günlük kontrat teklifi dahi almadı. Ta ki 10 Nisan 2018 tarihine kadar…

Los Angeles Lakers takımı, yaşanan sakatlıklar ve dinlendirilen oyuncular yüzünden sezonun son iki maçında oynatabilecek oyuncu bulamıyor. Bu yüzden, 10 günlük bir kontrat vermek için, G-Laegue’de oyuncu arayaşına çıkıyorlar. Bu arayaşın sonu, Andre Ingram’ın hayallerine çıkıyor. Herhangi bir iddiası bulunmayan Lakers takımı, G-League tarihinin en emektar oyuncusunun emeklerini ödüllendirmek istiyor ve kendisini Lakers idari ofisine çağırıyor ama…

Andre Ingram’ı, ‘Hayallerine kavuştun dayıoğlu, sana 10 günlük kontrat veriyoruz.’ diye çağırmıyorlar. Andre Ingram, LA Lakers’ın G-League bağlantısı Salt Lake Lakers’ın kaptanı olduğu için, ve o gün G-League sezonu bittiği için, ‘Biten sezon hakkında ufak bir rapor vermen gerek.’ diye çağırıyorlar.

Her şey buraya kadar Andre Ingram için sıradan geçiyor. Sonrası?

LA Lakers’ın sosyal medya hesaplarından bir video paylaşılıyor ve insanlar, Andre Ingram’ın idare binasına bir G-League veteranı olarak girip, bir NBA çaylağı olarak çıkışını mutlu suratlarla izlemeye doyamıyor.

İmzayı atarken G-League kariyeri boyunca beraber çalıştığı koçlar ve personaller ona süpriz yapıyor. Andre Ingram ise, göz yaşlarını zor tutarak, onlara ithafen şu konuşmayı yapıyor:

Ne zaman ihtiyacım olsa hepiniz bana yardım ettiniz. Bunun bu kadar anlamlı olmasının sebebi bu. Yaptığım işi, basketbol oynamayı seviyorum ama… İhtiyacınız olduğunda, insanların size ellerinden geldiğince yardım etmesi… Benim için asıl önemli olan bu. Hepiniz.

Gelelim hayallerin gerçeğe dönüştüğü karşılaşmaya… bir peri masalına!

Bu sabaha karşı oynanan Lakers-Rockets maçında, ilk çeyreğin bitimine 2 dakika kala oyuna giriyor. İkinci periyotun hemen başında, kullandığı ilk şutta üçlük isabetini buluyor. NBA kariyerinin ilk 6 dakikasında tam 11 sayı üretiyor. Eşi ve çocukları kenarda onu izlerken Staples Center onun için ‘MVP’ tezahüratları ile inliyor. İlk maçında tam 29 dakika boyunca oynayan Andre ‘Emektar’ Ingram, geceyi 19 sayı, 3 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, 3 blok, 4-5 üçlük isabetiyle kapatıyor.

Sizce de, gelecekte, özellikle Donovan Mitchell veya Ben Simmons gibi, kariyerleri müthiş başarılarla dolup taşacak oyuncular için pek bir anlam ifade etmeyecek olan ‘Yılın Çaylağı’ ödülü Andre Ingram’a verilse çok hoş olmaz mıydı?

Yazar: Uğur Kalyoncu

Author Details
Üzgünüz! Profil Bulunamadı.
Paylaş:

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ty lawson

Wizards’a Playofflarda Guard Takviyesi!

nba playoff

İlk Tur Playoff Takvimi!